ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΑΘΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ

Εταιρειών. Κανονισμοί Διαιτησίας EΚΔΟΣΗ Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών

ΚΟΡΟΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΛΟΣ Ε.Ε. Ι.Π. ΤΕΦΑΑ ΑΘΗΝΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΟΧΕ

Εταιρειών. Κανονισμοί Διαιτησίας Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών.

Χειροσφαιρίσεως. ιευκρινίσεις Σήµατα Αγωνιστικός χώρος

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ. ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ Ισχύουν από 1 η Ιουλίου Εισαγωγή:

λεπτό του αγώνα» πρέπει να αντικατασταθεί με την φράση «στα τελευταία 30 του αγώνα».

Κανόνες διεξαγωγής ερασιτεχνικών αγώνων ποδοσφαίρου αναπτυξιακών ηλικιών

Εισαγωγή. Οι τροποποιήσεις των Κανονισμών Παιδιάς της IHF 2016 Το Shootout. Συζήτηση Μην ξεχνάτε

Ετήσιο Σεμινάριο ΟΔΒΕ 2016 Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΛΙΜΠΕΡΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΜΙΧΕΛΙΝΑΚΗΣ

Οµοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος. Κανονισµός Παιχνιδιού

ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΡΑΓΚΜΠΥ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ

Εξεταστικό Δοκίμιο. (ερωτήσεις-απαντήσεις)

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΚΡΙΤΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ 2004

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Το Τουρνουά Neymar Jr s Five έχει δικούς του συγκεκριμένους κανονισμούς. Οι παρακάτω κανονισμοί αφορούν το τουρνουά Neymar Jr s Five.

Α. SA-SB-TA-TB-SA-SB Β. SA-TB-SB-TA-TTO-SB Γ. SB-TB-SA-SB Δ. TA-SA-TB-TA-SB E. SA-SB-TA-TB-TA-TB ΣΤ. TA-TTO-TB-SA-SB Z.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4 ΟΥ ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ 5Χ5 ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ- ΛΥΚΕΙΩΝ ΔΗΜΟΥ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ 2008

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ. άθλημα. Αναψυχή (όλες οι κατηγορίες αναπήρων) Συναγωνιστικό (IPC:εγκεφαλική παράλυση τυφλοί 2004)

ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ (GRASSROOTS)

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

3)Ο βασικός μπορεί να καθίσει στον πάγκο σαν αναπληρωματικός

Ε Ν Ω Σ Η Π Ο Δ Ο Σ Φ Α Ι Ρ Ι Κ Ω Ν Σ Ω Μ Α Τ Ε Ι Ω Ν Π Ι Ε Ρ Ι Α Σ

Ε Λ Λ Η Ν Ι Κ Η Π Ο Δ Ο Σ Φ Α Ι Ρ Ι Κ Η Ο Μ Ο Σ Π Ο Ν Δ Ι Α

ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΣΕ ΙΣΧΥ ΑΠΟ 1 η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2018

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ 2019

ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΟΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ SUPER LEΑGUE ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ : Κ20 / Κ17 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ. Ο αγώνας διεξήχθη (πόλη) : έναρξης : ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΑΤΩΝ : ΓΗΠΕΔΟ : ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΜΕ ΙΣΧΥ ΑΠΟ 1 η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2018

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

4 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /1/2018

EUROHOOPS DOME 4on4 BASKETBALL TOURNAMENT ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ FIBA Σελ.1

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ. Kαραγιαννίδης Θεόδωρος. Καθηγητής Φυσικής Αγωγής-ΜSc. Προπονητής Ποδοσφαίρου

Πηγή:IHF/PRC Επιµέλεια/Μετάφραση: ΚΕ /ΟΧΕ 07/2005

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ Αναθεώρηση των Κανόνων του Παιχνιδιού Έχουν τεθεί σε ισχύει από 1 Ιουνίου 2016

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

5 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /3/2016

Εισαγωγή. Επεξήγηση συντομογραφιών: ΒΔ = Βοηθός Διαιτητής. ΕΒΔ = Επιπρόσθετος Βοηθός Διαιτητής

ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ

ΕΝΑ ΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

Σεμινάριο γραμματειών ΣΥ.Δ.ΠΕ.-Δ.Α.Π. 11/11/2016

ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

" Η ΛΥΓΚΗΣΤΙΣ" Π.ΜΕΛΑ 7 ΤΗΛ FAX Τ.Κ ΗΜΕΡ. 30/08/2019 ΑΡΙΘΜ.ΠΡΩΤ. 98

Παίξιμο της μπάλας με το χέρι. Ομιλητής: Στέλιος Κυριακάκης

[ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΩΝ ΑΓΩΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ]

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ. Αριθ.Πρωτ. 818 Βόλος 7/9/2018 ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ ΕΠΣΘ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ LIMASSOL 3ON3

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ Ι

ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (VOLLEYBALL)

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ Κ12 ΚΑΙ Κ10 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

International rules of Water polo

Επίσημοι Κανονισμοί Καλαθοσφαίρισης Fiba 2017 Περίληψη των κυριότερων αλλαγών Ισχύει από 1 η Οκτωβρίου 2017

2 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /11/2017

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ Αναθεώρηση των Κανόνων του Παιχνιδιού. (Σύνοψη των αλλαγών των Κανόνων του Παιχνιδιού για την περίοδο 2016_17)

ΕΝΩΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Β ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟΥΣ 42, ΑΘΗΝΑ ΤΗΛ (30 ΓΡΑΜΜΕΣ) ΦΑΞ: ,

International rules of Water Polo

2 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /11/2016

6 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /4/2016

Διαδικασία αλλαγής. Κωνσταντίνος Βουδούρης Διεθνής Διαιτητής

ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ 1 η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2018

ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ & ΜΙΝΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ο φύλακας του μαγικού κύκλου Δεξιότητες: Ρίξιμο σε στόχο. Πλάγια βήματα. Θέση ετοιμότητας θέση άμυνας.

Τροποποιήσεις Κανόνων Ποδοσφαίρου

1 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /10/2016

«Στέρηση Προφανούς ευκαιρίας για γκολ Σταμάτημα υποσχόμενης επίθεσης» Ομιλητής: Νίκος Ρουμπάνης

Πρόγραµµα Ανάπτυξης ιαιτησίας

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 26 ου ΕΤΗΣΙΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

International rules of Water polo. Association of Greek water polo of referees

ΤΕΦΑΑ-ΔΠΘ-Μπάτσιου Σοφία ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ (037)-goal ball

HermesCup 2019 ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ. Syros 2019 Προκήρυξη Τουρνουά Σελίδα 1 από 5. ΣΤΟΧΟΣ - ΣΚΟΠΟΣ του τουρνουά

ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ 2018 ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

ΕΠΕΑΕΚ: ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΤΕΦΑΑ ΠΘ - ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΙΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΚΜ: 305 ΠΑΤΣΙΑΟΥΡΑΣ ΑΣΤΕΡΙΟΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

2ος Διαιτητής - Βασίλης Ράπτης

1. Με 1:32 να απομένουν στο χρονόμετρο του παιχνιδιού στο 4ο τέταρτο, η ομάδα Α έχει τον έλεγχο της μπάλας στο δικό της πίσω γήπεδο για 5

ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΝ ΤΟ ΜΑΝ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 8-10 χρ.

Ο Μ Ο Σ Π Ο Ν Δ Ι Α Δ Ι Α Ι Τ Η Τ Ω Ν Β Ο Λ Ε Ϊ Ε Λ Λ Α Δ Ο Σ ΘΕΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ 2018 Α ΚΑΙ Β ΟΔBΕ

1ο ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ BEACHVOLLEYBALL ΣΥΔΠΕΔΑΠ 6 ΜΑΪΟΥ 2017 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ CASEBOOK 2015

ΤΕΦΑΑ-ΔΠΘ-Μπάτσιου Σοφία ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ: ΦΥΣΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΝΑΨΥΧΗ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΣ GOAL BALL

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣΕΛΛΑΔΟΣ (Ο.Δ.Κ.Ε.) EΡΩΤΗΣΕΙΣ 1o ΓΚΡΟΥΠ

Transcript:

ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΑΙΓΝΙΔΙΟΥ Επιμέλεια: Στεπάν Παρτεμιάν

Άρθρο 1 Το γήπεδο ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΗΠΕΔΟΥ 20 Χ 40

Το τέρμα ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΕΡΜΑΤΟΣ 3 Χ 2

Άρθρο 2 Ο χρόνος του παιγνιδιού Tοσήμα λήξης και Η διακοπή του χρόνου

Άρθρο 2 Ο χρόνος του παιγνιδιού 2 Χ 30 (10 διάλειμμα) Παράταση 2 Χ 5 Ρίψεις 7μ (από 5)

Άρθρο 2 Tο σήμα λήξης

Άρθρο 2 Η διακοπή του χρόνου (TIME OUT) Σε 2λεπτο αποκλεισμό, αποβολή, κα Time out 1 ομάδας Σφύριγμα από γραμματεία Διαφωνία μεταξύ διαιτητών

Νο 1 παίδες κορασίδες Νο 2 γυναίκες νεάνιδες Νο 3 άνδρες έφηβοι Άρθρο 3 - Ημπάλα

ΑΡΘΡΟ 4 Ομάδα, Αλλαγές, Εξοπλισμός Αριθμός παικτών 5 (για έναρξη) 7 (κανονικά) 14 (μέγιστος αριθμός) 6 παίκτες γηπέδου + 1 τερματοφύλακας Συμμετοχή μετά την έναρξη του παιγνιδιού Συνοδοί (4 μέγιστος αριθμός, 1 όρθιος) Προπονητής (οδηγίες, μπορεί όρθιος) Βοηθός προπονητή (οδηγίες, μπορεί όρθιος) Ιατρός-Φυσιοθεραπευτής (ταυτότητα) Συνοδός (τραπέζι κριτών ενστάσεις υπεύθυνος σύνταξης ΦΑ)

ΑΡΘΡΟ 4 Ομάδα, Αλλαγές, Εξοπλισμός Είσοδος στον αγωνιστικό χώρο Παικτών (αλλαγή παικτών, πότε, πως) Συνοδού, γιατρού, κα (σε τραυματισμό και μετά από άδεια των διαιτητών) Εξοπλισμός ομάδας Χρώμα στολών παικτών ομάδας και Τ/Φ Αριθμοί στολών Υποδήματα Άλλος εξοπλισμός (δαχτυλίδια, μάσκες, κα)

ΑΡΘΡΟ 4 Αλλαγές παικτών Μέσα από τη ζώνη αλλαγών της ομάδας τους Πρώτα πρέπει να βγει από το γήπεδο ο ένας και μετά να μπει ο άλλος. 1 2

ΑΡΘΡΟ 5 Ο Τερματοφύλακας Χειρισμός μπάλας Μέσα στη περιοχή τέρματος Έξω από τη περιοχή τέρματος Είσοδος έξοδοςαπότηπεριοχή με μπάλα χωρίς μπάλα

ΑΡΘΡΟ 6 Ηπεριοχήτέρματος

ΑΡΘΡΟ 6 Ηπεριοχήτέρματος Παραβάσεις στη περιοχή τέρματος Χωρίς μπάλα (χωρίς/ με πλεονέκτημα) Με μπάλα Επιτιθέμενος Αμυνόμενος Χωρίς πλεονέκτημα Με πλεονέκτημα

ΑΡΘΡΟ 6 Ηπεριοχήτέρματος Ρίψη μπάλας στην περιοχή της δικής του ομάδας Τέρμα (γκολ) αν μπει μέσα στην εστία του Ελεύθερη ρίψη αν ακουμπήσει στον Τ/Φ Κόρνερ αν διασχίσει την τελική γραμμή Συνεχίζεται αν βγει από την περιοχή

ΑΡΘΡΟ 6 Θέση μπάλας και διεκδίκηση - στην περιοχή τέρματος στο έδαφος (σταθερή ή κυλώντας) Τ/Φ στον αέρα όλοι

ΑΡΘΡΟ 7 ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΜΠΑΛΑΣ Επιτρέπεται Ντρίπλα 3 βήματα κράτημα 3 Απαγορεύεται να ντριπλάρει δεύτερη φορά να ακουμπήσει κάτω από γόνατο

