Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΙI. Ασκήσεις. Χατζόπουλος Αλκιβιάδης Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχ. Υπολογιστών Α.Π.Θ.

Σχετικά έγγραφα
Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Ι. Ασκήσεις. Χατζόπουλος Αλκιβιάδης Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχ. Υπολογιστών Α.Π.Θ.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ IΙ Ενότητα 7

Ηλεκτρονική ΙΙ 5 ο εξάμηνο

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ IΙ Ενότητα 5

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ IΙ Ενότητα 2

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ IΙ Ενότητα 4

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ IΙ Ενότητα 1

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ IΙ Ενότητα 6

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ IΙ Ενότητα 3

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Ι Ενότητα 5

Ηλεκτρονική. Ενότητα 6: Η AC λειτουργία του διπολικού τρανζίστορ. Αγγελική Αραπογιάννη Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

Σχεδίαση Ηλεκτρονικών Κυκλωμάτων RF

ΔΙΔΑΣΚΩΝ: Δρ. Στυλιανός Τσίτσος

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ IΙ Ενότητα 8

Σχεδίαση Ηλεκτρονικών Κυκλωμάτων RF

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΙIΙ Ενότητα 1

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Ι Ενότητα 9

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Ι. Ενότητα 8: Ενισχυτές με διπολικά τρανζίστορ. Χατζόπουλος Αλκιβιάδης Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχ.

Ηλεκτρονική. Ενότητα 5: DC λειτουργία Πόλωση του διπολικού τρανζίστορ. Αγγελική Αραπογιάννη Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

Ηλεκτρονική. Ενότητα: 4 Διπολικά Τρανζίστορ (BJT) Αγγελική Αραπογιάννη Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΙIΙ Ενότητα 3

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Ι Ενότητα 7

ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥΒΑΘΜΙΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΔΙΑΛΕΞΗ 2

ΛΥΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ «ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΙΙ» ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 12/09/2013

K14 Αναλογικά Ηλεκτρονικά 9: Διαφορικός Ενισχυτής Τελεστικός Ενισχυτής

Να σχεδιαστεί ένας ενισχυτής κοινού εκπομπού (σχ.1) με τα εξής χαρακτηριστικά: R 2.3 k,

Σχεδίαση Ηλεκτρονικών Κυκλωμάτων RF

Τελεστικοί Ενισχυτές

«Ενισχυτές με διπολικό transistor»

4 η ενότητα ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΠΟΛΛΩΝ ΒΑΘΜΙΔΩΝ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Ι Ενότητα 4

Τελεστικοί Ενισχυτές. Σπύρος Νικολαΐδης Αναπληρωτής Καθηγητής Τομέας Ηλεκτρονικής & ΗΥ Τμήμα Φυσικής

Διαφορικοί Ενισχυτές

ΛΥΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ «ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΙΙ» ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 05/02/2013

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙ ΕΥΤΙΚΟ Ι ΡΥΜΑ ΠΑΤΡΑΣ 21/01/2011 ΣΧΟΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΜΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ

Ανάδραση. Ηλεκτρονική Γ τάξη Επ. Καθηγ. Ε. Καραγιάννη

Ενισχυτικές Διατάξεις 1. Πόλωση BJT

Σχεδίαση Ηλεκτρονικών Κυκλωμάτων RF

ΔΙΔΑΣΚΩΝ: Δρ. Στυλιανός Τσίτσος

ΘΕΜΑ 1 ο (3 μονάδες):

Ερωτήσεις στην ενότητα: Γενικά Ηλεκτρονικά

Ηλεκτρονική. Ενότητα 4: Διπολικά Τρανζίστορ (BJT) Αγγελική Αραπογιάννη Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ Ι. Ενότητα 4: Ενισχυτής κοινού εκπομπού. Επ. Καθηγητής Γαύρος Κωνσταντίνος ΤΜΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΤΕ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Ι Ενότητα 3

Ηλεκτρονική. Ενότητα 7: Βασικές τοπολογίες ενισχυτών μιας βαθμίδας με διπολικά τρανζίστορ. Αγγελική Αραπογιάννη Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Ι Ενότητα 1

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ. 1-3 Κέρδος Τάσης του ιαφορικού Ενισχυτή µε FET s 8

ΛΥΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ «ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΙΙ» ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 26/01/2017

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Ι Ενότητα 6

Απόκριση συχνότητας ενισχυτή CE (I)

1 1+ Η εφαρµογή ανάδρασης υποβιβάζει την αντίσταση εξόδου στην τιµή

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 7 Τελεστικός ενισχυτής

ΘΕΜΑ 1 ο (3 μονάδες):

