n=c*v=0.7*0.1=0.07mol =4,41g Άρα σε 100 ml διαλύματος υπάρχουν 4,41g ΗNO3 και συνεπώς η ζητούμενη περιεκτικότητα είναι: 4,41 % w/v.

Σχετικά έγγραφα
Απαντήσεις Λύσεις σε Θέματα από την Τράπεζα Θεμάτων. Μάθημα: Χημεία Α Λυκείου

mol L (µονάδες 10) ίνονται οι σχετικές ατοµικές µάζες: A r (Η)=1, A r (Ο)=16, A r (Νa)=23.

συγκέντρωση 0,1 Μ; (μονάδες 8)

ΓΗ_Α_ΧΗΜ_0_2215 ΓΗ_Α_ΧΗΜ_0_2530 ΓΗ_Α_ΧΗΜ_0_2532 ΓΗ_Α_ΧΗΜ_0_2742

( α πό τράπεζα θεµάτων) ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4 : ΣΤΟΙΧΕΙΟΜΕΤΡΙΑ

υδροξείδιο του καλίου χλωριούχος σίδηρος(ιι) μονοξείδιο του άνθρακα υδροβρώμιο α) +2 β) +7 γ) 0 Να επιλέξετε τη σωστή απάντηση.

2.1. Α) Δίνεται ότι:. Να μεταφέρετε στην κόλλα σας συμπληρωμένο τον παρακάτω πίνακα που αναφέρεται στο άτομο του ασβεστίου: ΣΤΙΒΑΔΕΣ

XHMEIA Α ΛΥΚΕΙΟΥ GI_A_CHIM_0_2530 ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ

Χηµεία Α Γενικού Λυκείου

Συγκέντρωση ή μοριακότητα κατά όγκο ή Molarity διαλύματος

Φ Ρ Ο Ν Τ Ι Σ Τ Η Ρ Ι Α Π Ρ Ο Ο Π Τ Ι Κ Η - Κ. Μ Π Α Κ Α Λ Α Κ Ο Σ - Κ. Φ Ι Ρ Φ Ι Ρ Η Σ Σελίδα 1

Θέμα 2ο 2.1. Β) α) α β) γ) Θέμα 4ο α) β) γ)

Θέμα 2 ο. Θέμα 4 ο. A r (Η)=1, A r (C)=12, A r (N)=14, A r (O)=16, A r (Ca)=40.

Χηµεία Α Γενικού Λυκείου

Χηµεία Α Γενικού Λυκείου

ΧΗΜΙΚΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ I (Ar, Mr, mol, N A, V m, νόμοι αερίων)

ΛΥΜΕΝΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΑΣΚΗΣΗ

2.1.Ο παρακάτω πίνακας δίνει μερικές πληροφορίες για τα άτομα των στοιχείων Mg και Cl: Αριθμός ηλεκτρονίων. Αριθμός νετρονίων Mg Cl 35 17

ΑΡΧΗ 1ΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ. ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ: ΧΗΜΕΙΑ Α ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΥΝΟΛΟ ΣΕΛΙΔΩΝ: ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ (4) ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΘΕΜΑΤΩΝ: ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ xhmeiastokyma.

Θέμα 2ο 2.1. Α) Β) α) 2.2. Α) Θέμα 4ο

Διαγώνισμα Χημείας Α Λυκείου Οξέα Βάσεις Αλατα, και Χημικές αντιδράσεις. Θέμα 1 ο...

Χηµεία Α Γενικού Λυκείου

Στοιχειμετρικοί υπολογισμοί σε διαλύματα

Χηµεία Α Γενικού Λυκείου

Εύρεση mol και συγκέντρωση από αριθμητικά δεδομένα Επανάληψη προηγούμενων τάξεων.

Λύνουµε περισσότερες ασκήσεις

Συγκέντρωση διαλύματος

Χηµεία Α Γενικού Λυκείου

ΙΣΧΥΡΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΕΣ

υδροξείδιο του καλίου χλωριούχος σίδηρος(ιι) μονοξείδιο του άνθρακα υδροβρώμιο α) +2 β) +7 γ) 0 Να επιλέξετε τη σωστή απάντηση.

Ημερομηνία: Τρίτη 18 Απριλίου 2017 Διάρκεια Εξέτασης: 3 ώρες ΕΚΦΩΝΗΣΕΙΣ

Χημεία Α Λυκείου. Διαλύματα

Πρέπει να τονίσω ότι πολλά θέματα επαναλαμβάνονται είτε ακριβώς τα ίδια είτε με κάποιες παραλλαγές. Αυτό αφορά τόσο το 2 ο όσο και 4 ο θέμα.

Φροντιστήρια ΕΠΙΓΝΩΣΗ Αγ. Δημητρίου Προτεινόμενα θέματα τελικών εξετάσεων Χημεία Α Λυκείου. ΘΕΜΑ 1 ο

π.χ. σε ένα διάλυμα NaOH προσθέτουμε ορισμένη ποσότητα στερεού. ΝαΟΗ, χωρίς να μεταβληθεί ο όγκος του διαλύματος.

Ιοντική Ισορροπία: Ανάμιξη διαλυμάτων 27 επαναληπτικές ασκήσεις

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ

ΧΗΜΕΙΑ A ΛΥΚΕΙΟΥ. ΑΣΚΗΣΗ 1 Ο παρακάτω πίνακας δίνει µερικές πληροφορίες που αφορούν την δοµή τεσσάρων ατόµων Q, X, Ψ, R: Ζ Α p + n

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΛΥΜΑΤΟΣ (Μolarity)

(Θεωρία-Λυμένες Ασκήσεις) Σπουδές στις Φυσικές Επιστήμες Σχολή Θετικών Επιστημών και Τεχνολογίας

Μετά το τέλος της μελέτης του 4ου κεφαλαίου, ο μαθητής θα πρέπει να είναι σε θέση:

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΧΗΜΕΙΑΣ Α ΛΥΚΕΙΟΥ - ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

ΧΗΜΕΙΑ Α ΛΥΚΕΙΟΥ. Αριθμός νετρονίων (n) Ca CL H Cu Ar Μαζικός αριθμός (Α) Αριθμός πρωτονίων (p + )

1. Το ανιόν S 2 έχει 18 ηλεκτρόνια και 16 νετρόνια. Ο μαζικός αριθμός του στοιχείου αυτού είναι: α. 18 β. 34 γ. 32 δ. 36

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΧΗΜΕΙΑΣ Για τη Β τάξη Λυκείων ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ

ΛΥΚΕΙΟ ΑΓΙΑΣ ΦΥΛΑΞΕΩΣ, ΛΕΜΕΣΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2005 ΜΑΘΗΜΑ : ΧΗΜΕΙΑ

Για την επίλυση αυτής της άσκησης, αλλά και όλων των παρόμοιων χρησιμοποιούμε ιδιότητες των αναλογιών (χιαστί)

Ασκήσεις διαλυμάτων. Επαναληπτικές ασκήσεις Α' Λυκείου 1

Περιεκτικότητα διαλύματος ονομάζουμε την ποσότητα της διαλυμένης ουσίας που περιέχεται σε ορισμένη μάζα ή όγκο διαλύματος.

