Άσκηση 21 Ημικατεργασμένες αρχής 500,00 + Εισερχόμενες μονάδες 3.000,00 3.500,00 μον. Ολοκληρωμένες μονάδες 2.800,00 + Ημικατεργασμένα τέλους 700,00 3.500,00 μον. Ολοκληρωμένες μονάδες 2.800*100%=2.800 2.800*100%=2.800 2.800*100%=2.800 Ημικατεργασμένα τέλους 700*100% = 700 700 * 80% = 560 700*60%=420 Σύνολο 3.500 3.360 3.220 Ημικατεργασμένα αρχής 4.000 2.000 1.000 Τρέχον κόστος περιόδου 25.050 12.448 5.118 Σύνολο 29.050 14.448 6.118 29.050+14.448+6.118=49.616 29.050/3.500=8,3 14.448/3360=4,3 6.118/3.220=1,9 8,3+4,3+1,9=14,5 Ολοκληρωμένες μονάδες 2.800*14,5=40.600 + Ημικατεργασμένα Τέλους 700*8,3=5.810 560*4,3=2.408 420*1,9 = 798 49.616,00
Άσκηση 22 Ημικατεργασμένες αρχής 600,00 + Εισερχόμενες μονάδες 2.500,00 Ολοκληρωμένες μονάδες 2.800,00 + Ημικατεργασμένα τέλους 300,00 Ολοκληρωμένες μονάδες 2.800*100%=2.800 2.800*100%=2.800 2.800*100%=2.800 Ημικατεργασμένα τέλους 300*100%=300 300*80%=240 300*60%=180 Σύνολο 3.100 3.040 2.980 Ημικατεργασμένα αρχής 2.100 1.056 955 Τρέχον κόστος περιόδου 8.440 5.784 3.962 Σύνολο 10.540 6.840 4.917 10.540+6.840+4.917=22.297 10.540/3.100=3,4 6.840/3.040=2,25 4.917/2.980=1,65 3,4+2,25+1,65 = 7,3 Ολοκληρωμένες μονάδες 2.800*7,3= 20.440 + Ημικατεργασμένα τέλους 300*3,4= 5.810 240*2,25=2.408 180*1,65 = 798 22.297,00
B) Μέθοδος FIFO Ημικατεργασμένες αρχής 600,00 + Εισερχόμενες μονάδες 2.500,00 Ολοκληρωμένες μονάδες από αρχικό 600,00 2.200,00 2.800 + Ολοκληρωμένες μονάδες από εισερχόμενες + Ημικατεργασμένα τέλους 300,00 Ολοκληρωμένες μονάδες 600*0%=0 600*20%=120 600*40%=240 από αρχικό Ολοκληρωμένες μονάδες 2.200*100%= 2.200 2.200*100%= 2.200 2.200*100%= 2.200 από εισερχόμενες Ημικατεργασμένες μονάδες 300*100%=300 300*80%=240 300*60%=180 τέλους Σύνολο 2.500 2.560 2.620 100% - 100% = 0%, 100% - 80% = 20%, 100% - 60% = 40% Δηλαδή 100% - το ποσοστό ολοκλήρωσης των ημικατεργασμένων αρχής Συνολικό κόστος Ημικατεργασμένα - - - 2.100+1.056+955=4.111 αρχής Τρέχον κόστος 8.440 5.784 3.962 περιόδου Σύνολο 8.440 5.784 3.962 4.111+8.440+5.784+3.962=22.297 8.440/2.500=3,37 5.784/2.560=2,25 3.962/2.620=1,51 3,37+2,25+1,51 = 7,13 Ημικατεργασμένα αρχής 4.111 +Ολοκληρωμένες από αρχικό (πρόσθετο κόστος ολοκλήρωσης αρχικού αποθέματος) 0*3,37= 0 120*2,25=270 240*1,51=407,7 +Ολοκληρωμένες από εισερχόμενες 2.200*7,13=15.686 + Ημικατεργασμένα τέλους 300*3,37=1.011 240*2,25=540 180*1,51=271,8 Σύνολο 22.297,5
Άσκηση 23 Ημικατεργασμένες αρχής 800,00 + Εισερχόμενες μονάδες 3.500,00 Ολοκληρωμένες μονάδες 1.900,00 + Ημικατεργασμένα τέλους 2.400,00 Ολοκληρωμένες μονάδες 1.900*100%=1.900 1.900*100%=1.900 1.900*100%=1.900 Ημικατεργασμένα τέλους 2.400*100%=2.400 2.400*90% =2.160 2.400*70% = 1.680 Σύνολο 4.300 4.060 3.580 Ημικατεργασμένα αρχής 5.000 4.500 1.500 Τρέχον κόστος περιόδου 30.012 27.924 11.970 Σύνολο 35.012 32.424 13.470 35.012+32.424+13.470=80.906 35.012/4.300=8,14 32.424/4.060=7,98 13.470/3.580=3,76 8,14+7,98+3,76=19,88 Ολοκληρωμένες μονάδες 1.900*19,88=37.772 + Ημικατεργασμένα τέλους 2.400*8,16=19.536 2.160*7,98=17.236,8 1.680*3,76 =6.316,8 80.861,6
B) Μέθοδος FIFO Ημικατεργασμένες αρχής 800,00 + Εισερχόμενες μονάδες 3.500,00 Ολοκληρωμένες μονάδες από αρχικό 800,00 + Ολοκληρωμένες μονάδες από εισερχόμενες 1.100,00 +Ημικατεργασμένα τέλους 2.400,00 1.900 Ολοκληρωμένες μονάδες 800*20%=160 800*30%=240 800*50%=400 από αρχικό Ολοκληρωμένες μονάδες 1.100*100%= 1.100 1.100*100%= 1.100 1.100*100%=1.100 από εισερχόμενες Ημικατεργασμένες μονάδες 2.400*100%=2.400 2.400*90%=2.160 2.400*70%=1.680 τέλους Σύνολο 3.660 3.500 3.180 Άμεσα Υλικά Άμεση ΓΒΕ Συνολικό κόστος εργασία Ημικατεργασμένα αρχής - - - 5.000+4.500+1.500=11.000 Τρέχον κόστος περιόδου 30.012 27.924 11.970 Σύνολο 30.012 27.924 11.970 30.012+27.924+11.970+11.000=80.906 30.012/3.660=8,2 27.924/3.500=7,98 11.970/3.180=3,76 8,2+7,98+3,76=19,94 Ημικατεργασμένα αρχής 11.000 160*8,2=1.312 + Ολοκληρωμένες από αρχικό 240*7,98=1.915 (πρόσθετο κόστος ολοκλήρωσης αρχικού αποθέματος) 400*3,76=1504 + Ολοκληρωμένες από εισερχόμενες 1.100*19,94=21.934 + Ημικατεργασμένα τέλους 2.400*8,2=19.680 2.160*7,98=17.237 1.680*3,76=6.317 Σύνολο 80.899