Ταλαντωτές. Ηλεκτρονική Γ Τάξη Β εξάμηνο Μάρτιος 2011 Επ. Καθ. Ε. Καραγιάννη

5 η ενότητα ΑΝΑΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙ ΕΥΤΙΚΟ Ι ΡΥΜΑ ΠΑΤΡΑΣ 04/02/2011 ΣΧΟΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΜΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΛΥΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ «ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΙΙ» ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 23/06/2016 ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

2 η ενότητα ΤΑ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙ ΕΥΤΙΚΟ Ι ΡΥΜΑ ΠΑΤΡΑΣ 06/02/2009 ΣΧΟΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΤΜΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ

Περιεχόμενα. ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1 Μοντέλα για Ενεργές Συσκευές Ολοκληρωμένου Κυκλώματος. 1.1 Εισαγωγή

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙ ΕΥΤΙΚΟ Ι ΡΥΜΑ ΠΑΤΡΑΣ ΣΧΟΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ 17/06/2011 ΣΕΙΡΑ Β: 16:00 18:30 ΤΜΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ

Απαντήσεις στο 1 0 Homework στην Προχωρημένη Ηλεκτρονική Εαρινό Εξάμηνο

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΙIΙ Ενότητα 2

Πόλωση των τρανζίστορ ενίσχυσης

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΙII. Ασκήσεις. Χατζόπουλος Αλκιβιάδης Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχ. Υπολογιστών Α.Π.Θ.

Ενισχυτής Κοινού Εκπομπού

Ενισχυτής κοινής πηγής (common source amplifier)

1. ΤΕΛΕΣΤΙΚΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ

Ηλεκτρονική. Ενότητα 8: Απόκριση κατά Συχνότητα των Ενισχυτών μιας βαθμίδας με διπολικά τρανζίστορ

ΗΜΥ 203 Εργαστήριο Κυκλωμάτων και Μετρήσεων. Εργαστηριακή Αναφορά ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΑΣΚΗΣΗ 5 ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΛΗΣ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ ΒΑΘΜΙΔΑΣ

Ηλεκτρονική. Ενότητα 5: DC λειτουργία Πόλωση του διπολικού τρανζίστορ. Αγγελική Αραπογιάννη Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

ΤΟΠΟΛΟΓΙΕΣ ΣΥΣΤΟΙΧΙΑΣ ΔΙΑΛΕΞΗ 5

Ακαδημαϊκό Έτος Εξάμηνο Εαρινό Α Εξεταστική Περίοδος Σημειώσεις : ανοικτές/κλειστές Διάρκεια εξέτασης: 2 ώρες. Ημ. εξέτασης:../../.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΙIΙ Ενότητα 4

και Ac είναι οι απολαβές διαφορικού και κοινού τρόπου του ενισχυτή αντίστοιχα.

Χαρακτηρισμός (VCVS) (VCIS) Μετατροπέας ρεύματος σε τάση (ICVS)

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6 Διαφορικός ενισχυτής

Πείραμα. Ο Διαφορικός Ενισχυτής. Εξοπλισμός. Διαδικασία

Προενισχυτής μουσικού οργάνου

Ηλεκτρονική. Ενότητα: 3 Δίοδος. Αγγελική Αραπογιάννη Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

6. Τελεστικοί ενισχυτές

1993 (Saunders College 1991). P. R. Gray, P. J. Hurst, S. H. Lewis, and R. G. Meyer, Analysis and Design of Analog Integrated Circuits, 4th ed.

Ιατρικά Ηλεκτρονικά. Δρ. Π. Ασβεστάς Τμήμα Μηχανικών Βιοϊατρικής Τεχνολογίας Τ.Ε

του διπολικού τρανζίστορ

To π-ισοδύναμο μοντέλο του BJT

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ θεωρία και ασκήσεις. Σπύρος Νικολαΐδης Αναπληρωτής Καθηγητής Τομέας Ηλεκτρονικής & ΗΥ Τμήμα Φυσικής

Άσκηση 1 ΛΥΣΗ. Το Q Στη χαρακτηριστική αντιστοιχεί σε ρεύµα βάσης 35 (Fig.2). Η πτώση τάσης πάνω στην : Στο Q έχω

Το διπολικό τρανζίστορ

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ

Ηλεκτρονική. Ενότητα 9: Τρανζίστορ Επίδρασης Πεδίου (FET) Αγγελική Αραπογιάννη Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

Χαρακτηρισμός (VCVS) (VCIS) Μετατροπέας ρεύματος σε τάση (ICVS)

