ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας. Τοπικός διαγωνισμός για τη EUSO Μαρίνα Στέλλα. Φυσικός, υπεύθυνη ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας

Σχετικά έγγραφα
Τοπικός διαγωνισμός EUSO2018

Τοπικός διαγωνισμός EUSO2018

Τοπικός διαγωνισμός EUSO2018

ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας. Τοπικός διαγωνισμός για τη EUSO Μαρίνα Στέλλα. Φυσικός, υπεύθυνη ΕΚΦΕ

ΟΜΑΔΑ: ΤΟΠΙΚΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΚΦΕ Αιγίου ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ. Σάββατο 29 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014

ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΚΦΕ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ

-Η συγκράτηση νερού από διάφορα υλικά, ουσίες και ενώσεις είναι ένα θέμα με μεγάλο τεχνολογικό ενδιαφέρον. Και αυτό γιατί το αν υπάρχει ή όχι υγρασία

14 η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΕΚΦΕ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ και ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ Τοπικός διαγωνισμός στη XHMEIA 05 Δεκεμβρίου 2015

Το χρώμα του μπλε της θυμόλης σε διαφορετικές τιμές ph

ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ-ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ

ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας. Τοπικός διαγωνισμός για τη EUSO Μαρίνα Στέλλα. Φυσικός, υπεύθυνη ΕΚΦΕ

Τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός EUSO

ΕΚΦΕ Τρικάλων. Πειραματική Δοκιμασία στη Χημεία. Τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός. Τρίκαλα, Σάββατο, 8 Δεκεμβρίου 2012

Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών 2014 Τοπικός διαγωνισμός στη Χημεία Ονοματεπώνυμο μαθητών. Το σενάριο

Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών 2014 Τοπικός διαγωνισμός στη Χημεία

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ Παράγοντες που επηρεάζουν την θέση της χημικής ισορροπίας 4 η εργαστηριακή άσκηση

Εισαγωγή. 13 η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΕΚΦΕ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ & ΕΚΦΕ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ Τοπικός διαγωνισμός στη Χημεία 13 Δεκεμβρίου2014 Ονοματεπώνυμο μαθητών

ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΔΙΑΛΥΣΗΣ ΣΤΕΡΕΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ

Ε.Κ.Φ.Ε ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ

Η συνάντηση των ομάδων στο ΕΚΦΕ Χαλανδρίου 5 Δεκεμβρίου 2015 Ο τοπικός διαγωνισμός EUSO 2016 αρχίζει!

ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2016 ΧΗΜΕΙΑ. 5 - Δεκεμβρίου Ερρίκος Γιακουμάκης

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ - EUSO 2009 ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΧΗΜΕΙΑ

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ. Ονοματεπώνυμο μαθητών

Ονοµατεπώνυµο Μαθητών ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2010 ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ. 28 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2009 ( ιάρκεια εξέτασης 45min) Σχολική Μονάδα:

Στόχοι της εργαστηριακής άσκησης

1ο και 2ο ΕΚΦΕ Ηρακλείου ΤΟΠΙΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ - EUSO Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2017

ΤΟΠΙΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2011 ΕΚΦΕ ΠΕΙΡΑΙΑ ΝΙΚΑΙΑΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 27/11/2010 «ΧΗΜΕΙΑ»

στις Φυσικές Επιστήμες Ονοματεπώνυμα:

ΕΚΦΕ ΣΥΡΟΥ Τοπικός διαγωνισμός για Euso Κυριακή 14/12/2014

ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2014 ΦΥΣΙΚΗ. 7 Δεκεμβρίου 2013 ΛΥΚΕΙΟ:... ΟΜΑΔΑ ΜΑΘΗΤΩΝ: ΜΟΝΑΔΕΣ:

ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας. Τοπικός διαγωνισμός για τη EUSO Μαρίνα Στέλλα. Φυσικός, υπεύθυνη ΕΚΦΕ

Εργαστηριακή άσκηση 1: ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΔΙΑΛΥΣΗΣ

Ε.Κ.Φ.Ε. ΔΙ.Δ.Ε Α ΑΘΗΝΑΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ 2016 ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ

ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2018 ΧΗΜΕΙΑ. 9 - Δεκεμβρίου

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΕΝΩΣΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΧΗΜΕΙΑΣ 2012 Γ ΦΑΣΗ (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ)

ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΟΞΥΤΗΤΑΣ ΣΕ ΚΡΑΣΙ (ΛΕΥΚΟ)

ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2014 ΧHMEIA. 7 Δεκεμβρίου 2013 ΛΥΚΕΙΟ :... ΟΜΑΔΑ ΜΑΘΗΤΩΝ: ΜΟΝΑΔΕΣ:

στις Φυσικές Επιστήμες

Στα πλαίσια ενός σχολικού Project θέλουμε να ερευνήσουμε την δυνατότητα αξιοποίησης αυτών των νερών στην καλλιέργεια ορισμένων ειδών.