Ιοντισµός του νερού - ph - ιαλύµατα ισχυρών οξέων - βάσεων ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΘΕΩΡΙΑΣ Ο + Η 2 Ο Η 3

Στοιχειομετρικοί υπολογισμοί

1. Όταν γνωρίζουμε τα αρχικά moles όλων των αντιδρώντων:

ΕΚΦΕ /ΝΣΗΣ ΕΥΤ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

Χημεία Α ΓΕΛ 15 / 04 / 2018

Α = Ζ + Ν ΑΤΟΜΟ. ΙΣΟΤΟΠΑ είναι. ΝΕΤΡΟΝΙΑ (n) ΠΥΡΗΝΑΣ

ΑΡΧΗ 1ΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ A ΤΑΞΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟ 16/04/ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ: ΧΗΜΕΙΑ ΣΥΝΟΛΟ ΣΕΛΙΔΩΝ: ΟΚΤΩ (8)

Ατομική μονάδα μάζας (amu) ορίζεται ως το 1/12 της μάζας του ατόμου του άνθρακα 12 6 C.

ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ: XHMEIA A ΛΥΚΕΙΟΥ

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ Ηµεροµηνία: Τετάρτη 23 Απριλίου 2014 ιάρκεια Εξέτασης: 2 ώρες ΕΚΦΩΝΗΣΕΙΣ

, ε) MgCl 2 NH 3. COOH, ι) CH 3

XHMEIA. 1 ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ. ΘΕΜΑ 1 ο. Να δώσετε τη σωστή απάντηση στις παρακάτω περιπτώσεις.

Η σωστή επανάληψη με τον καθηγητή στην οθόνη σου. Το School Doctor σε προετοιμάζει δίνοντας σου τα SOS!

ΜΕΡΟΣ Α : Ερωτήσεις 1-6 Να απαντήσετε σε όλες τις ερωτήσεις 1-6. Κάθε ορθή απάντηση βαθμολογείται με πέντε (5) μονάδες.

Διαγώνισμα Χημείας Α Λυκείου Αριθμοί Οξείδωσης & Χημικές Αντιδράσεις 29/03/2015. Στις ερωτήσεις 1.1 έως 1.10 επιλέξτε τη σωστή απάντηση:

Συντάκτης: Τζαμτζής Αθανάσιος Σελίδα 1

(είναι οι αντιδράσεις στις οποίες δεν μεταβάλλεται ο αριθμός οξείδωσης σε κανένα από τα στοιχεία που συμμετέχουν)

2.3 Περιεκτικότητα διαλύματος Εκφράσεις περιεκτικότητας

ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΧΗΜΕΙΑΣ 2014 Β ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ

Το ph των ρυθμιστικών διαλυμάτων δεν μεταβάλλεται με την αραίωση. ... όλα τα οργανικά οξέα είναι ασθενή, έχουν δηλ. βαθμό ιοντισμού α < 1 και Κa =

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΚΠ. ΕΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΘΕΜΑ Α

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ - ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ

ΔΙΑΛΥΜΑΤΑ ΙΣΧΥΡΩΝ ΟΞΕΩΝ/ΒΑΣΕΩΝ

ΜΑΘΗΜΑ / ΤΑΞΗ : ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ / Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΕΙΡΑ: 1 ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΟΣ: Μαρίνος Ιωάννου ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΘΕΜΑ Α ΜΑΘΗΜΑ / ΤΑΞΗ : ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΤ. /Γ ΛΥΚΕΙΟΥ (ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ-ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ) ΣΕΙΡΑ: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 27/01/2013

Διαλύματα - Περιεκτικότητες διαλυμάτων Γενικά για διαλύματα

ΙΙΚ ΟΣΣ Θ ΜΑΘΗΜΑ: ΧΗΜΕΙΑ Α ΛΥΚΕΙΟΥ 2.1. Ba(OH)2(aq) + H2SO4(aq) BaSO4 + 2H2O. 2Al(s) + 6HCl(aq) 2AlCl3(aq) + 3H2

ΤΟ MOL ΣΤΑ ΙΑΛΥΜΑΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙ ΡΑΣΕΙΣ ΕΞΟΥ ΕΤΕΡΩΣΗΣ

Λύνουµε περισσότερες ασκήσεις

Επίδραση κοινού ιόντος.

HF + OHˉ. Διάλυμα ΝΗ 4 Βr και NH 3 : ΝΗ 4 Βr NH Brˉ, NH 3 + H 2 O NH OHˉ NH H 2 O NH 3 + H 3 O +

Θέμα Α. Ονοματεπώνυμο: Χημεία Α Λυκείου Διαγώνισμα εφ όλης της ύλης. Αξιολόγηση :

τα βιβλία των επιτυχιών

Χημεία. Σελίδα 1 από 6. γ. Ν 2 Ο 5. Μονάδες 5

ΑΡΧΗ 1ΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ A ΤΑΞΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ 23/04/ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ: ΧΗΜΕΙΑ ΣΥΝΟΛΟ ΣΕΛΙΔΩΝ: ΕΞΙ (6)

ΕΚΦΕ Τρικάλων. Πειραματική Δοκιμασία στη Χημεία. Τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός. Τρίκαλα, Σάββατο, 8 Δεκεμβρίου 2012

ΜΑΘΗΜΑ / ΤΑΞΗ : ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ / Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΕΙΡΑ: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 19/02/2012 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΘΕΩΡΙΑΣ. Λογαριθµίζοντας την παραπάνω σχέση προκύπτει η εξίσωση Ηenderson - Hasselbalch, µε