2 η ενότητα ΤΑ ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ

ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ

Σχεδίαση Μεικτών VLSI Κυκλωμάτων Ενότητα 9: Ευστάθεια και Αντιστάθμιση Συχνότητας

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Ι. 1. Ημιαγωγική γ δίοδος Ένωση pn 2. Τρανζίστορ FET

ΔΙΔΑΣΚΩΝ: Λ. ΜΠΙΣΔΟΥΝΗΣ ΛΥΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ «ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ» ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: 28/01/2015

Εισαγωγή στη Σχεδίαση Κυκλωμάτων RF

Ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής

Ανάλυση Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων

ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑ Ενότητα 7:

Transcript:

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΙI Χατζόπουλος Αλκιβιάδης Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχ. Υπολογιστών Α.Π.Θ. Θεσσαλονίκη, Σεπτέμβριος 2015

Άδειες Χρήσης Το παρόν εκπαιδευτικό υλικό υπόκειται σε άδειες χρήσης Creative Commons. Για εκπαιδευτικό υλικό, όπως εικόνες, που υπόκειται σε άλλου τύπου άδειας χρήσης, η άδεια χρήσης αναφέρεται ρητώς. Χρηματοδότηση Το παρόν εκπαιδευτικό υλικό έχει αναπτυχθεί στα πλαίσια του εκπαιδευτικού έργου του διδάσκοντα. Το έργο «Ανοικτά Ακαδημαϊκά Μαθήματα στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης» έχει χρηματοδοτήσει μόνο τη αναδιαμόρφωση του εκπαιδευτικού υλικού. Το έργο υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους.

Ηλεκτρονική ΙI Περιεχόμενα Άδειες Χρήσης... 2 Χρηματοδότηση... 2 Ενότητες 1,2: Διαφορικός ενισχυτής με MOS και BJT... 4 Ενότητα 3η: μονοπολικών τρανζίστορ (ΜΟS)... 7 Ενότητα 4η: διπολικών τρανζίστορ... 8 Ενότητα 5η: Πολυβάθμιοι ενισχυτές... 9 Ενότητα 6η: Ανάδραση... 10 Ενότητα 7η: Τελεστικός ενισχυτής... 12 Ενότητα 8η: Ταλαντωτές Γεννήτριες σήματος... 14 3

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Ανοικτά Ακαδημαϊκά Μαθήματα Ενότητες 1,2: Διαφορικός ενισχυτής με MOS και BJT Εκφώνηση άσκησης 1: Σε διαφορικό ενισχυτή με διπολικά τρανζίστορ και ωμικό φορτίο χρησιμοποιούμε πηγή ρεύματος πόλωσης 6 ma. Τα δύο τρανζίστορ έχουν α=1 και δεν είναι ταιριασμένα: το ένα έχει μιάμιση φορά μεγαλύτερη επιφάνεια ένωσης εκπομπού από το άλλο. α) Για διαφορικό σήμα εισόδου μηδέν volt ποιες είναι οι τιμές των ρευμάτων συλλέκτη. β) Πόση διαφορική είσοδος απαιτείται για ισοστάθμιση των ρευμάτων συλλέκτη; α) Το ρεύμα πόλωσης θα μοιραστεί στα δύο τρανζίστορ ανάλογα με την επιφάνεια ένωσης εκπομπού του καθενός. Επομένως χωρίς είσοδο θα είναι IE1=1.5 IE2. IE1 + IE2 = 2.5 IE2= 6 ma IE2= 2.4 ma και IE1= 3.6 ma. Για α=1 θα είναι IC1= 3.6 ma, IC2= 2.4 ma β) Για την ισοστάθμιση των ρευμάτων συλλέκτη έστω ότι χρειάζεται μια διαφορική τάση Vd = VB2-VB1. Τα ρεύματα iε1 και iε2 είναι: iε1= ΙS1 e ((V B1 V E ) / V T ) iε2= ΙS2 e ((V B2 V E ) / V T ) όπου ΙS1 / ΙS2 = 1.5 Για να είναι τα δύο ρεύματα ίσα θα πρέπει να ισχύει: iε1/ iε2 = 1 1 = 1.5 e ((V B1 V B2 ) / V T ) Vd = VB2 VB1= VT ln1.5 = 10.14 mv. Εκφώνηση άσκησης 2: Μια τεχνική εξουδετέρωσης της εκτροπής υλοποιείται με το κύκλωμα του σχήματος. Να βρεθεί το κλάσμα x του ποτενσιομέτρου που συνδέεται σε σειρά με την RC1 για την εξουδετέρωση της τάσης εκτροπής που εμφανίζεται στην έξοδο όταν: α) η RC1 είναι 5% μεγαλύτερη από την ονομαστική της τιμή και η RC2 5% μικρότερη. β) το τρανζίστορ Q1 έχει επιφάνεια 10% μεγαλύτερη από το Q2. 4

