Ι ΕΕΣ ΓΙΑ ΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ

Σχετικά έγγραφα
Το βιβλίο της Μ. Autism Resource CD v Resource Code RC115

Διδασκαλία στο Νηπιαγωγείο / Προδημοτική

«Πολυγλωσσία και διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στην Κύπρο» Εκπαιδευτικός: Ελένη Νεοκλέους Δημοτικό Σχολείο Πέγειας

ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ

ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ

Σχέδιο μαθήματος στα μαθηματικά

ΜΠΛΕ ΒΙΒΛΙΟΤΕΤΡΑΔΙΑ. ΝΕΑ ΣΕΙΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Διδασκαλία γραμμάτων-συλλαβών

ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ

Χρήστος Μαναριώτης Σχολικός Σύμβουλος 4 ης Περιφέρειας Ν. Αχαϊας Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΣΤΗΝ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Α τάξη. Βρες και κύκλωσε παρακάτω όλες αυτές τις λέξεις που είναι γραμμένες δίπλα:

Πώς να διαβάζεις στο σπίτι γρήγορα και αποτελεσματικά για μαθητές τάξης Teens 2 & 3 (B & C Senior)

ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ: ΠΑΤΣΑΤΖΑΚΗ ΕΛΕΝΗ, ΑΕΜ:3196 ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ : ΥΕ258 ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΩΝ ΓΛΩΣΣΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

ΔΙΜΕΠΑ Πρακτική Άσκηση Μαθηματικών Β' Φάση. Εργασία πειραματισμού με μαθητή

Μαθηματικά A Δημοτικού. Πέτρος Κλιάπης Σεπτέμβρης 2007

Δ Τάξη. Παρουσίαση της διεξαγωγής του μαθήματος της ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ στο σχολείο μας

ΤΙΤΛΟΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ

Προτεινόμενη δομή σχεδίου μαθήματος για τα Μαθηματικά

1 ο ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΦΥΛΛΟ «Jeu speech» ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ;

Ο ηλεκτρονικός σύντροφος μελέτης μου!


Δοκίμιο Αξιολόγησης Δ Τάξη


Λίγα λόγια... Περιεχόμενα

Οδηγίες. Θα το παίξεις... και θα πεις κι ένα τραγούδι!

Δοκίμιο Τελικής Αξιολόγησης

Ρέα Παπαγεωργίου Σύμβουλος Ελληνικών Σχολική Χρονιά:

ΤΙΤΛΟΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗς

ΕΚ ΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑ ΟΠΟΥΛΟΣ

8 Ο Δημοτικό σχολείο Καβάλας. Α1 τμήμα. Δασκάλα: Παναγιώτα Νεοκοσμίδου

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΔΙ.ΜΕ.Π.Α. Β ΦΑΣΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

ΕΜΠΕΔΩΣΗ: Καλές Πρακτικές για εφαρμογή. Α τάξη. Από την εκπαιδευτικό: Έλενα Θεοφάνους

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΓΑΛΛΙΚΩΝ

Στόχοι Προϋπάρχουσες γνώσεις

Εικόνα 1: Υπολογισμοί πρόσθεσης και αφαίρεσης με άλματα πάνω στην κενή αριθμητική γραμμή

Η περίπτωση της Α Δημοτικού

6 έως 7 ετών Παιχνίδι 1: Εξάσκηση γραφής Παιχνίδι 2: Γεωμετρικά σχήματα: τα στερεά

Μαυρομμάτη Δ., 1995, Η κατάρτιση του προγράμματος αντιμετώπισης της δυσλεξίας, Αθήνα

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 1

Μαθηματικά Ε Δημοτικού

Προς τους κ. Γονείς των μαθητών/τριών μας Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΛΕΟΝΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ

ΤΑ ΡΗΜΑΤΑ Τα ρήματα Έχουν δύο φωνές: την ενεργητική και την παθητική Ενεργητική φωνή: ω. Παθητική φωνή: -μαι. Οι καταλήξεις των ρημάτων, ω, -άβω


ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΟ Γ1 ΤΟΥ 10 ΟΥ Δ.Σ. ΤΣΕΣΜΕ ( ) ΠΟΡΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ. ΜΑΘΗΜΑ: Μελέτη Περιβάλλοντος. ( Ενότητα 3: Μέσα συγκοινωνίας και μεταφοράς

NOHTIKES_ENOTHTA 2:Layout 2 11/25/08 2:06 PM Page 25. Ενότητα 2 η. Θυµάµαι ό,τι ακούω. Ακουστική µνήµη

Δρ Άντρη Καμένου ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΥΛΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΙ ΤΗΣ ΕΠΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΥΛΥΚΟ - ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΑ

Πέντε Προτάσεις Αντιμετώπισης των υσκολιών στην Ανάγνωση

Σχεδιασμός Ψηφιακών Εκπαιδευτικών Εφαρμογών ΙI

γραμματισμό των νηπίων Μέρος 5ο: Παιχνίδια

Σπουδάστρια: Ευθυμίου Μαρία Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ζακοπούλου Βικτωρία

Περιεχόμενα. εισαγωγή 13. κεφάλαιο 1 ο. Η σημασία των ερωτήσεων για την ανάπτυξη της σκέψης και τη μάθηση 19. κεφάλαιο 2 ο

Μαθηματικά. Λύνω τις παρακάτω ασκήσεις και ελέγχω τις γνώσεις μου:

Ο ηλεκτρονικός σύντροφος μελέτης μου!

Εκπαιδευτική βαλίτσα Safe Water Sports

Πώς μαθαίνουν οι μαθητές;

2. Η νηπιαγωγός γράφει τη λέξη «δόντι» με μετράμε τις φωνούλες και τα γράμματα από τα οποία αποτελείται.

Γεωργία Σάββα Β.Διευθύντρια

ΑΡΕΤΗ ΚΑΜΠΟΥΡΟΛΙΑ. Δασκάλα Τμήματος Ένταξης Μαράσλειο Διδασκαλείο ΕΑΕ

Συγγραφή: Αλεξίου Θωμαή ΕΠΙΠΕΔΟ: A1 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ - ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ. ΑΠΟ:

ΣΥΝΕ ΡΙΟ ΓΛΩΣΣΑΣ -ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΣΤΟ Ι ΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΦΟΥ (ΕΥΑΓΟΡΑΣ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΗΣ) ΕΙΓΜΑΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ

τα βιβλία των επιτυχιών

«Εικόνες µε κινούµενες φιγούρες»

ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΕΩΣ. Αυτό το βιβλίο είναι γεμάτο με δραστηριότητες για δύο φίλους.

Προγράμματα παρέμβασης στα Μαθηματικά, Μαρία Θ. Παπαδοπούλου, PhD, Σχολική Σύμβουλος 6ης Περιφέρειας Π.Ε. ν. Λάρισας

Δεύτερη διδακτική πρόταση Έλεγχος επίδοσης στο σχολείο. 1 φωτοτυπία ανά μαθητή με τον έλεγχο παραγωγή προφορικού λόγου, παραγωγή γραπτού λόγου

Κώστας Κύρος, Επιμορφωτής Β Επιπέδου. Τίτλος: Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΑΣ

ΣΕΡΒΙΣ ΒΑΤΣΑΚΛΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ

Εκπαιδευτικό λογισμικό «Παίξε με τις λέξεις 1» Παγκράτιος Παυλίδης Χρίστος Μπίτσης Δήμου Ιουλία Δάσκαλοι Ειδικής Αγωγής

Το Μπαούλο του κυρ Γιάννη

ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ. Γρήγορα τεστ. Μαθηματικά ΣT Δημοτικού ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Ευχάριστο διάβασμα στο σπίτι. Αναστασία Χ Γιαννακού Ειδική Παιδαγωγός Καθηγήτρια Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου

Φωτεινή Κωστή Κυπριακή Εκπαιδευτική Αποστολή

Διαφοροποίηση στα φύλλα εργασίας

Γιάννης Αγιοργιωτάκης Μαθηματικός στο Σ.Δ.Ε. Αλεξανδρούπολης. Παρουσίαση. Τίτλος Το παιχνίδι της προπαίδειας.

