Σχεδιασμός και Τεχνολογία Α και Β ΦΑΡΜΑ



Σχετικά έγγραφα
Σχεδιασμός και Τεχνολογία Α και Β ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΦΙΓΟΥΡΕΣ

ΣΧΕ ΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

ΣΧΕ ΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΑΞΕΙΣ Α & Β

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΖΩΝΤΑΝΗ ΖΟΥΓΚΛΑ. Εισαγωγή: Αφόρµηση Πρόβληµα Στόχοι Πορεία ραστηριότητες Ιδέες Λύσεις Επέκταση Φύλλα εργασίας

Παιχνίδι Σταθερού Χεριού

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Εικαστικής Αγωγής «Αναζητώντας τα ζώα στην πινακοθήκη»

ΣΧΕ ΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

«Εικόνες µε κινούµενες φιγούρες»

«Φωτογραφοθήκη!» Εισαγωγή: Στόχοι Πορεία ραστηριότητες Ιδέες Λύσεις Παράρτημα Φύλλα εργασίας Κανόνες πριονίσματος

Χρειάζεσαι: χάρτινο κουτί από γάλα, ψαλίδι, περιοδικά, σελοτέιπ, συρραπτικό, πινέλο Από 7 χρόνων Εύκολο επίπεδο 30 λεπτά

Περιγραφή Υλικού Τάξη/Ενότητα Ενδεικτική ποσότητα. Β (Το σώμα και η υγεία μας)

Πανεπιστήμιο Κύπρου. Πανηγύρι Τεχνολογίας

Ηεπιστήμημέσααπόταμάτιατουπαιδιού... Ιδέες και πειράματα για τον «Ήχο»

Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ εκπαιδευτικές δραστηριότητες για παιδιά 4-8 ετών

Υλικά που χρειαζόμαστε

«Μύθοι μέσα από Ψηφιδωτά»

EΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ " ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΖΩΑ" Φωτογραφίες από την επίσκεψη μας στο αγρόκτημα, ως αφόρμηση για να ξεκινήσει το σενάριο

ΙδιοΚατασκευή Ηλιακού θερμοσίφωνα

ΗΧΟΣ indb /2/2013 3:35:01 μμ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ (ΤΜΗΜΑ ΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙ ΕΥΣΗΣ - ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΣΧΕ ΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ )

Προτεινόμενη δομή σχεδίου μαθήματος για τα Μαθηματικά

Στόχοι και Δείκτες Επιτυχίας για το 3 ο Μάθημα της Ενότητας «Νίκησε την πλημμύρα»

Αυτό το βιβλίο ανήκει στ : Εδώ γράψε το όνομά σου. Κάθε γράμμα μπορεί να έχει ένα από τα χρώματα της ίριδας. (βλ. σελίδα 36)

Κατασκευάζοντας τα δικά μας μουσικά όργανα

Ομάδα κατασκευών. του Συνδέσμου Νέων της Ι.Μ.Δ.

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ. Θέματα: - Έννοιες χώρου και καρτεσιανές συντεταγμένες - ισδιάστατη γεωμετρία - Γωνίες - Στερεομετρία - Συμμετρία/ μετασχηματισμοί

ΤΑΞΗ ΣΤ ΕΙΡΗΝΗ ΠΕΤΡΑΚΗ (ΔΑΣΚΑΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΣΧ.Τ.) ΕΝΟΤΗΤΕΣ Α.Π.: ΔΟΜΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ - ΤΡΟΧΑΛΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ («EGG BOX»)

Υλικά που χρειαζόμαστε

ΕΠΑ 238 Σχεδιασμός και Τεχνολογία

Ο ΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΩΝ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΤΜΗΜΑ ΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙ ΕΥΣΗΣ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΣΧΕ ΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

Χριστουγεννιάτικα στολίδια από ανακυκλώσιμα υλικά!

Μαθαίνω για το οριγκάμι

CONGRATULATIONS! Είσαι έτοιμη να γίνεις... to become a Ballerina!

Ε Ν Ο Τ Η Τ Α : Τ Α Σ Π Ι Τ Ι Α

Bάτραχοι στη λίμνη. Παιχνίδια Συνεργασίας Επίπεδο 1,2

Το Εικονογραφημένο Βιβλίο στην Προσχολική Εκπαίδευση

ΣΧΕ ΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΣΧΕ ΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΘΕΜΑ: εξιότητες κοψίματος Σβούρες ΤΑΞΗ: Α-Β

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ τεύχος Β

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ. Επέλεξα αυτό το θέμα, διότι μου κίνησε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον τόσο η ιστορία, όσο και η κατασκευή της γραφομηχανής.