Ηλεκτρονική ΙI α) Οι τιμές των αντιστάσεων θα είναι: RC1 = 5 1.05 =5.25 kω. RC2 = 5 0.95 =4.75 kω. Για αντιστάθμιση της εκτροπής θα πρέπει: RC1 + χ (1 kω) = RC2 + (1-χ) (1 kω) 5.25 + χ = 4.75 + 1 χ χ = 0.25 β) Η διαφορά 10% μεταξύ των επιφανειών θα εμφανιστεί πρακτικά ως διαφορά μεταξύ των ρευμάτων συλλέκτη. Ετσι, θεωρώντας ότι η διαφορά είναι ±5% (μοιράζεται εξίσου στα δυο εξαρτήματα), τα ρεύματα θα είναι: ΙC1 = (I/2) 1.05 =1.05 ma ΙC2 = (I/2) 0.95 =0.95 ma Για αντιστάθμιση της εκτροπής θα πρέπει οι πτώσεις τάσης στους δύο κλάδους συλλέκτη να είναι ίσες: 1.05 (χ + 5) = 0.95 ((1-χ) +5) χ = 0.225 Εκφώνηση άσκησης 3: Στον διαφορικό ενισχυτή του σχήματος (α) στην θέση της πηγής Ι χρησιμοποιούμε α) απλό καθρέπτη ρεύματος, οπότε Rss = ro, β) καθρέπτη Wilson όπως στο σχ. β, οπότε Rss= gm7r07r08. Αν όλα τα τρανζίστορ έχουν την ίδια τιμή για τα VA και k W/L, να δείξετε ότι στην περίπτωση (α) θα είναι CMRR= 2(VA/Vov) 2 ενώ για την (β) θα είναι CMRR= 2 2 (VA/Vov) 3. Vov είναι η τάση υπεροδήγησης που αντιστοιχεί σε ρεύμα ID = I/2. Για τιμές k W/L= 10 ma/v 2, Ι = 1 ma και VA = 20 V να υπολογιστεί ο λόγος απόρριψης κοινού σήματος CMRR για τις δύο περιπτώσεις. 5

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Ανοικτά Ακαδημαϊκά Μαθήματα (α) (β) Για τον υπολογισμό του λόγου απόρριψης κοινού σήματος CMRR ισχύει η σχέση CMRR= (gmro)(gmrss), για την αντίσταση εξόδου ro = VA/ID και για τη διαγωγιμότητα gm=2id/vov. α) Για τον απλό καθρέπτη ρεύματος η αντίσταση εξόδου του RSS δίνεται από τον τύπο ro = VA/ID αλλά για ρεύμα ID διπλάσιο από ότι στα τρανζίστορ του διαφορικού. Επομένως CMRR= [gmro] [gmrss] =[(2ID/VOV)(VA/ID)] [(2ID/VOV)(VA/2ID)] = = (2VA/ VOV) (VA/ VOV) = 2(VA/Vov) 2. β) Για τον τροποποιημένο καθρέπτη Wilson όπως στο σχ. β η αντίσταση εξόδου του RSS δίνεται από τον τύπο Rss= gm7 r07 r08. Εδώ και πάλι πρέπει να υπολογιστούν οι ro για ρεύμα ID διπλάσιο από ότι στα τρανζίστορ του διαφορικού, αλλά επιπλέον πρέπει να υπολογιστεί και το gm7 για διαφορετικό VOVS που να αντιστοιχεί σε ρεύμα ID διπλάσιο από ότι στα τρανζίστορ του διαφορικού. Ετσι θα είναι: VOVS = (4 ID /k) = 2 ( (2 ID /k ))= 2 VOV Αντικαθιστώντας στο τύπο: CMRR= [gmro] [gmrss] =[(2ID/VOV)(VA/ID)] [(2ID/VOV) (4ID/( 2VOV)) (VA/2ID) (VA/2ID)] = =(4/ 2) (VA/Vov) 3 =(2 2) (VA/Vov) 3 Με τις αριθμητικές τιμές που δίνονται είναι VOV = (2 ID /k )= (1 ma/10 ma/v 2 ) = 0.316 V. Ετσι για τον απλό καθρέπτη είναι: CMRR=2(VA/Vov) 2 = 2 (10/0.316) 2 = 2000 ή 66dB ενώ για τον τροποποιημένο καθρέπτη Wilson είναι: CMRR=(2 2) (VA/Vov) 3 =(2 2) (10/0.316) 3 = 89636 ή 99dB. 6

