"Μια σημαία μια ιδέα"



Σχετικά έγγραφα
Σκοπός και στόχοι. Να ανακαλύψουν τη σπουδαιότητα ύπαρξης κοινών στοιχείων στο Κώδικα Οδικής Συμπεριφοράς των κρατών μελών της Ευρώπης.

«Ταξίδι γεύσης στην Ευρωπαϊκή Ένωση»

Ο ΓΟΝΟΣ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

Γνωρίζουμε την Ευρώπη Ένα διαδραστικό παιχνίδι γνώσεων

Εκπαιδευτικός: Θεοδωράκη Αικατερίνη

Εκπαιδευτική δράση Teachers4Europe

«Άρτος και Ευρωπαϊκή Ένωση»

ΟΙ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2014 ΑΝΤΩΝΙΑ ΤΕΡΖΗ

PROJECT: ΣΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Δημοτικό Σχολείο Κοντοβάζαινας Αρκαδίας

ΕΝΤΥΠΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ Τ4Ε

ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΟΥΔΑΚΙ ΜΟΥ

ΕΝΤΥΠΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ Τ4Ε

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ - ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΥΡΙΔΗ ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Χωρίς νερό μπορώ;;; Παραδοσιακός οικισμός Αγιάσσου:Υδατογέφυρα Μόριας- Γεφύρι Κόβιλης

ΟΔΥΣΣΕΑΣ Ερευνητικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης σε Δημοτικά Σχολεία της Ελλάδος.

Ο γύρος της Ευρώπης σε 27 μέρες

Νιώθω, νιώθεις, νιώθει.νιώθουμε ΟΜΑΔΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΣΧΟΛΕΙΟ. Χανιά

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ. ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

ΤΙΤΛΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ:<<ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ ΞΕΚΙΝΩ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ>>. ΟΝ/ΜΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ:ΜΑΓΓΑΝΙΑΡΗ ΕΛΕΝΗ ΟΝ/ΜΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΗ: ΠΡΙΜΙΚΙΡΗ ΑΘΗΝΑ

ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ

Τίτλος διδακτικού σεναρίου: Ας ταξιδέψουμε στο βουνό των 12 θεών του Ολύμπου κι ας τους γνωρίσουμε από κοντά.

LET S MEET EUROPE 2 Ο Δ.Σ. ΜΕΛΙΚΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗ ΤΟΣΚΑ ΚΛΕΟΝΙΚΗ

ΣΧΕΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΙΤΛΟΣ: «ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΕΤΩΝ 9»

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΟ Γ1 ΤΟΥ 10 ΟΥ Δ.Σ. ΤΣΕΣΜΕ ( ) ΠΟΡΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ. ΜΑΘΗΜΑ: Μελέτη Περιβάλλοντος. ( Ενότητα 3: Μέσα συγκοινωνίας και μεταφοράς

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ. 1 η ενότητα:

ρόλο στην προετοιμασία του θέματός μας αποτέλεσε το ιστόγραμμα που φτιάξαμε με τα παιδιά με πράγματα που ήθελαν να μάθουν για τους ζωγράφους.

ΤΙΤΛΟΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ

ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ

Φυτά και ζώα στα νομίσματα και στον διάκοσμο του Νομισματικού Μουσείου. 24o Δημοτικό Αχαρνών. Νομισματικό Μουσείο Αθηνών

Teachers 4 Europe. Τίτλος εργασίας: Δείξε μου τη σημαία σου να σου πω την ιστορία σου

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ- ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Ταξίδι στην Ευρώπη με μία μπάλα!!

Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων

ΘΕΜΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ: «ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ: ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ»

ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΓΙΑ ΠΑΙ ΙΑ

«Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ»

ΕΝΤΥΠΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ Τ4Ε

A Day in Euroland. Directorium. Η Περιπέτεια μιας Απόφασης. Μιχαηλίδης Πέτρος. Δάσκαλος

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΡΙΑ: ΔΟΥΒΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

Δώσε κι άλλο χρόνο στον...ευρω-γόνο! Χριστοφορίδου Χρυσούλα. Επιβλέπουσα: Πέλλα Πέλλη Παππά. 1ο Δημοτικό Νέου Καρλοβασίου.

ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ

Σχέδιο project «Αλλάζουμε το κλίμα ανακυκλώνοντας...(σ)την Ευρώπη!!!»

Ο ΑΖΟΡ ΕΥΡΩΤΟΥΡΙΣΤΑΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

«Αναδεικνύουμε τον πολιτισμό μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Η περίπτωση του Μουσείου Αργυροτεχνίας στα Γιάννενα».

Δημ. Σχ. Μεγάλης Παναγίας Σχολικό έτος: ΤΑΞΗ: Ε1 Δημοτικού. Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Κίκας Ιωάννης

«The Comic Book of Euro-heroes: Saving Endangered Animals»

ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΣΗΣ. Το σενάριο απευθύνεται σε μαθητές E και ΣΤ τάξης του Δημοτικού Σχολείου

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ. ΤΙΤΛΟΣ Οι εποχές. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Γλώσσα, Μαθηματικά, Μελέτη Περιβάλλοντος, Αισθητική Αγωγή, Πληροφορική

Μελέτη Περιβάλλοντος και Συνεργατική οργάνωση του μαθήματος

Μοναδικά εκπαιδευτικά προγράμματα για τη συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών

ΕΥΡΩΠΗ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

Πώς Βλέπουμε; ΟΜΑΔΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ. Βασιλική Κανελλοπούλου, ΠΕ 70

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΠΛΑΝΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 1: ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ - ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Ιστορία Γυμνασίου. Γυμνάσιο Βεργίνα,

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΡΙΑ: ΔΟΥΒΛΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

ΤΜΗΜΑ Β2 : ΤΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΑΚΙΑ ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2012-ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2013 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ PROJECT «ΤΟ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ» ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΠΕΤΕΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑΚΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ

Πόσο καθαρή είναι η πόλη μας;

«To be or not to be»

Π Πιλοτική εφαρμογή και αξιολόγηση αντιπροσωπευτικού αριθμού σεναρίων από κάθε τύπο σε διαφοροποιημένες εκπαιδευτικές συνθήκες πραγματικής τάξης

Περίληψη. Διδακτικοί Στόχοι. Α) Ως προς το γνωστικό αντικείμενο:

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 4 ΗΣ ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗΣ

ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΩΝ ΜΥΚΗΝΩΝ. «Τα μυστικά ενός αγγείου»

ΑΡΗΣ ΑΣΛΑΝΙΔΗΣ Φυσικός, M.Ed. Εκπαιδευτικός-Συγγραφέας

Ένας Ιστότοπος και ένα Διαδικτυακό Παιχνίδι Γνώσεων για τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας Μαθητές Μαθήτριες ΣΤ Τάξης Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ "TEACHERS 4 EUROPE" Θέμα Σχεδίου Εργασίας: (Euro) Coin Story Δημιουργία ψηφιακού παραμυθιού

Ποιον συγγραφέα / εικονογράφο να καλέσω;

Ο ΥΣΣΕΑΣ Ερευνητικό εκπαιδευτικό πρόγραµµα εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης σε ηµοτικά Σχολεία της Ελλάδος ΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΠΕΤΣΩΝ

Ας γνωρίσουμε την Ενωμένη Ευρώπη

ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΒΛΙΟΥ

13 ο ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΔΡΑΣΕΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ ΜΗΝΟΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2014

ΤΙΤΛΟΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗς

Τίτλος Εργασίας: "Ζούμε Αειφορικά στην Ευρωπαϊκή Ένωση - We live Sustainably in E.U."

ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΣ ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ T4E

ΕΝΤΥΠΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ Τ4Ε

Π Πιλοτική εφαρμογή και αξιολόγηση αντιπροσωπευτικού αριθμού σεναρίων από κάθε τύπο σε διαφοροποιημένες εκπαιδευτικές συνθήκες πραγματικής τάξης

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΕΣΩ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

Τμήμα: Προσχολικής & Πρωτοβάθμιας Φωκίδας. Φορέας ιεξαγωγής: ΠΕΚ Λαμίας Συντονιστής: ημητρακάκης Κωνσταντίνος Τηλέφωνο:

ΕΚΘΕΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ ΙΩΑΝΝΑ ΚΟΥΜΗ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2016

ΕΚΘΕΣΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΠΙΛΟΤΙΚΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΥΦΑΝΤΙΚΗΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΕΠΑ 336: ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ Γεωργία Ιωάννου ΕΠΑΔ 3

Τίτλος «Ανανεώσιμες και μη ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.»

«Μαθαίνω σήμερα για την Ευρωπαϊκή Ένωση, γίνομαι αύριο ενεργός πολίτης»

Μαθηματικά και Πληροφορική. Διδακτική Αξιοποίηση του Διαδικτύου για τη Μελέτη και την Αυτο-αξιολόγηση των Μαθητών.

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΡΙΑΣ Σχολικό έτος ΘΕΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: Ήθη και έθιμα του Πάσχα

ΟΙ ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΧΡ. ΜΠΟΥΡΑΣ

Ένα ταξίδι από την γειτονιά μας στην Ευρωπαϊκή Ένωση!

Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

ΘΕΜΑ: ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΧΟΡΟΙ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣΟΥ

«Παίζοντας με τα πρωτόνια στην Ε.Ε.»

«Τα ψωµιά της Ευρώπης»

Γ φάση: Γιατί έτσι κι όχι αλλιώς;

Transcript:

Τελική Εργασία "Μια σημαία μια ιδέα" Καρακώτσογλου Αντώνης 19ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης Τάξη Στ` Υπεύθυνη ομάδας εργασίας: Δούβλη Γεωργία ΜΑΙΟΣ 2014

Abstract - Περίληψη Η παρούσα εργασία εκπονήθηκε στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Teachers4Europe. Αντικείμενο της συγκεκριμένης εργασίας αποτέλεσε η ανάλυση και δημιουργία, με τη μέθοδο project ενός σχεδίου με θέμα την Ευρωπαϊκή Ένωση. Στην εργασία αυτή, αρχικά θα αναλυθεί το θεωρητικό υπόβαθρο στο οποίο στηρίχθηκε η επιλογή του θέματός μας. Θα γίνει μία μικρή ενημέρωση σχετικά με την έλλειψη πληροφόρησης που είχαν οι μαθητές σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση. Το θέμα που επιλέχθηκε έχει ως τίτλο «Μια σημαία μια ιδέα». Στο project αυτό οι μαθητές δούλεψαν ομαδοσυνεργατικά, δημιουργώντας ομάδες και προτείνοντας το θέμα που είχαν σκεφτεί με την ομάδα τους. Κατά τη διάρκεια όμως της εργασίας, η εξατομικευμένη μάθηση και διδασκαλία κυριάρχησε στο πρόγραμμά μας. Αφού παρήγγειλαν βιβλίο με θέμα τις σημαίες των κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, από τον ιστότοπο EU Bookshop, τους μελέτησαν, βρήκαν τους συμβολισμούς χρωμάτων, γραμμών, συμβόλων και ότι άλλο υπήρχε πάνω σε κάθε σημαία. Στη συνέχεια ασχολήθηκαν με τη σημαία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τέλος ζωγράφισαν με δικά τους σύμβολα μια σημαία για την ΕΕ η οποία δημιουργήθηκε με πολύ αγάπη και φαντασία από τους μαθητές. 2

Περιεχόμενα 1. ΠΡΟΦΙΛ ΕΡΓΑΣΙΑΣ σελ 4 2. ΕΙΣΑΓΩΓΗ, ΣΚΟΠΟΙ/ΣΤΟΧΟΙ σελ. 4,5 3. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ σελ. 6 4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ σελ 7 5. ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ- ΙΣΤΟΤΟΠΟΙ σελ 8 6. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ σελ 9-18 3