2H O 2H O O ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Α & Β ΕΚΦΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ

European Union Science Olympiad EUSO 2014 ΤΟΠΙΚΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΟΚΙΜΑΣΙΑ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ. Σάββατο 7 ΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2013 ΕΚΦΕ ΑΧΑΪΑΣ (ΑΙΓΙΟΥ)

ΧΗΜΕΙΑ. 13 η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα επιστημών EUSO 2015 ΕΚΦΕ Λευκάδας - Τοπικός Διαγωνισμός. Λευκάδα

ph< 8,2 : άχρωμη ph> 10 : ροζ-κόκκινη

Πανελλήνιος Μαθητικός ιαγωνισμός για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 9 η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2011

13 η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ EUSO 2015

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2016 ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ

Εργαστηριακή άσκηση: Ρ Υ Θ Μ Ι Σ Τ Ι Κ Α Δ Ι Α Λ Υ Μ Α Τ Α

ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ. Προκριματικός Διαγωνισμός για τη 15 η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2017 Εξέταση στη Χημεία Σάββατο 10/12/2016

ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2017 ΧΗΜΕΙΑ

6 Δεκεμβρίου 2014 ΛΥΚΕΙΟ :... ΟΜΑΔΑ ΜΑΘΗΤΩΝ: ΜΟΝΑΔΕΣ:

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗΣ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΚΗΣ ΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗΣ MultiLog

ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΚΥΛΙΝΔΡΙΚΟΥ ΣΥΡΜΑΤΟΣ

ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΚΦΕ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΗ ΧΗΜΕΙΑ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΣΕΡΡΩΝ ΧΗΜΕΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ:.

Χημικές αντιδράσεις Χημική εξίσωση ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

1. Ταυτοποίηση μιας άγνωστης χημικής ένωσης

Τοπικός διαγωνισμός EUSO2017

FeCl 3(aq) + 6NH 4 SCN (aq) (NH 4 ) 3 [Fe(SCN) 6 ] (aq) +3NH 4 Cl (aq) (1) ή FeCl 4

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΛΙΜΟΥ

Προκριματικός διαγωνισμός για την EUSO 2019

Υπεύθυνος. καθηγητής: Κρεμιώτης Θωμάς, Φυσικός ΤΑΞΗ Γ' ΧΗΜΕΙΑ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΑ ΔΙΑΛΥΜΑΤΑ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. Ον/νυμο Τμήμα: Ημ/νια

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΣΕΡΡΩΝ 12 η Ευρωπαϊκή Ολυµπιάδα Επιστηµών EUSO 2014 ΧΗΜΕΙΑΣ

ΤΙΤΛΟΔΟΤΗΣΗ ΔΙΑΛΥΜΑΤΟΣ FeSO 4 ΜΕ ΠΡΟΤΥΠΟ ΔΙΑΛΥΜΑ KMnO 4 ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑΣ ΔΕΙΓΜΑΤΟΣ

ΘΕΜΑΤΑ ΦΥΣΙΚΗΣ τοπικού διαγωνισµού EUSO 2013 ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΤΟΠΙΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ - EUSO Σάββατο 7 Δεκεμβρίου Εξέταση στη Βιολογία

Ανίχνευση λιπών, αμύλου, πρωτεϊνών και σακχάρων σε τρόφιμα

ΤΙΤΛΟΣ ΑΣΚΗΣΗΣ : Παρασκευή και ιδιότητες ρυθμιστικών διαλυμάτων Τάξη : Γ Λυκείου, Χημεία κατ/νσης

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για την επιλογή στην 11η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2013 Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2013 ΒΙΟΛΟΓΙΑ

Συντάκτης: Τζαμτζής Αθανάσιος Σελίδα 1

Τοπικός διαγωνισμός EUSO2017

Συντάκτης: Τζαμτζής Αθανάσιος Σελίδα 1

Προχοϊδα: Μετράει τον όγκο ενός υγρού (ή διαλύµατος) µε ακρίβεια 0,1 ml και συνήθως έχει χωρητικότητα από 10 έως 250 ml.