Στα 25, 2 ml 0,0049 mol HCl 1000 ml x = 0,194 mol HCl Μοριακότητα ΗCl = 0,194 M

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΧΗΜΙΚΕΣ ΑΝΤΙ ΡΑΣΕΙΣ (ΣΤΟΙΧΕΙΟΜΕΤΡΙΚΑ)

Δρ.Ιωάννης Καλαμαράς, Διδάκτωρ Χημικός. 100 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής Ιοντικής ισορροπίας Επίδοση

ΑΡΧΗ 1ΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ A ΤΑΞΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟ 16/04/ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ: ΧΗΜΕΙΑ ΣΥΝΟΛΟ ΣΕΛΙΔΩΝ: ΠΕΝΤΕ (5)

Δομικά σωματίδια - Καταστάσεις και ιδιότητες της ύλης

CH 3 CH 2 NH 3 + OH ΔΗ > 0

ΧΗΜΕΙΑ ΘΕΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ

Χημεία: Μεταθετικές αντιδράσεις - Σχετική ατομική μάζα - Σχετική μοριακή μάζα - mole

ΧΗΜΕΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

ΣΤΟΙΧΕΙΟΜΕΤΡΙΚΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ Τα βήματα που ακολουθούνται σε ένα στοιχειομετρικό πρόβλημα παρουσιάζονται στο παρακάτω διάγραμμα ροής:

ΜΕΘΟ ΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΥΣΗ ΑΣΚΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΙΑΛΥΜΑΤΑ

ΟΜΟΣΠΟΝ ΙΑ ΕΚΠΑΙ ΕΥΤΙΚΩΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑ ΟΣ (Ο.Ε.Φ.Ε.) ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ 2014 ÓÕÍÅÉÑÌÏÓ

4α ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ [α) 1, β) Μ, γ) 9] 2. [α)13, β) 1, γ) 9] 3. [α) 0.1M - 0,01, β) 2mol,γ) 9] 4. [α) 0,01- Κb=2.10-5, β)0,2mol, γ) 5]

Transcript:

Άσκηση 1 Σε νερό διαλύεται ορισμένη ποσότητα ΗNO 3. Το διάλυμα που παρασκευάστηκε έχει συγκέντρωση 0,7Μ (διάλυμα Δ1). 1) Να υπολογίσετε την περιεκτικότητα % w/v του διαλύματος Δ1 σε ΗNO 3. 2) Σε 50 ml του Δ1 προστίθενται 150 ml υδατικού διαλύματος ΗNO 3 με συγκέντρωση 0,1 Μ, οπότε προκύπτει ένα άλλο διάλυμα Δ2. Πόση είναι η συγκέντρωση (σε M) του ΗΝΟ 3 στο διάλυμα Δ2; 3) Να υπολογίσετε πόση μάζα (σε g) άλατος CaCO 3 μπορεί να αντιδράσει πλήρως με 0,1L του διαλύματος Δ1. Λύση: α) για να υπολογίσουμε την %w/v περιεκτικότητα του διαλύματος πρέπει να βρούμε πόσα g ΗNO 3 υπάρχουν σε 100ml διαλύματος ΗNO 3 0.7Μ αρχικα θα υπολογίσουμε τα mol Σε ΗNO 3 που περιέχονται σε 100ml διαλύματος 0,7 mol ΗΝΟ 3 n=c*v=0.7*0.1=0.07mol Αφού Μr ΗNO 3 = 1 + 14 + 48 = 63 θα είναι: n = m/ Mr m = n Mr m = 0,07 63 =4,41g Άρα σε 100 ml διαλύματος υπάρχουν 4,41g ΗNO3 και συνεπώς η ζητούμενη περιεκτικότητα είναι: 4,41 % w/v. β) έχουμε ανάμιξη 2 διαλυμάτων και Ισχύει: c1 V1 + c V = c2 V2 c2 = (c1 V1 + c V )/V2 c2 = (0,7 0,05 + 0,1 0,15) /0.2 c2 = 0,25 M C1=0.7M V1=50ml=0,05L C=0.1M V=150ml=0.15L C2? V2=V1+V=0.2L γ) Θα βρούμε την μάζα του CaCO 3 από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,1l) ΗΝΟ 3 0.7Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του HNO 3 Στο διάλυμα Δ1 έχουμε: nhno 3 = 0,1 0,7 = 0,07 mol. CaCO 3 + 2 HNO 3 Ca(NO 3 ) 2 + CO 2 + H 2 O 1 mol CaCO 3 αντιδρά με 2 mol HNO 3 x mol CaCO 3 0,07 mol HNO 3 χ=0.07/2=0.035mol CaCO 3 Θα υπολογίσουμε την μάζα από την σχέση m=n*mr Μr CaCO 3 = 40 + 12 + 48 = 100 m=n*mr =0.035*100=3.5g CaCO 3

Άσκηση 2 Σε νερό διαλύεται ορισμένη ποσότητα Η 2 SO 4 και το διάλυμα που παρασκευάζεται έχει όγκο 400 ml και συγκέντρωση 2M (διάλυμα Δ1). α) Να υπολογίσετε τη μάζα (σε g) του Η 2 SO 4 που περιέχεται στο διάλυμα Δ1. β) 150 ml νερού προστίθενται σε 50 ml του διαλύματος Δ1 οπότε παρασκευάζεται διάλυμα Δ2. Να υπολογίσετε τη συγκέντρωση (σε Μ) του Η 2 SO 4 στο διάλυμα Δ2. γ)0,25l του διαλύματος Δ, αντιδρούν πλήρως με περίσσεια στερεού Na 2 CO 3. Να υπολογίσετε πόσος είναι ο όγκος (σε L) του αερίου που παράγεται, σε STP; Λύση: α) αρχικα θα υπολογίσουμε τα mol Η 2 SO 4 που περιέχονται σε 400ml διαλύματος 2 Μ Η 2 SO 4 c = n n = c V n = 2 0,4 = 0,8 mol H 2 SO 4 Για τον υπολογισμό της μάζας του καθαρού Η 2 SO 4 από την σχέση m = n Mr Mr H 2 SO 4 =2*1+1*32+4*16= 2 + 32 + 64 = 98 m = n Mr m = 0,8 98 = m = 78,4 g H 2 SO 4 β) έχουμε αραίωση του αρχικού διαλύματος C1=2M V1=50ml=0.05L c1 V1 = c2 V2 c2 = c1 V1/V2 c2 = 2 0,05/0.2 c2 = 0,5 M C2=? V2=50+150=200ml=0,2L γ) Θα βρούμε τoν όγκο του CO 2 από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,25l) H 2 SO 4 2Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του HNO 3 Σε 0,25 L του Δ1 υπάρχουν: n = 0,25 2 = 0,5 mol H 2 SO 4 Na 2 CO 3 + H 2 SO 4 Na 2 SO 4 + CO 2 +H 2 O 1 mol H 2 SO 4 δίνει 1 mol CO 2 0,5 mol H 2 SO 4 x = χ=0.5*1/1=0,5 mol CO 2 Θα υπολογίσουμε τον όγκο από την σχέση V = n*vm Επομένως VCO2 =n*vm= 0,5 22,4 = 11,2 L (stp)