Προφίλ εργασίας Η εργασία πραγματοποιήθηκε στο 19 ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης στο τμήμα της Στ2 τάξης. Ο αριθμός των μαθητών και μαθητριών της τάξης είναι 16 και υλοποιήθηκε στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης του προγράμματος «Teachers4Europe» στο μάθημα της «Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή». Εισαγωγή Η εργασία αυτή έχει ως στόχο να κατανοήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες το θεσμό της Ευρωπαϊκής Ένωσης ως μιας πολυδιάστατης έννοιας στο ιστορικό, πολιτισμικό, κοινωνικό και εκπαιδευτικό επίπεδο, να κατανοήσουν τη διαμόρφωση, τις δομές και τις σχέσεις ανάμεσα στα ευρωπαϊκά κράτη που την αποτελούν και να αντιληφθούν ότι δεν είναι μόνο πολίτες της χώρας τους αλλά και μιας ευρύτερης ένωσης κρατών με δικαιώματα και υποχρεώσεις. Η επίτευξη των παραπάνω στόχων θα πραγματοποιηθούν μέσα από τη διαθεματική προσέγγιση έτσι ώστε να μπορέσουν οι μαθητές/τριες να προσεγγίσουν τη γνώση σε διάφορα επίπεδα και μέσα από διαφορετικές οπτικές. Σκοποί/Στόχοι της εργασίας Ο κύριος σκοπός της Εργασίας ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν σε βάθος τη γενικότερη έννοια της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Οι απώτεροι στόχοι μας ήταν οι εξής: Γνωστικοί στόχοι Να αποκτήσουν βασικές γνώσεις για τις χώρες της Ευρώπης. Να μάθουν τη διαφορά ανάμεσα στην Ευρώπη και την Ευρωπαϊκή Ένωση. Να μάθουν να εντοπίζουν τη θέση της κάθε χώρας στο πολιτικό χάρτη της Ευρώπης. Να γνωρίζουν τις πρωτεύουσες των χωρών με τις οποίες ήρθαν σε επαφή. Να εντοπίσουν την Ευρώπη στον παγκόσμιο χάρτη βρίσκοντας με αυτό τον τρόπο τα φυσικά όριά της. 4

Να μάθουν τι είναι Ευρωπαϊκή Ένωση, πότε δημιουργήθηκε και για ποιο λόγο; Να μάθουν τις χρονολογίες ένταξης όλων των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης Να μάθουν τα θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Να έρθουν σε επαφή με την έννοια του Ευρωπαίου Πολίτη, γνωρίζοντας επιπλέον και τα δικαιώματά του. Να μάθουν γιατί ονομάστηκε Ευρώπη και ποιος αρχαιοελληνικός μύθος τη συνοδεύει. Να έρθουν σε επαφή με αξιοθέατα και προσωπικότητες που μέχρι πρότινος δε γνώριζαν. Εκτός από τους γνωστικούς στόχους υπήρξαν και επιπλέον στόχοι όπως: Να μπορέσουν να βρουν τις πληροφορίες που ήθελαν και να μπορέσουν να επιλέξουν τις απαραίτητες για τη χώρα που είχαν επιλέξει. Να συνεργαστούν μεταξύ τους σε ομάδες. Να καταλάβουν τη σημασία της κάθε χώρας στην Ευρωπαϊκή Ένωση παραλληλίζοντας το με τη σημασία του κάθε μαθητή μέσα στη τάξη. Τέλος να μπορέσουν να χρησιμοποιήσουν το διαδίκτυο και τον Η/Υ ως εργαλείο μάθησης. Για το σκοπό αυτό: Αναζητήσαμε πληροφορίες στα σχολικά εγχειρίδια, σε έντυπα της Ε.Ε. και στο διαδίκτυο. Ταξιδέψαμε με το Google Earth στις χώρες της Ε.Ε. Είδαμε παρουσιάσεις με τη βοήθεια λογισμικών για την Ε.Ε. Κάθε ομάδα έφτιαξε μία δικιά της σημαία-σύμβολο για την Ε.Ε.. 5