Προκριματικός διαγωνισμός για την EUSO 2019

7ος Διαγωνισμός Γυμνασίων στο ΕΚΦΕ Χαλανδρίου 5 Μαΐου 2015

ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΜΕ ΑΝΘΡΑΚΙΚΑ ΙΟΝΤΑ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ. Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών Τοπικός διαγωνισμός στη Βιολογία

23 Ιανουαρίου 2016 ΛΥΚΕΙΟ:... ΟΜΑΔΑ ΜΑΘΗΤΩΝ: ΜΟΝΑΔΕΣ:

Προετοιμασία των ομάδων για τον τοπικό διαγωνισμό.

ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2016

EUSO 2016 ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟ:. Σέρρες 05/12/2015

Κωσταντίνος Καμπούρης Φυσικός MSc MEd

I (aq) κι έτσι σχηματίζεται το ευδιάλυτο σύμπλοκο ιόν

Πρόταση Φύλλου Εργασίας για την εργαστηριακή άσκηση «Μελετώντας το περιεχόμενο τού χυμού του πορτοκαλιού»

ΤΟΠΙΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO Ε.Κ.Φ.Ε. Νέας Σμύρνης

ΤΟΠΙΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO Ε.Κ.Φ.Ε. Νέας Σμύρνης

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΧΗΜΕΙΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Α ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕΤΑΘΕΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ - ΚΑΤΑΒΥΘΙΣΗ ΙΖΗΜΑΤΩΝ

Προκριματικός Διαγωνισμός για τη 16 η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών EUSO 2018

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ. Ονοματεπώνυμο μαθητών. «Ο ρόλος του φωτός στη λειτουργία της φωτοσύνθεσης»

Συντάκτης: Τζαμτζής Αθανάσιος Σελίδα 1

Γεωργική Χημεία Εργαστηριακές ασκήσεις

Άσκηση 7η. Χημική Ισορροπία. Εργαστήριο Χημείας Τμήμα ΔΕΑΠΤ Πανεπιστήμιο Πατρών

Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών Τοπικός διαγωνισμός στη Φυσική και Χημεία Στόχοι της εργαστηριακής άσκησης

H επίδραση της συγκέντρωσης των συστατικών του ρυθµιστικού διαλύµατος, στη ρύθµιση του ph.

ΤΟΠΙΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EUSO 2013 ΕΚΦΕ ΠΕΙΡΑΙΑ ΝΙΚΑΙΑΣ ΣΑΒΒΑΤΟ 8/12/2012 «ΦΥΣΙΚΗ» Σχολείο:.. Ονομ/επώνυμα μαθητών:

Β. Εξήγησε με λίγα λόγια τις προβλέψεις σου:...

ΠΑΝΕΚΦE ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΔΙΑΛΥΣΗΣ

ΧΗΜΕΙΑ. Πανελλήνιος Μαθητικός ιαγωνισµός για την επιλογή στην 13η Ευρωπαϊκή Ολυµπιάδα Επιστηµών EUSO 2015 Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015

Transcript:

ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας Τοπικός διαγωνισμός για τη EUSO 2018 Μαρίνα Στέλλα Φυσικός, υπεύθυνη ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας

Ένα ταξίδι στο χώρο των Φυσικών Επιστημών που διοργανώνεται κάθε χρόνο από την Με στόχο να ενθαρρυνθούν οι νέοι σε πρώιμο στάδιο της εκπαίδευσής τους να διατηρήσουν το ενδιαφέρον τους στις φυσικές επιστήμες.

16η Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών Θα πραγματοποιηθεί στην Λουμπλιάνα της Σλοβενίας 28 Απριλίου 2018 έως 5 Μαΐου 2018.