ΑΡΘΡΟ 7 ΠΑΘΗΤΙΚΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ Πρέπει να γίνεται ευδιάκριτη προσπάθεια για ρίψη στο τέρμα Σε αντίθετη περίπτωση, δίδεται προειδοποιητικό σήμα από τους διαιτητές

ΑΡΘΡΟ 8 Σφάλματα και Αντιαθλητική συμπεριφορά Επιτρέπεται μπλοκ μπάλας με χέρια και βραχίονες «καθάρισμα» μπάλας με ανοικτό χέρι φράγμα με το σώμα (σκριν) σωματική επαφή με τον αντίπαλο και έλεγχος αυτού

Σφάλματα και Αντιαθλητική συμπεριφορά Απαγορεύεται ΑΡΘΡΟ 8 αρπαγή ή κτύπημα μπάλας από τα χέρια του αντίπαλου σταμάτημα ή σπρώξιμο αντίπαλου με χέρια και πόδια κράτημα (από σώμα ή στολή) και πτώση επάνω στον αντίπαλο να βάλει σε κίνδυνο τον αντίπαλο (με και χωρίς μπάλα) Οι παραπάνω παραβάσεις όταν στρέφονται κατά του παίκτη και όχι της μπάλας, τιμωρούνται προοδευτικά. Εκτός της Ελεύθερης Ρίψης (ή 7 μ) απαιτείται και προσωπική ποινή.

ΑΡΘΡΟ 8 Σοβαρή αντιαθλητική συμπεριφορά και επικίνδυνο παιγνίδι ως προς τη σωματική ακεραιότητα του αντίπαλου παίκτη, τιμωρούνται με αποβολή του υπαίτιου παίκτη, προπονητή ή συνοδού, είτε έγιναν μέσα είτε έξω από το γήπεδο. Καταστροφή καθαρής ευκαιρίας για τέρμα οδηγεί σε ρίψη 7μ.

ΑΡΘΡΟ 9 Η επιτυχία τέρματος ολόκληρη η μπάλα πρέπει να διασχίσει ολόκληρο το πλάτος της γραμμής τέρματος άτομα που εμποδίζουν την πορεία της μπάλας το τέρμα κατακυρώνεται με την εκτέλεση της σέντρας

ΑΡΘΡΟ 10 Η εναρκτήρια ρίψη στην αρχή του παιγνιδιού στο β ημίχρονο μετά από κάθε τέρμα κέντρο γηπέδου (1,5 μ πλάγιααπότημέση της κεντρικής γραμμής) προς οποιαδήποτε κατεύθυνση απόσταση αντιπάλων στα 3μ.

ΑΡΘΡΟ 11 Η πλάγια ρίψη δίνεται όταν ολόκληρη η μπάλα διασχίσει εντελώς την πλάγια γραμμή ή όταν ολόκληρη η μπάλα διασχίσει εντελώς την τελική γραμμή και την έχει ακουμπήσει τελευταίος αμυνόμενος παίκτης εκτελείται από το σημείο που διέσχισε την πλάγια γραμμή ή από την γωνία του γηπέδου (κόρνερ) ο ρίπτης πρέπει να πατάει την πλάγια γραμμή απόσταση 3 μ. (βλ. όμως ρίψη κόρνερ)

ΑΡΘΡΟ 12 Η ρίψη τερματοφύλακα: εκτελείται από τον τερματοφύλακα, χωρίς σφύριγμα θεωρείται ότι εκτελέστηκε όταν διασχίσει ολόκληρη την γραμμή περιοχής τέρματος δεν υπάρχει απόσταση 3μ.

