Στόχος σου, είναι να φτάσεις στον Κατασκηνωτικό και εκπαιδευτικό Κέντρο «Τα Κονάκια», του Σώµατος Ελληνικού Οδηγισµού στην Αγία Μαρίνα Νέας Μάκρης Αττικής Εάν έχεις έρθει µε ΚΤΕΛ από τον τόπο σου, θα βρίσκεσαι ή στο ΚΤΕΛ Λιοσίων ή στο ΚΤΕΛ Κηφισού. Σκοπός σου είναι να φτάσεις στο Πεδίο του Άρεως για να πάρεις το υπεραστικό λεωφορείο από τον σταθµό των ΚΤΕΛ Αττικής που βρίσκεται στην οδό Μαυροµµαταίων (1η παράλληλο της Πατησίων) στην Αθήνα. Από ΚΤΕΛ Λιοσίων Παίρνεις οποιοδήποτε αστικό λεωφορείο* που κατευθύνεται προς το κέντρο. Κατεβαίνεις στο σταθµό Αττικής ( διάρκεια ~10 ) όπου παίρνεις τον ηλεκτρικό προς Οµόνοια. Bγαίνεις στην 1 η στάση «Βικτώρια» και ανεβαίνεις στην Πλατεία. Ανηφορίζεις την οδό Χέυδεν, διασχίζεις την Πατησίων (ή 28 ης Οκτωβρίου) και συνεχίζεις ως την Μαυροµµαταίων. Εκεί θα βρεις το ΚΤΕΛ Αττικής (Βλέπε το σχεδιάγραµµα. περιοχής Πεδίου Άρεως). Όπου η αφετηρία του λεωφορείου για ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ ή ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ. Σηµ. Όλα τα υπεραστικά λεωφορεία, πριν καταλήξουν στον τερµατικό σταθµό Λιοσίων, κάνουν στάση στο σταθµό του ηλεκτρικού Κάτω Πατήσια. Αν έχεις τις αποσκευές σου, από πριν, µέσα στο Λεωφορείο, ή κάτω στη δεξιά πλευρά του, κατεβαίνεις εκεί και παίρνεις τον ηλεκτρικό προς Οµόνοια Πειραιά. Bγαίνεις στην στάση «Βικτώρια» και ανεβαίνεις στην Πλατεία. Ανηφορίζεις την οδό Χέυδεν, διασχίζεις την Πατησίων (ή 28 ης Οκτωβρίου) και συνεχίζεις ως την Μαυροµµαταίων. Εκεί θα βρεις το ΚΤΕΛ Αττικής (Βλέπε το σχεδιάγραµµα. περιοχής Πεδίου Άρεως). Όπου η αφετηρία του λεωφορείου για ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ ή ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ.
Από ΚΤΕΛ Κηφισού Παίρνεις το αστικό λεωφορείο 051 (είναι µέσα στον Υπεραστικό Σραθµό) και κατεβαίνεις στο τέρµα. Περπατάς µέχρι την Οµόνοια και κατεβαίνεις να πάρεις τον ηλεκτρικό προς Κηφισιά. Κατεβαίνεις στην 1η στάση «Βικτώρια», στην οδό Χέυδεν.Την ανηφορίζεις, διασχίζεις την Πατησίων (ή 28 ης Οκτωβρίου) και συνεχίζεις ως την Μαυροµµαταίων. Εκεί θα βρεις το ΚΤΕΛ Αττικής (Βλέπε το σχεδιάγραµµα. περιοχής Πεδίου Άρεως). Όπου η αφετηρία του λεωφορείου για ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ ή ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ. Ο ΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΕ το ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ: Πριν την αναχώρηση του λεωφορείου, ενηµέρωσε τον οδηγό, σχετικά µε την στάση ( Αγία Μαρίνα, πριν τη Νέα Μάκρη, αµέσως µετά τον Άγιο Ανδρέα) που θέλεις να κατέβεις. Κατεβαίνεις στη στάση µπροστά στην εκκλησία της Αγίας Μαρίνας (λευκή µε γαλάζιο τρούλο). Ακριβώς εκεί βλέπεις την πινακίδα µε το λογότυπο του ΣΕΟ, που σε οδηγεί στο χώρο µας. Η διάρκεια διαδροµής µε το λεωφορείο είναι περίπου 1.30. (πιο κάτω θα βρεις σχεδιάγραµµα κατατοπιστικό) Σου επισυνάπτουµε το έντυπο µε τα δροµολόγια των ΚΤΕΛ Αττικής. Η κανονική τιµή του εισιτηρίου είναι 2,60ευρώ/άτοµο. Υπάρχει και φοιτητικό εισιτήριο. Εάν έχεις έρθει µε Τρένο από τον τόπο σου,θα βρίσκεσαι στο σταθµό Λαρίσης. Από εκεί, καθώς βγαίνεις έξω από τον σταθµό, θα βρεις µπροστά σου τη στάση Σταθµός Λαρίσης του µετρό. Κατεβαίνεις κάτω και παίρνεις το µετρό προς Αγ. Αντώνιο. Στην 1 η στάση «Αττική». αποβιβάζεσαι και ανεβαίνεις επάνω για να πάρεις τον Ηλεκτρικό για Οµόνοια, Πειραιά. Βγαίνεις στην 1η στάση «Βικτώρια» και ανεβαίνεις στην Πλατεία. Ανηφορίζεις την οδό Χέυδεν, διασχίζεις την Πατησίων (ή 28 ης Οκτωβρίου) και συνεχίζεις ως την Μαυροµµαταίων. Εκεί θα βρεις το ΚΤΕΛ Αττικής (Βλέπε το σχεδιάγραµµα. περιοχής Πεδίου Άρεως). Όπου η αφετηρία του λεωφορείου για ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ ή ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ.
