Φίλες και Φίλοι, Σε μια εποχή όπου η κυκλοφορία στους δρόμους με αυτοκίνητο γίνεται ολοένα και δυσκολότερη, εμείς στηρίζουμε, όπως το κάναμε από την πρώτη στιγμή, τα δημόσια μέσα μεταφοράς και την επέκτασή τους στην πόλη μας. Ο Δήμος μας για πολλά χρόνια είχε μια ελλιπή συγκοινωνία με δρομολόγια που δεν κάλυπταν τις ανάγκες μας και μας απέκλειε όχι μόνο από γειτονικούς Δήμους, αλλά και με την Αθήνα και τον Πειραιά. Σήμερα, μετά από συλλογική προσπάθεια έχουμε καταφέρει να λειτουργεί η Διαδημοτική συγκοινωνία που συνδέει κάθετα όλους τους Δήμους του Πειραιά και η Δημοτική Συγκοινωνία που συνδέει την Αγία Άννα με το Κέντρο και το σταθμό του Μοσχάτου, οι οποίες προστέθηκαν στις γραμμές του Η.Σ.Α.Π. και της Ε.ΘΕ.Λ. που συνδέουν το Ρέντη με την Αθήνα και τον Πειραιά. Πάγιο αίτημά μας από το 1998 ήταν η επέκταση του προαστιακού σιδηροδρόμου με σταθμό στο Ρέντη, προσκειμένου να συνδεθεί ο Δήμος μας με την Αττική και όλη την Ελλάδα. Στηρίξαμε και αγωνιστήκαμε πολύ, έχοντας μια πολύ καλή συνεργασία με το Υπουργείο Μεταφορών. Εδώ και λίγους μήνες απολαμβάνουμε όλοι τις υπηρεσίες του προαστιακού, οι οποίες διαρκώς θα βελτιώνονται, καθώς καθημερινά θα υπάρχουν νέες προεκτάσεις. Σήμερα, σας παρουσιάζουμε μια νέα κυκλική γραμμή η οποία θα συνδέσει το σταθμό του προαστιακού με το σταθμό του ΜΕΤΡΟ στο Αιγάλεω, δίνοντας ακόμα περισσότερες επιλογές στο επιβατικό κοινό να κινηθεί από και προς την πόλη μας. Στο φυλλάδιο που κρατάτε στα χέρια σας κάναμε μια προσπάθεια να συμπεριλάβουμε όλα τα δημόσια μέσα μεταφοράς, προκειμένου να ενημερωθείτε για όλες τις επιλογές που σας δίνονται για να χρησιμοποιήσετε τα δημόσια μέσα μεταφοράς. Συνεχίζουμε να αγωνιζόμαστε για καλύτερη συγκοινωνία και ακόμα καλύτερες υπηρεσίες στο Ρέντη. Ο Δήμαρχος Γιώργος Ιωακειμίδης
Ο Προαστιακός σιδηρόδρομος είναι ένα υπερσύγχρονο μεταφορικό μέσο σταθερής τροχιάς με ευρωπαϊκές προδιαγραφές, το οποίο ξεκίνησε τη λειτουργία του τον Αύγουστο του 2004. Συνδέει το κέντρο της Αθήνας με τα προάστια και με περιοχές που βρίσκονται στην περιφέρεια της Αττικής. Δίνει στους επιβάτες συνθήκες ταχείας και άνετης πρόσβασης στους προορισμούς τους. Ο Προαστιακός Σιδηρόδρομος αυτή τη στιγμή συνδέει το κέντρο της Αθήνας με το Διεθνές Αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος σε 38 λεπτά. Το Σεπτέμβριο του 2005 δόθηκαν στο κοινό δύο νέα δρομολόγια από το Σταθμό Αθηνών Λαρίσης μέχρι την Κόρινθο σε 1 ώρα και 15 λεπτά και από Κόρινθο στο Αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος σε 1 ώρα και 21 λεπτά. Συγχρόνως, από τα μέσα του 2007, θα ολοκληρωθούν οι γραμμές και οι σταθμοί που θα συνδέουν τον Προαστιακό με τη Θήβα, τη Χαλκίδα και το Κιάτο, μέσω του ΣΚΑ (Συγκοινωνιακό Κέντρο Αχαρνών). Για τα δρομολόγια του προαστιακού μπορείτε να απευθυνθείτε στο τηλ.: 210 5272000 και στο www.proastiakos.gr
ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΝΕΡΑΤΖΙΩΤΙΣΣΑ - ΝΕΡΑΤΖΙΩΤΙΣΣΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ *ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ - *ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑΣ ΚΙΑΤΟ - ΚΙΑΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑΣ *ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΚΗΦΙΣΙΑΣ PIRAEUS - KIFISIAS ΣΥΡΜΟΣ Πειραιάς Λεύκα Ρέντης Ρουφ Αθήνα Ηράκλειο Νερατζιώτισσα Κηφισίας SERVICE NO. Piraeus Lefka Rentis Rouf Athens Irakleio Neratziotissa Kifisias 4002 6:14 6:19 6:23 6:27 6:36 6:46 6:55 6:57 4006 7:08 7:13 7:17 7:21 7:36 7:46 7:55 7:57 4010 8:08 8:13 8:17 8:21 8:36 8:46 8:55 8:57 4014 9:08 9:13 9:17 9:21 9:36 9:46 9:55 9:57 4018 10:08 10:13 10:17 10:21 10:36 10:46 10:55 10:57 4022 11:08 11:13 11:17 11:22 11:36 11:46 11:55 11:57 4026 12:08 12:13 12:17 12:21 12:36 12:46 12:55 12:57 4030 13:08 13:13 13:17 13:21 13:36 13:46 13:55 13:57 4034 14:08 14:13 14:17 14:21 14:36 14:46 14:55 14:57 4038 15:08 15:13 15:17 15:22 15:36 15:46 15:55 15:57 4042 16:08 16:13 16:17 16:21 16:36 16:46 16:55 16:57 4046 17:08 17:13 17:17 17:21 17:36 17:46 17:56 17:58 4050 18:08 18:13 18:17 18:21 18:36 18:46 18:55 18:57 4054 19:08 19:13 19:17 19:21 19:36 19:46 19:55 19:57 4062 22:08 22:13 22:17 22:22 22:36 22:46 22:58 23:00 *ΚΗΦΙΣΙΑΣ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ KIFISIAS - PIRAEUS ΣΥΡΜΟΣ Κηφισίας Νερατζιώτισσα Ηράκλειο Αθήνα Ρουφ Ρέντης Λευκα Πειραιάς SERVICE NO. Kifisias Neratziotissa Irakleio Athens Rouf Rentis Lefka Piraeus 4003 7:00 7:14 7:17 7:38 7:43 7:48 7:51 7:56 4007 8:00 8:14 8:17 8:38 8:43 8:48 8:51 8:56 4011 9:00 9:14 9:17 9:38 9:43 9:48 9:51 9:56 4015 10:00 10:14 10:17 10:38 10:43 10:48 10:51 10:56 4019 11:00 11:14 11:17 11:38 11:43 11:48 11:51 11:56 4023 12:00 12:14 12:17 12:38 12:43 12:48 12:51 12:56 4027 13:00 13:14 13:17 13:38 13:43 13:48 13:51 13:56 4031 14:00 14:14 14:17 14:38 14:43 14:48 14:51 14:56 4035 15:00 15:14 15:17 15:38 15:43 15:48 15:51 15:56 4039 16:00 16:14 16:17 16:38 16:43 16:48 16:51 16:56 4043 17:00 17:14 17:17 17:38 17:43 17:48 17:51 17:56 4047 18:01 18:14 18:17 18:38 18:43 18:48 18:51 18:56 4051 19:00 19:14 19:17 19:38 19:43 19:48 19:51 19:56 4055 20:00 20:14 20:17 20:38 20:43 20:48 20:51 20:56 4063 23:03 23:14 23:17 23:38 23:43 23:48 23:51 23:56