Άσκηση 3 Σε νερό διαλύεται ορισμένη ποσότητα NaOH και το διάλυμα που παρασκευάζεται έχει συγκέντρωση 0,8 M (διάλυμα Δ1). α) Να υπολογίσετε τη μάζα (σε g) του NaOH που περιέχεται σε 20 ml του διαλύματος Δ1. β) Όγκος 150 ml νερού προστίθεται σε 50 ml διαλύματος Δ1, οπότε παρασκευάζεται διάλυμα Δ2. Να υπολογίσετε τη συγκέντρωση (σε M) του NaOH στο διάλυμα Δ2. γ) 0,25 L του διαλύματος Δ1, ΝaΟΗ, αντιδρούν πλήρως με περίσσεια υδατικού διαλύματος (ΝΗ 4 ) 2 SO 4. Να υπολογίσετε πόσος είναι ο όγκος (σε L) του παραγόμενου αερίου, σε STP; Λύση α) αρχικα θα υπολογίσουμε τα mol NaOH που περιέχονται σε 400ml διαλύματος 2 Μ Η 2 SO 4 c = n n = c V n = 0,8 0,02 n = 0,016 mol NaOH Για τον υπολογισμό της μάζας του καθαρού NaOH από την σχέση m = n Mr Mr NaOH = 23 + 16 + 1 = 40. Άρα m = n Mr = 0,016 40 = 0,64 g NaOH β) έχουμε αραίωση του αρχικού διαλύματος c1 V1 = c2 V2 c2 = c1 V1/V2 c2 = 0,8 0,05/0,2 c2 = 0,2Μ c2=0,2m C1=0,8M V1=50ml=0.05L C2=? V2=50+150=200ml=0,2L γ) Θα βρούμε τoν όγκο του NH 3 από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,25l) NaOH 0,8Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του NaOH n = c V = 0,25 0,8 = 0,2 mol NaOH (NH 4 ) 2 SO 4 + 2NaOH 2NH 3 +2H 2 O + Na 2 SO 4 2 mol 2NaOH δίνουν 2 mol NH 3 0,2 mol x = χ=0,2*2/2=0,2 mol NH 3 Θα υπολογίσουμε τον όγκο από την σχέση V = n*vm Επομένως VΝΗ3 = n*vm=0,2 22,4 = 4,48 L (stp)

Άσκηση 4 Με διάλυση 6,8 g AgNO 3 σε νερό, παρασκευάζεται υδατικό διάλυμα όγκου 200 ml (διάλυμα Δ1). α) Nα υπολογιστεί η συγκέντρωση (σε Μ) του AgNO 3 στο διάλυμα Δ1. β) Σε 60 ml του Δ1 προστίθενται 340 ml νερού οπότε προκύπτει ένα άλλο διάλυμα Δ2. Πόση είναι η συγκέντρωση (σε Μ) του AgNO 3 στο διάλυμα Δ2; γ) Να υπολογίσετε πόση μάζα (σε g) ιζήματος παράγεται όταν αντιδράσουν πλήρως 50 ml διαλύματος Δ1, με περίσσεια υδατικού διαλύματος Κ 2 S Λύση α) Θα υπολογίσουμε την συγκέντρωση από την σχέση c = n /V Αρα πρώτα πρέπει να βρούμε πόσα mol AgNO 3 είναι τα 6.8g Mr AgNO 3 = 108 + 14 + 48 = 170 Για το AgNO3 n = m/mr n = 6,8 /170 n = 0,04 mol AgNO 3 c = n /V c = 0,04 mol/0,2l n c = 0,2 M β) έχουμε αραίωση του αρχικού διαλύματος c1 V1 = c2 V2 c2 = c1 V1/V2 c2 = 0,2 0,06/0.4 Άρα c2 = 0,03 M C1=0,2M V1=60ml=0.06L C2=? V2=60+340=400ml=0,4L γ) Θα βρούμε την μάζα του Ag 2 S από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol Ag 2 S από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,95l) AgNO 3 0,2Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του AgNO 3 Σε 50 ml διαλύματος Δ1 υπάρχουν: n = c V = 0,2 0,05 = 0,01 mol AgNO 3 2 AgNO 3 + Κ 2 S Ag 2 S +2KNO 3 2 mol AgNO 3 δίνουν 1 mol Ag 2 S 0,01 mol x = χ=0.01*1/2= 0,005 mol Ag 2 S Θα υπολογίσουμε την μάζα από την σχέση m=n*mr Mr Ag 2 S = 2 108 + 32 = 216 + 32 = 248 Άρα mag 2 S = 0,005 248 = 1,24 g

