Τροπικό Δάσος και Κλιματική Αλλαγή

Σχετικά έγγραφα
HOBOS - Η ιπτάμενη τάξη

Το περπάτημα αποδίδει!

Δοκιμή Βλαστικότητας σπόρων (GR)

Energy Tutors (GR) Γενικές Πληροφορίες

Ο σχολικός μου κήπος (GR)

Μελέτη Περιβάλλοντος και Συνεργατική οργάνωση του μαθήματος

Μαθητές ενωμένοι για ένα βιώσιμο σχολείο (GR)

Eκπαίδευση Εκπαιδευτών Ενηλίκων & Δία Βίου Μάθηση

Ατομικό μ-σενάριο στα πλαίσια της επιμόρφωσης ΤΠΕ Β1 επιπέδου του ΚΣΕ Φιλοσοφικής (Ιούνιος 2017) Συντάκτης μ-σεναρίου: Ανθή Χατζηνώτα Νομικός (ΠΕ13)

ιδακτική μαθημάτων Ειδικότητας

Έννοιες Φυσικών Επιστημών Ι

Salinity Project Ανακρίνοντας τo θαλασσινό νερό

ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (ΠΣ) Χρίστος Δούκας Αντιπρόεδρος του ΠΙ

O ερευνητικός οργανισμός CARDET και η εταιρία INNOVADE εφάρμοσαν πιλοτικά το εγχειρίδιο SciFUN και ανέπτυξαν μια μελέτη περίπτωσης για την Κύπρο

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ - ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΥΡΙΔΗ ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Πολυπολιτισμικότητα και Εκπαίδευση

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ MOODLE

Εκπαιδευτικά προγράμματα και εργαστήρια. Βιώνω Μαθαίνω Δημιουργώ. Επιστήμες. Περιβάλλον. Πολιτισμός.

Εκπαίδευση Ενηλίκων: Εμπειρίες και Δράσεις ΑΘΗΝΑ, Δευτέρα 12 Οκτωβρίου 2015

Πράξη: «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και εφαρμογή των ψηφιακών τεχνολογιών στη διδακτική πράξη (Επιμόρφωση Β επιπέδου Τ.Π.Ε.

Γενικοί Δείκτες για την Αξιολόγηση στη Συνεκπαίδευση

The River of Life (GR)

Παρακολούθηση Διδασκαλίας στη βάση του Δυναμικού Μοντέλου Εκπαιδευτικής Αποτελεσματικότητας. Μαργαρίτα Χριστοφορίδου 28 Νοεμβρίου 2013

ΦΥΣΙΚΑ Ε & Στ ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΡΑΣΣΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ

Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Το περπάτημα αποδίδει!

ΦΥΛΛΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΑΞΗΣ: ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟ (2 η

Προσαρμογή δραστηριοτήτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 1 Καθηγητής: Δρ. Ανδρέας Χατζηχαμπής Ημερομηνία: Ιανουάριος 2011 Αρ. Μαθ. : Χρόνος: 1 x 80 (συνολικά 4 x 80 ) Τάξη: Α Γυμνασίου

Εισαγωγή. ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Κουλτούρα και Διδασκαλία

Η εκπαίδευση για το περιβάλλον και την αειφορία (ΕΠΑ):

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS Μαμάη 3, Αθήνα. Τηλ- Fax

Διερευνητική μάθηση We are researchers, let us do research! (Elbers and Streefland, 2000)

ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΑ ΓΝΩΣΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ: ΦΥΣΙΚΏΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ

ΤΟ ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Σκοπός και στόχοι της δράσης Το πλαίσιο εφαρμογής Δραστηριότητες της δράσης

Διάταξη Θεματικής Ενότητας ΕΠΑ51 / Εφαρμοσμένη Εκπαιδευτική Έρευνα

ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΟΠΟΙΚΙΛΟΤΗΤΑ

Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Αθήνας

ΒΗΜΑΤΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΕΝΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (PROJECT)

Ευρήματα στον τομέα του τουρισμού. Ανάλυση αναγκών

Από την αίθουσα διδασκαλίας στην αίθουσα συσκέψεων. 5 τρόποι για να προετοιμάσετε τους σύγχρονους φοιτητές για τον αυριανό επαγγελματικό στίβο

