Άσκηση 17 Λογ/σμοι Ποσό Βάση κριτήριο Παραγ. Διοίκ. Χρ/κα Διάθεση Μερισμού Αμοιβές προσωπ. 1.200 80%, 20%, 0, 0 960 240 0 0 Εργοδ. Εισφ. 300 80%, 20%, 0,0 240 60 0 0 ΔΕΗ 1.000 0, 70%, 0, 30% 0 700 0 300 Φ-Τ 200 0, 70%, 0, 30% 0 140 0 60 Αμοιβή λογιστή 813 0, 100%, 0, 0 0 813 0 0 Τόκοι χρεωστικοί 2.000 0, 0, 100%, 0 0 0 2000 0 Σύνολο 5.513 1.200 1.753 2.000 360 Για τον σχολιασμό μπορούν να δημιουργηθούν αριθμοδείκτες. Για παράδειγμα τα έξοδα παραγωγής αποτελούν το 22% (1.200/5.513) των συνολικών εξόδων. Το εν λόγω ποσοστό αξιολογείται σε σχέση με τα έσοδα από την παραγωγή και από τις άλλες λειτουργίες, ώστε να φανεί αν συμφέρει η παραγωγική λειτουργία. Επίσης η αμοιβή λογιστή αποτελεί το 47% των εξόδων Διοίκησης (813/1.753) που είναι σημαντικό - μεγάλο ποσοστό εξόδου. Άσκηση 18 ΑΜΕΣΗ Αποθήκη Συντήρηση Κοπή Συναρμολόγηση Προϋπολογιστικά 20.000 15.000 35.000 50.000 Επαν. Κόστους (20.000) 9.000 11.000 Επαν. Κόστους (15.000) 5.000 10.000 Τμήμα Σύνολο 0 0 49.000 71.000 Συντελεστής επαν/σμού Αποθ. = Συνολικό Προϋπ. Κόστ. Αποθ. / Επιφ. Κύρ. τμημ. = 20.000/(180+220) = 50 Τμήμα Κοπής = 50 * 180 = 9.000 Τμήμα Συναρμολόγησης = 50 * 220 = 11.000 Συντελεστής επαν/σμού Συντήρ. = Συνολικό Προϋπ. Κόστ. Συντήρ./Συν. ώρες Κύρ. τμημ. = 15.000/(2.500+5.000) = 2 Τμήμα Κοπής = 2 * 2.500 = 5.000 Τμήμα Συναρμολόγησης = 2 * 5.000 = 10.000 Τμήμα Κοπής = 49.000/2.000 = 24,5 ευρώ ανά ώρα εργασίας Τμήμα Συναρμολόγησης = 71.000 / 4.000 = 17,75 ευρώ ανά ώρα εργασίας
ΒΑΘΜΙΔΩΤΗ Αποθήκη Συντήρηση Κοπή Συναρμολόγηση Προϋπολογιστικά 20.000 15.000 35.000 50.000 Επαν. Κόστους (20.000) 2.222 7.992,2 9.776,8 Σύνολο 0 17.222 42.992,2 59.776,8 Επαν. Κόστους (17.222) 5.725 11.450 Τμήμα Σύνολο 0 0 48.717,2 71.226,8 Συντελεστής επαν/σμού Αποθ. = Συν. Προϋπ. Κόστος Αποθ/Επιφ τμημ που δέχονται υπηρ. = 20.000/(50+180+220) = 44,44 Τμήμα = 44,44* 50 =2.222 Τμήμα Κοπής = 44,44 * 180 = 7992 Τμήμα Συναρμολόγησης = 44,44 * 220 = 9.778 Συντελεστής επαν/σμού Συντήρ. = Συν. Προϋπ. Κόστος Συντήρ/Συν ώρες Κύριων τμημ. = 17.222/(2.500+5.000) = 2,29 Άρα το κόστος των 17.222 του τμήματος επανεπιμερίστηκε κατά: Τμήμα Κοπής = 2,29 * 2.500 = 5.725 Τμήμα Συναρμολόγησης = 2,29 * 5.000 = 11.450 Τμήμα Κοπής = 48.717,2/2.000 = 24,3 ευρώ ανά ώρα εργασίας Τμήμα Συναρμολόγησης = 71.226,8/ 4.000 = 17,8 ευρώ ανά ώρα εργασίας
