Α. SA-SB-TA-TB-SA-SB Β. SA-TB-SB-TA-TTO-SB Γ. SB-TB-SA-SB Δ. TA-SA-TB-TA-SB E. SA-SB-TA-TB-TA-TB ΣΤ. TA-TTO-TB-SA-SB Z.

Ετήσιο Σεμινάριο ΟΔΒΕ 2016 Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΛΙΜΠΕΡΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΜΙΧΕΛΙΝΑΚΗΣ

2 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /11/2017

6 η Επιμορφωτική συγκέντρωση ΣΥ.Δ.ΠΕ.-A.Α.A /4/2016

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Οι κυριότερες αλλαγές κανονισμών στην Πετοσφαίριση

Τι έγινε τον μήνα που πέρασε. Ερωτήσεις γραπτής αξιολόγησης Κ.Ε.Δ. Αλλαγή παιχτών & συνεργασία διαιτητών

Διαδικασία αλλαγής. Κωνσταντίνος Βουδούρης Διεθνής Διαιτητής

Πετοσφαίριση. Γιάννης Λαμαρίνας Σάκης Κούδας Άννα Καρακόζογλου Γιάννης Κανελίδης

Επιμορφωτικό σεμινάριο Διαιτητών Πετοσφαίρισης Άμμου. Οδηγίες και Κατευθύνσεις Διαιτησίας Βασικά Σημεία

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ 26 ου ΕΤΗΣΙΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

ΕΠΕΑΕΚ: ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΤΕΦΑΑ ΠΘ - ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΙΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΚΜ: 305 ΠΑΤΣΙΑΟΥΡΑΣ ΑΣΤΕΡΙΟΣ

Απόδοση στα ελληνικά: Βουδούρης Κώστας διεθνής διαιτητής 2010 Ομοσπονδία Διαιτητών Βόλεϊ Ελλάδας

3 ο Σεμινάριο Beach volley ΟΔΒΕ ΘΕΜΑ: Πρωτόκολλο Τραυματισμού

ΟΔΗΓΙΕΣ και ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ Β ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΣΗΜΕΙΩΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ

Τελικός γύρος: C : προπονητή Τ : γυµναστή. AC : βοηθού προπονητή Μ : γιατρού ΣΕΛ. 2 ΑΠΟ 10

Σεμινάριο Beach volley ΣΥΔΠΕΔΑΠ ΘΕΜΑ: Πρωτόκολλο Τραυματισμού

Επιμέλεια: Βαρθαλίτης Αλέξανδρος

ΟΔΗΓΙΕΣ για τη συμπλήρωση του Φύλλου Αγώνα

OFFICIAL VOLLEYBALL RULES

OFFICIAL VOLLEYBALL RULES ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΒΟΛΕΪ

ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ

ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΩΝ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

ΠΕΡΙΠΤΩΣΙΟΛΟΓΙΟ

ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Επίσημοι ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ Κανονισμοί

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ- ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΑΓΩΝΩΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΤΗΣ CEV

Γενικός Κανονισμός Οργάνωσης και Διεξαγωγής Πρωταθλημάτων Ε.Ο.ΠΕ.

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΑΘΛΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ

ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Δεν υπάρχει κεντρική γραμμή. Όλες οι γραμμές έχουν πλάτος 5εκ.

Κανόνες διεξαγωγής ερασιτεχνικών αγώνων ποδοσφαίρου αναπτυξιακών ηλικιών

Project Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΗ ΤΟΥ ΒΟΛΕΙ 1 ο Λύκειο Πετρούπολης

EUROHOOPS DOME 4on4 BASKETBALL TOURNAMENT ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ

ΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΟΥ ΠΑΙΖΩ ΒΟΛΕΪ

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ GRASS VOLLEY

Μετάφραση επιμέλεια: Ράπτης Βασίλης Παπαδογούλας Μπάμπης Τσιμπινός Γιάννης Χιρπιλίδου Νικολέτα

για νεοεισερχόμενους Αθλητές

Τι έγινε τον μήνα που πέρασε Οδηγίες και κατευθυντήριες γραμμές Ερωτήσεις - Περιπτώσεις

ΒΙΒΛΙΟ. Εκπονήθηκε και συντάχθηκε από την Επιτροπή Κανονισμών της FIVB 2009 Fédération Internationale de Volleyball

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ Τμήμα Beach Volley BEACH VOLLEY CAMP ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ - ΕΠΙΠΕΔΟ Ι - Απρίλιος 2017

Καλοκαιρινές Εξελίξεις Νέα σεζόν Ερωτήσεις γραπτής αξιολόγησης Κ.Ε.Δ.