Αγαπητοί γονείς, Αντιγόνη Λυκοτραφίτη

Δραστηριότητα 1: Εισαγωγή «Ανάγνωση της εικόνας» - Τίτλος - Προβλέψεις για το κείμενο

Περιεχόμενα. Σελίδα 3 από 21

Δοκίμιο Αξιολόγησης Α+ Προχωρημένη Τάξη

Οι σημειώσεις του Ντόμινο & οι σημειώσεις για τους γονείς

(ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ) Δεν μπορώ να βρω το ζητούμενο ενός προβλήματος αν δεν μου δίνονται όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Η Αλεπουδίτσα και η μπλε βαλίτσα

3ο Νηπ/γείο Κορδελιού Τμήμα Ένταξης

Δοκίμιο Τελικής Αξιολόγησης

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΜΑΘΗΣΙΑΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ Η ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΧΡΗΣΗ Η/Υ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΛΑΣΜΑΤΩΝ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ. Γρήγορα τεστ. Μαθηματικά ΣT Δημοτικού ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

THE G C SCHOOL OF CAREERS ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ Δ ΤΑΞΗ

Eκπαιδευτικό υλικό. Για το βιβλίο της Κατερίνας Ζωντανού. Σημαία στον ορίζοντα

Κατερίνα Χριστόγερου. Είμαι 3 και μπορώ. Δραστηριότητες για παιδιά από 3 ετών

Οργάνωση μαθητικών ημερίδων ζευγών

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ Δρ. Ζαφειριάδης Κυριάκος Οι ικανοί αναγνώστες χρησιμοποιούν πολλές στρατηγικές (συνδυάζουν την

Παιχνίδια για βελτίωση ικανοτήτων

ΒΙΒΛΙΑ - ΤΕΤΡΑΔΙΑ. Παρακαλούμε τους γονείς των Νηπίων να προμηθευτούν τα παρακάτω είδη:

Ερωτηματολόγιο Δέσμης Αξιολόγησης Κινητικού Γραμματισμού

ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ (portfolio )

Τιμή Τιμή. σκορ. ζωές

Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας. Ιωαννίνων. Αριθμητικός Γραμματισμός. Εισηγήτρια : Σεντελέ Καίτη

Μία εργασία των μαθητών της Β' τάξης

Transcript:

Ι ΕΕΣ ΓΙΑ ΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΓΛΩΣΣΑ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Α ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΒΒΟΥΡΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΔΗΜ. ΣΧ. ΑΜΙΣΙΑΝΩΝ ΚΑΒΑΛΑΣ

«Με το τηλεσκόπιό µου βλέπω µακριά. Βρίσκουµε λέξεις: Που αρχίζουν από... Που τελειώνουν σε... Που περιέχουν το...(φωνολ. επίγνωση)

Ορθογραφία Συμπληρώνω ό,τι λείπει...

Ορθογραφία Κάρτες συμπλήρωσης κενών. π.χ. «Μαρίνα, πάρε το πινέλο και έλα»

Ορθογραφία Ακούω και συμπληρώνω...

Ποια η διαφορά ; Τα παιδιά βρίσκουν τη διαφορά ή την ομοιότητα σε κάθε ζευγάρι. Σημειώνουν στο πλαίσιο την κοινή ή τη διαφορετική συλλαβή. Παραλλαγ η : Διαβάζουμε μία από τις δύο λέξεις. Τα παιδιά σημειώνουν στο πλαίσιο το νούμερο της λέξης που άκουσαν.

Παιχνίδι με τις συλλαβές.

Πίνακας λέξεων (ανανεώνεται συχνά) Επιλέγουμε τυχαία δυο με τρεις λέξεις για να φτιάξουμε προτάσεις.