Άσκηση 5 διαθέτουμε στο εργαστήριο ένα υδατικό διάλυμα NaΟΗ 0,1 Μ (διάλυμα Δ). Να υπολογίσετε: α) τη μάζα (σε g) του ΝαOH που περιέχεται σε 150 ml του διαλύματος Δ. β) τη συγκέντρωση (σε Μ) του αραιωμένου διαλύματος που θα προκύψει αν σε 100 ml του διαλύματος Δ προσθέσουμε τετραπλάσιο όγκο νερού. γ) τη μάζα (σε g) του άλατος που θα παραχθεί αν 0,2 L διαλύματος Δ εξουδετερωθούν με περίσσεια υδατικού διαλύματος Η 2 SO 4. Λύση: α) αρχικα θα υπολογίσουμε τα mol NaOH που περιέχονται σε 150ml διαλύματος NaΟΗ 0,1 Μ c = n n = c V n = 0,1 0,15 n = 0,015 mol NaOH Για τον υπολογισμό της μάζας του καθαρού NaOH από την σχέση m = n Mr Mr NaOH = 23 + 16 + 1 = 40. Άρα m = n Mr = 0,015 40 = 0,6 g NaOH β) έχουμε αραίωση του αρχικού διαλύματος C1=0,1M V1=100ml=0.1L To τελικό διάλυμα θα έχει όγκο V2 = 500 ml=0,5l. C2=? V2=100+400=500ml=0,5L c1 V1 = c2 V2 c2 = c1 V1/V2 c2 = 0,1 0,1/0.5 c2 = 0,02 M γ) Θα βρούμε την μάζα του Να 2 SO 4 από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol Να 2 SO 4 από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,2l) ΝαΟΗ 0,1Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του ΝαΟΗ Σε 0,2L διαλύματος Δ υπάρχουν: n = c1*v=0,1 0,2 = 0,02 mol ΝαΟΗ 2ΝαΟΗ + Η 2 SO 4 Να 2 SO 4 + 2H 2 O 2 mol ΝαΟΗ δίνουν 1 mol Να 2 SO 4 0,02 mol ΝαΟΗ x mol Να 2 SO 4 χ=0.02*1/2= 0,01 mol Να 2 SO 4 Θα υπολογίσουμε την μάζα από την σχέση m=n*mr Mr Να 2 SO 4 = 2 23 + 32 + 64 = 46 + 32 + 64 = 142 Άρα mνα 2 SO 4 = n Mr = 0,01 142 = 1,42 g

Άσκηση 6 Τα ακόλουθα ερωτήματα προέκυψαν όταν ομάδα μαθητών πειραματίστηκε σε σχολικό εργαστήριο με τις ουσίες Ba(ΟΗ) 2 και ΗNO 3. α) Πόση μάζα (σε g) στερεού Ba(ΟΗ) 2 πρέπει να διαλυθεί σε νερό ώστε να παρασκευαστούν 400 ml διαλύματος Ba(ΟΗ) 2 με συγκέντρωση 0,05Μ (διάλυμα Δ1); β) Όταν σε 200 ml διαλύματος Δ1 προστεθούν 300 ml νερού, προκύπτει αραιωμένο διάλυμα. Πόση είναι η συγκέντρωση (σε Μ) του Ba(ΟΗ) 2 στο αραιωμένο διάλυμα; γ) Όγκος 0,2 L διαλύματος Δ1, εξουδετερώνεται πλήρως με την ακριβώς απαιτούμενη ποσότητα υδατικού διαλύματος ΗNO 3 συγκέντρωσης 0,1Μ (διάλυμα Δ2). Να υπολογιστεί πόσος όγκος (σε ml) διαλύματος Δ2 απαιτείται για την εξουδετέρωση; Λύση: α) για να υπολογίσουμε την μάζα (από την σχέση m = n Mr ) του Ba(ΟΗ) 2 θα πρέπει πρώτα να βρούμε πόσα mol περιέχονται στα 400ml διαλύματος 0.05Μ n = c V n = 0,05 0,4 n = 0,02 mol Ba(ΟΗ) 2 Mr Ba(ΟΗ) 2 = 137 + 34 = 171. Οπότε m = n Mr = 0,02 171 = 3,42 g Ba(ΟΗ) 2 β) έχουμε αραίωση του αρχικού διαλύματος To τελικό διάλυμα θα έχει όγκο V2 = 500 ml=0,5l c1 V1 = c2 V2 c2 = c1 V1/V2 c2 = 0,05 0,2/0,5 c2 = 0,02Μ C1=0,05M V1=200ml=0.2L C2=? V2=200+300=500ml=0,5L γ) Θα βρούμε τον ογκο του διαλύματος HΝΟ 3 από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol HΝΟ 3 από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,2l) Ba(ΟΗ) 2 0,05Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του Ba(ΟΗ) 2 Σε 0,2 L Δ1 υπάρχουν: n = c V = 0,2 0,05 = 0,01 mol Ba(ΟΗ) 2 Ba(ΟΗ) 2 + 2HΝΟ 3 Ba(ΝΟ 3 ) 2 + 2Η 2 Ο 1 mol Ba(ΟΗ) 2 αντιδρούν με 2 mol HΝΟ 3 0,01 mol Ba(ΟΗ) x mol HΝΟ 3 χ=0.01*2/1=0,02 mol HΝΟ 3 Για το διάλυμα (Δ2) του HΝΟ 3 0.1M είναι: c = n V = n/c V = 0,02/0.1 = 0,2 L Επομένως απαιτούνται 0.2l =200mL διαλύματος HΝΟ 3 0,1M

Άσκηση 7 Μια ομάδα μαθητών παρασκεύασε υδατικό διάλυμα ΝaΟΗ με διάλυση 4g στερεού ΝαΟΗ σε νερό. Το διάλυμα που παρασκευάστηκε (Δ1) είχε όγκο 200mL. α) Να υπολογίσετε τη συγκέντρωση (Μ)του διαλύματος Δ1. β) Σε ένα πείραμα άλλη ομάδα μαθητών παρασκεύασε υδατικό διάλυμα ΝaΟΗ 0,1 M (διάλυμα Δ2) με αραίωση 200 ml του διαλύματος Δ1. Να υπολογίσετε τον όγκο (σε ml) του νερού που προστέθηκε στο διάλυμα Δ1 προκειμένου να παρασκευαστεί το διάλυμα Δ2. γ) Να υπολογίσετε τη μάζα (σε g) του H 2 SO 4 που απαιτείται για την πλήρη εξουδετέρωση 500 ml διαλύματος ΝaΟΗ 0,1M Λύση: α) Θα υπολογίσουμε την συγκέντρωση του ΝαΟΗ από την σχέση c=n/v αρα πρέπει πρώτα να βρούμε πόσα mol είναι τα 4g NaOH Mr ΝαΟΗ = 23 + 16 + 1 = 40 n = m/mr n = 4/40 n = 0,1 mol ΝαΟΗ c = n/v c = 0,1 mol /0.2l άρα c = 0,5 M β) έχουμε αραίωση του αρχικού διαλύματος To τελικό διάλυμα θα έχει όγκο V2 C1=0,5M V1=200ml=0.2L c1 V1 = c2 V2 V2 = 0,5 0,2/0,1 V2 = 1 L = 1000 ml C2=0.1M V2= Επομένως ο όγκος του νερού είναι: V=V2-V1=1000 ml 200 ml = 800 ml. γ) Θα βρούμε την μάζα του H 2 SO 4 από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol H 2 SO 4 από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,2l) NaΟΗ 0,05Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του NaΟΗ nnaoh = c V = 0,1 0,5 = 0,05 mol 2ΝαΟΗ + H 2 SΟ 4 Na 2 SO 4 + 2H 2 O 2 mol ΝαΟΗ αντιδρούν με 1 mol H 2 SΟ 4 0,05 mol ΝαΟΗ x = χ=0.05*1/2=0,025 mol H 2 SΟ 4 Θα υπολογίσουμε την μάζα από την σχέση m=n*mr Mr H 2 SΟ 4 = 2 + 32 + 64 = 98 Οπότε m = n Mr m = 0,025 98 = 2,45 g H 2 SΟ 4