ΕΝΟΤΗΤΑ 5 ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΔΕΙΚΤΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ

Ενότητα στις Εικαστικές Τέχνες

2 Aγαπώ τα ζώα. Δείτε και δείξτε. η γάτα ο σκύλος το καναρίνι. η κατσίκα η αγελάδα το πρόβατο. το γουρούνι το άλογο το γαϊδούρι

Το Εικονογραφημένο Βιβλίο στην Προσχολική Εκπαίδευση

Ενότητα στις Εικαστικές Τέχνες

Αυτοκινητάκι. Εισαγωγή: Τοποθέτηση -Αφόρµηση Πρόβληµα Στόχοι Πορεία ραστηριότητες Ιδέες Λύσεις Επέκταση Παράρτηµα

14. Κατασκευάστε μια μακέτα ανασκαφικού σκάμματος και παίξτε «ανασκαφή»! Επίσης, για την «ανασκαφή» θα χρειαστείτε:

Γλωσσικό τεστ για παιδιά ηλικίας μηνών

1 ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΗ ΡΕΝΤΗ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ : ΜΑΘΗΜΑ : ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΑΞΗ ΤΜΗΜΑ : Β4α. Γαλακτοβιομηχανία ΕΛΓΑΛ Μακέτα - δραστηριότητες

Ολοήμερο Ειδικό Σχολείο «Άγιος Σπυρίδωνας»

«ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ» ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ Β ΦΑΣΗΣ

Διδακτική των Μαθηματικών

Mικροί - Mεγάλοι σε δράση

ΘΕΜΑΤΑ - ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΟΜΑΔΕΣ & ΥΛΙΚΑ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Στο θέατρο των Γιτάνων

Δοκίμιο Αρχικής Διάγνωσης Γνώσεων Ελληνικών ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΩΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΛΩΣΣΑ

Ακολουθίες ΕΝΟΤΗΤΑ. Στην ενότητα αυτή θα μάθουμε: Να ορίζουμε την ακολουθία. Να ορίζουμε τι είναι όρος ακολουθίας.

ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΧΕ ΙΟ ΡΑΣΗΣ ΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΥΘΡΟ ΟΝΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ

Δραστηριότητα 1 η : Ζωγραφίζω το αγριοκάτσικο

Παιχνίδια. 2. Το σπίτι

Ενότητα: Παιχνίδια με απλά υλικά

Συμπληρωματικό Φύλλο Εργασίας 3+ ( * ) Μετρήσεις Μάζας Τα Διαγράμματα

Mικροί - Mεγάλοι σε δράση

Ενδεικτικό χρονοδιάγραμμα εφαρμογής. Ενότητας «ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ: Τροχοί - Τροχαλίες» ΣΤ ΤΑΞΗ. (Ενδεικτικός χρόνος 6 Χ 80 )

ΙΔΡΥΜΑ ΝΙΚΟΛΑΟΥ & ΝΤΟΛΛΗΣ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Ο Μ Α Δ Α Ε Ι Κ Α Σ Τ Ι Κ Η Σ Α Γ Ω Γ Η Σ Μ Α Ρ Τ Ι Ο Σ 2014

Εργαλείο Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης για παιδιά µε Αυτισµό στο Γνωστικό τοµέα

ΦΥΤΟΦΑΓΑ λαγός. ΠΑΜΦΑΓΑ γουρούνι. ΣΑΡΚΟΦΑΓΑ τσακάλι. ΦΥΤΟΦΑΓΑ αγελάδα. ΠΑΜΦΑΓΑ αλεπού. ΦΥΤΟΦΑΓΑ πρόβατο. ΠΑΜΦΑΓΑ αρκούδα

ΟΔΗΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΔΕΙΚΤΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΜΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΙΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝΕΠΙΣΤΗΜΩΝ Α - Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

«Ανακαλύπτοντας τις πέντε αισθήσεις»

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ

TECHNO ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ A.E. Τηλ

1.3 Σχεδίαση µε ελεύθερο χέρι (Σκαρίφηµα)

Pinhole Camera. Φωτογραφική μηχανή με φιλμ Δεν έχει φακό Στην θέση του φακού υπάρχει μόνο μια μικρή οπή

Κατερίνα Χριστόγερου. Είμαι 3 και μπορώ. Δραστηριότητες για παιδιά από 3 ετών

τον ΤΥΧΕΡΟ ΑΠΟΔΕΚΤΗ αυτής της πρόσκλησης.

