Εταιρειών. Κανονισμοί Διαιτησίας EΚΔΟΣΗ Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών

Εταιρειών. Κανονισμοί Διαιτησίας Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών.

Κανόνες διεξαγωγής ερασιτεχνικών αγώνων ποδοσφαίρου αναπτυξιακών ηλικιών

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Ν131

INTERSPORT Soccer Challenge ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4 ΟΥ ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ 5Χ5 ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ- ΛΥΚΕΙΩΝ ΔΗΜΟΥ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ 2008

4 th Football Challenge - Μάιος 2018 Γενικοί Κανόνες και Όροι Συμμετοχής

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ. άθλημα. Αναψυχή (όλες οι κατηγορίες αναπήρων) Συναγωνιστικό (IPC:εγκεφαλική παράλυση τυφλοί 2004)

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΑΘΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ

ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΑΙΓΝΙΔΙΟΥ. Επιμέλεια: Στεπάν Παρτεμιάν

ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ (GRASSROOTS)

ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

FAX: Τηλεφωνική Επικοινωνία : Μότσης Κώστας, Ιωάννης Μότσης , Φίλιππος Ντόβας

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ. Kαραγιαννίδης Θεόδωρος. Καθηγητής Φυσικής Αγωγής-ΜSc. Προπονητής Ποδοσφαίρου

" Η ΛΥΓΚΗΣΤΙΣ" Π.ΜΕΛΑ 7 ΤΗΛ FAX Τ.Κ ΗΜΕΡ. 30/08/2019 ΑΡΙΘΜ.ΠΡΩΤ. 98

ΤΕΦΑΑ-ΔΠΘ. ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ (037) Μπάτσιου Σοφία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ Κ12 ΚΑΙ Κ10 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

INTERSPORT Soccer Challenge 2013

Το Τουρνουά Neymar Jr s Five έχει δικούς του συγκεκριμένους κανονισμούς. Οι παρακάτω κανονισμοί αφορούν το τουρνουά Neymar Jr s Five.

Οι Κανόνες. Της Χειροσφαίρισης

Παίξιμο της μπάλας με το χέρι. Ομιλητής: Στέλιος Κυριακάκης

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ Αναθεώρηση των Κανόνων του Παιχνιδιού Έχουν τεθεί σε ισχύει από 1 Ιουνίου 2016

ΧΑΝΤΜΠΟΛ - ΜΙΝΙ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΠΑΙΔΙΑΣ

ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Σ.Ε.Σ.Α.Ε.

Εταιρειών. Κανονισμός Πρωταθλήματος Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών

3)Ο βασικός μπορεί να καθίσει στον πάγκο σαν αναπληρωματικός

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ. Αριθ.Πρωτ. 818 Βόλος 7/9/2018 ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ ΕΠΣΘ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

«Στέρηση Προφανούς ευκαιρίας για γκολ Σταμάτημα υποσχόμενης επίθεσης» Ομιλητής: Νίκος Ρουμπάνης

για νεοεισερχόμενους Αθλητές

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ 6Χ6 : PALLINI CLUB, ΑΜΑΖΩΝΟΣ 4, ΠΑΛΛΗΝΗ :45 ΕΥΡΩ / ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ

ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΟΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ SUPER LEΑGUE ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ : Κ20 / Κ17 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ. Ο αγώνας διεξήχθη (πόλη) : έναρξης : ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΑΤΩΝ : ΓΗΠΕΔΟ : ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ

Ανεξάρτητο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Δυτικής Αττικής West Attica Basket League

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Πέμπτη 10 Φεβρουαρίου 2011 ΤΑΞΥΠ (Αιθ.1-2-3)

ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΚΡΙΤΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΟΜΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ. ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ 24 (Σε ισχύ από ) 1. Συνέχεια των 24 μετά από διακοπή του αγώνα.

ΕΝΩΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Β ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟΥΣ 42, ΑΘΗΝΑ ΤΗΛ (30 ΓΡΑΜΜΕΣ) ΦΑΞ: ,

2 ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Οποιαδήποτε ή όλες από τις πιο κάτω τροποποιήσεις είναι επιτρεπτές.