Άσκηση 8 Ενα υδατικό διάλυµα Ca(ΟΗ) 2 (διάλυµα Δ) παρασκευάστηκε µε τη διάλυση 0,148 g Ca(ΟΗ) 2 σε νερό µέχρις όγκου 200 ml. Να υπολογίσετε: α) τη συγκέντρωση (σε Μ) του διαλύµατος Δ. β) τη συγκέντρωση ( σε Μ)του διαλύµατος που προκύπτει αν αναµείξουµε 2 L του διαλύµατος (Δ) µε 2L διαλύµατος Ca(ΟΗ) 2 0,03 Μ. γ) τη µάζα (σε g) του άλατος που παράγεται, αν αντιδράσουν 2 L διαλύµατος Ca(ΟΗ) 2 0,03 Μ µε περίσσεια διαλύµατος ΗBr. α) για να υπολογίσουμε συγκέντρωση του διαλύµατος από την σχέση C=n/V πρέπει να βρούμε ποσα mol είναι 0.148g Ca(ΟΗ) 2 Στα 200ml περιέχονται 0,148g Ca(ΟΗ) 2 τα οποία αντιστοιχούν σε Mr=1*40+2*16+2*1=74 +N=m/Mr= 0,148/74=0,002mol Άρα η συγκέντρωση του διαλύµατος είναι C=n/V ή C=0,002/0,2 = 0,01M. Ca(ΟΗ) 2 β) Στην ανάµειξη ισχύει η σχέση C1V1 + C2V2 = C3V3 ή 0,01 2 + 0,03 2 = C3 4 ή C3=0,02Μ γ) Θα βρούμε την μάζα του CaBr 2 από την στοιχειομετρία της C3? V3=V1+V2=2+2=4L αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol CaBr 2 από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,2l) Ca(ΟΗ) 2 0,05Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του Ca(ΟΗ) 2 n Ca(ΟΗ) 2 = c V = 0,03 2 = 0,06 mol Ca(ΟΗ) 2 + 2ΗBr CaBr 2 + 2H 2 O 1mol Ca(ΟΗ) 2 δίνει 1mol CaBr 2 0,06mol Ca(ΟΗ) 2 x= 0,06mol Θα υπολογίσουμε την μάζα από την σχέση m=n*mr Mr CaBr 2 =1*40 +2*80=200 Άρα η µάζα του άλατος είναι m=n*mr=0,06 200=12g CaBr 2 C1=0.01M V1=2L C2=0.03M V2=2L

Άσκηση 9 Διαθέτουµε ένα υδατικό διάλυµα ΚΟΗ 0,2 Μ (διάλυµα Δ). Να υπολογίσετε: α) την % w/v περιεκτικότητα του διαλύµατος Δ. β) τη συγκέντρωση του διαλύµατος Δ που θα προκύψει αν σε 50 ml του διαλύµατος Δ προσθέσουµε νερό µέχρι το τελικό διάλυµα να αποκτήσει όγκο 200 ml. γ) τη µάζα (σε g) του άλατος θα παραχθεί αν από το αρχικό διάλυµα Δ πάρουµε 0,3 L και τα εξουδετερώσουµε µε την ακριβώς απαιτούµενη ποσότητα Η 2 SO 4. ΛΥΣΗ α) για να υπολογίσουμε την %w/v περιεκτικότητα του διαλύματος πρέπει να βρούμε πόσα g ΚΟΗ υπάρχουν σε 100ml διαλύματος ΚΟΗ 0.2Μ αρχικα θα υπολογίσουμε τα mol Σε ΚΟΗ που περιέχονται σε 100ml διαλύματος 0,2 mol ΚΟΗ n=c*v=0.2*0.1=0.02mol Αφού Μr ΚΟΗ = 1*39 + 1*16 + 1*1 = 56 θα είναι: n = m/ Mr m = n Mr m = 0,02 56 =1,12g Άρα σε 100 ml διαλύματος υπάρχουν 1,12g ΚΟΗ και συνεπώς η ζητούμενη περιεκτικότητα 1,12%W/V β) Στην αραίωση ισχύει: C1V1 = C2V2 0,2 50=C2 200 ή C2 = 0,05Μ C1=0,2M V1=50ml=0.05L C2= V2=200ml=0,2L γ) Θα βρούμε την μάζα του K 2 SO 4 από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol K 2 SO 4 από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,3l) KΟΗ 0,2Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του KOH n KOH = c V = 0,3 0,2 = 0,06 mol KOH 2KOH + Η 2 SO 4 K 2 SO 4 + 2H 2 O 2mol KOH δίνει 1mol K 2 SO 4 0,06mol KOH x= X=0.06*1/2 =0,03mol Θα υπολογίσουμε την μάζα K2SO4 από την σχέση m=n*mr Mr K 2 SO 4 =2*39 +1*32+4*16=174 Άρα η µάζα του άλατος είναι m=n*mr=0,03 174=5,22g K 2 SO 4