Έννοιες Φυσικών Επιστημών Ι

Η Δράση ανάδειξης και προβολής καλών πρακτικών αξιοποίησης ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου

Ρετσινάς Σωτήριος ΠΕ 1703 Ηλεκτρολόγων ΑΣΕΤΕΜ

Περιγραφή Χρηματοδοτούμενων Ερευνητικών Έργων 1η Προκήρυξη Ερευνητικών Έργων ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. για την ενίσχυση Μεταδιδακτόρων Ερευνητών/Τριών

Μελέτη περίπτωσης Ψηφιακά μέσα - Εκμάθηση μέσα από video. σχολείο.

Ερευνητική Εργασία (Project)

Διαφοροποίηση στρατηγικών διδασκαλίας ανάλογα με το περιεχόμενο στα μαθήματα των φυσικών επιστημών

Δίπλωμα στην ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (Diploma of Social Entrepreneurship)

«Παίζοντας με τα πρωτόνια στην Ε.Ε.»

Ελληνικό Παιδικό Μουσείο Κυδαθηναίων 14, Αθήνα Τηλ.: , Fax:

Η Δράση ανάδειξης και προβολής καλών πρακτικών αξιοποίησης Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Περιεχομένου

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΜΕΡΟΣ Α ΜΕΡΟΣ Β

ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Πανηγύρι των Φυσικών Επιστημών» στο 2ο Γυμνάσιο Πυλαίας

Βιοποικιλότητα στους χώρους του σχολείου

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΗΣ ΟΒΑΔΙΑΣ ΣΑΒΒΑΣ. ΚΑΒΑΛΙΕΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Msc. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Mobile phone:

ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΤΕΜΑΧΙΩΝ ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑ CAD ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Μαθηµατική. Μοντελοποίηση

4ος Διαδικτυακός Διαγωνισμός ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ «Δημιουργήστε ψηφιακά, κατασκευάστε ένα website, γίνετε πρεσβευτές του τόπου σας»


Κοινωνικοπολιτισμικές. Θεωρίες Μάθησης. & Εκπαιδευτικό Λογισμικό

Παιδαγωγικές δραστηριότητες μοντελοποίησης με χρήση ανοικτών υπολογιστικών περιβαλλόντων

«Μαθαίνοντας Επιστήμη μέσα από το Θέατρο»

Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Ανάλυση της επίδοσης μαθητών βιολογίας με θέμα ερώτηση πειραματικής μελέτης για την ολυμπιάδα φυσικών επιστημών Ευρωπαϊκής Ένωσης (EUSO)

Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Σχολικών Μονάδων

ΕΝΙΑΙΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΑΠΣ Γεωγραφίας στα πλαίσια του Νέου Σχολείου

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ 3 Καθηγητής: Δρ. Ανδρέας Χατζηχαμπής Ημερομηνία: Ιανουάριος 2011 Αρ. Μαθ. : Χρόνος: 1 x 80 (συνολικά 4 x 80 ) Τάξη: Α Γυμνασίου

Γεωγραφία και Βιολογία. 24 μαθητές. Ψηφιακά μέσα. Έγγραφα Google. Φιλανδία

ΣΕΝΑΡΙΟ ΜΑΘΗΣΗΣ. Το σενάριο απευθύνεται σε μαθητές E και ΣΤ τάξης του Δημοτικού Σχολείου

Δείκτες Επιτυχίας και Δείκτες επάρκειας ανά ενότητα ΑΠ Γεωγραφίας Γυμνασίου

E-learning. Οδηγός Σπουδών ΟΡΑΤΗ ΕΝΑΝΤΙ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΣΑΣ ΜΑΘΗΣΗ ΣΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ. Εναλλακτικός τίτλος μαθήματος:

Μαθησιακές δραστηριότητες με υπολογιστή

Tα παράξενα και τα περίεργα στην απεραντοσύνη του Σύμπαντος και η Αστροφυσική προσέγγισή τους