Τα σχολεία Στον τοπικό διαγωνισμό 9 Δεκεμβρίου 2017 ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΚΦΕ Ν.Ιωνίας 1. 1 ο ΓΕΛ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 2. ΓΕΛ Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ 3. 2 ο ΓΕΛ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ 4. 3 ο ΓΕΛ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 5. 4 ο ΓΕΛ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 6. 6 ο ΓΕΛ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 7. 9 ο ΓΕΛ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 8. ΙΓΕΛ ΕΚΠ. ΜΑΝΕΣΗ 9. ΙΓΕΛ ΑΓΙΑΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 10. ΙΓΕΛ ΔΚΣ ΜΩΡΑΪΤΗ 11. ΜΙΚΤΗ (αναπληρωματικοί που επιθυμούν) 2 Στον Πανελλήνιο διαγωνισμό 27 Ιανουαρίου 2018

Πειραματική δοκιμασία Φυσικής Η τριβή και η μηχανική ενέργεια Εισηγητές: Μαρίνα Στέλλα, Υπεύθυνη ΕΚΦΕ Ν. Ιωνίας Αντώνης Βέικος, φυσικός στο 2ο ΓΕΛ Πεύκης

Τα απαιτούμενα όργανα-υλικά 1. Κεκλιμένο επίπεδο γωνίας κλίσεως 30 2. Ηλεκτρονικό χρονόμετρο με το τροφοδοτικό του 3. Φωτοπύλη 4. Διαφανής χάρακα 30cm 5. Κυλινδρική μάζα 50g 6. Διαστημόμετρο

Η Φωτοπύλη Μήκος κυλίνδρου l Η Φωτοπύλη: είναι ένα σύστημα αποτελούμενο από ένα αισθητήρα φωτός και μία κατάλληλη φωτεινή πηγή. Η Φωτοπύλη συνδέεται με το ηλεκτρονικό χρονόμετρο το οποίο στη λειτουργία F₁ καταγράφει το χρόνο από τη στιγμή που η δέσμη φωτός διακόπτεται από το πέρασμα ενός αντικειμένου, μέχρι τη στιγμή που επανέρχεται η δέσμη, δηλαδή το χρόνο διέλευσης του αντικειμένου από τη Φωτοπύλη ή αλλιώς χρόνος σκίασης της Φωτοπύλης.

Δραστηριότητα 1 η Ένα σώμα στο οποίο ασκούνται συντηρητικές και μη συντηρητικές δυνάμεις κινείται από μια θέση (1) σε μια θέση (2). Το ολικό έργο W των μη συντηρητικών δυνάμεων σ αυτό είναι ίσο με τη μεταβολή ΔE της μηχανικής ενέργειας του σώματος. Δηλαδή W = E 2 E 1 Στόχος: ο υπολογισμός της τριβής μέσω της μείωσης της μηχανικής ενέργειας που διαπιστώνεται πειραματικά.

Α. Λήψη πειραματικών μετρήσεων Την κατακόρυφη απόσταση h του κέντρου του κυλίνδρου από το τραπέζι h 1 = 0,223(m) h 2 = 0,107(m) Το μήκος του κυλίνδρου με ακρίβεια εκατοστού του χιλιοστού. l= 20,25 (mm) Το χρόνο σκίασης Δt= 0,0161 (s)

Β. Επεξεργασία πειραματικών δεδομένων

Λάθη που θα μπορούσαν να αποφευχθούν! x t L t Ερώτηση 3 Σε ποια μορφή ενέργειας μετατρέπεται η διαφορά E 1 E 2 της μηχανικής ενέργειας; Σε θερμική ενέργεια, αν βέβαια E 1 >E 2

Δραστηριότητα 2 Σώμα μάζας m αφήνεται ελεύθερο να κινηθεί χωρίς αρχική ταχύτητα πάνω σ ένα κεκλιμένο επίπεδο γωνίας κλίσεως φ. Οι δυνάμεις που ασκούνται στο σώμα είναι το βάρος του B, η κάθετη δύναμη N και η τριβή ολίσθησης T. Από το θεώρημα της κινητικής ενέργειας για μετατόπιση x έχουμε ΔK=W B +W N +W T K-0=mgxημφ-T.x K=(mgημφ-T).x Η παραπάνω σχέση μας δίνει την κινητική ενέργεια K του σώματος σε συνάρτηση με τη μετατόπισή του x. Επειδή η γωνία κλίσης του επιπέδου είναι 30 0 και το ημ30 0 = 2 1 Στόχος: ο υπολογισμός της τριβής μέσω της γραφικής παράστασης Κ = f(x).