Πρόγραµµα Ανάπτυξης ιαιτησίας

Προς Την Πειθαρχική Επιτροπή Αθήνα 17/2/15. Θέμα : Απόσπασμα Εγχειριδίου άρ.7 «Πειθαρχικό Δίκαιο ΠΕΦΤ»

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΠΛΑΝΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΚΑΙ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΑΘΛΗΤΩΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΟΙΚΙΝΩΝΙΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΡΑΓΚΜΠΥ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ

time out time out

Ε Ν Ω Σ Η Π Ο Δ Ο Σ Φ Α Ι Ρ Ι Κ Ω Ν Σ Ω Μ Α Τ Ε Ι Ω Ν Π Ι Ε Ρ Ι Α Σ

Εισαγωγή. Οι τροποποιήσεις των Κανονισμών Παιδιάς της IHF 2016 Το Shootout. Συζήτηση Μην ξεχνάτε

Road To Salonica Cup ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ Αναθεώρηση των Κανόνων του Παιχνιδιού. (Σύνοψη των αλλαγών των Κανόνων του Παιχνιδιού για την περίοδο 2016_17)

Εισαγωγή. Επεξήγηση συντομογραφιών: ΒΔ = Βοηθός Διαιτητής. ΕΒΔ = Επιπρόσθετος Βοηθός Διαιτητής

Κανόνες Παιχνιδιού 2012/2013

λεπτό του αγώνα» πρέπει να αντικατασταθεί με την φράση «στα τελευταία 30 του αγώνα».

2 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /11/2016

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ FIBA Σελ.1

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

Κανόνες του Παιχνιδιού 2019/20. Μεταβολές και διευκρινίσεις. Διεθνές Ποδοσφαιρικό Συμβούλιο (IFAB) Ιούνιος 2019

- ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ & ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

SUBBUTEO ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ

EUROHOOPS DOME 4on4 BASKETBALL TOURNAMENT ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΑΧΑΙΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

Π Ρ Ο Κ Η Ρ Υ Ξ Η ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ Κ-16, Κ-14, Κ-12, Κ-10, Κ-8, Κ-6, ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΤΗΣ Ε. Π. Σ. ΛΑΚΩΝΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

Επώνυμο: Όνομα: E.Π.Σ: Βαθμοί:

HermesCup 2019 ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ. Syros 2019 Προκήρυξη Τουρνουά Σελίδα 1 από 5. ΣΤΟΧΟΣ - ΣΚΟΠΟΣ του τουρνουά

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ. ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ Ισχύουν από 1 η Ιουλίου Εισαγωγή:

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΘΡΑΚΗΣ ΕΤΟΣ ΙΔΡΥΣΕΩΣ 1928 ΕΔΡΑ ΚΟΜΟΤΗΝΗ Τ.Κ Παπαφλέσσα 8 Fax:

Π Ρ Ο Κ Η Ρ Υ Σ Σ Ε Ι

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

1. Ποια η απόσταση από το σημείο του πέναλτι μέχρι τη γραμμή του τέρματος;

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΣΑΚΑ LIGA

Ε Λ Λ Η Ν Ι Κ Η Π Ο Δ Ο Σ Φ Α Ι Ρ Ι Κ Η Ο Μ Ο Σ Π Ο Ν Δ Ι Α

ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ & ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ «Ε.Ο.ΠΕ» εναρμονισμένος στους ν.

5 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /3/2016

Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία Σκωτίας Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία Ουαλίας Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία Ιρλανδίας (1 ψήφος κάθε μία)

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΠΑ.Σ.Π. ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΠΑ.Σ.Π.

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (VOLLEYBALL)

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ GRASSROOTS ΠΟΑ

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 26 ου ΕΤΗΣΙΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

Με την παρουσία αυτή η ΚΕΔ /ΕΠΟ επιχειρεί:

Το Ποδόσφαιρο στην Β/θμιαθμια Εκπ/ση τακτικής. Ξανθή Κωνσταντινίδου MSc ΚΦΑ ΤΕΦΑΑ ΑΠΘ Προπονήτρια Ποδοσφαίρου

Κανόνες Παιχνιδιού 2009/2010

1ο ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ BEACHVOLLEYBALL ΣΥΔΠΕΔΑΠ 6 ΜΑΪΟΥ 2017 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ CASEBOOK 2015

Transcript:

Κανονισμοί Διαιτησίας EΚΔΟΣΗ 2016 2016 Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών Εταιρειών Πρωτάθλημα Μίνι Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών Εταιρειών Κανονισμός Διαιτησίας 01