ΑΡΘΡΟ 12 Η ρίψη τερματοφύλακα δίνεται σε: είσοδο επιθετικού στην περιοχή τέρματος έλεγχο μπάλας από τον τ/φ μπάλα εκτός τελικής γραμμής (πλην κόρνερ0 επαφή μπάλας μέσα στην περιοχή τέρματος από επιθετικό παίκτη

Άρθρο 13 ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΡΙΨΗ ΟΤΑΝ Η ΟΜΑΔΑ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΛΑΣ ΔΙΑΠΡΑΤΤΕΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ (βήματα, επιθ. φάουλ, παραβίαση περιοχής τέρματος, έξοδος μπάλας απο τα όρια του γηπέδου, λάθος αλλαγή, παθητικό παιγνίδι, κα) ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΔΙΑΠΡΑΤΤΟΥΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΑΤΟΧΗΣ ΤΗΣ ΜΠΑΛΑΣ (αντικανονική συμπεριφορά, αντιαθλητική συμπεριφορά)

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΡΙΨΗ

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΛ. ΡΙΨΗΣ ΧΩΡΙΣ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΜΕ ΣΦΥΡΙΓΜΑ (από τον διαιτητή γηπέδου)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΛ. ΡΙΨΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ Η ΜΠΑΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ (βλ. όμως περίπτωση ρίψης στα 9μ.) ΑΠΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ ΑΥΤΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡΑΒΑΣΗΣ (0-3μ, πότε και γιατί) ΘΕΣΕΙΣ ΠΑΙΚΤΩΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΕΛ. ΡΙΨΗΣ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΛ. ΡΙΨΗΣ (σε νεκρό χρόνο)

Άρθρο 14 ΗΡΙΨΗΤΩΝ7 ΜΕΤΡΩΝ ΔΙΝΕΤΑΙ ΣΕ: ΑΝΤΙΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΘΑΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΕΡΜΑ ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΟ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΙΑΣ ΚΑΘΑΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΕΡΜΑ

ΗΡΙΨΗΤΩΝ7 ΜΕΤΡΩΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΡΙΨΗΣ 7 ΜΕΤΡΩΝ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΡΙΨΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΡΜΑ σε 3 από σφύριγμα διαιτητή ΓΡΑΜΜΗ 7μ. (ΔΕΝ την πατάμε) ΟΛΟΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΓΡΑΜΜΗ ΕΛ. ΡΙΨΗΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΣΤΑ 3Μ. Τ/Φ ΣΤΑ4Μ. ΑΛΛΑΓΗ Τ/Φ (πότε επιτρέπεται;)

ΗΡΙΨΗΤΩΝ7 ΜΕΤΡΩΝ

ΗΡΙΨΗΤΩΝ7 ΜΕΤΡΩΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΡΙΨΗΣ 7 Μ.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΡΙΨΗΣ 7Μ ΡΙΠΤΗΣ ΣΥΜΠΑΙΚΤΕΣ ΑΜΥΝΟΜΕΝΟΙ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΓΙΑ ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗ ΚΥΡΩΣΕΙΣ

ΑΡΘΡΟ 15 ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΡΙΨΕΩΝ ΡΙΠΤΗΣ ΘΕΣΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΔΑΠΕΔΟ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΕΡΜΑΤΟΣ ΣΥΜΠΑΙΚΤΕΣ ΠΑΣΑ ΧΕΡΙ-ΧΕΡΙ (δεν μπορεί)

ΑΜΥΝΟΜΕΝΟΙ ΑΡΘΡΟ 15 ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΡΙΨΕΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΠΑΙΚΤΗ ΜΕ ΜΠΑΛΑ 3Μ. ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΛΑΘΟΣ ΘΕΣΕΩΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΟΣ ΣΦΥΡΙΓΜΑ (για εκτέλεση ρίψης) ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΡΙΨΗ / 7Μ. T. OUT, ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ, ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΘΕΣΕΩΝ, ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

ΑΡΘΡΟ 15 ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΡΙΨΕΩΝ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΗΣ ΡΙΨΗΣ, ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ (έχει σημασία εάν προηγήθηκε σφύριγμα για την εκτέλεση της ρίψης). ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΑΝΤΙΠΑΛΩΝ ΠΡΙΝ ΤΗ ΡΙΨΗ, ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ

ΑΡΘΡΟ 16 ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ Παρατήρηση (Κίτρινη Κάρτα) για σφάλματα χωρίς και με προοδευτική τιμωρία για αντιαθλητική συμπεριφορά παίκτη ή συνοδού Κάθε παίκτης μία μόνο παρατήρηση Κάθε ομάδα τρεις μόνο παρατηρήσεις (μετά 2λεπτος αποκλ.)