Α. Λήψη πειραματικών μετρήσεων Πίνακας 2 x(m) Δt(s) υ (m/s) K(J) 0,25 0,016 1,242 0,039 0,20 0,017 1,177 0,035 0,15 0,021 0,952 0,023 0,10 0,025 0,800 0,016 0,05 0,034 0,588 0,009

Β. Επεξεργασία πειραματικών δεδομένων 2. Γραφική παράσταση της Κινητικής Ενέργειας σε συνάρτηση της μετατόπισης 3.Υπολογισμός της κλίσης της ευθείας Κλίση= 3 (46 12)10 J (27,5 7,5) m 0,17N 4.Υπολογισμός της Τριβής από την κλίση

Λάθη που θα μπορούσαν να αποφευχθούν! x t Αν έπρεπε να απεικονιστεί η σχέση 2 x 2 θα μπορούσε να σχηματιστεί μια ωραία παραβολή!

5. Το μικρότερο σφάλμα Μεγαλύτερη ακρίβεια επιτυγχάνεται με πλήθος μετρήσεων και με τη χάραξη της ευθείας ενδιάμεσα στα πειραματικά σημεία της γραφικής παράστασης. 6. Να προσδιορίσετε (χωρίς τη χρήση της φωτοπύλης και με τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια ) την κινητική ενέργεια με την οποία θα έφτανε στην φωτοπύλη ο κύλινδρος, αν τον αφήνατε να κινηθεί ελεύθερα από απόσταση x=0,12 m. Κλίση ευθείας

Στα εργαστήρια Φυσικής Υπεύθυνοι εργαστηρίου: Αντώνης Βέικος, Δημήτρης Κομκούδης Επιτηρητές: Φωτεινή Σκέντζου, Γιώργος Μαυροβουνιώτης

Τα αποτελέσματα Φυσικής ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΑ 84 ΔΚΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗ 81 ΙΓΕΛ ΑΓΙΑΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 73 2ο ΓΕΛ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ 69 4ο ΓΕΛ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 65

Πειραματική δοκιμασία Χημείας Υδατικά διαλύματα Εισηγητές: Δρ. Κωνσταντίνος Αποστολόπουλος Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ04 Ελένη Μελανίτου, χημικός

Τα απαιτούμενα όργανα-υλικά

Δραστηριότητα 1 η : Ποιοτική ανάλυση ιόντων Α. Ανίχνευση αγνώστων ιόντων Απαιτούμενα όργανα και αντιδραστήρια Στατό με δοκιμαστικούς Διαλύματα AgNO 3, Pb(NO 3 ) 2, BaCl 2 και σωλήνες CuSO 4.6H 2 O Υδατόλουτρο Διάλυμα HCl 1 M. Ξύλινη λαβίδα Διάλυμα K 2 CrO 4 0,1 M Σταγονόμετρο Διάλυμα NaOH 1 M Διάλυμα H 2 SO 4 1 M 1 ο Ερευνητικό ερώτημα Να σχεδιάσετε -διαγραμματικά ή λεκτικά- πειραματική διαδικασία μέσω της οποίας θα μπορέσετε να βρείτε με βεβαιότητα το ιόν που περιέχει καθένα από τα διαλύματα Α και Β. Ελεγχόμενη ικανότητα: Ικανότητα σχεδιασμού πειράματος.

Ερώτηση 1 : Ενδεικτική απάντηση

Ερώτηση 2 2 ο Ερευνητικό ερώτημα Να υλοποιήσετε το σχεδιασμό σας, να καταγράψετε τα ευρήματα σας σε κάθε στάδιο και να αναφέρετε ποιο από τα διερευνούμενα ιόντα υπήρχε σε καθένα από τα διαλύματα που σας δόθηκαν. Ελεγχόμενες ικανότητες: α) Υλοποίηση πειραματικού σχεδιασμού / Εφαρμογή απλών εργαστηριακών τεχνικών. Ερώτηση 3 β) Εξαγωγή συμπερασμάτων από δεδομένα Να συμπληρώσετε τις χημικές εξισώσεις των αντιδράσεων διπλής αντικατάστασης που ακολουθούν.