Άσκηση 19 ΑΜΕΣΗ Βοηθητικά Κέντρα Κόστους Συντήρηση Αποθήκη Κοπή Βαφή Συναρμολόγηση Προϋπολογιστικά 8.000 6.000 20.000 20.000 18.000 Επαν. Κόστους (8.000) 0 4.800 1.600 1.600 Επαν. Κόστους 0 (6.000) 2.000 1.000 3.000 Τμήμα Σύνολο 0 0 26.800 22.600 22.600 Συντελεστής επαν/σμού Αποθ. = Συν. Προϋπ. Κόστ. Συντήρ / Συνολ ώρες Κύριων τμημ. = 8.000/(30.000+10.000+10.000) = 0,16 Τμήμα Κοπής = 0,16 * 30.000 = 4.800 Τμήμα Βαφής = 0,16*10.000 = 1.600 Τμήμα Συναρμολόγησης = 0,16*10.000 = 1.600 Συντελεστής επαν/σμού Αποθ.= Συν. Προϋπολογ. Κόστος Αποθήκης / Αριθμός εργαζομένων Κύριων= 6.000/(400+200+600) = 5 Τμήμα Κοπής = 5 * 400 = 2.000 Τμήμα Βαφής = 5 * 200 = 1.000 Τμήμα Συναρμολόγησης = 5 *600 = 1.200 Τμήμα Κοπής = 26.800 / 2.000 = 13,4 ευρώ ανά ώρα εργασίας Τμήμα Βαφής = 22.600 / 3.000 = 7,53 ευρώ ανά ώρα εργασίας Τμήμα Συναρμολόγησης = 22.600 / 8.000 = 2,82 ευρώ ανά ώρα εργασίας
ΒΑΘΜΙΔΩΤΗ Βοηθητικά Κέντρα Κόστους Συντήρηση Αποθήκη Κοπή Βαφή Συναρμολόγηση Προϋπολογιστικά 8.000 6.000 20.000 20.000 18.000 Επαν. Κόστους (8.000) 1.300 3.900 1.300 1.300 Σύνολο 0 7.300 23.900 21.300 19.300 Επαν. Κόστους 0 (7.300) 2.400 1.200 3.600 Τμήμα Σύνολο 0 0 26.300 22.500 22.900 Συντελεστής επαν/σμού Συντ. =Συν. Προϋπ. Κόστ. Συντήρ. / Συν. ώρες τμημάτων = 8.000/(10.000+30.000+10.000+10.000) = 0,13 = 0,13 * 10.000 = 1.300 Τμήμα Κοπής = 0,13 * 30.000 = 3.900 Τμήμα Βαφής = 0,13 * 10.000 = 1.300 Τμήμα Συναρμολόγησης = 0,13 * 10.000 = 1.300 Συντελεστής επαν/σμού Αποθ.=Συν. Προϋπ. Κόστος Αποθ. / Αριθμός εργαζ. Τμημ.= 7.300/(400+200+600) = 6 Τμήμα Κοπής = 6 * 400 = 2.400 Τμήμα Βαφής = 6 * 200 = 1.200 Τμήμα Συναρμολόγησης = 6 *600 = 3.600 Τμήμα Κοπής = 26.300 / 2.000 = 13,15 ευρώ ανά ώρα εργασίας Τμήμα Βαφής = 22.500 / 3.000 = 7,5 ευρώ ανά ώρα εργασίας Τμήμα Συναρμολόγησης = 22.900 / 8.000 = 2,86 ευρώ ανά ώρα εργασίας