Πορεία παρουσίασης 1. Θεωρητικό πλαίσιο - Άξονες περιεχοµένων 2. Επιλογή κεφαλαίου 3. Προσδιορισµός κυρίαρχου στόχου 4. Υλοποίηση δραστηριότητας ανακά

Έννοιες Φυσικών Επιστημών Ι

A Day in Euroland. Directorium. Η Περιπέτεια μιας Απόφασης. Μιχαηλίδης Πέτρος. Δάσκαλος

ΣΚΟΠΟΙ 1. Ανάπτυξη κινητικών δεξιοτήτων και ικανοποιητική εκτέλεση ορισμένων από αυτές Απόκτηση γνώσεων από την αθλητική επιστήμη (πώς ώ και γιατί) κα

ΟΜΑΔΟΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Ενότητα: Σχολείο 1. Σχολεία του κόσμου 2. Σχολική ζωή στο παρελθόν 3. Το σχολείο μου στο παρελθόν και σήμερα

Εκπαιδευτική Διαδικασία και Μάθηση στο Νηπιαγωγείο Ενότητα 9: Η συνεργατική διδασκαλία & μάθηση

Λογισμικό διδασκαλίας των μαθηματικών της Γ Τάξης Γυμνασίου

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ

ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΔΙΟΥ ΚΑΙ DEBATE

Εκπαιδευτικό Σενάριο 2

ΠΡΑΞΗ: «ΜΟ.ΔΙ.Π» (Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας) του Πανεπιστημίου Μακεδονίας» Κωδικός MIS ΥΠΟΕΡΓΟ:

ΒΙΟΣΦΑΙΡΑ-ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

Σύστημα Μεταφοράς Επαγγελματικής Εξειδίκευσης. στην Οικολογία ECO-MATRIX

ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΤΩΝ ΚΥΡΙΟΤΕΡΩΝ ΣΗΜΕΙΩΝ

Εκπαίδευση για το περιβάλλον και την αειφορία

ΠΡΟΣ: ΚΟΙΝ. ΘΕΜΑ: Οδηγίες για τη διδασκαλία μαθημάτων του Γενικού και του Εσπερινού Γενικού Λυκείου

ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ. Αναδάσωση Το δάσος και οι κάτοικοί του Δάσος και νερό Περιαστικό δάσος

ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ

Transcript:

Τροπικό Δάσος και Κλιματική Αλλαγή Γενικές Πληροφορίες Περίληψη Η διεπιστημονική εργασία περιβαλλοντικής εκπαίδευσης επικεντρώνεται στα τροπικά δάση και την κλιματική αλλαγή. Η εργασία προσαρμόζει τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες γύρω από το οικοσύστημα, το ρόλο του σε σχέση με την κλιματική αλλαγή καθώς και την κοινωνική ευθύνη όσον αφορά τη βιώσιμη ανάπτυξη. Στόχοι Ο στόχος αυτής της μελέτης περίπτωσης είναι να εξοικειώσει τους μαθητές με όλες τις πτυχές της βιώσιμης ανάπτυξης σχετικά με το θέμα και να τους ενισχύσει για να γίνουν υπεύθυνοι πολίτες στο μέλλον οι οποίοι θα μπορούν να αναλύσουν και να αξιολογήσουν τα επιστημονικά προβλήματα με κριτική σκέψη. Κύριες δραστηριότητες Η εργασία είναι χωρισμένη σε δύο βασικές δραστηριότητες. Ξεκινά με έναν πρακτικό εκπαιδευτικό κύκλο σε ένα βοτανικό κήπο και ακολουθείται από μια εμπειρία Ηλεκτρονικής Εκπαίδευσης. Εμπλεκόμενοι φορείς