ΕΠΕΑΕΚ: ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΤΕΦΑΑ ΠΘ - ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΙΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΚΜ: : 305 ΠΑΤΣΙΑΟΥΡΑΣ ΑΣΤΕΡΙΟΣ

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ 2019

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ. άθλημα. Αναψυχή (όλες οι κατηγορίες αναπήρων) Συναγωνιστικό (IPC:εγκεφαλική παράλυση τυφλοί 2004)

WOVD ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΒΟΛΛΕΫ ΚΑΘΗΜΕΝΩΝ Προς εφαρµογή Σε όλες τις επίσηµες Παγκόσµιες και ιεθνείς ιοργανώσεις

Σεμινάριο Beach volley ΣΥΔΠΕΔΑΠ ΘΕΜΑ: Πρωτόκολλο Αποτυπώματος της Μπάλας (ΠΑΜ (ball mark))

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ FIBA Σελ.1

Οι Κανόνες. Της Χειροσφαίρισης

ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ

time out time out

ί Ε Beach volleyball

ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ (GRASSROOTS)

ΕΝΑ ΑΘΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

FINA Εγκεκριμένοι κανόνες Water Polo

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΚΡΙΤΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ 2004

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΦΥΛΛΟΥ ΑΓΩΝΟΣ

ΤΕΦΑΑ-ΔΠΘ. ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ (037) Μπάτσιου Σοφία ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

4 th Football Challenge - Μάιος 2018 Γενικοί Κανόνες και Όροι Συμμετοχής

λεπτό του αγώνα» πρέπει να αντικατασταθεί με την φράση «στα τελευταία 30 του αγώνα».

Volley. Προπονητικές ομάδες ΦΑΣΗ 1. Ανάπτυξη των ειδικών κινητικών δεξιοτήτων και τα πρώτα στοιχεία του επιθετικού χτυπήματος

Πρωτο Μeρος τεχνική τακτική

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΚΡΙΤΩΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΟΜΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ. ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ 24 (Σε ισχύ από ) 1. Συνέχεια των 24 μετά από διακοπή του αγώνα.

Transcript:

