ΤΕΦΑΑ-ΔΠΘ. ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ (037) Μπάτσιου Σοφία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σχετικά έγγραφα
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ. άθλημα. Αναψυχή (όλες οι κατηγορίες αναπήρων) Συναγωνιστικό (IPC:εγκεφαλική παράλυση τυφλοί 2004)

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4 ΟΥ ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ 5Χ5 ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ- ΛΥΚΕΙΩΝ ΔΗΜΟΥ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ 2008

4 th Football Challenge - Μάιος 2018 Γενικοί Κανόνες και Όροι Συμμετοχής

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΑΘΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ- ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Εταιρειών. Κανονισμοί Διαιτησίας Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Ασφαλιστικών.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ - ΜΙΝΙ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΠΑΙΔΙΑΣ

Οι Κανόνες. Της Χειροσφαίρισης

ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ (GRASSROOTS)

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ

Εισαγωγή. Οι τροποποιήσεις των Κανονισμών Παιδιάς της IHF 2016 Το Shootout. Συζήτηση Μην ξεχνάτε

Το Τουρνουά Neymar Jr s Five έχει δικούς του συγκεκριμένους κανονισμούς. Οι παρακάτω κανονισμοί αφορούν το τουρνουά Neymar Jr s Five.

Πετοσφαίριση. Γιάννης Λαμαρίνας Σάκης Κούδας Άννα Καρακόζογλου Γιάννης Κανελίδης

Road To Salonica Cup ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017

time out time out

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ - ΛΥΚΕΙΩΝ ΔΗΜΟΥ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ 2010

ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΡΑΓΚΜΠΥ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ

ΠΣΠΑ η Γυμνασίου Κωνσταντίνος Βασιλάκος

ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ LIMASSOL 3ON3

HermesCup 2019 ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ. Syros 2019 Προκήρυξη Τουρνουά Σελίδα 1 από 5. ΣΤΟΧΟΣ - ΣΚΟΠΟΣ του τουρνουά

Ημερομηνία δημιουργίας - γέννησης του αθλήματος έχει καταγραφεί η 29 Δεκεμβρίου 1891

" Η ΛΥΓΚΗΣΤΙΣ" Π.ΜΕΛΑ 7 ΤΗΛ FAX Τ.Κ ΗΜΕΡ. 30/08/2019 ΑΡΙΘΜ.ΠΡΩΤ. 98

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣΕΛΛΑΔΟΣ (Ο.Δ.Κ.Ε.) EΡΩΤΗΣΕΙΣ 1o ΓΚΡΟΥΠ

ΤΕΦΑΑ-ΔΠΘ-Μπάτσιου Σοφία ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ (037)-goal ball

ΤΕΦΑΑ-ΔΠΘ-Μπάτσιου Σοφία ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ: ΦΥΣΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΝΑΨΥΧΗ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΣ GOAL BALL

ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΟΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ SUPER LEΑGUE ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ : Κ20 / Κ17 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ. Ο αγώνας διεξήχθη (πόλη) : έναρξης : ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΑΤΩΝ : ΓΗΠΕΔΟ : ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Με μεγάλη μας χαρά σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε στο Τουρνουά Ακαδημιών Σχολών ποδοσφαίρου με την επωνυμία Hermes Cup 2013 στη Σύρο.

2 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /11/2016

FINA Εγκεκριμένοι κανόνες Water Polo

INTERSPORT Soccer Challenge ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

Εξεταστικό Δοκίμιο. (ερωτήσεις-απαντήσεις)

ΤΜΗΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝ ΙΑ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΛΛΑ ΟΣ. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ mini-handball

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 30 ου ΤΟΥΡΝΟΥΑ 8Χ8

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ 2019

1. Ποια η απόσταση από το σημείο του πέναλτι μέχρι τη γραμμή του τέρματος;

Με την παρουσία αυτή η ΚΕΔ /ΕΠΟ επιχειρεί:

ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Σ.Ε.Σ.Α.Ε.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

3)Ο βασικός μπορεί να καθίσει στον πάγκο σαν αναπληρωματικός

ΕΠΕΑΕΚ: ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΤΕΦΑΑ ΠΘ - ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΙΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΚΜ: 305 ΠΑΤΣΙΑΟΥΡΑΣ ΑΣΤΕΡΙΟΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ Κ12 ΚΑΙ Κ10 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ. Παράρτημα Α. Τελικό αποτέλεσμα 1 Τελικό αποτέλεσμα (1X2) 1: να κερδίσει η εντός έδρας ομάδα 2: να κερδίσει η εκτός έδρας ομάδα 50,000