Δάσκαλοι και ερευνητές Where to find the application or case Βιολογία και Γεωγραφία. Where to find the application or case Ο πρακτικός κύκλος θα είναι διαθέσιμος στο βοτανικό κήπο του Πανεπιστημίου το Bayreuth. Το υλικό Ηλεκτρονικής εκπαίδευσης θα αναρτηθεί. expedition.green-education.eu Περιεχόμενο Περιεχόμενο Το ζεστό υγρό κλίμα περιβάλλει τους μαθητές που εισέρχονται στο Θερμοκήπιο στο βοτανικό κήπο. Τα γυαλιά θολώνουν, ο αέρας μυρίζει από τα υγρά σάπια φύλλα, big leaves strives the arms ενώ οι μαθητές ακολουθούν τους ήχους για να φτάσουν σε ένα μικρό ρυάκι δίπλα σε ένα κακαόδεντρο. Αυτή η σύντομη εντύπωση αποδεικνύει την αυθεντικότητα του βοτανικού κήπου ως εκπαιδευτικού περιβάλλοντος. Οι μαθητές έρχονται σε επαφή με τις κλιματικές συνθήκες καθώς και με μια επιλεγμένη ποικιλία φυτών κατά τη διάρκεια του μαθήματος. Δεν μαθαίνουν θεωρητικά ποίοι περιβαλλοντικοί παράγοντες ισχύουν στις τροπικές περιοχές, αλλά τις βιώνουν και τις μετρούν οι ίδιοι. Κατά τη διάρκεια της εργασίας οι μαθητές διεξάγουν μικρά πειράματα για να μάθουν σχετικά με το οικοσύστημα του τροπικού δάσους, την προσαρμογή των φυτών και την ανθρωπογενή παρέμβαση. Ο εκπαιδευτικός κύκλος περιλαμβάνει πέντε υποχρεωτικές και μια προαιρετική εκπαιδευτική μονάδα. Όπως αναφέρθηκε επιφανειακά προηγουμένως, οι μαθητές εξερευνούν τις περιβαλλοντικές συνθήκες του οικοσυστήματος. Μετρούν τις κλιματικές συνθήκες μόνοι τους και μαθαίνουν πώς να ξεχωρίζουν τους βιοτικούς και τους αβιοτικούς παράγοντες. Αναλύουν τη σημασία των διαφόρων παραγόντων για τη ζωή των τροπικών φυτών. Ενώ μαθαίνουν για την παύση του δευτερεύοντος επιπέδου του τροπικού δάσους, αναγνωρίζουν ότι σε διαφορετικά επίπεδα συντελούν διαφορετικοί παράγοντες οι οποίοι οδηγούν σε διαφορετικές μορφολογίες φυτών. Αντιστρόφως, οι μαθητές εξετάζουν φυτά για να αποφασίσουν υπό ποιες περιβαλλοντικές συνθήκες αναπτύσσονται. Σε αυτό το πλαίσιο, οι μαθητές συναντούν αλληλεπιδράσεις των ζώων και φυτών και μαθαίνουν να ξεχωρίζουν τις διαφορετικές μορφές βιοτικών παραγόντων. Επιπροσθέτως, μαθαίνουν να διαμορφώνουν υποθέσεις και πώς να επιβεβαιώνουν τις ιδέες τους. Όσον αφορά την εκπαίδευση για βιώσιμη ανάπτυξη, οι μαθητές έρχονται αντιμέτωποι με προϊόντα από την καθημερινή τους ζωή. Μαθαίνουν να αναγνωρίζουν ποια προϊόντα έχουν τροπική προέλευση και ποια κόλπα χρησιμοποιούνται στις ετικέτες από τη βιομηχανία για να το καλύψουν. Επιπλέον, δίνεται έμφαση στο πρόβλημα της ανισότητας μεταξύ αγροτών και επιχειρηματιών. Οι μαθητές αυτό-ενημερώνονται σχετικά με τις διαφορετικές κοινωνικές ετικέτες ώστε να βρουν το δρόμο τους μέσα στη ζούγκλα των ετικετών. Επιπλέον, οι μαθητές κατανοούν τις συνδέσεις μεταξύ του τροπικού δάσους, των αποθετηρίων άνθρακα, της αποψίλωσης των δασών και της κλιματικής αλλαγής. Ενώ κατανοούν τη σημασία των τροπικών δασών όσον αφορά τις κλιματικές συνθήκες στην Ευρώπη, οι μαθητές βρίσκουν και άλλα επιχειρήματα γιατί τα τροπικά δάση θα έπρεπε να διατηρηθούν. Κατά τη διάρκεια της μονάδας Ηλεκτρονικής Εκπαίδευσης, οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν τα αρχικά δεδομένα από το Εκουαδόρ που προέρχονται από μια εργασία του DFG (Γερμανικού Ιδρύματος Έρευνας) για να μάθουν περισσότερα σχετικά με τις πραγματικές κλιματικές συνθήκες στα τροπικά δάση. Τα συγκρίνουν με το κλίμα στο Bayreuth και χαράζουν τις διαφορές μεταξύ του κλίματος της ημέρας και των εποχών. Πέραν αυτού, αναλύουν τη δική τους συνεισφορά στην κλιματική αλλαγή και προτείνουν στρατηγικές για μια βιώσιμη κλιματική ανάπτυξη.