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ.. ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ Α ΚΑΙ Β ΟΔΒΕ. Όπου απαιτείται επιλογή απάντησης ή απαντήσεων στις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, σας παρακαλούμε να κυκλώσετε το γράμμα ή τα γράμματα της επιλογής σας. Όπου απαιτείται ανάπτυξη της απάντησης ή συμπλήρωση, σας παρακαλούμε να τη γράψετε στο κενό διάστημα που παρέχεται. Τα θέματα είναι ισοδύναμα, βαθμολογούνται με 5 μονάδες έκαστο και πρέπει ν απαντηθούν όλα. Το άριστα είναι 100. Η βάση είναι 80 για υποψηφίους Α ΟΔΒΕ και 70 για Β ΟΔΒΕ. 1) Ποιες από τις παρακάτω επιθετικές ενέργειες είναι αντικανονικές; α. Ένας παίκτης της πίσω ζώνης ολοκληρώνει ένα επιθετικό χτύπημα από την μπροστινή ζώνη ενώ η μπάλα βρίσκεται εξολοκλήρου ψηλότερα από την κορυφή του φιλέ. β. Ο Λίμπερο ολοκληρώνει ένα επιθετικό χτύπημα από την μπροστινή ζώνη, ενώ μέρος της μπάλας είναι κάτω από την κορυφή του φιλέ. γ. Ένας παίκτης ολοκληρώνει ένα επιθετικό χτύπημα στο σερβίς του αντιπάλου, όταν η μπάλα βρίσκεται στην πίσω ζώνη και είναι εξολοκλήρου ψηλότερα από την κορυφή του φιλέ. 2) Ο παίκτης που πρόκειται να μπει ως αλλαγή περιμένει σωστά στη ζώνη αλλαγής. Ο παίκτης που αγωνίζεται και που πρόκειται να αλλαχτεί, καθυστερεί την αλλαγή πηγαίνοντας πολύ αργά προς τη ζώνη αλλαγής. Ποια πρέπει να είναι η αντίδραση των διαιτητών σε αυτή την περίπτωση; α. Ο 2 ος διαιτητής σφυρίζει και απορρίπτει την αλλαγή, επειδή ο παίκτης στο γήπεδο καθυστερεί τον αγώνα. Αν αυτό το αντικανονικό αίτημα επαναληφθεί στον ίδιο αγώνα, ο 1 ος διαιτητής θα πρέπει να τιμωρήσει την ομάδα με καθυστέρηση. β. Ο 1 ος διαιτητής απορρίπτει την αλλαγή και τιμωρεί την ομάδα με καθυστέρηση. γ. Ο 1 ος διαιτητής επιτρέπει την αλλαγή, αλλά μετά τιμωρεί την ομάδα με καθυστέρηση. 3) Σε μια επίσημη διοργάνωση, μια ομάδα μπορεί να αποτελείται από: α. 12 κανονικούς παίκτες και επιπλέον 2 Λίμπερο. β. 12 κανονικούς παίκτες, χωρίς Λίμπερο. γ. 11 κανονικούς παίκτες και επιπλέον 1 Λίμπερο. δ. 10 κανονικούς παίκτες και επιπλέον 2 Λίμπερο. ε. 13 κανονικούς παίκτες και επιπλέον 1 Λίμπερο.