Εισαγωγή. Επεξήγηση συντομογραφιών: ΒΔ = Βοηθός Διαιτητής. ΕΒΔ = Επιπρόσθετος Βοηθός Διαιτητής

2 ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Οποιαδήποτε ή όλες από τις πιο κάτω τροποποιήσεις είναι επιτρεπτές.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ Ι

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ. Αριθ.Πρωτ. 818 Βόλος 7/9/2018 ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ ΕΠΣΘ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ Αναθεώρηση των Κανόνων του Παιχνιδιού Έχουν τεθεί σε ισχύει από 1 Ιουνίου 2016

Αφού έχετε μπει στη σελίδα pamestoixima.gr, πατάτε πάνω αριστερά, την επιλογή

λεπτό του αγώνα» πρέπει να αντικατασταθεί με την φράση «στα τελευταία 30 του αγώνα».

SUBBUTEO ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ. Kαραγιαννίδης Θεόδωρος. Καθηγητής Φυσικής Αγωγής-ΜSc. Προπονητής Ποδοσφαίρου

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ. ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ Ισχύουν από 1 η Ιουλίου Εισαγωγή:

ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΜΟΙΡΩΝ «ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΜΑΝΑΣΑΚΗ»

[ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΞΙΩΜΑΤΟΥΧΩΝ ΑΓΩΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ]

ΚΟΡΟΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΕΛΟΣ Ε.Ε. Ι.Π. ΤΕΦΑΑ ΑΘΗΝΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΟΧΕ

ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

ΕΝΩΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Β ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΟΥΣ 42, ΑΘΗΝΑ ΤΗΛ (30 ΓΡΑΜΜΕΣ) ΦΑΞ: ,

ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΜΕ ΙΣΧΥ ΑΠΟ 1 η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2018

5 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /3/2016

Α. SA-SB-TA-TB-SA-SB Β. SA-TB-SB-TA-TTO-SB Γ. SB-TB-SA-SB Δ. TA-SA-TB-TA-SB E. SA-SB-TA-TB-TA-TB ΣΤ. TA-TTO-TB-SA-SB Z.

1 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /10/2016

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΠΛΑΝΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΚΑΙ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΑΘΛΗΤΩΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΟΙΚΙΝΩΝΙΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ & ΜΙΝΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ 6Χ6 : PALLINI CLUB, ΑΜΑΖΩΝΟΣ 4, ΠΑΛΛΗΝΗ :45 ΕΥΡΩ / ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ

Κατηγορία Ποδοσφαίρου με. Lego WeDo 2.0

ΕΝΑ ΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

Ο Μ Ο Σ Π Ο Ν Δ Ι Α Δ Ι Α Ι Τ Η Τ Ω Ν Β Ο Λ Ε Ϊ Ε Λ Λ Α Δ Ο Σ ΘΕΜΑΤΑ ΕΘΝΙΚΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ 2018 Α ΚΑΙ Β ΟΔBΕ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ. Κατηχητικών Ενοριακών Συνάξεων πόλεως Γιαννιτσών

Τροποποιήσεις Κανόνων Ποδοσφαίρου

Κανόνες του Παιχνιδιού 2019/20. Μεταβολές και διευκρινίσεις. Διεθνές Ποδοσφαιρικό Συμβούλιο (IFAB) Ιούνιος 2019

Ετήσιο Σεμινάριο ΟΔΒΕ 2016 Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΛΙΜΠΕΡΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΜΙΧΕΛΙΝΑΚΗΣ

Ε Ν Ω Σ Η Π Ο Δ Ο Σ Φ Α Ι Ρ Ι Κ Ω Ν Σ Ω Μ Α Τ Ε Ι Ω Ν Π Ι Ε Ρ Ι Α Σ

Επιμορφωτικό σεμινάριο Διαιτητών Πετοσφαίρισης Άμμου. Οδηγίες και Κατευθύνσεις Διαιτησίας Βασικά Σημεία

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ FIBA Σελ.1

Η τεχνική του Τερματοφύλακα. Η βασική τεχνική του τερματοφύλακα καθορίζεται από τα παρακάτω:

«Στέρηση Προφανούς ευκαιρίας για γκολ Σταμάτημα υποσχόμενης επίθεσης» Ομιλητής: Νίκος Ρουμπάνης

ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΑΧΑΙΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ GRASSROOTS ΠΟΑ

