Πάχη Γρα Γρα ών ικό Σχέδιο Γ Λυκείου ΕΠΠΑΙΚ Τ Σωτήρης Οικονο ίδης Εκπαιδευτική Τεχνολογία Πολυ έσα Γιαννούλας Διδάσκων Άγγελος
Σκοπός και Στόχοι Σκοπός είναι οι αθητές να διαπιστώσουν τη ση ασία που έχει η κατηγοριοποίηση τ η άτων ενός δισδιάστατου ορθογραφικού σχεδίου σε διαφορετικά πάχη γρα ών Στόχοι Οι αθητές να είναι σε θέση να διακρίνουν τα στοιχεία του σχεδίου που ανήκουν στην ίδια κατηγοριοποίηση να ορίζουν σαφώς διακριτές προδιαγραφές για κάθε
Επιστη ολογική προσέγγιση Το σενάριο αφορά σε ια έννοια κοινή ως προς το παραδοσιακό γρα ικό σχέδιο στο χέρι και το Το σενάριο εστιάζει στην ουσία της απόδοσης ενός τρισδιάστατου χώρου σε δύο διαστάσεις ε σαφή σκόπι ο τρόπο Αυτό επιτυγχάνεται ε διαφοροποιήσεις στα πάχη γρα ών στην πλήρωση κλειστώνσχη άτων ε διαγρα ίσεις ή διακεκο ένες γρα ές Αυτό επιτυγχάνεται ε διαφοροποιήσεις στα πάχη γρα ών στην πλήρωση κλειστώνσχη άτων ε διαγρα ίσεις ή διακεκο ένες γρα ές
Οργάνωση τάξης Η εφαρ ογή έχει ελάχιστες απαιτήσεις σε πόρους συστή ατος αρκεί το λειτουργικό σύστη α να είναι σχετικά σύγχρονο Ως άθη α επιλογής έχει περιορισ ένες ανάγκες σε υπολογιστικές ονάδες Οι αθητές ενθαρρύνονται να δουλέψουν σε ο άδες τουλάχιστον δύο ατό ων Η εφαρ ογή έχει σχεδιαστεί στο πλατφόρ α σχεδίασης διαδραστικών εφαρ ογών αλλά δεν απαιτεί συγκεκρι ένο λογισ ικό ή γνώσεις από τους αθητές
Περιγραφή σεναρίου Η εφαρ ογή παρουσιάζει στους αθητές την κάτοψη ενός στοιχειώδους κτίσ ατος Έχουν τη δυνατότητα να εναλλάξουν τη βαρύτητα που θα έχουν διαφορετικά στοιχεία της κάτοψης Με ερωτήσεις προς το διδάσκοντα οι αθητές ανακαλύπτουν τον τρόπο να κάνουν ια δισδιάστατη ορθογραφική προβολή πιο κατανοητή ως αναπαράσταση τρισδιάστατου χώρου
η ΦΑΣΗ Κινητοποίηση αθητών Οι αθητές στην έναρξη του αθή ατος καλούνται από τον εκπαιδευτικό να χωριστούν ελεύθερα στους υπολογιστές του εργαστηρίου σε ο άδες τουλάχιστον δύο ατό ων Χωρίς κάποια εισήγηση ο εκπαιδευτικός τους ζητάει να εκτελέσουν το αρχείο Πάχη Γρα ών που βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας των υπολογιστών τους
η ΦΑΣΗ Συγκέντρωση Δεδο ένων Οι αθητές επεξεργάζονται το πρόγρα α χωρίς κα ία επέ βαση από τον εκπαιδευτικό πέραν από την ενθάρρυνση να κρατήσουν ση ειώσεις και απορίες Επιλέγουν ια εκδοχή του σχεδίου στο πρόγρα α πριν αρχίσει η συζήτηση
η ΦΑΣΗ Διατύπωση Συ περασ άτων Ο εκπαιδευτικός ζητάει από τους αθητές τα συ περάσ ατά τους σχετικά ε τη σωστή λύση Επιση αίνεται πως το πρόγρα α δεν δίνει κάποια επιβεβαίωση εάν επιλεγεί η συ βατική διαρύθ ιση Διατυπώνονται οι κανόνες για τα πάχη γρα ών και η ση ασία τους για την ανάγνωση ενός τεχνικού σχεδίου
η ΦΑΣΗ Ανάλυση Ερευνητικής Διαδικασίας Οι αθητές καλούνται να επεξεργαστούν εκ νέου την εφαρ ογή προσπαθώντας να φτιάξουν λάθος σχέδια και να σχολιάσουν τα προβλή ατα που παρουσιάζονται Ο εκπαιδευτικός επισκέπτεται κάθε ο άδα παροτρύνοντας τους να σκεφτούν άλλες πρακτικές εφαρ ογές αυτών των κανόνων καθώς και συγκεκρι ένες περιπτώσεις που ενδιαφέρουν τους αθητές
Αξιολόγηση Ανακεφαλαίωση Το σενάριο έχει γενικότερο χαρακτήρα κινητοποίησης των αθητών Ο εκπαιδευτικός αναφέρει τα ση αντικότερα ση εία που παρατηρήθηκαν από τους αθητές ή επιση άνθηκαν από τον ίδιο όσον αφορά στη διαφοροποίηση του πάχους τωνγρα ών για την ευανάγνωστη απόδοση του αρχιτεκτονικού χώρου στο γρα ικό σχέδιο Η αξιολόγηση αφορά στην διδασκαλία και το πώς πορεί ο εκπαιδευτικός να τη βελτιώσει Ζητά από τους αθητές να σχολιάσουν την εφαρ ογή και το αν θα προτι ούσαν κάποιον άλλο τρόπο εισαγωγής στην έννοια του πάχους γρα ών Ζητά από τους αθητές να σχολιάσουν την εφαρ ογή και το αν θα προτι ούσαν κάποιον άλλο τρόπο εισαγωγής στην έννοια του πάχους γρα ών ΕΠΠΑΙΚ Τ Σωτήρης Οικονο ίδης Εκπαιδευτική Τεχνολογία Πολυ έσα Διδάσκων Άγγελος