4) Στη διάρκεια ενός σετ ο παίκτης No 4 αντικατέστησε τον παίκτη No 3 και ο παίκτης No 6 τον παίκτη No 5 με κανονικές αλλαγές. Έπειτα από μερικές φάσεις, ο παίκτης No 3 (με ταμπελάκι No 4) και ο παίκτης No 5 (με ταμπελάκι No 10) βρέθηκαν στην ζώνη αλλαγής κάνοντας αίτημα για διπλή αλλαγή. Πώς θα εξελιχθεί η διαδικασία; α. Δεν επιτρέπεται καμία αλλαγή. Η ομάδα θα τιμωρηθεί με καθυστέρηση. β. Η αλλαγή No 3 στον No 4 γίνεται δεκτή, η άλλη αλλαγή όχι. Η ομάδα θα τιμωρηθεί με καθυστέρηση. γ. Η αλλαγή No 3 στον No 4 γίνεται δεκτή, η άλλη αλλαγή όχι. Το παιχνίδι θα συνεχιστεί χωρίς άλλες συνέπειες. 5) Στη μέση του 2ου σετ, σε μια διακοπή, ένας παίκτης από την περιοχή προθέρμανσης εισέρχεται στη ζώνη αλλαγής. Η γραμματεία ενημερώνει τους διαιτητές ότι αυτός ο παίκτης δεν είναι καταγεγραμμένος στη σύνθεση της ομάδας. Στην ίδια διακοπή διαπιστώνεται ότι αυτός ο παίκτης έχει μπει ως αλλαγή στο 1ο σετ στο σκορ 7-7 και η αλλαγή του έκλεισε στο 9-9 (χωρίς να διαπιστωθεί το λάθος). Ποια είναι η διαδικασία που θα ακολουθηθεί; α. Η αλλαγή δεν επιτρέπεται, η ομάδα τιμωρείται με καθυστέρηση, το 1ο σετ κατακυρώνεται στην αντίπαλη ομάδα με σκορ 25-0 και το 2ο σετ συνεχίζει χωρίς επιπλέον συνέπειες. β. Η αλλαγή δεν επιτρέπεται, η ομάδα τιμωρείται με καθυστέρηση, το 1ο σετ κατακυρώνεται με 25-7 στην αντίπαλη ομάδα και το παιχνίδι συνεχίζεται χωρίς επιπλέον συνέπειες. γ. Η αλλαγή δεν επιτρέπεται, η ομάδα τιμωρείται με καθυστέρηση και το παιχνίδι συνεχίζει χωρίς επιπλέον συνέπειες. 6) Κατά τη διάρκεια της εξέλιξης μιας φάσης, μια μπάλα από έναν επαναφορέα μπήκε στο γήπεδο. Ο Α διαιτητής διέκοψε άμεσα τη φάση και έδωσε «επανάληψη». Πριν το νέο σφύριγμα για σερβίς, ποια από τα παρακάτω αιτήματα επιτρέπονται; α. Η ομάδα Α ζητάει αλλαγή παίκτη. β. Κανένα αίτημα για αλλαγή παίκτη ή τάιμ άουτ δεν επιτρέπεται. γ. Η ομάδα Β ζητάει τάιμ άουτ. δ. Οποιοδήποτε αίτημα για αλλαγή παίκτη ή τάιμ άουτ από κάποια ομάδα. 7) Παίκτης της πίσω ζώνης της Β ομάδας ολοκληρώνει επιθετικό χτύπημα από την μπροστινή ζώνη ενώ η μπάλα τη στιγμή της επαφής βρίσκεται κάτω από την κορυφή του φιλέ. Ο παίκτης στην προσπάθειά του να παίξει την μπάλα, χάνει την ισορροπία του και για να μην περάσει την κεντρική γραμμή, με τη φόρα που είχε ακουμπά με το στήθος του τον φιλέ και κρατιέται από αυτόν. Οι διαιτητές άφησαν τη φάση να συνεχιστεί. Σωστό; α. Σωστά οι διαιτητές άφησαν τη φάση να συνεχιστεί από τη στιγμή που η μπάλα ήταν κάτω από την κορυφή του φιλέ και η επαφή του παίκτη με τον φιλέ έγινε όταν η μπάλα είχε περάσει στο άλλο γήπεδο και παιζόταν μακριά. β. Λάθος, οι διαιτητές έπρεπε να διακόψουν τη φάση και να χρεώσουν με φιλέ τον παίκτη της Β ομάδας, μιας και η επαφή με τον φιλέ έγινε κατά τη διάρκεια της προσπάθειάς του να παίξει την μπάλα.