Δραστηριότητα 2 η : Η διάλυση αλάτων στο νερό Μέρος 1 ο : Ενεργειακή μελέτη της διάλυσης αλάτων στο νερό Απαιτούμενα όργανα και αντιδραστήρια Ποτήρια ζέσεως 100 ml Θερμόμετρο Ράβδος ανάδευσης Ογκομετρικός κύλινδρος 100 ml Ζυγός και σπάτουλα Υδροβολέας με απιοντισμένο νερό Ύαλος ωρολογίου Στερεά CaCl 2 (άνυδρο), ΝΗ 4 Cl και ΝaCl 1 ο Ερευνητικό ερώτημα Να προσδιορίσετε αν η διάλυση καθενός από τα άλατα CaCl 2 (άνυδρο), ΝΗ 4 Cl και ΝaCl είναι ενδόθερμο ή εξώθερμο φαινόμενο. Ελεγχόμενες ικανότητες: α) Σχεδιασμός απλού πειράματος. β) Υλοποίηση σχεδιασμού - Μετρήσεις. γ) Εξαγωγή συμπερασμάτων από δεδομένα

Ερώτηση 4 m άλατος (g) V H2O (ml) T αρχική ( ο C) T τελική ( ο C) ΔΤ ( ο C) Συμπέρασμα CaCl 2 1 20 18 22,5 ± 1 4,5 ± 1 ΕΞΩΘΕΡΜΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ NH 4 Cl 1 20 18 15 ± 1-3 ± 1 ΕΝΔΟΘΕΡΜΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ NaCl 1 20 18 18 ± 1 0 ± 1 Δεκτός κάθε χαρακτηρισμός που ταιριάζει στα πειραματικά ευρήματα Για 1 g NH 4 Cl ΔT = -3 C Για 1 g CaCl 2 ΔT = 4,5 C Για 1 g NaCl ΔT = 0 C

Ερώτηση 5 m άλατος (g) V H2O (ml) T αρχική ( ο C) T τελική ( ο C) ΔΤ ( ο C) Οικονομικό κόστος ανά g (σε ευρώ) Α 5 100 20 10 10 0,02 Β 10 100 20 4 16 0,05 Γ 10 100 20 5 15 0,02 Ερευνητικό ερώτημα Ποιο από τα άλατα Α, Β και Γ θεωρείτε καταλληλότερο για να χρησιμοποιήσει μια εταιρεία για την κατασκευή στιγμιαίων ψυχρών επιθεμάτων; Να αιτιολογήσετε την απάντησή σας. Ελεγχόμενες ικανότητες: α) Προσδιορισμός μεταβλητών: - Σταθερές: Είδος και όγκος διαλύτη. - Ανεξάρτητες μεταβλητές: Είδος και μάζα διαλυόμενης ουσίας. - Εξαρτημένες μεταβλητές: Μεταβολή θερμοκρασίας ανά g και ανά είδος διαλυόμενης ουσίας. - Συνεκτιμώμενοι παράγοντες: Κόστος ανά g κάθε διαλυόμενης ουσίας. β) Εξαγωγή συμπερασμάτων από δεδομένα.

Ερώτηση 5 m άλατος (g) V H2O (ml) T αρχική ( ο C) T τελική ( ο C) ΔΤ ( ο C) Οικονομικό κόστος ανά g (σε ευρώ) Α 5 100 20 10 10 0,02 Β 10 100 20 4 16 0,05 Γ 10 100 20 5 15 0,02 Ενδεικτική απάντηση, δεδομένου ότι είναι όλες ευδιάλυτες: A: Προκαλεί μείωση της θερμοκρασίας 2 o C/g. Επίσης, έχει κόστος 0,02 /g Γ: Προκαλεί μείωση της θερμοκρασίας 1,5 o C/g. Επίσης, έχει κόστος 0,02 /g Β: Προκαλεί μείωση της θερμοκρασίας 1,6 o C/g. Επίσης, έχει κόστος 0,05 /g Συνεπώς, καταλληλότερο αλάτι να χρησιμοποιήσει μια εταιρεία για την κατασκευή στιγμιαίων ψυχρών επιθεμάτων είναι το αλάτι Α.

Ερώτηση 6 Ερώτηση Να προσδιορίσετε τη συγκέντρωση του διαλύματος NaCl που παρασκευάσατε. Να θεωρήσετε ότι κατά τη διάλυση του NaCl στο νερό δεν υπάρχει μεταβολή όγκου. Ελεγχόμενη ικανότητα Υπολογισμού.