Μπρελόκ για τις λέξεις κλειδιά Αποτελεί το κινητό μας λεξικό. Επιλέγουμε μαζί με τα παιδιά ποιες λέξεις θα μπουν σε αυτό. Στο τέλος κάθε εβδομάδας προσθέτουμε λέξεις που μας δυσκόλεψαν( αν υπάρχουν)

Στον ελεύθερο χρόνο τα παιδιά παίζουν με αυτό. Π.χ. Λέξη με δύο λ- από το μπρελόκ ή κρεμάλα. Το χρησιμοποιούμε επίσης για να κάνουμε προτάσεις, να συλλαβίσουμε ή να μετατρέψουμε τα πεζά σε κεφαλαία. Αποτελεί πάντα την επανάληψη. Τις λέξεις στις οποίες δυσκολεύονται τις γράφουν στο πίσω μέρος με μαρκαδόρο που σβήνει. Υπάρχει και η δυνατότητα αφαίρεσης λέξεων εφόσον τις έχουν μάθει πολύ καλά( αυτενέργεια αυτοαξιολόγηση - αυτοδιόρθωση)

Τι κάνουμε με τις δύσκολες λέξεις; Στο πρόχειρο τετράδιο κολλάμε τα κουτάκια με τη λέξη. Ζωγραφίζουμε, συμπληρώνουμε κενά, γράφουμε με κεφαλαία.

Ολική προσέγγιση

Κολλάζ λέξεων Ακούμε το τραγούδι, βάζουμε τις λέξεις σε σειρά. Κολλάζ γραμμάτων Λέξεις που αρχίζουν ή περιέχουν το νέο γράμμα.

Το προσωπικό μας πινακάκι Κυρίως για την εξάσκηση στο νέο γράμμα. Κενό στην αρχή, γραμμές τετραχάρακου τετραδίου στο τέλος για να δοκιμάζουν τη γραφή ελεύθερα αρχικά κι ύστερα να τοποθετούν το γράμμα πάνω στη γραμμή. Η χρήση χοντρού μαρκαδόρου (που σβήνεται εύκολα) διευκολύνει τη γραφή.

Τι να έχει το πακέτο; Παιχνίδι ανάγνωσης Περιέχει κάρτες προτάσεων με λέξεις από το βασικό λεξιλόγιο και φράσεις από τα κείμενα του Βιβλίου Μαθητή. Ένας μαθητής τραβά μια κάρτα. Αν τραβήξει ερώτηση, ξανατραβά (εξάσκηση στη στίξη-ερωτηματικό) Διαβάζει χαμηλόφωνα, ζωγραφίζει ό,τι λέει η κάρτα. Οι υπόλοιποι προσπαθούν να τη βρουν. Δείχνει την κάρτα. Ανάγνωση από την ολομέλεια.

Παιχνίδι ορθογραφίας (σωστό-λάθος) Κάρτες σωστού-λάθους που προσφέρονται για διάφορα παιχνίδια. Π.χ. Κάθε παιδί παίρνει μια λέξη(σωστή και λανθασμένη). Μερικά άλλα παιδιά παίρνουν κάρτα -εικόνα. Όλοι περιφέρονται στο χώρο. Τα παιδιά με τις εικόνες βρίσκουν το ταίρι τους (το παιδί με τη σωστή γραφή της εικόνας τους).

Κάρτες για τα άρθρα. Επιλέγουμε σε ποιο κουτί θα την τοποθετήσουμε (στην τάξη υπάρχουν κουτιά για το κάθε άρθρο).

Τόμπολα ή παιχνίδι τύπου memory

Χρήση του χάρτη για εξάσκηση στην αλφαβητική σειρά.

Ποιος τέλειωσε νωρίς; Ποιος έχει διάθεση για λίγο ακόμα; (δραστηριότητες για Γλώσσα-Μαθηματικά, ατομικά ή ομαδικά)

Ο αριθμός της ημέρας Καθημερινά κάποιο παιδί αναλαμβάνει να γράψει τον αριθμό της ημέρας

Τετράδιο Μαθηματικών Μαθαίνω τα ζευγαράκια του 10

Αριθμοί έως το 30 Χρήση ημερολογίου. Συμπληρώνουμε τους αριθμούς που λείπουν.

