ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2 Να λυθούν οι παρακάτω ασκήσεις: 1. Αν η τιµή των Ιταλικών επίπλων µειωθεί τι θα συµβεί στη ζήτηση α) των Ιταλικών επίπλων και β) των Ελληνικών επίπλων. 2. Αν η τιµή του υγραερίου αυξηθεί τι θα συµβεί στη ζήτηση α) του υγραερίου και β) στα αυτοκίνητα που χρησιµοποιούν υγραέριο. 3. Αν η τιµή του ελληνικού καφέ αυξηθεί τι θα συµβεί στη ζήτηση α) του καφέ φίλτρου και β) της ζάχαρης. 4. Δίνεται η εξίσωση ζήτησης d= 10-P ενός αγαθού Χ.α) να βρεθεί η ελαστικότητα ζήτησης ως α) προς την τιµή όταν έχουµε αύξηση της τιµής από 5 σε 8 χρηµατικές µονάδες, β) µείωση της τιµής ενός αγαθού Ψ, συµπληρωµατικού του Χ προκαλεί µεταβολή της ζήτησης του Χ κατά 15%. Να βρεθεί η νέα συνάρτηση ζήτησης του αγαθού Χ, γ) ποιο σηµείο της αρχικής εξίσωσης έχει ελαστικότητα ίση µε τη µονάδα; Για P=5 => d= 10-5=5 Για P=8 => d= 10-8=2 P Α 5 5 Β 8 2 β) d = d+15%d= 10-P +0,15*(10-P)=10-P+1,5-1,5P=11,5-1,15P γ) Το µέσο της καµπύλης ζήτησης δηλ. εκεί όπου P=5 και =5 η Εd είναι ίση µε τη µονάδα γιατί πρόκειται για εξίσωση ευθείας.
5. Έστω ότι η συνάρτηση ζήτησης ενός καταναλωτή Κ για ένα κανονικό αγαθό Χ είναι d=80-10p και αυξάνεται το εισόδηµά του κατά 20%, οπότε η συνάρτηση ζήτησης του γίνεται d=200/p. Να βρεθούν: ι) η εισοδηµατική ελαστικότητα σε τιµή P=4 αφού γίνει η γραφική απεικόνιση των δύο καµπυλών στο ίδιο σχήµα και ιι) η µέγιστη συνολική δαπάνη του καταναλωτή στο αρχικό και στο τελικό εισόδηµα. i) Για P=4 => d= 80-10*4=40 d=200/4=50 Δ%= 50-40/40*100= 10/40*100=25% P Ey=Δ%/ΔY% =>Ey=25%/20% =>Ey=1,25 ii)σδ της d=200/p => ΣΔ=200 εφ όσον πρόκειται γαι ισοσκελή υπερβολή. d=80-10p. Για P=0 = 80 =0 P=8 Η συνολική δαπάνη στην περίπτωση της εξίσωσης ευθείας είναι µέγιστη στο µέσο της ευθείας άρα: max ΣΔ= 4*40=160. 6. Έστω προϊόν Χ για το οποίο ο καταναλωτής Α που έχει εισόδηµα 1200 τον µήνα ζητάει για αυτόν το µήνα 100 µονάδες στην τιµή των 60. Αν κατά τη διάρκεια του ίδιου µήνα αυξηθεί η τιµή του προϊόντος κατά 4 και το εισόδηµα του Α κατά 400 παρατηρούµε ότι ο Α εξακολουθεί να ζητάει την ίδια ποσότητα όπως και πριν από τις µεταβολές της τιµής και του εισοδήµατος. Αν γνωρίζουµε ότι η ελαστικότητα της ζήτησης του Α για το προϊόν Χ ως προς την αρχική τιµή είναι -3 να χαρακτηριστεί το προϊόν µε βάση την εισοδηµατική ελαστικότητα. 4 40 4 50