Ηλεκτρονική ΙI Ενότητα 3η: μονοπολικών τρανζίστορ (ΜΟS) Εκφώνηση άσκησης 1: Στον ενισχυτή του σχήματος είναι Rsig = 10 kω, RΒ = R1//R2 =10 kω, rx = 100 Ω, rπ = 1 kω, β=100, RE = 1 kω, RL = 10 kω. Ποια πρέπει να είναι η τιμή του λόγου CΕ/CC1 ώστε να εξισωθεί η συμβολή αυτών των δύο πυκνωτών στον καθορισμό της χαμηλής συχνότητας αποκοπής fl ; (Στον υπολογισμό να ληφθεί υπόψη και η rx). Η ισοδύναμη αντίσταση RC1 που συμμετέχει με τον πυκνωτή CC1 στον υπολογισμό του αντίστοιχου πόλου είναι: RC1= Rsig +[ RΒ // (rx +rπ )] = 10 + [ 10//(0.1+1)] = 10.99 kω Η ισοδύναμη αντίσταση R'E που συμμετέχει με τον πυκνωτή CΕ στον υπολογισμό του αντίστοιχου πόλου είναι: R'E = RE // [(rx + rπ + ( RΒ // Rsig)) / (β+1)] = 1 // [(0.1 + 1 + ( 10 // 10)) / (100+1)] = 57 Ω. Για να εξισωθεί η συμβολή των δύο πυκνωτών στον καθορισμό της χαμηλής συχνότητας αποκοπής fl θα πρέπει να ισχύει: CΕ R'E = CC1 RC1 οπότε θα πρέπει να είναι: CΕ / CC1 = RC1 / R'E = 10.99 / 0.057 = 192.8 7

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Ανοικτά Ακαδημαϊκά Μαθήματα Ενότητα 4η: διπολικών τρανζίστορ Εκφώνηση άσκησης 1: Στον ενισχυτή του σχήματος είναι Rsig= 5 kω, RΒ= 100 kω, RC= 8 kω, RL= 5 kω, VA = 100V, Cμ = 1 pf, β = 100, rx= 50 Ω, ft = 800 MHz. Για Ι=1mA το κέρδος στις μέσες συχνότητες ΑΜ είναι -39 και η συχνότητα αποκοπής fη με προσέγγιση χωρητικότητας Miller είναι 754 kηz. Για την μελέτη επίδρασης του ρεύματος πολωσης έστω ότι το Ι γίνεται Ι = 2 mα και αλλάζουν μόνο οι RΒ= 50 kω και RC= 4 kω. Να βρεθούν οι νέες τιμές των ΑΜ και fη και να συγκριθούν α) το γινόμενο κέρδους-εύρους ζώνης και β) η κατανάλωση ισχύος για τις δύο περιπτώσεις. Για Ι = 2 mα η διαγωγιμότητα gm θα είναι: gm =IC /VT =2/0.025 = 80 ma/v, οπότε rπ = β/ gm = 100/80 = 1.25 kω ro = VA/IC= 100/2 =50 kω Cπ + Cμ = gm /ωτ = 80 10-3 /(2π 800x10 6 ) = 15.9 pf Cπ =15.9 - Cμ = 14.9 pf. To κέρδος ΑΜ είναι: όπου: Αντικαθιστώντας τις τιμές προκύπτει R L = 50//4//5 = 2.1 kω και 8

Ηλεκτρονική ΙI ΑΜ = -(50 1.25 80 2.1)/[(50+5)(1.25 + 0.05 + (50//5))] = -32.66 V/V. Για τον υπολογισμό της συχνότητας fη υπολογίζονται οι τιμές των Cin και R sig από τους σχετικούς τύπους: Cin = 14.9 + 1 (1+ 168) = 183.9 pf (όπου 168 = gm R L) R sig = 1.25//[50+(50//5)] = 0.983 kω. Η συχνότητα fη είναι: fη = 1/ (2π 183.9 10-12 983) = 880 khz. α) Το γινόμενο κέρδους-εύρους ζώνης ήταν αρχικά 39 x 754 = 29.4 x 10 6 και μετά την αλλαγή είναι 32.66 x 880 = 28.7 x 10 6 δηλαδή παρέμεινε σχεδόν σταθερό. Με την αλλαγή επιτεύχθηκε μεγαλύτερο εύρος λειτουργίας σε βάρος του κέρδους. β) Με δεδομένο ότι η τάση τροφοδοσίας είναι η ίδια, ο διπλασιασμός του ρεύματος πόλωσης συνεπάγεται και διπλασιασμό της καταναλισκόμενης ισχύος (P = I Vsupply). Ενότητα 5η: Πολυβάθμιοι ενισχυτές Εκφώνηση άσκησης 1: Για τον ενισχυτή του σχήματος τα τρανζίστορ έχουν L = 0.8 μm και V An= 25 V/ μm, V Aρ = 20 V/ μm. Αν για όλα τα τρανζίστορ η τάση υπεροδήγησης είναι VOV = 0.25 V, και το δεύτερο στάδιο πολώνεται στα 0.4 ma, να υπολογιστούν τα κέρδη Α1, Α2, το dc κέρδος τάσης ανοικτού βρόχου Αo και η αντίσταση εξόδου Ro του ενισχυτή. Πόση θα είναι η αντίσταση εξόδου ενός ενισχυτή τάσης μοναδιαίου κέρδους που χρησιμοποιεί αυτόν τον τελεστικό; (Υπενθυμίζεται ότι ισχύει (W/L)6/(W/L)4 = 2 (W/L)7/(W/L)5) 9