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΗ ΡΕΝΤΗ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ : ΜΑΘΗΜΑ : ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΑΞΗ ΤΜΗΜΑ : Β3α. Παγωτοβιομηχανία planet Μακέτα δραστηριότητες

Θέµατα Καγκουρό 2010 Επίπεδο: 1 (για µαθητές της Γ' και ' τάξης ηµοτικού)

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ. Θεματική Ενότητα: ΕΠΙΣΤΗΜΗ - ΕΝΕΡΓΕΙΑ Γνωστικό Αντικείμενο: Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας Διδακτική Ενότητα: Φωτοβολταϊκά Πάρκα

Εργασία Τεχνολογίας Μαθήτριες:Μάγδα Ιατρού,Βάσω Καλογρηά,Πένυ Κυβέρη,Δανάη Κουλούρη,Χριστίνα Μαγκαφά Τάξη:Γ 2

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ MATHEMATICS

"ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ: ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΤΟ ΔΑΣΟΣ"

Αποξηραίνοντας φρούτα και λαχανικά παραδοσιακά αλλά και με ηλιακούς αποξηραντήρες από χαρτόκουτες

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 1

ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ 8-12 ΕΤΩΝ Π Ι Σ Τ Ο Π Ο Ι Η Σ Η Ε Π Α Ρ Κ Ε Ι Α Σ Τ Η Σ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ Π Α Ρ Α Γ Ω Γ Η Π Ρ Ο Φ Ο Ρ Ι Κ Ο Υ Λ Ο Γ Ο Υ Π Ρ Ω Τ Η Σ Ε Ι Ρ Α

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ MATHEMATICS

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΔΙΟΥ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ. χαρτονένια κομμάτια 1 ταμπλό 2 ταμπλό αγροκτήματος (ένα για κάθε παίκτη)

ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Φύλλο Εργασίας 3 Μετρήσεις Μάζας Τα Διαγράμματα

ΠΩΣ ΝΑ ΣΚΙΤΣΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΤΙΜΜΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΕΤΟ

Αφόρμηση. σαν από την. Η Σαρακοστή ονται. της

Κλιμάκιο ΣΧ.Τ

Η Αλεπουδίτσα και η μπλε βαλίτσα

Φύλλο Εργασίας 3 Μετρήσεις Μάζας Τα Διαγράμματα Α. Παρατηρώ, Πληροφορούμαι, Ενδιαφέρομαι

Στόχοι Προϋπάρχουσες γνώσεις

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΤΟΥ 1 ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ

ΦΕ1: ΙΑΘΛΑΣΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ (σελ ) ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ: διάθλαση, συγκλίνων φακός, αποκλίνων φακός, µεγέθυνση Ι ΑΚΤΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ:

Ενότητα: ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Transcript:

Σχεδιασμός και Τεχνολογία Α και Β ΦΑΡΜΑ Από Ειρήνη Πετράκη (δασκάλα / σύμβουλο ΣΧ.Τ.)

ΦΑΡΜΑ ομές ΜΑΘΗΜΑ ΘΕΜΑ ΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ 1 Ο 40λεπτο Τα ζώα της φάρμας ΣΧΕ ΙΑΣΜΟΣ Ζώα της φάρμας ή αλλιώς ήμερα ζώα είναι το άλογο, η αγελάδα, το γαϊδούρι, το γουρούνι, το αρνί, η κατσίκα, το κουνέλι Κάποια από τα ζώα που ζουν στη φάρμα είναι πτηνά, αλλά αυτό είναι θέμα το οποίο θα εξετάσουμε σε άλλες θεματικές ενότητες κατασκευών (π.χ. Πάσχα) Αφόρμηση: Τα παιδιά μετά από επίσκεψή τους σε μια φάρμα ή στο Μουσείο φυσικής ιστορίας μιλούν για την εμπειρία τους. ή/και Ακούνε ιστορίες από σχετικό βιβλίο (π.χ. «Ιστορίες από το αγρόκτημα» ή «Τα ζώα της φάρμας») Τα παιδιά: 1. Αναφέρουν τα ονόματα των ζώων που είδαν και αυτά καταγράφονται στον πίνακα 2. Περιγράφουν τα ζώα που είδαν και αναφέρουν βασικά χαρακτηριστικά τους 3. Αναφέρουν ομοιότητες και διαφορές των ζώων (π.χ. όλα έχουν 4 πόδια, ουρά, τρίχωμα διαφέρουν σε μέγεθος, βάρος, ύψος, σχήμα ) 4. Παρατηρούν σχετικές εικόνες (Παράρτημα: Εικόνα 1 και βιβλία που προαναφέρθηκαν) και καλούνται να σχεδιάσουν ένα από τα ζώα αυτά (φύλλο εργασίας 1). Παροτρύνονται να σχεδιάσουν λεπτομέρειες και να ονομάσουν τα μέρη του ζώου (π.χ. κεφάλι, κορμός, πόδια, αυτιά, μουσούδα, ουρά κοκ). 5. Στο ίδιο φύλλο εργασίας καλούνται να 2