γ. Λάθος, οι διαιτητές έπρεπε να διακόψουν τη φάση και να χρεώσουν σφάλμα επιθετικού χτυπήματος αφού ολοκλήρωσε επιθετικό χτύπημα μέσα στην μπροστινή ζώνη. 8) Δύο παίκτες κάνουν ένα επιτυχημένο μπλοκ. Ελάχιστα πριν η μπάλα πέσει στο γήπεδο της αντίπαλης ομάδας, βρίσκει λίγο στο πέλμα του ενός μπλοκέρ, ο οποίος είχε πατήσει «νόμιμα» κατά ένα μέρος στην αντίπαλη πλευρά της κεντρικής γραμμής. Ο 1 ος διαιτητής θεώρησε ότι ήταν ένα επιτυχημένο μπλοκ. Είναι σωστό; α. Όχι. Γιατί ο μπλοκέρ έχει παρέμβει στο παιχνίδι της αντίπαλης ομάδας να παίξει την μπάλα και σε αυτή την περίπτωση ο μπλοκέρ έχει κάνει σφάλμα. β. Ναι. Η θέση του πέλματος του μπλοκέρ είναι κανονική και η επαφή µε τη µπάλα θεωρείται ως επαφή της µπάλας µε το έδαφος. γ. Είναι περίπτωση διπλού σφάλματος και η φάση πρέπει να επαναληφθεί. 9) Ο πασαδόρος που παίζει στην πίσω ζώνη χτυπά την µπάλα από την επιθετική ζώνη ψηλότερα από τον φιλέ προς το αντίπαλο γήπεδο. Ο αντίπαλος μπλοκέρ σηκώνεται για μπλοκ και αγγίζει την µπάλα ταυτόχρονα µε τον πασαδόρο στο χώρο του πασαδόρου. Τι πρέπει να σφυρίξει ο 1ος διαιτητής; α. Αντικανονικό το επιθετικό χτύπημα του πασαδόρου. β. Να χρεώσει «διπλό σφάλμα» και επανάληψη της φάσης. γ. Αντικανονικό ταυτόχρονο μπλοκ του αντιπάλου. 10) Η ομάδα Α έχει ήδη πραγματοποιήσει 5 αλλαγές, όταν ένας παίκτης της τραυματίζεται και δεν μπορεί να συνεχίσει. Η αλλαγή του παίκτη αυτού έχει κλείσει. Με ποιον τρόπο μπορεί να συνεχιστεί το παιχνίδι; α. Η ομάδα Α έχει το δικαίωμα να κάνει μια «κατ εξαίρεση» αλλαγή. Οποιοσδήποτε παίκτης που δεν βρίσκεται στον κυρίως αγωνιστικό χώρο τη στιγμή του τραυματισμού, (εκτός από τον Λίμπερο ή τον κανονικό παίκτη που αντικατέστησε), επιτρέπεται να αλλάξει τον τραυματισμένο στον αγώνα. Κατόπιν, η ομάδα έχει δικαίωμα για ακόμα μία κανονική αλλαγή. β. Ένας παίκτης δεν μπορεί να αλλαχτεί δύο φορές σε ένα σετ. Συνεπώς, η ομάδα Α είναι «ελλιπής» και χάνει τον αγώνα. γ. Ένας παίκτης δεν μπορεί να αλλαχτεί δύο φορές σε ένα σετ. Συνεπώς, η ομάδα Α είναι «ελλιπής» για το σετ αυτό και το χάνει. δ. Η ομάδα Α έχει το δικαίωμα να κάνει μια «κατ εξαίρεση» αλλαγή. Οποιοσδήποτε παίκτης που δεν βρίσκεται στον κυρίως αγωνιστικό χώρο τη στιγμή του τραυματισμού, (εκτός από τον Λίμπερο), επιτρέπεται να αλλάξει τον τραυματισμένο στον αγώνα. Συνεπώς, η ομάδα φτάνει τις 6 αλλαγές ανά σετ που δικαιούται και δεν μπορεί να κάνει καμιά άλλη αλλαγή παίκτη στο σετ αυτό.