για νεοεισερχόμενους Αθλητές

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ. Παράρτημα Α

Transcript:

1 ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Η διεθνής κοινότητα του ποδοσφαίρου συμμετέχει στους Παραoλυμπιακούς αγώνες με ομάδες από αθλητές με εγκεφαλική παράλυση και με προβλήματα στην όραση. Στις μέρες μας μόνο ομάδες ανδρών συμπεριλαμβάνονται στο παραολυμπιακό πρόγραμμα. Οι κανονισμοί της FIFA εφαρμόζονται με κάποιες τροποποιήσεις που κάνουν το παιχνίδι πιο συναρπαστικό και το προσαρμόζουν στις αναπηρίες των αθλητών. Το ποδόσφαιρο για τα άτομα με εγκεφαλική παράλυση είναι άθλημα των Παραολυμπιακών αγώνων από το 1992, στη Βαρκελώνη. Στους Παραολυμπιακούς αγώνες της Αθήνας του 2004 διεξήχθη για πρώτη φορά το άθλημα του ποδοσφαίρου για τους τυφλούς.

2 Ποδόσφαιρο για αθλητές με εγκεφαλική παράλυση Οι κανόνες της της Διεθνούς ομοσπονδίας ποδοσφαίρου εφαρμόζονται με εξαίρεση των ακόλουθων τροποποιήσεων της Διεθνούς Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Εγκεφαλική παράλυση (CP-ISRA), για το Ποδόσφαιρο 7Χ7- (7 άτομα στην κάθε ομάδα). Δικαίωμα συμμετοχής έχει κάθε άτομο με εγκεφαλική παράλυση, το οποίο έχει συμπληρώσει το 15ο έτος την 1 η Ιανουαρίου του χρόνου που διεξάγεται ο αγώνας Οι αγώνες διεξάγονται σε χορτοτάπητα. Οι διαστάσεις του γηπέδου είναι 75Χ55 ή 70Χ50μ. Οι εστίες είναι 5Χ2μ. Αριθμός παιχτών. Η κάθε ομάδα αποτελείται από 7 παίκτες από τους οποίους ο ένας είναι τερματοφύλακας. Ο ένας από αυτούς πρέπει οπωσδήποτε να ανήκει στην κατηγορία 5 ή 6. Αν δεν υπάρχει παίκτης που να ανήκει σε μία από τις δύο αυτές κατηγορίες η ομάδα αγωνίζεται με 6 παίκτες. Ο μεγαλύτερος αριθμός των παικτών που ανήκουν στην κατηγορία 8 είναι 2.

3 Δεν επιτρέπεται οι παίκτες να κρατούν μπαστούνια ή πατερίτσες. Όλοι οι αθλητές πρέπει να έχουν στο πίσω μέρος της φανέλας τους έναν αριθμό, τον ίδιο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ένας αγώνας δεν μπορεί να ξεκινήσει αν η μία ομάδα δεν έχει τουλάχιστον 4 παίκτες. ΧΡΟΝΟΣ Η διάρκεια του αγώνα είναι δύο ημίχρονα των 30 λεπτών. Μεταξύ των ημιχρόνων μεσολαβεί διάλειμμα 15 λεπτών. Δύο περίοδοι των δέκα (10) λεπτών επιπλέον χρόνου (παράταση) θα διεξαχθούν αν το αποτέλεσμα σε τελικούς ή ημι-τελικούς, δεν δίνει νικητή. Στην περίπτωση της ισοπαλίας μετά από την παράταση, η νικήτρια ομάδα θα κριθεί από τα ελεύθερα χτυπήματα πέναλτι. Δομή του Αγώνα και Βαθμολόγηση Στο τουρνουά η κάθε ομάδα μπορεί να δηλώσει στο φύλλο του αγώνα μέχρι 12 παίκτες. Όταν στο τουρνουά είναι Οκτώ (8) ομάδες ή περισσότερες :θα χρησιμοποιηθεί το σύστημα του Knock out. Όλες οι ομάδες σε κάθε όμιλο θα παίζουν η μία με την άλλη. Όταν είναι Επτά (7 ) ομάδες ή λιγότερες: Ο αγώνας μπορεί να παίζεται με το σύστημα της βαθμολογίας ή του Knock out Οι βαθμοί θα αποδίδονται ως ακολούθως: I. Νίκη: 3 βαθμοί II. Ισοπαλία: 1 βαθμός III. Ήττα : 0 βαθμοί IV. Προκαταρκτική Ισοπαλία Ομίλων Στην περίπτωση ισοπαλίας για την πρώτη θέση στο τέλος των προκαταρκτικών αγώνων, αποφασιστική θα είναι η διαφορά στα γκολ Η ομάδα που πετυχαίνει τα περισσότερα γκολ στον όμιλο είναι η νικήτρια. Αν συνεχιστεί η ισοπαλία, τη νικήτρια ομάδα θα καθορίσει ο αγώνας με ελεύθερα χτυπήματα. Πέντε παίκτες θα εκτελέσουν τα ελεύθερα χτυπήματα από την περιοχή του «πέναλτι». Η ομάδα με τα περισσότερα γκολ θα κερδίσει. Εάν συνεχίζεται η ισοπαλία για να υπάρξει νικητής, κάθε ομάδα χτυπάει από ένα πέναλτι έως ότου κάποια δε σημειώσει γκολ. Ημι-τελικοί : Οι νικητές των ομίλων θα παίξουν με τον δεύτερο του άλλου ομίλου. Τελικοί : Οι νικητές των ημι-τελικών παίζουν για το χρυσό και το αργυρό μετάλλιο. Οι ηττημένοι των ημι-τελικών παίζουν για το χάλκινο μετάλλιο.