Διαδημοτική Συγκοινωνία (860) Δημοτική Συγκοινωνία
Στους χάρτες που βλέπετε, προσπαθήσαμε να χαράξουμε τη διαδρομή που ακολουθούν οι συγκοινωνίες στο Δήμο μας. Στόχος είναι να καλυφθούν όσο γίνεται πληρέστερα όλες οι γειτονιές. Νέα Κυκλική Συγκοινωνία ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΕΤΡΟ ΑΙΓΑΛΕΩ Η δημοτική συγκοινωνία με δρομολόγια κάθε 20 και ξεκινώντας από τις 7 το πρωί έως τις 20:20 (τελευταίο δρομολόγιο από την αφετηρία) ξεκινά από την κεντρική πλατεία, διασχίζει τη Φλέμιγκ και μέσω της Πειραιώς και της λεωφόρου Κηφισού, πηγαίνει στην Αγία Άννα, κατεβαίνει τη Μακρυγιάννη και μέσω της Θεσσαλονίκης καταλήγει στην πλατεία. Η διαδημοτική συγκοινωνία (860) ξεκινά από το Φλοίσβο στο Παλαιό Φάληρο και διασχίζει το Μοσχάτο, το Ρέντη (Φλέμιγκ, κεντρική πλατεία, Μακρυγιάννη, Θηβών μπροστά από τις εργατικές πολυκατοικίες), τον Κορυδαλλό, τη Νίκαια (Γενικό Κρατικό), το Κερατσίνι, και καταλήγει στο νεκροταφείο του Σχιστού. Η νέα κυκλική συγκοινωνία θα ξεκινά από το σταθμό του προαστιακού σιδηροδρόμου στο Ρέντη και μέσω της Αγίας Άννης ανεβαίνει τη Μακρυγιάννη, βγαίνει στη Θηβών και ενώνει το Υπουργείο πολιτισμού, το Κρατικό Νίκαιας, τον πόλο αναψυχής (Village Park, Allou Fun Park), το Γ Νεκροταφείο, τα Τ.Ε.Ι. Πειραιά, το Αιγάλεω (σταθμός Μετρό), την Ιερά Οδό και επιστρέφει τερματίζοντας στο σταθμό του προαστιακού στο Ρέντη. ΓΕΝ. ΚΡΑΤΙΚΟ ΝΙΚΑΙΑΣ ΘΗΒΩΝ 3ο ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ VILLAGE ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΥ ΡΕΝΤΗ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ Π. ΡΑΛΛΗ ALLOU FUN PARK ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΥ ΑΓ. Ι. ΡΕΝΤΗ ΚΗΦΙΣΟΣ ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑ
Βασικοί προορισμοί Πειραιάς: Γραμμή 16 ΗΛΠΑΠ (αφετηρία κεντρ. πλατεία) Σταθμός Μοσχάτου: Δημοτική συγκοινωνία Παλαιό Φάληρο: Διαδημοτική συγκοίνωνία (860) Γεν. Κρατικό Νίκαιας: Διαδημοτική (860) / Νέα κυκλική Θηβών: Διαδημοτική (860) / Νέα κυκλική Πόλος Ψυχαγωγίας (Village Prark - Allou Fun Park): Νέα κυκλική Γ Νεκτροταφείο: Διαδημοτική (860) / Νέα κυκλική Νεκτροταφείο Σχιστού: Διαδημοτική (860) / Νέα κυκλική ΤΕΙ Πειραιά: Νέα κυκλική Φυλακές Κορυδαλλού: Διαδημοτική συγκοίνωνία (860) ΜΕΤΡΟ Αιγάλεω: Νέα κυκλική Σταθμός Λαρίσης (METΡΟ): μέσω προαστιακού