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Ανοικτά Ακαδημαϊκά Μαθήματα Υπολογίζεται αρχικά η τάση Early των τρανζίστορ. VAn= V An L = 25 0.8 = 20V VAρ = V Aρ L= 20 0.8 = 16 V Tο κέρδος της πρώτης βαθμίδας είναι Α1= gm1(ro2//r04), ενώ της δεύτερης Α2= gm6(ro6//r07). Το ρεύμα των Q6, Q7 είναι 0.4 ma, οπότε ro6= 20 / 0.4 = 50 kω, r07 = 16 / 0.4 = 40 kω και gm6= 2 0.4/ 0.25 = 3.2 ma/v. Για την αποφυγή συστηματικού σφάλματος απόκλισης της εξόδου στο συνεχές (dc) πρέπει να ισχύει η δοθείσα σχέση. Από αυτήν φαίνεται ότι όταν τα W/L των Q5, Q7 είναι ίσα, το W/L του Q6 πρέπει να είναι διπλάσιο από το W/L του Q4. Επομένως, το ρεύμα των Q2, Q4 (και των Q1, Q3) είναι το μισό του ρεύματος της δεύτερης βαθμίδας, δηλ. 0.2 ma, οπότε: ro4= 20 / 0.2 = 100 kω, r02 =16 / 0.2 = 80 kω και gm1= 2 0.2/ 0.25 = 1.6 ma/v. Επομένως το συνολικό κέρδος είναι: Α0= Α1 Α2 = 1.6 (80//100) 3.2 (50//40) = 5056.8 V/V. Σε ενισχυτή μοναδιαίου κέρδους ισχύει Af = Α0 / (1+A0β) = 5056.8 / (1 + 5056.8β) = 1 (1+A0β) = 5056.8 Επομένως η αντίσταση εξόδου Rof θα είναι: Rof = Ro /(1+A0β) = (ro6//r07) /(1+A0β) = (50//40) / 5056.8 = 4.4 Ω. Ενότητα 6η: Ανάδραση Εκφώνηση άσκησης 1: Να σχεδιαστεί ενισχυτής με ανάδραση που να έχει κέρδος κλειστού βρόχου 100 V/V και να έχει σχετική «αναισθησία» σε μεταβολές κέρδους του βασικού ενισχυτή. Συγκεκριμένα για μείωση του κέρδους Α του βασικού ενισχυτή στο ένα δέκατο της αρχικής τιμής, το κέρδος κλειστού βρόχου να γίνεται 99. Ποιο είναι το απαιτούμενο κέρδος βρόχου; Ποια η απαιτούμενη ονομαστική τιμή για το Α; Τι τιμή πρέπει να χρησιμοποιηθεί για το β; Αν το Α γίνει δεκαπλάσιο ή άπειρο, πόσο γίνεται το κέρδος κλειστού βρόχου; 10