σχεδιάσουν το ζώο τους με γεωμετρικά σχήματα (πιθανή χρήση Word- Autoshapes ή Paint) και επιπλέον να το παραστήσουν με «άχρηστα υλικά» από τη συλλογή τους. (βλ.φε1) 6. Στο στάδιο αυτό λαμβάνουν αποφάσεις για: Τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουν για τη δομή του σώματος του ζώου (π.χ. κουτιά, ξυλάκια, χαρτιά, καλαμάκια, σπάτουλες) Τα υλικά που θα χρησιμοποιήσουν για την αποπεράτωση του ζώου (π.χ. μαλλί, σπόρια, υφάσματα, ) 7. Στο τέλος του μαθήματος καλούνται να μαζέψουν από το σπίτι τους και να φέρουν υλικά (κουτιά, ξυλάκια, σπιρτόκουτα, ρολά, κ.α.) που πιθανό θα χρειαστούν. Επέκταση: Αν ο χρόνος το επιτρέπει, το κάθε παιδί κόβει το ζώο που σχεδίασε και φτιάχνουμε μια σύνθεση σε ένα μεγάλο χαρτόνι: «Ξενάγηση στη φάρμα/αγρόκτημα» (με λίγα λόγια να συνοδεύουν το κάθε ζώο) 2 Ο 40λεπτο ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ στήριξη σε όρθια σύνδεση σε μόνιμη βάση Το σώμα των ζώων στηρίζεται σε 4 πόδια. Το κεφάλι τους στηρίζεται στο λαιμό. Αφόρμηση / Πρόβλημα: Παρουσιάζω στα παιδιά ένα παιχνίδι «άλογο» που του λείπει το ένα πόδι και τα καλώ α δώσουν λύση στο πρόβλημα. Τα παιδιά κάνουν εισηγήσεις - να βάλουμε ξυλάκι - να βάλουμε ρολό - να φτιάξουμε πόδι με πηλό/πλαστελίνη - να από καταστρεμμένα άλλα παιχνίδια κοκ. 3

Τα παιδιά: 1. Στηρίζονται στα τέσσερα. Καλούνται να σηκώσουν ένα χέρι, δύο χέρια, ένα χέρι και ένα πόδι, δύο χέρια και ένα πόδι εν μπορούν να ισορροπήσουν! Συζητούν τη χρήση των ποδιών για τα ζώα. 2. Προσποιούνται ότι είναι ζώα και στηρίζονται στα τέσσερα άκρα τους. «Πώς μπορείτε να φτιάξετε ένα ζώο που να στηρίζεται όρθιο;» Ονομάζουν πιθανούς τρόπους για να φτιάξουν ένα ζώο που να στηρίζεται όρθιο (π.χ. ρολά, κουτιά, σπιρτόκουτα, ) 1. Πειραματίζονται με κουτιά και προσπαθούν να βρουν τρόπους στήριξης τους σε όρθια θέση. οκιμάζουν τρόπους ενίσχυσης της βάσης 2. Εισηγούνται και δοκιμάζουν τρόπους και υλικά μόνιμης σύνδεσης (γόμα άσπρη για ξύλο χαρτί και χαρτί χαρτί, αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης, χαρτότελα, πλαστελίνη ) 3. Στο σημείο αυτό η δασκάλα θα δείξει στα παιδιά: - βασικούς τρόπους στήριξης σε όρθια θέση - το φορμάρισμα χαρτιού - τη σύνδεση υλικών με γόμα άσπρη, με αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης, με χαρτότελλα κτλ. (βλ. Παράρτημα: τεχνικές και δεξιότητες) 6. Κατασκευές (βλ. Παράρτημα: Ιδέες Κατασκευών Φωτογραφίες): Ζώα με ρολά Ζώα με κουτιά Φιγούρες ζώων σε σπιρτόκουτο. Ζώα με τσαλακωμένες μπάλες χαρτιού ιπλωτική / ρολάρισμα χαρτιού (βλ. ακόμα και ιαθεματικές κατασκευές: «Φύση Ζώα») 4