4 6. Πλάγια επαναφορά : Οι ακόλουθες αλλαγές θα αποτελέσουν μια νόμιμη πλάγια επαναφορά: Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα χέρι αν δεν είναι δυνατή η συμμόρφωση με τους κανονισμούς. Ο παίκτης θα ρολάρει την μπάλα, κάτω από το ύψος του βραχίονα. Η μπάλα αγγίζει αμέσως τον αγωνιστικό χώρο καθώς φεύγει από τον παίχτη που κάνει την πλάγια επαναφορά. Στο εναρκτήριο λάκτισμα (Σέντρα), οι αντίπαλοι παίκτες θα πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 7 μέτρα από την μπάλα. Δεν υπάρχει ο κανονισμός του off side. Πειθαρχία Κάθε παίχτης που λαμβάνει δύο (2) προειδοποιήσεις (κίτρινη κάρτα) κατά τη διάρκεια του τουρνουά, αυτόματα θα χάνει το επόμενο παιχνίδι της ομάδος του. Κάθε παίχτης που αποβάλλεται (κόκκινη κάρτα), αυτόματα θα χάνει το επόμενο παιχνίδι της ομάδας του. Κάθε παίχτης που λαμβάνει δύο (2) κίτρινες κάρτες, δε θα συμμετέχει πλέον στο τουρνουά. Η οργανωτική επιτροπή έχει το δικαίωμα να αναλάβει περαιτέρω αποφάσεις για τιμωρία σε περιπτώσεις σοβαρών υποθέσεων κακής διαγωγής (πριν και μετά τον αγώνα). Κάθε παίκτης που δείχνει επίμονα κακή διαγωγή θα υπόκειται σε προσωρινή αποβολή με απόφαση της οργανωτικής επιτροπής. Οργανωτική Επιτροπή Η οργανωτική επιτροπή μπορεί να αντιμετωπίσει διαμαρτυρίες, κατηγορίες, θέματα πειθαρχίας και κάθε άλλο θέμα που δεν καλύπτεται από αυτούς τους κανόνες

Ποδόσφαιρο Τυφλών 5 1. Γήπεδο Το γήπεδο θα πρέπει να είναι ανοιχτό, για να υπάρχει καλύτερη ακουστική. Η επιφάνειά του είναι επίπεδη και ομαλή. Αποφεύγεται η κατασκευή του από τσιμέντο ή άσφαλτο. (Κατασκευάζεται συνήθως από ειδικό πλαστικό). Οι διαστάσεις του γηπέδου είναι: μήκος = 38-42μ και πλάτος = 18-22μ. Το πλάτος των γραμμών είναι 8 εκ., και αποτελούν τμήμα του γηπέδου. Στο γήπεδο που παίζουν οι τυφλοί υπάρχει φράχτης ύψους 1,00-1,20μ., παράλληλα στις πλάγιες και τελικές γραμμές και σε απόσταση ενός μέτρου από αυτές. Σημειώνεται το κέντρο του γηπέδου και γράφεται κύκλος ακτίνας 3 μέτρων. Ορίζονται οι ζώνες αντικατάστασης (πόρτα): Σε απόσταση 3μ από την κεντρική γραμμή, δεξιά και αριστερά της, κάθετα προς τις πλάγιες, γράφονται δύο γραμμές μήκους 80 εκατοστών (40εκ. μέσα και 40εκ. έξω από το γήπεδο). Από την περιοχή αυτή θα πρέπει να μπαίνουν και να βγαίνουν οι παίκτες. Τα τέρματα τοποθετούνται στο κέντρο της κάθε τελικής γραμμής. Η απόσταση μεταξύ των κάθετων δοκαριών είναι 3μ, ενώ το οριζόντιο απέχει από το έδαφος 2μ. Τα μικρά τέρματα έχουν ως αποτέλεσμα να μπαίνουν λίγα γκολ.