Μέρος 2 ο : Αραίωση διαλύματος Ποτήρια ζέσεως Σιφώνιο πληρώσεων 10mL Σιφώνιο μετρήσεως 10mL Ογκομετρικός κύλινδρος 10mL Ογκομετρική φιάλη 100mL Ερώτηση 7 Απαιτούμενα όργανα και αντιδραστήρια Υδροβολέας με απιοντισμένο νερό Σταγονόμετρο Γυάλινο χωνί Πουάρ Το διάλυμα NaCl που παρασκευάσατε Από το διάλυμα ΝaCl που παρασκευάσατε να πάρετε κατάλληλη ποσότητα και να παρασκευάσετε, με τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια, 100 ml ενός άλλου διαλύματος NaCl, το οποίο να έχει συγκέντρωση. NaCl C, ή NaCl, ή Ελεγχόμενες ικανότητες α) Υπολογισμού (απαιτούνται 10 ml αρχικού διαλύματος). β) Επιλογής ογκομετρικών οργάνων υψηλής ακρίβειας. γ) Εφαρμογής απλών εργαστηριακών τεχνικών. C 10

Στο εργαστήριο της Χημείας Υπεύθυνοι εργαστηρίου: Δρ. Κ. Αποστολόπουλος, Ελένη Μελανίτου Επιτηρητές: Φαίνη Αντωνοπούλου, Χάρης Κυριακόπουλος

Τα αποτελέσματα Χημείας ΙΓΕΛ ΑΓΙΑΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 91 ΙΓΕΛ ΔΚΣ ΜΩΡΑΪΤΗ 84 3ο ΓΕΛ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 83 9ο ΓΕΛ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 73 1ο ΓΕΛ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 70

Πειραματική δοκιμασία Βιολογίας Βακτήρια μικροσκοπικά αλλά θαυματουργά! Εισηγήτρια: Δρ. Βασιλική Κωνσταντινοπούλου Υπ. ΕΚΦΕ Χαλανδρίου

Στόχοι της άσκησης Να εξοικειωθούμε με το μέγεθος των βακτηρίων. Να γνωρίσουμε διαφορετικούς τύπους βακτηρίων. Να εξοικειωθούμε με την χρώση των βακτηρίων και την παρασκευή μονιμοποιημένων μικροσκοπικών δειγμάτων υγρών καλλιεργειών. Να εξοικειωθούμε με την εμπειρική ταξινόμηση των βακτηρίων κατά Gram, διακρίνοντας τα βακτήρια του γαστρεντερικού σωλήνα E.coli από τα βακτήρια του γιαουρτιού. Να διερευνήσουμε την επίδραση των οξέων στη διαλυτότητα της καζεΐνης, κύριας πρωτεΐνης του γάλακτος και να τη συσχετίσουμε με την επίδραση των βακτηρίων του γιαουρτιού στο γάλα κατά τη γαλακτική ζύμωση.

Τα απαιτούμενα όργανα-υλικά

Οι κυριότερες μορφές των βακτηρίων

1 η Πειραματική Διαδικασία: Χρώση με κυανό του μεθυλενίου Ρίξε από μία σταγόνα κυανού του μεθυλενίου Όργανα Ένα μόνιμο παρασκεύασμα βακτηρίων Μικροσκόπιο Μετά από 3 λεπτά, πλύνε προσεκτικά Υλικά Γάντια Πλαστικό λεκανίδιο Κυανό του μεθυλενίου Ποτήρι για τα υγρά έκπλυσης Υδροβολέας με απιοντισμένο νερό Απορροφητικό χαρτί Το δείγμα περιλαμβάνει το είδος Escherichia coli, αλλά και είδη συγγενικά με τα βακτήρια του γιαουρτιού.