3 Ο 80λεπτο Φάρμα Τα ζώα τοποθετούνται σε επιφάνεια από σκληρό χαρτόνι ή πλαστικό κόριφλουτ, για να δημιουργήσουμε τη μακέτα της φάρμας ή μπαίνουν σε μεγάλο χαρτόκουτο το οποίο γεμίζουμε με άχυρα και διακοσμούμε ομαδικά: Α ομάδα: κάγκελα Β ομάδα: δέντρα Γ ομάδα: ταΐστρες ποτήστρες ζώων ομάδα: κτίριο Επέκταση: ιαθεματικό με Ελληνικά: Γράφω κανόνες φροντίδας των ζώων ιαθεματικό με σπουδή Περιβάλλοντος: Αγροτικά οχήματα Αξιολόγηση: Στήσιμο της φάρμας στην τάξη και εισηγήσεις για αλλαγές ή βελτιώσεις 5

6

ΕΙΚΟΝΑ 1 ΤΑ ΖΩΑ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΣ 7

8

Φύλλο Εργασίας 1 Ενότητα: Φάρμα Σχεδίασε το ζώο που θα κατασκευάσεις με όσες πιο πολλές λεπτομέρειες μπορείς! Σχεδίασε τώρα το ίδιο ζώο, χρησιμοποιώντας τα πιο κάτω γεωμετρικά σχήματα: Σχεδίασε το ζώο σου με διάφορα πιθανά υλικά κατασκευής: «άχρηστα υλικά», ξυλάκια, πλαστελίνη, καρούλια, χαρτιά Μετά κατέγραψε τα υλικά αυτά. Θα χρειαστώ υλικά όπως:... 9

ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΤΡΟΠΟΙ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΕ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ 10

ΤΡΟΠΟΙ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΕ ΟΡΘΙΑ ΘΕΣΗ Για να φορμάρουμε το χαρτί: 1. Το χαράζουμε στο σημείο δίπλωσης με το πίσω μέρος του κόπτη (δασκάλα) ή με τη μύτη ενός ψαλιδιού (παιδιά) 2. Το διπλώνουμε καλά στο σημείο χάραξης και 3. Το ενώνουμε στις άκριες αν θέλουμε. Τυλίγουμε σε ρολό το χαρτί ή το χαρτόνι για να χρησιμοποιηθεί στην ενίσχυση δομών ή στην κατασκευή σταθερών στηριγμάτων Ξύλινη δοκός Γόμα Χαρτί Πιέζω σταθερά με το κεφάλι ενός κουταλιού Κόβω τα άκρα αν δεν είναι ίσα Επιπεδωμένο άκρο Βγάζω τρύπα με μονό τρυπητήρι για να συνδέσω με άλλο κομμάτι Με τη διπλωτική και το ρολάρισμα χαρτιού επιτυγχάνουμε την ενίσχυση μιας κατασκευής. 11

Ι ΕΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ (βλ. ιαθεματικές Κατασκευές «Φύση Ζώα») ΖΏΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙΝΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΛΗ ΖΏΑ ΜΕ ΣΠΙΡΤΌΚΟΥΤΑ ΖΏΑ ΜΕ ΚΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΥΛΙΚΟ 12

ΖΏΑ ΜΕ ΔΙΠΛΩΤΙΚΗ ΧΑΡΤΙΟΥ 13

ΖΏΑ ΜΕ ΜΠΑΛΕΣ ΓΚΟΦΡΕ Ή ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ 14

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 1: ΖΩΑ ΜΕ ΣΠΙΡΤΟΚΟΥΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 2: ΖΩΑ ΧΑΡΤΙΝΑ ΠΟΔΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ 3: ΖΩΑ ΜΕ ΔΙΠΛΩΣΗ / ΡΟΛΑΡΙΣΜΑ 15

1. Ζώο με διπλωτική χαρτιού (ΦΩΤ.3) 2. Σκύλος με διπλωτική χαρτιού 3. Ζώα με ρολά 4. Ζώα με χάρτινα πόδια (ΦΩΤ.2) 5. Ζώα (πατρόν) με σπιρτόκουτο 16

17

18

19

20

21

22

23

24