6 2. Περιοχή τερματοφύλακα. Ένα μέτρο δεξιά και αριστερά από τα κάθετα δοκάρια κάθε τέρματος, γράφονται γραμμές, μήκους 2 μέτρων, παράλληλες προς τις πλάγιες. Οι γραμμές αυτές ενώνονται από μία τρίτη γραμμή, παράλληλη προς την τελική. Με τον τρόπο αυτό οριοθετείται η περιοχή του τερματοφύλακα (5Χ2) 3. Σημεία πέναλτι Τα σημεία του πέναλτι σημειώνονται: το πρώτο σε απόσταση 6μ από το κέντρο του κάθε τέρματος και το δεύτερο σε απόσταση 9μ. 4. Μπάλα Η μπάλα είναι σφαιρική, από δέρμα. Έχει διάμετρο από 60-62 εκ. και βάρος 410-430γρ. Στο εσωτερικό της υπάρχουν κουδουνάκια για να μπορούν οι τυφλοί αθλητές να την εντοπίζουν εύκολα. 5. Διάρκεια αγώνα Ο αγώνας διεξάγεται σε δύο ημίχρονα, διάρκειας 25 λεπτών το καθένα. Το διάλειμμα μεταξύ των δύο ημιχρόνων είναι 10 λεπτά. Η κάθε ομάδα έχει δικαίωμα να ζητήσει ένα time-out, διάρκειας 1 λεπτού, σε κάθε ημίχρονο.

7 6. Εναρκτήριο χτύπημα Το εναρκτήριο χτύπημα του αγώνα θα γίνει από την ομάδα που αφού κέρδισε στο πέταγμα του νομίσματος επέλεξε να το κάνει αυτή ή από την άλλη, όταν αυτή που κέρδισε επιλέξει το τέρμα. Στο εναρκτήριο χτύπημα η μπάλα τοποθετείται στο κέντρο του γηπέδου. Όλοι οι παίκτες τοποθετούνται στο γήπεδό τους. Οι αμυνόμενοι παίκτες θα πρέπει να βρίσκονται έξω από τον κύκλο των 3 μέτρων, μέχρι να χτυπηθεί η μπάλα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες θα αλλάξουν τέρματα. Το εναρκτήριο χτύπημα θα κάνει η ομάδα που δεν το έκανε στο πρώτο ημίχρονο. Είναι άκυρο το γκολ που προήλθε από το εναρκτήριο χτύπημα. 7. Παίκτες. Πέντε είναι οι παίκτες της κάθε ομάδας. Ο ένας από τους 5 είναι ο τερματοφύλακας. Οι παίκτες του γηπέδου ανήκουν στην κατηγορία Β 1 ενώ ο τερματοφύλακας στις κατηγορίες Β 2 ή Β 3. Στην περίπτωση που ο τερματοφύλακας είναι βλέπων δε θα πρέπει να είναι ενεργός ποδοσφαιριστής τα τελευταία 5 χρόνια. Όλοι οι παίκτες φορούν στα μάτια τους μάσκες, για να διασφαλιστεί ότι όλοι οι αθλητές δεν βλέπουν. Αυτές είναι κατασκευασμένες από υλικό που παρέχει ασφάλεια στους αθλητές. Μία ομάδα αποτελείται από 8 παίκτες γηπέδου (4 αναπληρωματικοί), 2 τερματοφύλακες (1 αναπληρωματικός). Η ομάδα συμπληρώνεται από τον προπονητή και το βοηθό του και έναν γιατρό ή φυσιοθεραπευτή. Για ν αρχίσει ο αγώνας θα πρέπει να είναι παρόντες 5 παίκτες στην κάθε ομάδα (4 γηπέδου & 1 τερματοφύλακας). Διακόπτεται ο αγώνας αν μείνουν 2 παίκτες γηπέδου και 1 τερματοφύλακας.