Περιγραφή δραστηριοτήτων Η εργασία με την οποία ασχολήθηκαν οι μαθητές είχε την εξής δομή: 1. Έγινε η πρώτη προσέγγιση με την ερώτηση τι καταλαβαίνεις ακούγοντας τη λέξη Ευρώπη; (καταιγισμός ιδεών). Δημιουργία αφίσας με τις λέξεις του καταιγισμού των μαθητών. 2. Σύνδεση με τις εμπειρίες των μαθητών και στη συνέχεια παρουσίαση ντοκουμέντων (φωτογραφίες από εκδρομές των μαθητών, κάρτες, χάρτες κτλ). Στη συνέχεια οι μαθητές επέλεξαν το θέμα με το οποίο θα ασχοληθούν και κατέληξαν στο να δημιουργήσουν μια σημαία σύμβολο της Ε.Ε.. 3. Στη συνέχεια με τη βοήθεια του διαδικτύου χρησιμοποιήσαμε την εφαρμογή Google Earth προσπαθώντας να μάθουμε που βρίσκεται η κάθε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. 4. Σε δεύτερη προσέγγιση ασχοληθήκαμε με: Βλέπω σκέφτομαι αναρωτιέμαι για την Ευρώπη και ρωτήθηκαν «Τι θα ήθελες να μάθεις για την Ευρώπη; Καταγραφή ερωτήσεων από τους μαθητές. Ενδεικτικές ερωτήσεις είναι: - Πώς χωρίστηκαν τα κράτη;- Σχέση ΕΕ και ΟΗΕ- Γιατί έγινε η ΕΕ; - Ποιοι είχαν την αρχική ιδέα;- Γιατί ονομάστηκε Ευρώπη;- Γιατί όλα τα κτίρια βρίσκονται στις Βρυξέλλες;- Γιατί μπήκε η Ελλάδα; 5. Είδαμε ppt σχετικό με την Ε.Ε. ( Μας δόθηκε από την υπεύθυνη της ομάδας μας). 6. Στη συνέχεια διαβάστηκε ο μύθος της Ευρώπης. Παιχνίδι ρόλωνδραματοποίηση του μύθου και καταγραφεί σεναρίου κατά την ώρα της θεατρικής αγωγής. 7. Μιλήσαμε για τα θεσμικά όργανα της Ε.Ε. αναλύοντάς τα διεξοδικά. 8. Επισκεφτήκαμε όλα τις επίσημες ιστοσελίδες της Ε.Ε. όπου διαβάσαμε για θέματα που τους ενδιέφεραν και γνώρισαν ιστοσελίδες που αγνοούσαν την ύπαρξή τους. Παίξαμε διαδικτυακά παιχνίδια και αντλήσαμε πληροφορίες για το θέμα μας. 9. Στην αρχή κάθε συνάντησής μας παίζαμε ένα βιωματικό παιχνίδι. 10. Ξεκίνησαν λοιπόν να χρωματίζουν τις σημαίες των χωρών και συγχρόνως έψαχναν να βρουν τον συμβολισμό όλως των στοιχείων που απεικονίζονταν πάνω στη σημαία. Επίσης έφτιαξαν το χάρτη της Ε.Ε. χρωματίζοντάς τον με τα χρώματα της σημαίας του κάθε κράτους. 11. Στη συνέχεια ασχοληθήκαμε με τη σημαία, τον ύμνο, το νόμισμα της Ε.Ε. και τις Ευρωπαϊκές ημέρες όπου και εδώ ψάξαμε και βρήκαμε τι συμβολίζουν τα σύμβολα.. 12. Στ τέλος τα παιδιά ενθουσιασμένα δημιούργησαν 2 σημαίες σύμβολα για την Ε.Ε. όπου εξήγησαν και τα σύμβολα που τοποθέτησαν. 6