Άσκηση 10 Διαθέτουµε ένα υδατικό διάλυµα Ba(ΟΗ) 2 συγκέντρωσης 0,05 Μ (διάλυµα Δ1). α) Πόση µάζα (σε g) Ba(ΟΗ) 2 περιέχεται σε 200 ml του διαλύµατος Δ1; β) Σε 75 ml του διαλύµατος Δ1 προσθέτουµε 75 ml νερού οπότε προκύπτει διάλυµα Δ2. Πόση είναι η συγκέντρωση (σε Μ) του Ba(ΟΗ )2 στο διάλυµα Δ2. γ) Από το διάλυµα Δ1, παίρνουµε 0,25 L και τα εξουδετερώνουµε µε την ακριβώς απαιτούµενη Ποσότητα υδατικού διαλύµατος ΗNO 3. Πόση ποσότητα (σε mol) άλατος θα παραχθεί από την αντίδραση; ΛΥΣΗ α) για να υπολογίσουμε την μάζα (από την σχέση m = n Mr ) του Ba(ΟΗ) 2 θα πρέπει πρώτα να βρούμε πόσα mol περιέχονται στα 400ml διαλύματος 0.05Μ n = c V n = 0,05 0,2 n = 0,01 mol Ba(ΟΗ) 2 Mr Ba(ΟΗ) 2 = 137 + 34 = 171. Οπότε m = n Mr = 0,01 171 = 1,71 g Ba(ΟΗ) 2 β) έχουμε αραίωση του αρχικού διαλύματος To τελικό διάλυμα θα έχει όγκο V2 = 500 ml=0,5l c1 V1 = c2 V2 c2 = c1 V1/V2 c2 = 0,15 0,05/0,075 c2 = 0,025Μ C1=0,05M V1=75ml=0.075L C2=? V2=75+75=150ml=0,15L γ) άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol Ba(ΝΟ 3 ) 2 από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,25l) Ba(ΟΗ) 2 0,05Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του Ba(ΟΗ) 2 Σε 0,2 L Δ1 υπάρχουν: n = c V = 0,25 0,05 = 0,0125 mol Ba(ΟΗ) 2 Ba(ΟΗ) 2 + 2HΝΟ 3 Ba(ΝΟ 3 ) 2 + 2Η 2 Ο 1 mol Ba(ΟΗ) 2 αντιδρούν με 1 mol Ba(ΝΟ 3 ) 2 0,0125 mol Ba(ΟΗ) x mol Ba(ΝΟ 3 ) 2 χ=0.0125*1/1=0,0125 mol Ba(ΝΟ 3 ) 2

Άσκηση 11 Διαθέτουµε υδατικό διάλυµα Na 2 CO 3 µε συγκέντρωση 1,5 Μ (διάλυµα Δ1). α) Να υπολογίσετε τη περιεκτικότητα % w/v του διαλύµατος Δ1. β) Σε 25 ml του Δ1 προστίθενται 50 ml διαλύµατος Na 2 CO 3 µε συγκέντρωση 0,75 Μ, οπότε προκύπτει ένα άλλο διάλυµα Δ2. Πόση είναι η συγκέντρωση (σε M) του Na 2 CO 3 στο διάλυµα Δ2; γ) Να υπολογίσετε πόση µάζα (σε g) ιζήµατος παράγεται όταν 50 ml του διαλύµατος Δ1, αντιδράσουν πλήρως µε την ακριβώς απαιτούµενη ποσότητα υδατικού διαλύµατος Ca(OH) 2. ΛΥΣΗ Α)για να υπολογίσουμε την %w/v περιεκτικότητα του διαλύματος πρέπει να βρούμε πόσα g Na 2 CO 3 υπάρχουν σε 100ml διαλύματος Na 2 CO 3 1,5Μ αρχικα θα υπολογίσουμε τα mol Σε Na 2 CO 3 που περιέχονται σε 100ml διαλύματος 1,5Μ Na 2 CO 3 n=c*v=1,5*0.1=0.15mol Αφού Μr Na 2 CO 3 = 2*23 + 1*12 + 3*16 = 106 θα είναι: n = m/ Mr m = n Mr m = 0,15 106 =15,9g Άρα σε 100 ml διαλύματος υπάρχουν 15,9g Na 2 CO 3 και συνεπώς η ζητούμενη περιεκτικότητα 15,9%W/V ΣΕ Na 2 CO 3 β) Στην ανάµειξη διαλυµάτων της ίδιας διαλυµένης ουσίας ισχύει: C1=1,5M V1=25ml=0.025L C1 V1+ C2 V2 = C3 V3 C2=0.75 M V2=50mL=0,05L άρα 1,5 25+ 0,75 50 = C3 (25+50) εποµένως C3=1 M C3? V3=V1+V2=0.025+0.05=0.075L γ) Θα βρούμε την μάζα του CaCO 3 από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol CaCO 3 από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,05l) Na 2 CO 3 1,5Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του Na 2 CO 3 Na 2 CO 3 : n= C V =1,5 0,05= 0,075 mol Από τη στοιχειοµετρία της αντίδρασης προκύπτει: Na 2 CO 3 + Ca(OH) 2 CaCO 3 + 2NaOH 1mol Na 2 CO 3 δινει 1mol CaCO 3 0,075mol Na 2 CO 3 x= χ=0,075*1/1=0,075mol CaCO 3 Θα υπολογίσουμε την μάζα CaCO 3 από την σχέση m=n*mr CaCO 3 Mr=40 +1 12+3 16 = 100 m= n Mr= 0,075 100= 7,5 g CaCO 3

Άσκηση 12 Διαθέτουµε υδατικό διάλυµα K 2 S µε συγκέντρωση 0,8 Μ (διάλυµα Δ1). α) Να υπολογίσετε τη περιεκτικότητα % w/v του διαλύµατος Δ1. β) Σε 80 ml του Δ1 προστίθενται 120 ml διαλύµατος K 2 S συγκέντρωσης 0,4 Μ, οπότε προκύπτει ένα άλλο διάλυµα Δ2. Πόση είναι η συγκέντρωση (σε M) του K 2 S στο διάλυµα Δ2; γ) Να υπολογίσετε πόση µάζα (σε g) ιζήµατος σχηµατίζεται όταν 125 ml του διαλύµατος Δ1, αντιδράσουν πλήρως µε την ακριβώς απαιτούµενη ποσότητα υδατικού διαλύµατος AgNO 3. Λύση Α)για να υπολογίσουμε την %w/v περιεκτικότητα του διαλύματος πρέπει να βρούμε πόσα g K 2 S υπάρχουν σε 100ml διαλύματος K 2 S 0,8Μ αρχικα θα υπολογίσουμε τα mol Σε K 2 S που περιέχονται σε 100ml διαλύματος 0,8Μ K 2 S n=c*v=0.8*0.1=0.08mol Αφού Μr K 2 S = 2*39 + 1*32 + 3*16 = 110 θα είναι: n = m/ Mr m = n Mr m = 0,08 110 =8,8g K 2 S Άρα σε 100 ml διαλύματος υπάρχουν 8,8g K 2 S και συνεπώς η ζητούμενη περιεκτικότητα 8,8% W/V ΣΕ K 2 S β) Στην ανάµειξη διαλυµάτων της ίδιας διαλυµένης ουσίας ισχύει: C1=0.8M V1=80ml=0.08L C1 V1+ C2 V2 = C3 V3 άρα 0,8 80+ 0,4 120 = C3 (80+120) εποµένως C3=0,56 M C2=0.4 M V2=120mL=0,12L γ) Θα βρούμε την μάζα του Ag 2 S από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol Ag 2 S από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,125l) K 2 S 0,8Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του K 2 S K 2 S: n= C V =0,8 0,125= 0,1 mol Από τη στοιχειοµετρία της αντίδρασης προκύπτει: C3? V3=V1+V2=0.08+0.12=0.2L K 2 S + 2AgNO 3 Ag 2 S + 2KNO 3 1mol K 2 S δινει 1mol Ag 2 S 0,1mol K 2 S x= χ=0,1*1/1=0,1mol Ag 2 S Θα υπολογίσουμε την μάζα Ag 2 S από την σχέση m=n*mr Ag 2 S Mr=2 108+32= 248 m= n Mr= 0,1 248= 24,8 g Ag 2 S