Ηλεκτρονική ΙI Το κέρδος κλειστού βρόχου είναι Af = Α / (1+Aβ) και για την μεταβολή του ισχύει: Αρα, θα πρέπει : 0.01 = 1/(1+Aβ) 0.9 1+Aβ = 90 Aβ = 89 (κέρδος βρόχου). Επομένως Af = Α / (1+Aβ) 100 = Α / (1+89) Α= 9000 και β = 89/9000 = 9.9 10-3. Για 10πλάσιο κέρδος Α και ίδια τιμή β, το κέρδος κλειστού βρόχου είναι Af = 90000 / (1+90000 89/9000) =101.01 Για 100πλάσιο κέρδος Α και ίδια τιμή β, το κέρδος κλειστού βρόχου είναι Af = 900000 / (1+900000 89/9000) =101.11 Για Α προκύπτει ότι το Af (1/β) = 9000/89 = 101.12 Εκφώνηση άσκησης 2: Στον ενισχυτή του σχήματος είναι Vt = 1 V, k W/L= 1 ma/v 2, hfe =100, VBE= 0.7 V και η τάση Early VΑ είναι 100 V για όλα τα τρανζίστορ (και εκείνα των πηγών ρεύματος πόλωσης). Η πηγή σήματος δεν έχει συνεχή συνιστώσα. Να υπολογιστούν οι dc τάσεις στην έξοδο και στην βάση του Q3 καθώς και οι τιμές των Α, β, Αf, Rin, Rout. Εφόσον VG1= 0 =VG2 θα είναι και VE3 = Vo = 0 V και VB3 = 0.7 V Οι διαγωγιμότητες gm1 και gm2 είναι: gm1 = gm2 = (2kID) = (2 1 0.5) = 1 ma/v. Η αντίσταση εξόδου των τρανζίστορ Q1, Q2 είναι rο =VΑ/ Ι = 100/0.5= 200 kω. Ιδια τιμή θεωρούμε ότι έχει και η αντίσταση εξόδου της πηγής ρεύματος πόλωσης των 0.5 ma. H αντίσταση re3 ( rd3) του Q3 είναι re3 =VT/5 = 25/5 =5 Ω. 11

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Ανοικτά Ακαδημαϊκά Μαθήματα Η αντίσταση εξόδου του Q3 είναι rο3 =VΑ/ Ι = 100/5= 20 kω. Ιδια τιμή θεωρούμε ότι έχει και η αντίσταση εξόδου της πηγής ρεύματος πόλωσης των 5 ma. Το κύκλωμα είναι ενισχυτής με ανάδραση σειράς-παράλληλα (τάσης σειράς), οπότε για το ισοδύναμο μπορεί να θεωρηθεί ότι το δικτύωμα ανάδρασης (100kΩ, 900kΩ) διακόπτεται και η αντίσταση των 900 kω εμφανίζεται παράλληλα με την 100 kω στην πύλη του Q2 και σε σειρά με την 100 kω στον εκπομπό του Q3. Ετσι, η αντίσταση εξόδου Ro θα είναι: Ro =1 ΜΩ // 2 kω //(20/2) kω // [re3 +100kΩ / (hfe+1)] = 1.6667 kω // [0.005 + 0.990 kω] = 624 Ω Η αντίσταση εισόδου Ri θεωρείται άπειρη (πύλη MOS). Το κέρδος Α του ενισχυτή (χωρίς ανάδραση) είναι: A = A1 A2, όπου το κέρδος A1 είναι του διαφορικού με αντίσταση στον κόμβο της εκροής R = (200/2) // [(hfe +1)( re3 +1.6667 kω)] = 63 kω και το A2 είναι το κέρδος της βαθμίδας κοινού συλλέκτη. Αρα: Α= (½)gm1 R [1.6667 / ( re3 +1.6667 kω)] = 0.5 1 63 0.997 = 31.4 V/V. O συντελεστής ανάδρασης β είναι β =100/(100+900) = 0.1, οπότε το κέρδος κλειστού βρόχου είναι: Af = Α / (1+Aβ) = 31.4 / (1+31.4 0.1) = 7.58 V/V. Η αντίσταση εξόδου με την ανάδραση Rof είναι Rof = Ro / (1+Aβ) = 624 / 4.14 = 150.7 Ω, οπότε αφού ισχύει Rof = Rout // RL, προκύπτει ότι Rout =163 Ω. Η αντίσταση Rif θεωρείται επίσης άπειρη, όπως και η Rin. Ενότητα 7η: Τελεστικός ενισχυτής Εκφώνηση άσκησης 1: Να υπολογιστεί η αντίσταση R3 στο κύκλωμα του σχήματος (στάδιο εισόδου του 741) έτσι ώστε όταν τα ρεύματα βάσης δεν αγνοούνται, τα ρεύματα συλλέκτη των Q5, Q6, Q7 να γίνονται ίσα. Να βρεθούν οι τιμές αυτών των ρευμάτων. Θεωρήστε ότι IC3= 9.4 μα, β=200, Ιs=10-14 A, R1=R2=1 kω και ότι η VEE είναι μηδέν. 12