Οι αριθμοί μέχρι το 100 Παιχνίδι με κάρτες. Μοιράζουμε τυχαία τις κάρτες τερατάκια. Αφού συμπληρωθεί η πρώτη δεκάδα κάθε παίκτης με τη σειρά τοποθετεί την κάρτα του.

Κερδίζει πόντους όποιος ολοκληρώσει μία οικογένεια (π.χ. 6-16-26-...96) Εναλλακτικά τοποθετούμε την εκατοντάδα με κενά. Δείχνουμε στα παιδιά την κάρτα-αριθμό και πρέπει να βρουν τη θέση της Π.χ Πού θα βάλουμε το 59 ;

Παίζοντας με το 100

Ανεβαίνω κατεβαίνω 1 ή 10 μονάδες. Ελέγχω την απάντησή μου μέσα από τα παραθυράκια. Αλλιώς κλείνω τα παραθυράκια και μαντεύω ποιος αριθμός κρύβεται από πίσω.

Παιχνίδι σε δυάδες (ετεροδιόρθωση)

Διάφορες εργασίες για τον ελεύθερο χρόνο. Πλαστικοποιημένες για πολλαπλές γραφές. Ανανεώνονται συχνά ανάλογα με την πορεία της διδασκαλίας. Δίνονται και ως εργασία για το σπίτι.

Πλαστικοποιημένες ασκήσεις πολλαπλών χρήσεων. Συμπληρώνουμε κενά, ζωγραφίζουμε ανά δύο, ανά πέντε, ανά δέκα.

Ανάλυση του αριθμού του κεφαλαίου σε δεκάδες και μονάδες.

Παιχνίδια Μαθηματικών με παιχνίδι τύπου UNO. Παραδείγματα: Τα παιδιά παίρνουν τυχαία δύο κάρτες και φτιάχνουν το μεγαλύτερο ή τον μικρότερο αριθμό που μπορούν. Κατατάσσουν τους αριθμούς από το μικρότερο στο μεγαλύτερο κτλ. Επιλέγουν κάρτες για να φτάσουν στον αριθμό στόχο.

Οι παλάμες μας βοηθούν στην αρίθμηση ανά 5 και ανά 10.

Πόσες είναι οι Δεκάδες και οι Μονάδες; Παιχνίδι εξάσκησης.

Όλα τα παραπάνω ( όλα τα παιχνίδια με κάρτες, οι εργασίες ελεύθερου χρόνου, ο πίνακας της εκατοντ αδας κτλ) δ ινονται και στο σπίτι για το Σαββατοκύριακο. Το κάθε παιδί επιλέγει με τι θα ασχοληθεί αρκεί να εναλλάσσει τα υλικό που κάθε φορά παίρνει. Κάθε μήνα περίπου κάνουμε συναντήσεις με τους γονείς για να τους παρουσιάσουμε το νέο υλικό και πώς θα το δουλεύουν με τα παιδιά. Το υλικό που παρουσιάστηκε είναι ιδέες από βιβλίο Μαθηματικών της Γερμανίας και από το διαδύκτιο όπως αυτές διαμορφώθηκαν από τα ίδια τα παιδιά κατά τη χρήση τους μέσα στην τάξη. Ενδεικτικές διευθύνσεις : http://www.e-yliko.gr/htmls/amea/amea_yliko.aspx ohttp://www.schools.ac.cy/klimakio/themata/glossa/index.html ohttp://ekantartzi.blogspot.gr/ ohttp://www.teachingtherapy.com/ ohttp://taksiasterati.blogspot.gr/ otunstalltimes.blogspot.gr odoodlebugsteaching.blogspot.gr osuedowning.blogspot.com oreliefteachingideas.wordpress.com