Οι αγώνες θα διεξαχθούν με τους βασικούς κανονισμούς διαιτησίας που διέπουν τα πρωταθλήματα & τουρνουά ποδοσφαίρου 5x5 (7Χ7). Παρακάτω επισημαίνουμε κάποιες διαφοροποιήσεις. 1 Η διάρκεια των αγώνων ορίζεται στα 50 λεπτά ως εξής: 05 λεπτά > Προθέρμανση 25 λεπτά > Α ημίχρονο 05 λεπτά > Διακοπή ημιχρόνου 25 λεπτά > Β ημίχρονο 2 Τα τάκλιν απαγορεύονται και είναι στην κρίση του διαιτητή, για απόδοση κίτρινης κάρτας ή όχι(για απόδοση κίτρινης κάρτας ή κόκκινης) 3 Μόνο οι αρχηγοί των ομάδων μπορούν να μιλούν στο διαιτητή κατά τη διάρκεια των αγώνων, για ευνόητους λόγους 4 Προς αποφυγή τραυματισμών και σκληρού παιχνιδιού, σε οποιαδήποτε ένταση είτε λεκτική είτε σωματική,είναι στην κρίση του διαιτητή η απόδοση κίτρινης κάρτας ή κόκκινης. Πρωτάθλημα Μίνι Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών Εταιρειών Κανονισμός Διαιτησίας 02

5 Οι παρακάτω παραβάσεις έχουν σαν ποινή το άμεσο λάκτισμα: α) τράβηγμα φανέλας ή κράτημα αντιπάλου, β) ανατροπή αντιπάλου, γ) λάκτισμα ή απόπειρα λακτίσματος σε αντίπαλο, δ) τρικλοποδιά σε αντίπαλο, ε) μαρκάρισμα αντιπάλου από πίσω στ) μαρκάρισμα αντιπάλου με βίαιο ή επικίνδυνο τρόπο, ζ) χτύπημα ή προσπάθεια χτυπήματος σε αντίπαλο ή φτύσιμο αντιπάλου, η) σπρώξιμο αντιπάλου, θ) επίθεση κατά αντιπάλου με τον ώμο, ι) τάκλιν και ια) χέρι (πιάσιμο της μπάλας ή προώθηση της με το χέρι - δεν ισχύει για τερματοφύλακες). Επίσης, άμεσο λάκτισμα είναι το κόρνερ και η επαναφορά γίνεται εντός τεσσάρων δευτερολέπτων (4 ). Οι παρακάτω παραβάσεις έχουν σαν ποινή το έμμεσο λάκτισμα: α) προσπάθεια λακτίσματος της μπάλας ενώ βρίσκεται στην κατοχή του τερματοφύλακα, β) σκόπιμο φράγμα στον τερματοφύλακα, γ) όταν ο τερματοφύλακας πιάσει την μπάλα με τα χέρια από πάσα συμπαίκτη του, δ) προβολή σε αντίπαλο και ε) τάκλιν χωρίς επαφή. Επίσης, έμμεσο λάκτισμα είναι το πλάγιο άουτ (αράουτ) και η επαναφορά γίνεται με το πόδι εντός τεσσάρων δευτερολέπτων (4 ). Τα υπόλοιπα φάουλ είναι στη κρίση του διαιτητή. Η απόσταση του τείχους για όλα τα λακτίσματα, άμεσα ή έμμεσα, είναι 5 μέτρα και ο χρόνος εκτέλεσης εντός τεσσάρων δευτερολέπτων (4 ) Πρωτάθλημα Μίνι Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών Εταιρειών Κανονισμός Διαιτησίας 03