Άσκηση 13 Σε σχολικό εργαστήριο παρασκευάστηκε ένα υδατικό διάλυµα Pb(NO 3 ) 2 που έχει όγκο 200 ml και συγκέντρωση 0,5 M (διάλυµα 1). α) Να υπολογίσετε τη µάζα (σε g) του Pb(NO 3 ) 2 που περιέχεται στο διάλυµα 1. β) Όγκος 100 ml του διαλύµατος 1 αραιώνεται µε 300 ml νερό οπότε παρασκευάζεται διάλυµα 2. Να υπολογίσετε τη συγκέντρωση (σε M) του Pb(NO3)2 στο διάλυµα 2. γ) Να υπολογίσετε πόσος είναι ο όγκος (σε ml) υδατικού διαλύµατος ΝαOH µε συγκέντρωση 0,8 Μ που απαιτείται για να αντιδράσει πλήρως µε 0,1 L του διαλύµατος 1. Λύση α) για να υπολογίσουμε την μάζα (από την σχέση m = n Mr ) του Pb(NO 3 ) 2 θα πρέπει πρώτα να βρούμε πόσα mol περιέχονται στα 400ml διαλύματος 0.05Μ n = c V n = n = 0,2 0,5 ή n= 0,1mol mol Pb(NO 3 ) 2 Mr Pb(NO 3 ) 2 = 207+2 14+6 16= 331. Οπότε m = n Mr = 0,1 331 = 33,1 g Pb(NO 3 ) 2 β) Στην αραίωση ισχύει: C1V1 = C2V2 ή 0,1 0,5 =C2 0,4 ή C2 = 0,125Μ C1=0,5M V1=100ml=0.1L C2=? V2=100+300=400ml=04,L γ) Θα βρούμε τον ογκο του διαλύματος ΝαOH από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol ΝαOH από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,1l) Pb(NO 3 ) 2 0,5Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του Pb(NO 3 ) 2 Στα 0,1L του Δ1 περιέχονται n = c V n = 0,1 0,5 ή n= 0,05mol mol Pb(NO 3 ) 2 Pb(NO 3 ) 2 + 2NaOH 2NaNO 3 + Pb(OH) 2 1mol Pb(NO 3 ) 2 αντιδρά με 2 mol NaOH 0,05mol Pb(NO 3 ) 2 x x=0.05*2/1= 0,1mol NaOH Θα υπολογίσουμε τον όγκο του διαλύματος NaOH 0.8M από την σχέση c=n/v V=n/C προκύπτει ότι V = 0,1/0,8 V= 0,125L διαλύματος ΝαΟΗ 0,8Μ

Άσκηση 14 Σε σχολικό εργαστήριο παρασκευάστηκε υδατικό διάλυµα BaCl 2 µε όγκο 200 ml και συγκέντρωση 0,6Μ (διάλυµα 1). α) Να υπολογίσετε πόση µάζα (σε g) BaCl 2 περιέχεται στο διάλυµα 1. β) Σε 40 ml του 1 προστίθενται 80 ml νερού, οπότε προκύπτει ένα άλλο διάλυµα 2. Πόση είναι η συγκέντρωση (σε Μ) του BaCl 2 στο διάλυµα 2;. γ) Να υπολογίσετε πόσος όγκος (σε ml) υδατικού διαλύµατος Κ 2 CO 3 µε συγκέντρωση 0,1 Μ απαιτείται για να αντιδράσει πλήρως µε 0,1 L του διαλύµατος 1 Λύση α) για να υπολογίσουμε την μάζα (από την σχέση m = n Mr ) του BaCl 2 θα πρέπει πρώτα να βρούμε πόσα mol περιέχονται στα 200ml διαλύματος 0.6Μ n = c V n = n = 0,6 0,2 ή n= 0,12mol mol BaCl 2 Mr BaCl 2 = 137+2 35 5= 208. Οπότε m = n Mr = 0,12 208 = 24,96 g BaCl 2 β) Στην αραίωση ισχύει: C1V1 = C2V2 0,6 40=C2120 ή C2=0,2M C1=0,6M V1=40ml=0.04L C2=? V2=40+80=120ml=0,12L γ) Θα βρούμε τον ογκο του διαλύματος Κ 2 CO 3 από την στοιχειομετρία της αντίδρασης άρα πρέπει να υπολογίσουμε τα mol Κ 2 CO 3 από την στοιχειομετρία. το δεδομένο που έχομε στο γ ερώτημα είναι ο όγκος του διαλύματος (0,1l) BaCl 2 0,6Μ αρα μπορούμε να υπολογίσουμε τα mol του BaCl 2 Στα 0,1L του Δ1 περιέχονται n = c V n = 0,6 0,1 ή n= 0,06mol mol BaCl 2 Αρα Σε 0,1L του Δ1 περιέχονται 0,06mol BaCl 2. BaCl 2 + K 2 CO 3 BaCO 3 + 2KCl 1 mol BaCl 2 αντιδρούν με 1 mol K 2 CO 3 0,06 mol BaCl 2 x mol K 2 CO 3 χ= 0,06mol K 2 CO 3 Θα υπολογίσουμε τον όγκο του διαλύματος K 2 CO 3 0.1M από την σχέση c=n/v V=n/C προκύπτει ότι V=0,06/0,1 V=0,6L διαλύματος K 2 CO 3 0,1Μ