Ηλεκτρονική ΙI Για τα τρανζίστορ το a είναι: a= β/(β+1) = 0.995 Για τα ρεύματα στον κόμβο Α θα είναι: Ι + Ι/β = 9.4 μα Ι = 9.353 μα. Για τα ρεύματα στον κόμβο των βάσεων των Q5, Q6 θα είναι: ΙR3= I/a 2I/β = 9.307 μα. Η τάση στον κόμβο αυτόν είναι: VB5 = IR3 R3 = R1 I/a + VBE5 H τάση VBE5 υπολογίζεται ως: VBE5= VT ln(i/is) = 25 ln(9.353 10-6 /10-14 ) = 516.4 mv. Αρα VB5 = R1 I/a + VBE5= 525.8 mv, οπότε υπολογίζεται και η τιμή της R3: R3 = VB5 / IR3 = 525.8 / 9.307 = 56.5 kω. Εκφώνηση άσκησης 2: Χρησιμοποιώντας δύο ιδανικούς τελεστικούς ενισχυτές και αντιστάσεις να υλοποιηθεί η παρακάτω συνάρτηση εξόδου υο: υο = 2υ1 + υ2 4υ3 3υ4 Για το παρακάτω κύκλωμα με διπλό αθροιστή με βάρη ώστε να έχουμε άθροιση σημάτων με αντίθετα πρόσημα, ισχύει ως γνωστόν η σχέση: Παρατηρώντας την ζητούμενη συνάρτηση εξόδου υο προκύπτει ότι θα πρέπει: (Ra/R1)(Rc/Rb) = 2 (Ra/R2)(Rc/Rb) = 1 (Rc/R3) = 4 (Rc/R4) = 3 13

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης Ανοικτά Ακαδημαϊκά Μαθήματα Οι τρείς από τις επτά αντιστάσεις μπορούν να επιλεγούν αυθαίρετα. Εστω ότι επιλέγεται R4 = 10 kω. Αρα, Rc = 3 R4 =30 kω, R3 =Rc/4 = 7.5 kω. Εστω επίσης ότι επιλέγεται Rb = 30 kω και Ra= 10 kω. Θα πρέπει : (Ra/R1)(Rc/Rb) = (10/R1)(30/30) = 2 R1 = 5 kω. (Ra/R2)(Rc/Rb) = (10/R2)(30/30) = 1 R2 = 10 kω. Ενότητα 8η: Ταλαντωτές Γεννήτριες σήματος Εκφώνηση άσκησης 1: Για το κύκλωμα του σχήματος να βρεθεί το κέρδος βρόχου L(jω) ή L(s), η συχνότητα ταλαντώσεων (συχνότητα για μηδενική φάση βρόχου) και η συνθήκη κέρδους (λόγος R2/R1) για την έναρξη ταλαντώσεων. Το κέρδος τάσης του ενισχυτή θεωρώντας την θετική είσοδο ως είσοδο του κυκλώματος, θα είναι Α= 1 + (R2/R1). O συντελεστής ανάδρασης β(s) = υ+ / υο θα υπολογιστεί από το δίκτυο θετικής ανάδρασης των R και C. Στο κύκλωμα αυτό θεωρούμε σαν είσοδο την υο και σαν έξοδο την υ+. Το ρεύμα εισόδου του τελεστικού θεωρείται μηδέν, οπότε (υ1-υ+)/r = scυ+ υ1 = υ+ ( 1+ scr) Από το άθροισμα ρευμάτων στον κόμβο υ1 προκύπτει: υ1/r + sc(υ1- υο) + scυ+ = 0 υ+ ( 1+ scr) + scr υ+ ( 1+ scr) - υο scr + υ+ scr = 0 υ+ ( 1+ scr + scr + s 2 C 2 R 2 + scr) = υο scr β(s) = υ+ / υο = scr / ( 1+ 3sCR + s 2 C 2 R 2 ) = 1 / (3 + scr + 1/ scr) β(jω) = 1 / [3 + j(ωcr - 1/ ωcr)] 14

Ηλεκτρονική ΙI Για τον μηδενισμό της φάσης πρέπει ωcr = 1/ ωcr ωο = 1/ CR. Για την συχνότητα ωο θα είναι β(ωο) = 1/3. Για την ύπαρξη ταλαντώσεων θα πρέπει: Αβ = 1 και πρακτικά θα πρέπει Αβ 1 [1 + (R2/R1)] (1/3) 1 R2/R1 2 Η γενική συνάρτηση του κέρδους βρόχου είναι: L(s) = Α β(s) = [1 + (R2/R1)] / (3 + scr + 1/ scr) ή L(jω) = Α β(jω) = [1 + (R2/R1)] / [3 + j(ωcr - 1/ ωcr)] 15