Χρώση με κυανό του μεθυλενίου Εσερίχια κόλι κόκκοι Γαλακτοβάκιλοι σε αλυσίδα 21/12/2017 Τοπικός διαγωνισμός EUSO2018 ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας

Χωρίς χαρακτηρισμούς Αντίθετα τα χρώματα 21/12/2017 Τοπικός διαγωνισμός EUSO2018 ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας

Όργανα Λύχνος Μπούνσεν, αναπτήρας* Δύο αντικειμενοφόροι πλάκες Α, Β Δύο μπατονέτες 2 ξύλινες λαβίδες 2 η Πειραματική Διαδικασία: Μονιμοποίηση παρασκευασμάτων Υλικά Δύο δείγματα με αραιωμένα βακτήρια Α, Β* Κρυσταλλικό ιώδες Lugol Αλκοόλη Σαφρανίνη Μωβ και ροζ ξυλομπογιά δείγμα γαστρεντερικού σωλήνα Λαμβάνουμε δείγμα υγρής καλλιέργειας και περνάμε το δείγμα από φλόγα 3-4 φορές γρήγορα Δείγμα γιαουρτιού

Χρώση Gram E.coli-Αρνητικό κατά Gram To διάλυμα Lugol σταθεροποιεί το κρυσταλλικό ιώδες Σταφυλόκοκκος-Θετικό κατά Gram

Εscherichia coli Γαλακτοβάκιλοι σε αλυσίδα κόκκοι Καλλιέργεια βακτηρίων γαστρεντερικού σωλήνα με χρώση Gram

Γαλακτοβάκιλοι ενωμένοι Δύο κόκκοι ενωμένοι Τα βακτήρια του γιαουρτιού είναι θετικά κατά Gram

3 η Πειραματική Διαδικασία: Η επίδραση της μεταβολής του ph στη διαλυτότητα των πρωτεϊνών του γάλατος Όργανα Πεχάμετρο Υλικά Διάλυμα φρέσκου γάλατος Κουταλάκι Διάλυμα αραιωμένου γιαουρτιού HCl 1M

Το γάλα «κόβει», γιατί τα μόρια της καζεΐνης συσσωματώνονται, αφού η πρωτεΐνη σε ph = 4.8 είναι πρακτικά αδιάλυτη στο νερό.

Στο εργαστήριο Βιολογίας Υπεύθυνη εργαστηρίου: Μαρία Κατσάνου Επιτηρητές: Ζωή Σερέφογλου, Αλίνα Πανταζή

Τα αποτελέσματα Βιολογίας 1ο ΓΕΛ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 84 ΙΓΕΛ ΕΚΠ. ΜΑΝΕΣΗ 82 6ο ΓΕΛ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 9ο ΓΕΛ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 76 ΔΚΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗ 75 ΙΓΕΛ ΑΓΙΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 74

Συγχαρητήρια! σε όλους μαθητές καθηγητές και συνεργάτες

3 ο ΒΡΑΒΕΙΟ 3 ο ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ

3 ο ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ Οι μαθητές: Χρίστος Κουστένης Κωνσταντίνος Μακρής Αλκιβιάδης Μπουγουλιάς Οι καθηγητές: Ελένη Κοκκινοπούλου Άρης Τσιρώνης Γιώργος Τσολάκης 21/12/2017

ΙΓΕΛ ΑΓΙΑΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

ΙΓΕΛ ΑΓΙΑΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ Οι μαθητές: Γιώργος Ηλιούδης Νικόλας Ηλιούδης Αλέξανδρος Ψαλιδόπουλος Οι καθηγητές: Φαίνη Αντωνοπούλου Μάικλ Στιούαρτ 21/12/2017 Τοπικός διαγωνισμός EUSO2018 ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας 21/12/2017

1 ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΙΓΕΛ ΔΙΕΘΝΕΣ ΚΕΝΤΡΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΧΟΛΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗ

ΙΓΕΛ ΔΙΕΘΝΕΣ ΚΕΝΤΡΟ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΧΟΛΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗ Οι μαθητές: Αλεξάνδρα Βαφέα Εύα Ζημιανίτη Κωνσταντίνος Κοντομίχαλος Οι καθηγητές: Δημήτριος Γεωργιακώδης Ελευθέριος Νεοκοσμίδης Ν. Ντούρος 21/12/2017

Τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα ΣΧΟΛΕΙΑ Φυσική Χημεία Βιολογία Σύνολο ΔΚΣ Μωραΐτη 81 84 75 240 ΙΓΕΛ Αγ. Αικατερίνη 73 91 74 238 Μικτή ομάδα 84 74 63 221 3ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας 63 83 73 219 1ο ΓΕΛ Κηφισιάς 59 70 84 213 55 69 82 206 55 73 76 204 58 65 76 199 69 51 67 187 65 56 58 179 48 66 62 176 Μ.όρος 64,6 71,1 71,8