Άσκηση 20 ΑΜΕΣΗ Συντήρηση Αποθήκη Έλεγχος Βαφή Συναρμολόγηση Προϋπολογιστικά 9.000 8.000 20.000 20.000 18.000 Επαν. Κόστους Τμήμα (9.000) 0 0 4.500 4.500 Επαν. Κόστους Τμήμα 0 (8.000) 0 2.000 6.000 Αποθήκης Επαν. Κόστους Τμήμα 0 0 (20.000) 6.666 13.332 Ελέγχου Σύνολο 0 0 33.166 41.832 Συντελεστής επαν/σμού Συντ. = Συν. Προϋπ. Κόστος Συντήρ / Συν. ώρες Κύριων τμημ. = 9.000/(10.000+10.000) = 0,45 Τμήμα Βαφής = 0,45* 10.000 = 4.500 Τμήμα Συναρμολόγησης = 0,45* 10.000 = 4.500 Συντελεστής επαν/σμού Απόθ. = Συν. Προϋπ. Κόστος Αποθ. / Αριθ. εργαζ. Κύριων τμημ.= 8.000/(200+600) = 10 Τμήμα Βαφής = 10 * 200 = 2.000 Τμήμα Συναρμολόγησης = 10 *600 = 6.000 Επανεπιμερισμός Τμήμα Ελέγχου Συντελεστής επαν/σμού Ελεγχ.= Συν. Προϋπ. Κόστ. Ελέγχου / Ώρες εργασίας ελεγκτών= 20.000/(200+400) = 33,33 Τμήμα Βαφής = 33,33 * 200 = 6.666 Τμήμα Συναρμολόγησης = 33,3 *400 = 13.332 Συντελεστές Επιβάρυνσης των Γ.Β.Ε. Τμήμα Κοπής = 33.166 / 4.000 = 8,29 ευρώ ανά ώρα εργασίας Τμήμα Συναρμολόγησης = 41.832 / 8.000 = 5,22 ευρώ ανά ώρα εργασίας
ΒΑΘΜΙΔΩΤΗ Συντήρηση Αποθήκη Έλεγχος Βαφή Συναρμολόγηση Προϋπολογιστικά 9.000 8.000 20.000 20.000 18.000 Επαν. Κόστους Τμήμα (9.000) 1.500 4.500 1.500 1.500 Σύνολο 0 9.500 24.500 21.500 19.500 Επαν. Κόστους Τμήμα 0 (9.500) 3.164 1.528 4.746 Αποθήκης Σύνολο 0 0 27.646 23.028 24.246 Επαν. Κόστους Τμήμα 0 0 (27.646) 9.200 18.400 Ελέγχου Σύνολο 0 0 0 32.228 42.646 Συντελεστής επαν/σμού Συντ.= Συν. Προϋπ. Κόστος Συντήρ. / Συν. ώρες τμημάτων = 9.000/(10.000+30.000+10.000+10.000) = 0,15 = 0,15 * 10.000 = 1.500 Τμήμα Ελέγχου = 0,15 * 30.000 = 4.500 Τμήμα Βαφής = 0,15 * 10.000 = 1.500 Τμήμα Συναρμολόγησης = 0,15 * 10.000 = 1.500 Συντελεστής επαν/σμού Απόθ. = Συν. Προϋπ. Κόστ. Αποθ. / Αριθ. Εργαζ. τμημάτων= 9.500 /(400+200+600) = 7,91 Τμήμα Ελέγχου = 7,91 * 400= 3.164 Τμήμα Βαφής = 7,91*200 =1.528 Τμήμα Συναρμολόγησης = 7,91 * 600=4.746 Επανεπιμερισμός Τμήμα Ελέγχου Συντελεστής επαν/σμού Ελέγχ.= Συν. Προϋπ. Κόστος Ελέγχ. / Ώρες εργασίας ελεγκτών= 27.646/(200+400) = 46 Τμήμα Βαφής = 46 * 200 = 9.200 Τμήμα Συναρμολόγησης = 46 *400 = 18.400 Συντελεστές Επιβάρυνσης των Γ.Β.Ε. Τμήμα Βαφής = 32.228 / 3.000 = 10,74 ευρώ ανά ώρα εργασίας Τμήμα Συναρμολόγησης = 22.900 / 8.000 = 5,33 ευρώ ανά ώρα εργασίας