6 Ο τερματοφύλακας δεν μπορεί να πιάσει την μπάλα με τα χέρια έξω από το ημικύκλιο των έξι (6) μέτρων, στην περίπτωση αυτή τιμωρείται με αποβολή. Η επαναφορά της μπάλας πρέπει να γίνει εντός τεσσάρων δευτερολέπτων (4 ). Η επαναφορά της μπάλας από θέση άουτ γίνεται μόνο από τον τερματοφύλακα και μόνο με τα χέρια (και με το χέρι και με το πόδι). Η προώθηση της μπάλας από τον τερματοφύλακα πέρα του κέντρου του γηπέδου μπορεί να γίνει και με το χέρι και με το πόδι. 7 Τέρμα που προέρχεται από σέντρα ή σουτ του τερματοφύλακα από το ύψος της περιοχής του είναι έγκυρο. Ο τερματοφύλακας μπορεί να επιτύχει γκολ με το χέρι αφού η μπάλα χτυπήσει πριν τη γραμμή του τέρματος. Επίσης έγκυρο είναι τέρμα που προέρχεται από απευθείας εκτέλεση κόρνερ και άμεσο φάουλ. Δεν είναι έγκυρο τέρμα από πλάγιο άουτ (αράουτ), εκτός εάν μεσολαβήσει επαφή της μπάλας με κάποιον παίκτη 8 Κάθε παράβαση άμεσου λακτίσματος εντός του ημικύκλιου της περιοχής του τερματοφύλακα τιμωρείται με πέναλτι και η μπάλα τοποθετείται στο κέντρο της γραμμής του ημικυκλίου. Για παραβάσεις έμμεσες εντός του ημικυκλίου η μπάλα τοποθετείται πάνω στο ημικύκλιο. 9 Οι αλλαγές των παικτών είναι απεριόριστες και γίνονται εφόσον πρώτα εξέλθει του αγωνιστικού χώρου ο παίκτης για να εισέλθει ο άλλος παίκτης. Οι αλλαγές όλες θα γίνονται από το κέντρο του γηπέδου εφόσον ενημερωθεί η γραμματεία και γίνονται μόνο κατά τη διακοπή του αγώνα. Πρωτάθλημα Μίνι Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών Εταιρειών Κανονισμός Διαιτησίας 04

10 Για τη διατήρηση της τάξης και της πειθαρχίας στο τουρνουά θα επιβάλλονται οι ακόλουθες ποινές αποκλεισμού: Ποινή Μιας Αγωνιστικής (επικίνδυνο μαρκάρισμα, ανάρμοστη διαγωγή, βλασφημία θείων, άρνηση υπογραφής Φ.Α. (φύλλο αγώνος), μαρκάρισμα που θέτει σε κίνδυνο τη σωματική ακεραιότητα αντιπάλου, υβριστική συμπεριφορά και βιαιοπραγία σε οποιοδήποτε πρόσωπο εκτός διαιτητή ή γραμματείας). Ποινή Δύο Αγωνιστικών (υβριστική συμπεριφορά προς το διαιτητή ή τη γραμματεία, απώθηση ή απόπειρα βιαιοπραγίας κατά διαιτητή). Οριστικός αποκλεισμός (βιαιοπραγία ή βάναυση συμπεριφορά κατά διαιτητή ή γραμματείας). 11 Όταν αποβάλλεται παίκτης η ομάδα του αγωνίζεται για διάρκεια δύο (2) λεπτών με παίκτη λιγότερο. Σε περίπτωση που δεχτεί γκολ η ομάδα του κατά τη διάρκεια των δύο (2) λεπτών συμπληρώνεται άμεσα η πεντάδα της ομάδας του. Εάν η ομάδα του επιτύχει γκολ κατά τη διάρκεια των δύο (2) λεπτών ο τιμωρημένος παίκτης θα περιμένει κανονικά τη συμπλήρωση των δύο (2) λεπτών για να έχει δικαίωμα η ομάδα του να συμπληρώσει την πεντάδα της ομάδας. Αποβολή γίνεται με απευθείας κόκκινη ή με δύο κίτρινες στον ίδιο παίκτη. Ο παίκτης που αποβάλλεται αποχωρεί από το γήπεδο και αυτομάτως στερείται δικαιώματος συμμετοχής στον επόμενο αγώνα. 12 Όταν σε ένα παίκτη αποδωθεί κόκκινη ή κίτρινη κάρτα μένει με λιγότερο παίκτη η ομάδα μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο παίκτης που αποβάλλεται (αποδωθεί κόκκινη κάρτα είτε απευθείας είτε όχι) αποχωρεί από το γήπεδο και αυτομάτως στερείται δικαιώματος συμμετοχής στον επόμενο αγώνα. 13 Παίκτης που αποβάλλεται για παράπτωμα που δεν τιμωρείται με μια από τις παραπάνω ποινές, τιμωρείται με αποκλεισμό από τη συγκεκριμένη αγωνιστική. Πρωτάθλημα Μίνι Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών Εταιρειών Κανονισμός Διαιτησίας 05

ΚΕΝΤΡΟ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ & AΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ SUI HELLAS Λ. Κηφισίας 166α, 151 26 Aθήνα τ. 210 7279216 Organizer MARKETING UNITS OF INNOVATION hospitality sponsor Communication partner TRASPORTATION PARTNER supporters info@pasfe.gr, www.pasfe.gr