Υποστηρικτικό Υλικό http://expedition.green-education.eu/ Criteria Συσχέτιση με περιβαλλοντικό ζήτημα / επιμέρους θεματική αναλυτικού προγράμματος σπουδών Τα τροπικά δάση ως το οικοσύστημα που περιλαμβάνει τη μεγαλύτερη βιοποικιλότητα επί γης είναι ένα σημαντικό περιβαλλοντικό πρόβλημα από μόνο του. Παρέχει πολύτιμα παραδείγματα για βιοτικούς και αβιοτικούς παράγοντες οι οποίοι διδάσκονται υποχρεωτικά στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (τάξη 6 και 10). Διαθεματικότητα: σύνδεση με πολλά ακαδημαϊκά θέματα και εκπαιδευτικές προσεγγίσεις Το κλιματικό χαρακτηριστικό του ημερήσιου κλίματος και ο ρόλος των τροπικών δασών ως αποθετηρίων άνθρακα είναι σχετικά θέματα για το πρόγραμμα της γεωγραφίας της Βαυαρίας (τάξη10). Επιπροσθέτως, τα καθημερινά προϊόντα όπως το κακάο καθιστούν πιθανή την εστίαση σε κοινωνικές πτυχές και βιώσιμη ανάπτυξη πράγμα το οποίο είναι επίσης μέρος του προγράμματος μαθημάτων. Τέλος, η διασύνδεση μεταξύ βιολογίας, γεωγραφίας και χημείας με την ευρύτερη έννοια (σχετικά με τα θέματα που προέρχονται από το διοξείδιο του άνθρακα) εξουσιοδοτεί αυτήν την εργασία να παρέχει στους μαθητές την ευκαιρία να αντιμετωπίσουν με κριτική σκέψη τα επιστημονικά υπόβαθρα. Συσχέτιση με την καθημερινότητα των μαθητών Υπάρχουν πολλοί λόγοι γιατί τα τροπικά δάση είναι σημαντικά για την καθημερινή μας ζωή αν και μπορεί να μη είναι προφανείς εκ πρώτης όψεως. Πρώτον, όπως έχει ήδη αναφερθεί στον τίτλο της βέλτιστης πρακτικής, τα τροπικά δάση παίζουν