P Y 60 100 1200 64 2 1200 64 100 1600 Ed=Δ/ΔP*P/ =>-3=Δ/64-60*60/100 =>-1200=60Δ =>Δ=-20 Άρα 2=100-20=80. Εy=Δ/ΔΥ*Υ/ =>Ey=100-80/1600-1200*1200/80 =20/400*1200/80=-12/16=0,75 Άρα εφ όσον η εισοδηµατική ελαστικότητα είναι θετική τότε το αγαθό είναι κανονικό. 7.Η τιµή των µήλων είναι 2,8 ευρώ το κιλό και η ζητούµενη ποσότητα είναι 10 τόνοι. Αν είναι γνωστό ότι η ελαστικότητα ζήτησης είναι ίση µε -1,2, τότε ποια θα είναι η µεταβολή στη ζητούµενη ποσότητα αν η τιµή αυξηθεί σε 3 ευρώ; P Ed Ed=Δ/ΔP*P/ => -1,2=Δ/3-2,8*2,8/10 => -1,2=Δ/-,2*2,8/10 => -2,4=2,8Δ => Δ=-0,85 8. Όταν η τιµή ενός αγαθού είναι Ρ1, η ζητούµενη ποσότητα του είναι 1 και το εισόδηµα των καταναλωτών Υ1. Αν µειωθεί το εισόδηµα κατά 20% ( Εy= -1,25) και ταυτόχρονα αυξηθεί η τιµή του (Ed= -0,4) πόση πρέπει να είναι η ποσοστιαία µεταβολή της τιµής, για να παραµείνει αµετάβλητη η ζητούµενη ποσότητα; 2,8 10 3-1,2 P Y P1 1 Y1 P1 1,251 20%Y1 P2 1 20%Y1 Εy=Δ%/ΔΥ% =>-1,25=Δ%/-20%=> 25%=Δ%
Ed=Δ%/ΔP% =>-0,4=1-1,251/1,251/ΔP%=>ΔP%= -0,2/-0,4=0,5 ή 50% 9. Η ελαστικότητα ζήτησης ενός αγαθού είναι ίση µε -2. Να βρεθεί η ποσοστιαία µεταβολή στη συνολική δαπάνη των καταναλωτών αν αυξηθεί η ζητούµενη ποσότητα κατά 10%. Ed=Δ%/ΔΡ% => -2=10%/ΔΡ% => -2ΔΡ%=10% => ΔΡ%= 10%/ -2 => ΔΡ%=-5% 2=1+10%1=1,11 P2=P1-5%P1=0,95P1 ΣΔ1=ΡΙ1 ΣΔ2=Ρ22 = 0,95P1*1,11=1,045P11 ΣΔ%= ΣΔ2-ΣΔ1/ΣΔ1*100= 1,045Ρ11-P11/P11*100=0,045P11/P11*100=4,5% 10.Να εξηγήσετε πότε µια επιχείρηση θα δώσει αυξήσεις στους εργαζόµενους ευκολότερα. Όταν παράγει αγαθά ελαστικής ή ανελαστικής ζήτησης; Όταν παράγει αγαθά ανελαστικής ζήτησης γιατί τότε µια αύξηση στο κόστος παραγωγής που θα µετακυληθεί στην τιµή δεν θα επηρεάσει τη συνολική δαπάνη των καταναλωτών και κατά συνέπεια τα συνολικά έσοδα των επιχειρήσεων. 11.Έστω η τιµή πώλησης κάθε λίτρου βενζίνης είναι 300 χρηµατικές µονάδες. Κάθε ηµέρα καταναλώνονται 5000 λίτρα. Το κράτος αποφάσισε να αυξήσει τα έσοδα του φορολογώντας τη βενζίνη, έτσι αύξησε την τιµή πώλησης της (επιβάλλοντας φόρο), µε αποτέλεσµα να µειωθεί η ζητούµενη ποσότητα της κατά 5%. Λαµβάνοντας υπόψη ότι η ποσοστιαία µεταβολή της τιµής της βενζίνης είναι διπλάσια της ποσοστιαίας µεταβολής της ζητούµενης ποσότητας:α) Να υπολογίσετε την ελαστικότητα ζήτησης ως προς την τιµή, β) Να υπολογίσετε το ύψος του φόρου κατά λίτρο, που επέβαλε το κράτος, γ) να υπολογίσετε τη µεταβολή της συνολικής δαπάνης των καταναλωτών.
P 300 5000 330 4750 a) Ed=Δ%/ΔΡ% = Δ%/ΔP%= Δ%/-2Δ%=-0,5 b) Φόρος: -0.5=-5%/ΔP% => ΔΡ%=-5%/-0,5 => ΔΡ%=10%. Άρα ο φόρος είναι 30 ευρώ το λίτρο. 300+300*10%=330 c) ΣΔ1=300*5000=1500000 ΣΔ2=330*4750=1567500 ΣΔ2-ΣΔ1=1567500-1500000=67500