Αποκλεισμός (2 λεπτά) δίνεται: για λάθος αλλαγή ΑΡΘΡΟ 16 ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ επαναλαμβανόμενα σφάλματα επαναλαμβανόμενη αντιαθλητική συμπεριφορά σε συνοδό που η ομάδα του ήδη έχει παρατήρηση σε αποβολή παίκτη ή συνοδού σε αντιαθλητική συμπεριφορά παίκτη που μόλις έχει δεχτεί 2λεπτο αποκλεισμό (4λεπτο) ο αποκλεισμός μεταφέρεται στο άλλο ημίχρονο ή τις παρατάσεις

ΑΡΘΡΟ 16 ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ Αποβολή (κόκκινη κάρτα) δίνεται: για αντιαθλητική συμπεριφορά συνοδού, εφ όσον η ομάδα έχει ήδη δεχτεί 2λεπτο αποκλεισμό για επικίνδυνο παιγνίδι σε σοβαρή αντιαθλητική συμπεριφορά βιαιοπραγία (πρινκαικατάτηδιάρκεια) 3 ο δίλεπτο αποκλεισμό του ίδιου παίκτη

ΑΡΘΡΟ 16 ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ Αποβολή χωρίς αντικατάσταση σε υπαίτιο βιαιοπραγίας

ΑΡΘΡΟ 16 ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ Περισσότερες από μια παραβάσεις στην ίδια φάση Η βαρύτερη εκτός του 4λεπτου αποκλεισμού χρόνος του παιγνιδιού είναι και οι παρατάσεις, τα διαλείμματα, οι παρατάσεις και η διαδικασία των ρίψεων 7μ.

ΑΡΘΡΟ 16 ΟΙ ΠΟΙΝΕΣ Παραβάσεις εκτός αγώνα αντιαθλητική συμπεριφορά σοβαρή αντιαθλητική συμπεριφορά βιαιοπραγία Παραβάσεις πριν τον αγώνα παρατήρηση αποβολή (αντικατάσταση και όχι 2λεπτος αποκλεισμός) Παραβάσεις μετά τον αγώνα γραπτή αναφορά

Άρθρο 17 Οι διαιτητές ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ (30 ) Επιθεώρηση γηπέδου τερμάτων -δελτίων Α.Ι. -φύλλου αγώνα Κλήρωση

ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ Έλεγχος παραβάσεων χρόνου παιγνιδιού τερμάτων Άρθρο 17 Οι διαιτητές ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ορθή συμπλήρωση φύλλου αγώνα

Άρθρο 17 Οι διαιτητές Διαφορετική απόφαση υπέρ ίδιας ομάδας συνδυασμός βαρύτερων ποινών υπέρ διαφορετικών ομάδων Υποχρεωτικά Τ.ΟΥΤ συναπόφαση (υπερισχύει όμως ο κεντρικός)

Άρθρο 18 Ο χρονομέτρης και ο Σημειωτής Χρονομέτρης χρόνος παιγνιδιού (λήξη χρόνου) χρόνος αποκλεισμού παικτών (κάρτα χρόνου αποκλεισμού) αλλαγές παικτών Σημειωτής σύνταξη ΦΑ είσοδο παικτών (αργοπορημένοι, κα) αλλαγές παικτών

ΣΗΜΑΤΑ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ Όταν καταλογίζεται ελεύθερη ή πλάγια ρίψη, οι ιαιτητές πρέπει να δείξουν αµέσως την κατεύθυνση της ρίψης. Μετά από αυτό, γιαναυποδειχτείµια προσωπική ποινή, πρέπει να δειχτεί υποχρεωτικά το κατάλληλο σήµα. Επίσης αν φαίνεται ότι θα ήταν χρήσιµο να εξηγηθεί η αιτία για την ελεύθερη ρίψη ή τη ρίψη 7-µέτρων, τότε θα µπορούσε να δειχτεί για ενηµέρωση, το αντίστοιχο από τα σήµατα.