Εάν ήρθες µε το αεροπλάνο, από το Αεροδρόµιο Ελ. Βενιζέλος µπορείς να πάρεις το λεωφορείο Χ95 µε την επιγραφή Αεροδρόµιο-Σύνταγµα. ( 5.00 το ολόκληρο εισιτήριο). Κατεβαίνεις σε στάση επί της Μεσογείων: Πύργος, Παναγίτσα, Αγ. Παρασκευή (µετά την Αττική οδό) περνάς απέναντι και περιµένεις σε µια στάση το λεωφορείο της Νέας Μάκρης ή Γραµµατικού, που περνά από κει. Αν πάρεις τον προαστιακό ή το µετρό, κατεβαίνεις στη στάση Παλλήνη και απέναντι είναι η στάση του ΚΤΕΛ για τη Νέα Μάκρη Γραµµατικό. Ο Προαστιακός και το Μετρό φεύγουν από το αεροδρόµιο κάθε µισή ώρα, εναλλάξ. Άρα κάθε 15 έχει τρένο. Και τα δύο τρένα φεύγουν από την ίδια πλατφόρµα και έχουν την ίδια κατεύθυνση (προς Αθήνα). Αγοράζεις ένα µόνο εισιτήριο αξίας 6 το κανονικό και 3 το φοιτητικό από το σταθµό στο Αεροδρόµιο, το οποίο επικυρώνεις, και είναι κατάλληλο για όλα τα αστικά µέσα (το εισιτήριο για το ΚΤΕΛ είναι επιπλέον) και χρήση διάρκειας 1.30 ώρας. Υπάρχει δυνατότητα εισιτηρίου µε επιστροφή και καλύτερη τιµή αν ταξιδεύεις µε παρέα. ες τον χάρτη: http://www.ametro.gr/page/default.asp?id=15&la=1. Λεωφορείο από το Αεροδρόµιο προς Ραφήνα: Η τιµή του εισιτηρίου είναι 3 και τα λεωφορεία έχουν αφετηρία στο επίπεδο αφίξεων του K.Α.Α. κοντά στην έξοδο 3. Για
περισσότερες πληροφορίες µπορείτε να επισκεφτείτε το site www.ktelattikis.gr ή να επικοινωνήσετε τηλεφωνικός µε τα ΚΤΕΛ καλώντας το 1440. Αν λοιπόν επιλέξεις αυτόν τον τρόπο µεταφοράς θα πρέπει να κατέβεις στη στάση διασταύρωση Ραφήνας και από εκεί να πάρεις το λεωφορείο που πάει Νέα Μάκρη (είναι 4 στάσεις). Σε περίπτωση που δεν θέλεις να πάρεις το λεωφορείο το κόστος διαδροµής µε Ταξί από Ραφήνα έως την Νέα Μάκρη είναι περίπου 10. Στη στάση Αγ. Μαρίνα (αµέσως µετά τον Άγιο Ανδρέα) θα δεις την πινακίδα που σε οδηγεί στον χώρο µας. Πιο κάτω θα βρεις κατατοπιστικό σχεδιάγραµµα. Εάν ήρθες µε το πλοίο, φτάνοντας στο λιµάνι του Πειραιά πηγαίνεις στο σταθµό του ηλεκτρικού. Εκεί παίρνεις τον ηλεκτρικό και κατεβαίνεις στη «Βικτώρια», στην οδό Χέυδεν. Την ανηφορίζεις, διασχίζεις την Πατησίων (ή 28 ης Οκτωβρίου) και συνεχίζεις ως την Μαυροµµαταίων. Εκεί θα βρεις το ΚΤΕΛ Αττικής (Βλέπε το σχεδιάγραµµα. περιοχής Πεδίου Άρεως). Όπου η αφετηρία του λεωφορείου για ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ ή ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ. Ο ΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΕ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ: Πριν την αναχώρηση του λεωφορείου, ενηµέρωσε τον οδηγό, σχετικά µε την στάση ( Αγία Μαρίνα, πριν τη Νέα Μάκρη, αµέσως µετά τον Άγιο Ανδρέα) που θέλεις να κατέβεις. Κατεβαίνεις στη στάση µπροστά στην εκκλησία της Αγίας Μαρίνας (λευκή µε γαλάζιο τρούλο). Ακριβώς εκεί βλέπεις την πινακίδα µε το λογότυπο του ΣΕΟ, που σε οδηγεί στο χώρο µας. Η διάρκεια διαδροµής µε το λεωφορείο είναι περίπου 1.30.(πιο κάτω θα βρεις σχεδιάγραµµα κατατοπιστικό) Σου επισυνάπτουµε το έντυπο µε τα δροµολόγια των ΚΤΕΛ Αττικής. Η κανονική τιµή του εισιτηρίου είναι 2,60ευρώ/άτοµο. Υπάρχει και φοιτητικό εισιτήριο.
Έρχεσαι µε το αυτοκίνητο σου. Σε περιµένουµε!!!! A) Αν έρχεσαι από Νότια Ελλάδα, επιλέγεις την Εθνική οδό Αθηνών - Πατρών, µε κατεύθυνση προς Αθήνα και στο ύψος του Ασπρόπυργου ακολουθείς τις πινακίδες προς Αττική Οδό και βγαίνεις στην έξοδο 16Ρ προς Ραφήνα. Συνεχίζεις στη Λεωφόρο Μαραθώνος προς Ραφήνα, στη διακλάδωση πας αριστερά προς Νέα Μάκρη και µετά τον Άγιο Ανδρέα, όταν δεις την εκκλησία µε τον γαλάζιο τρούλο, ελαττώνεις ταχύτητα και µόλις την προσπεράσεις, µπαίνεις δεξιά στο χωµατόδροµο. Β) Αν έρχεσαι από Βόρεια Ελλάδα, ταξιδεύεις στην Εθνική Οδό προς Αθήνα, µέχρι την έξοδο προς Άγιο Στέφανο. Επιλέγεις τη Λεωφόρο ιονύσου και στην συνέχεια την Λεωφόρο Μαραθώνος (δεξιά στη διασταύρωση Ν. Μάκρης). Προσπερνάς το Ζούµπερι και όταν δεις την εκκλησία µε τον γαλάζιο τρούλο πιάνεις την αριστερή λουρίδα και περιµένεις στο φανάρι για να στρίψεις αριστερά. Κάνεις στροφή 180 και αµέσως µπαίνεις δεξιά στο χωµατόδροµο. Γ) Αν έρχεσαι από υτική Ελλάδα ο προτεινόµενος δρόµος είναι να κατευθυνθείς προς Πάτρα και να συνεχίσεις όπως στην Α περίπτωση. Μπήκες στο χωµατόδροµο πεζός ή µε ρόδες: Αφήνεις το γήπεδο αριστερά σου. Στο τέρµα του δρόµου, πας αριστερά και βρίσκεις την είσοδο των «Κονακίων». Αν έρχεσαι πεζός, µπαίνεις µέσα. Αν είσαι µε ρόδες, παρκάρεις έξω.
Πώς να φτάσεις από τη στάση στον Κατασκηνωτικό Εκπαιδευτικό Κέντρο «Τα Κονάκια» στην Αγία Μαρίνα Νέας Μάκρης φανάρι Πλατεία Αγίας Μαρίνας Λεωφόρος Μαραθώνος (προς Νέα Μάκρη) Αγία Μαρίνα Εδώ κατεβαίνεις Βενζιν. Ταβέρνα S/M Στάση ΚΤΕΛ Πινακίδα ΣΕΟ Γήπεδο Ποδοσφαίρου χωµατόδροµος Κατασκην ωτικός Χώρος ΣΕΟ