8 Οι τυφλοί αθλητές κατά τη διάρκεια του αγώνα καθοδηγούνται από τρία άτομα: τον βλέποντα τερματοφύλακα (άμυνα), τον προπονητή (κέντρο) και τον βοηθό προπονητή (επίθεση), που βρίσκεται πίσω από το αντίπαλο τέρμα. Οι τυφλοί αθλητές που πλησιάζουν στην μπάλα θα πρέπει να φωνάξουν τη λέξη go, για να μη χτυπήσουν μεταξύ τους κατά τη διεκδίκηση. 8. Αλλαγές παικτών Ο αριθμός των αλλαγών είναι απεριόριστος. Οι αναπληρωματικοί είναι 5. Μπορεί παίκτης που αντικαταστάθηκε ν αντικαταστήσει άλλον παίκτη. Οι αλλαγές γίνονται μόνο όταν δεν παίζεται η μπάλα. Ο τερματοφύλακας μπορεί ν αλλάξει θέση εφόσον ειδοποιηθεί ο διαιτητής. Οι αλλαγές γίνονται από την περιοχή της πόρτας ή από την τελική γραμμή του δικού τους γηπέδου. Κατά τη διάρκεια των αλλαγών σταματάει ο χρόνος. 9. Ποινές Τα σφάλματα (φάουλ) διακρίνονται: Α. τεχνικά Β. προσωπικά Γ. πειθαρχικά. Ο παίκτης που θα κάνει 5 προσωπικά σφάλματα απομακρύνεται από τον αγώνα. Αντικαθίσταται από άλλον παίκτη.

9 Σφάλμα είναι να βγει ο τερματοφύλακας έξω από την περιοχή του. Η ποινή είναι το πέναλτι από το σημείο των 6 μέτρων. Όταν μία ομάδα συμπληρώσει 3 ομαδικά σφάλματα σε ένα ημίχρονο, από τη χρονική αυτή στιγμή και μέχρι το τέλος του, η αντίπαλη ομάδα μπορεί σε κάθε παράπτωμά της να χτυπήσει πέναλτι (απ ευθείας χτύπημα) από το σημείο των 9 μέτρων. Η ομάδα που υπέπεσε σε σφάλμα δεν έχει δικαίωμα να κάνει τοίχος. Εάν το σφάλμα γίνει σε σημείο πλησιέστερο από τα 9 μέτρα προς το τέρμα της ομάδας τότε η αντίπαλη ομάδα μπορεί να επιλέξει αν θα χτυπήσει από το συγκεκριμένο σημείο ή από το σημείο των 9 μέτρων. Ο αμυντικός θα πρέπει να απέχει από την μπάλα τουλάχιστον 5 μέτρα. Παίκτης που ακουμπά συνέχεια τη μάσκα του τιμωρείται με προσωπικό σφάλμα (foul). Σφάλμα είναι όταν κάποιος παίκτης που διεκδικεί την μπάλα ακουμπάει το φράχτη. Σφάλμα είναι να καθυστερεί παίκτης την επαναφορά ή ελεύθερη βολή της μπάλας περισσότερο από 4, όταν δεν υπάρχει κάποιος λόγος. Σφάλμα είναι αν κάποιος παίκτης μιλάει συνεχώς και διακόπτει την ησυχία. Σε περίπτωση παράβασης δίνεται η ποινή της αποβολής για 2 και αντικατάσταση. Η αντικατάσταση πριν τα 2 επισπεύδεται όταν μπει γκολ από την αντίπαλη ομάδα ή και στις δύο ομάδες μετά το γκολ. 10. Στολή Δεν επιτρέπεται τίποτε επικίνδυνο. Κάθε παίκτης θα έχει έναν αριθμό. Ο τερματοφύλακας φοράει διαφορετικά ρούχα.

10 11. Διαιτητής Υπάρχουν δύο διαιτητές: Α και Β. Ο διαιτητής Α διευθύνει τον αγώνα. Είναι ο μόνος που μπορεί να επιβάλλει ποινές. 12. Επόπτης χρόνου Ελέγχει τη διάρκεια του αγώνα, δίλεπτη διακοπή, σημειώσεις για τις διακοπές. Διάρκεια παιχνιδιού : 2Χ25. (επόπτης χρόνου ή διαιτητής). Διάλειμμα: 10 ένα Time out : 1/ημίχρονο 1. Η σέντρα ή το τέρμα επιλέγονται από τον τυχερό που θα κερδίσει κατά το πέταγμα του νομίσματος. Νικήτρια ομάδα είναι η ομάδα που θα πετύχει περισσότερα τέρματα.