11) Μια ομάδα ζητάει διπλή αλλαγή, έχοντας ήδη πραγματοποιήσει 5 αλλαγές μέσα στο σετ. Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί; α. Ο 2 ος διαιτητής ρωτάει τον προπονητή ποια από τις δυο αλλαγές θέλει να πραγματοποιήσει. Πραγματοποιείται η μία αλλαγή και η άλλη απορρίπτεται. Αν δεν προκληθεί καθυστέρηση το δεύτερο αίτημα για αλλαγή σημειώνεται σαν αντικανονικό αίτημα. β. Ο 2 ος διαιτητής ρωτάει τον προπονητή ποια από τις δυο αλλαγές θέλει να πραγματοποιήσει. Πραγματοποιείται η μία αλλαγή και η άλλη απορρίπτεται. Η ομάδα τιμωρείται σε κάθε περίπτωση με καθυστέρηση. γ. Και οι δυο αλλαγές επιτρέπονται, η ομάδα τιμωρείται με καθυστέρηση. 12) Ο παίκτης Νο 15 της ομάδας Α παίζει στη θέση 4 και περνά την μπάλα στο αντίπαλο γήπεδο, ενώ αυτή είναι εξολοκλήρου πάνω από το ψηλότερο σημείο του φιλέ και προέρχεται από πάσα με δάχτυλα του λίμπερο της ομάδας του, ενώ (ο λίμπερο) πατούσε με το ένα πόδι την επιθετική γραμμή των 3 μέτρων. Ο 2 ος διαιτητής σφύριξε και υπέδειξε σφάλμα σε βάρος της ομάδας Α. Τι πρέπει να κάνει ο 1 ος διαιτητής; α. Να δώσει επανάληψη, γιατί ο 2 ος διαιτητής δεν αποφασίζει και σφυρίζει αυτό το σφάλμα. β. Να δεχθεί την υπόδειξη του 2 ου διαιτητή. Η ομάδα Α πράγματι διέπραξε σφάλμα. γ. Να αγνοήσει την υπόδειξη του 2 ου διαιτητή και να αφήσει το παιχνίδι να συνεχιστεί. 13) Στο 2ο σετ τραυματίζεται ο παίκτης Νο 8 της Α ομάδας, του οποίου η αλλαγή έχει κλείσει. Γίνεται κατ εξαίρεση αλλαγή του, με το Νο 7, ο οποίος στη συνέχεια του σετ τραυματίζεται. Στον πάγκο της ομάδας του υπάρχουν και άλλοι αναπληρωματικοί παίκτες. Τι πρέπει να κάνει ο 2 ος διαιτητής; α. Ο 2 ος διαιτητής επιτρέπει μια δεύτερη κατ εξαίρεση αλλαγή και το παιχνίδι συνεχίζεται. β. Ο 2 ος διαιτητής δίνει χρόνο 3 λεπτών στον αθλητή να συνέλθει, γιατί η ομάδα δεν επιτρέπεται να κάνει δεύτερη κατ εξαίρεση αλλαγή. Αν δεν συνέλθει, η ομάδα μένει ελλιπής. γ. Ο 2 ος διαιτητής ζητάει να γίνει κανονική αλλαγή εάν είναι εφικτό, διαφορετικά η ομάδα μένει ελλιπής. 14) Ποια από τα παρακάτω είναι αντικανονικά αιτήματα; α) Ο προπονητής ζητάει τάιμ-άουτ ταυτόχρονα με το σφύριγμα του 1 ου διαιτητή για σερβίς. β) Ένας παίκτης (όχι ο αρχηγός αγώνα) ζητάει από το 2 ο διαιτητή επιβεβαίωση θέσεων. γ) Ο αρχηγός αγώνα ζητάει τάιμ-άουτ ενώ ο προπονητής του είναι στον πάγκο. δ) Ο προπονητής ζητάει το πρώτο τάιμ-άουτ της ομάδας όταν η μπάλα είναι εκτός παιδιάς.