Αποτελέσματα Το πρόγραμμα σε γενικές γραμμές κύλησε ομαλά και επιτεύχθηκαν οι στόχοι που είχαν τεθεί. Τα παιδιά εργάστηκαν με θετική διάθεση και ενδιαφέρον. Τους ενθουσίασε κυρίως η ιδέα της κατασκευής ενός δικού τους επιτραπέζιου παιχνιδιού σε συνδυασμό με όλες τις νέες γνώσεις και πληροφορίες. Αν και στην αρχή ήταν λίγο επιφυλακτικά και έδειχναν να μην καταλαβαίνουν γιατί τα κάνουμε όλα αυτά, όταν σιγά σιγά άρχισαν να καταλαβαίνουν τι είναι η Ε.Ε. και να συνδέουν αυτά που ακούν στο περιβάλλον τους με τις νέες γνώσεις έγιναν πιο ενθουσιώδη και δραστήρια. Κατά τη διάρκεια της ενασχόλησής μας με την εργασία, τα παιδιά γνώρισαν τα ευρωπαϊκά κράτη και τις χώρες της Ε.Ε., περιηγήθηκαν στην ιστοσελίδα της Ε.Ε. και ήρθαν σε επαφή με ένα πληροφοριακό περιβάλλον που μπορεί να τους χρησιμεύσει στο μέλλον αντλώντας έγκυρες πληροφορίες. Συνειδητοποίησαν ότι είναι οι πολίτες μιας μεγάλης οικογένειας, της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με δικαιώματα και υποχρεώσεις. Επίσης ήρθαν σε επαφή με μέρος της ευρωπαϊκής νομοθεσίας και του τρόπου με τον οποίο αυτή εφαρμόζεται. Έμαθαν ότι όλες οι αποφάσεις, που λαμβάνονται στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επηρεάζουν και αφορούν όλα τα κράτη της Ένωσης. 7

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ «Ανάπτυξη Περιβάλλοντος Εξατομικευμένης Διδασκαλίας», Καρυώτη-Κασιτσής «Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» Αλέξανδρος Γεωργόπουλος Ελισάβετ Τσαλίκη «Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή ΣΤ Δημοτικού» Βιβλίο μαθητή,, Οργανισμός Εκδόσεων Διδακτικών Βιβλίων 2010, Αθήνα «Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή ΣΤ Δημοτικού» Βιβλίο δασκάλου,, Οργανισμός Εκδόσεων Διδακτικών Βιβλίων 2009, Αθήνα «Γεωγραφια ΣΤ` Δημοτικού» Βιβλίο μαθητή, Οργανισμός Εκδόσεων Διδακτικών Βιβλίων 2010, Αθήνα «Γεωγραφια ΣΤ` Δημοτικού» Βιβλίο δασκάλου, Οργανισμός Εκδόσεων Διδακτικών Βιβλίων 2010, Αθήνα «Effective educational practices», H.J. Walberg-S.J. Paik ΙΣΤΟΤΟΠΟΙ el.wikipedia.org www.europa.eu www.teachers4europe.gr https://bookshop.europa.eu/en/home http://www.gr2014.eu/ http://ec.europa.eu/greece/index_el.htm http://www.europarl.europa.eu/portal/el http://ec.europa.eu/index_el.htm 8

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟΣ ΙΔΕΩΝ 9

ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ, GOOGLE EARTH, ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ 10

ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ- ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΑΡΠΑΓΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ 11

12

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΡΑΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ 13

14

15

16

17

Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ Ε.Ε. 1. 2. Με την απαραίτητη αιτιολόγηση των συμβόλων που χρησιμοποιήθηκαν από τα παιδιά 18

Επίσης υπάρχει video από τη δραματοποίηση «Αρπαγή της Ευρώπης» αλλά δε θα το ανεβάσω λόγω μη συναίνεσης ενός γονιού από τα παιδιά. ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤ2 ΤΟΥ 19 ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 19