15) Ένας παίκτης έχει (για πρώτη φορά) μια κακή συμπεριφορά. Σε ποιες περιπτώσεις η αποβολή είναι η σωστή τιμωρία; α. Μετά από ένα σφύριγμα του διαιτητή, ο παίκτης κάνει μια προσβλητική χειρονομία. β. Ο παίκτης έχει μια επιθετική συμπεριφορά προς έναν αντίπαλο. γ. Ο παίκτης κάνει μια προσβλητική χειρονομία προς έναν συμπαίκτη του. 16) Ο πασαδόρος Νο 11 της Α ομάδας βρίσκεται στη θέση 3. Μετά από κακή υποδοχή της ομάδας του, η μπάλα βρίσκεται κοντά στον φιλέ, πάνω από την κορυφή του φιλέ και στην προσπάθειά του να κάνει πλασέ ακουμπά με τα δάχτυλά του τη λευκή ταινία. Ταυτόχρονα, παίκτης της επιθετικής ζώνης της Β ομάδας στην προσπάθειά του να μπλοκάρει το πλασέ, κατά την απογείωσή του, ακουμπά με το στήθος τον φιλέ στο κάτω μέρος. Ο 1 ος διαιτητής διέκοψε τη φάση, χρέωσε με φιλέ τον πασαδόρο και ο πόντος κατέληξε στη Β ομάδα. Σωστά; α. Λάθος. Και οι δύο διαιτητές έπρεπε να σφυρίζουν ταυτόχρονα και να καταλογίσουν φιλέ και στους δυο παίκτες, ο 1 ος στον επιθετικό και ο 2 ος στον αμυντικό και να δοθεί επανάληψη. β. Σωστά γιατί ο φιλές της επίθεσης προηγήθηκε αυτόν του μπλοκ. γ. Σωστά γιατί ο φιλές στο πάνω μέρος επηρέασε τη φάση περισσότερο από αυτόν στο κάτω μέρος. δ. Λάθος. Ο 2 ος διαιτητής έπρεπε να σφυρίξει πρώτος και να καταλογίσει φιλέ στον παίκτη της Β ομάδας εφόσον η επαφή με τον φιλέ έγινε κατά τη διάρκεια της απογείωσης και όχι της προσγείωσης. 17) Αν ο Λίμπερο μιας ομάδας αποβληθεί ή αποκλειστεί, έχει δικαίωμα επαναπροσδιορισμού η ομάδα; α. Όταν έχει δηλώσει 2 Λίμπερο: Όχι, η ομάδα έχει το δικαίωμα να αγωνιστεί μόνο με έναν Λίμπερο. Δεν θα επιτραπεί επαναπροσδιορισμός, εκτός αν ο Λίμπερο που απέμεινε είναι ανίκανος να συνεχίσει να παίζει στον αγώνα. β. Όταν έχει δηλώσει 1 Λίμπερο: Ναι, επιτρέπεται να επαναπροσδιορίσει ως Λίμπερο για το υπόλοιπο του αγώνα οποιονδήποτε άλλον παίκτη που δεν βρίσκεται στον κυρίως αγωνιστικό χώρο τη στιγμή του επαναπροσδιορισμού (εκτός από τον παίκτη που έχει αντικατασταθεί από τον Λίμπερο). 18) Ποιες είναι οι συνέπειες της αντικανονικής αντικατάστασης του Λίμπερο που γίνεται αντιληπτή από τους Διαιτητές: α. Πριν την έναρξη της επόμενης φάσης: πρέπει να διορθωθεί από τους διαιτητές και η ομάδα να τιμωρηθεί για καθυστέρηση. β. Μετά την έναρξη της επόμενης φάσης: οι συνέπειες είναι οι ίδιες με μια αντικανονική αλλαγή.

18) Ο Λίμπερο της ομάδας Α τραυματίζεται στο τρίτο σετ και δεν μπορεί να συνεχίσει. α) Ποια διαδικασία θα ακολουθήσει ο προπονητής αν θελήσει να κάνει επαναπροσδιορισμό νέου Λίμπερο; Ο προπονητής επιτρέπεται να επαναπροσδιορίσει ως Λίμπερο για το υπόλοιπο του αγώνα οποιονδήποτε άλλον παίκτη που δεν βρίσκεται στον κυρίως αγωνιστικό χώρο τη στιγμή του επαναπροσδιορισμού (εκτός από τον παίκτη που έχει αντικατασταθεί από τον Λίμπερο). Ο προπονητής, έρχεται σε επαφή με το 2ο διαιτητή πληροφορώντας τον για τον επαναπροσδιορισμό. β) Ποιες είναι οι συνέπειες για τον αρχικό Λίμπερο; Ένας Λίμπερο για τον οποίο θα γίνει επαναπροσδιορισμός, δεν επιτρέπεται να αγωνιστεί για το υπόλοιπο του αγώνα. γ) Εξηγήστε τι θα γίνει αν η ομάδα έχει δηλώσει 2 Λίμπερο. Η ομάδα έχει το δικαίωμα να αγωνιστεί μόνο με έναν Λίμπερο. Δεν θα επιτραπεί επαναπροσδιορισμός, εκτός αν ο Λίμπερο που απέμεινε είναι ανίκανος να συνεχίσει να παίζει στον αγώνα. 19) Σε περίπτωση προσωρινής διακοπής του αγώνα για λόγους ανώτερης βίας (π.χ. διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος εντός γηπέδου, απρόβλεπτης ζημίας κλπ.), πόσος είναι μέγιστος χρόνος αναμονής για να συνεχιστεί ο αγώνας: α) Ορίζεται σε δέκα πέντε (15) λεπτά. β) Ορίζεται σε τριάντα (30) λεπτά. γ) Ορίζεται σε εξήντα (60) λεπτά. δ) Ορίζεται σε σαράντα πέντε (45) λεπτά. ε) Ορίζεται σε ενενήντα (90) λεπτά. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!