ένα σημαντικό ρόλο όσον αφορά τη ρύθμιση του κλίματος του πλανήτη μας. Όσο περισσότερη αποψίλωση λαμβάνει χώρα τόσο πιο δραματικό θα είναι το κλιματικό φαινόμενο που θα συναντηθεί στο μέλλον. Δεύτερον, αν είσαι άρρωστος και αγοράσεις φάρμακα από ένα φαρμακείο θα γίνεις καλά σε πολλές περιπτώσεις χάρη στη θεραπευτική δύναμη των τροπικών φυτών. Τρίτον, πολλά από τα προϊόντα τα οποία οι μαθητές συναντούν ήδη όταν κάθονται στο τραπέζι του πρωινού αναπτύσσονται στις τροπικές περιοχές. Ο κατάλογος αυτός δεν είναι πλήρης και μπορεί να επεκταθεί με πληθώρα παραδειγμάτων από την καθημερινή μας ζωή. Βασισμένο σε τεκμηριωμένη επαγγελματική κατάρτιση Οι μαθητές έρχονται σε επαφή με τα φυτά στο επαγγελματικό περιβάλλον του βοτανικού κήπου. Όλη η γνώση που παρέχεται σχετικά με τα φυτά είναι ακριβής και βασίζεται στην παρούσα επιστημονική γνώση. Τα κλιματικά δεδομένα με τα οποία εργάζονται οι μαθητές προέρχονται από μια εργασία του DFG και μπορούν να συγκριθούν με πραγματικά ευρήματα από επιστήμονες. Οι πληροφορίες που διδάσκονται σχετικά με τη βιώσιμη ανάπτυξη προέρχονται από επιστημονικές αναφορές και ανεξάρτητες αξιολογήσεις από διαφορετικές κοινωνικές ετικέτες. Συσχέτιση με 'πράσινα' επαγγέλματα Κατά τη διάρκεια αυτής της εργασίας οι μαθητές συναντούν διάφορα επαγγέλματα. Σε γενικές γραμμές, οι μαθητές απευθύνονται κατευθείαν στους επιστήμονες και εργάζονται με αυθεντικά στοιχεία. Στο βοτανικό κήπο οι μαθητές συναντούν κηπουρούς και βιολόγους. Επιπλέον, το επάγγελμα του περιβαλλοντικού εκπαιδευτικού παρουσιάζεται έμμεσα μέσα από την εποπτεία ενός περιβαλλοντικού εκπαιδευτικού. Μάθηση μέσω έρευνας και αναζήτησης Κατά τη διάρκεια ολόκληρου του προγράμματος, οι μαθητές καλούνται να δουλέψουν ανεξάρτητα με το βιβλίο εργασιών τους. Τα ζητήματα τίθενται κατά τέτοιο τρόπο ώστε απαιτείται η διαμόρφωση της δικής τους υπόθεσης. Επιπλέον, οι μαθητές διεξάγουν πειράματα κατά τη διάρκεια του πρακτικού κύκλου. Κατά τη διάρκεια της μονάδας της Ηλεκτρονικής Εκπαίδευσης αναλύουν τα δεδομένα στοιχεία και διαμορφώνουν τα δικά τους συμπεράσματα. Δημιουργούν νέες ιδέες επικεντρωμένες σε ένα βιώσιμο περιβάλλον. Κινητοποίηση των μαθητών μέσω διαδραστικών δραστηριοτήτων Κατά τη διάρκεια ολόκληρου του προγράμματος αλλά κυρίως κατά τη διάρκεια του πρακτικού κύκλου οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά απατώντας σε ερωτήσεις και στη δική τους αυτοδημιούργητη υπόθεση μέσω μικρών πειραμάτων. Επιπλέον, η δημιουργικότητα τους ενισχύεται ζητώντας τους να σχεδιάσουν μια δική τους εκστρατεία πάνω στη σημασία των τροπικών δασών. Ενίσχυση των σχετικών με ΤΠΕ δεξιοτήτων των μαθητών Καθώς οι δεξιότητες του 21ου αιώνα, που περιλαμβάνουν γνώσεις ΤΠΕ, γίνονται όλο και πιο σημαντικές στη ζωή των μαθητών, προωθούνται κατά τη διεξαγωγή αυτής της εργασίας. Οι μαθητές μαθαίνουν πώς να χειρίζονται το Διεθνές Διαδίκτυο για να βρουν κατάλληλες πληροφορίες, πώς να αναλύουν δεδομένα με το πρόγραμμα Microsoft Excel και πως να

παρουσιάσουν τα δικά τους ευρήματα. Ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων Ο πρακτικός κύκλος διεξάγεται ως μια συνεργατική ομαδική εργασία. Οι μαθητές μαθαίνουν πώς να διανέμουν ρόλους και πώς να αλληλεπιδρούν. Επιπλέον, δουλεύουν πάνω στις δεξιότητες συζήτησης, του συμβιβασμού και της παροχής ανατροφοδότησης. Προσαρμοστικότητα του προγράμματος Η καλή αυτή πρακτική μπορεί να προσαρμοστεί σε κάθε βοτανικό κήπο, στον οποίο είναι διαθέσιμο θερμοκήπιο τροπικών φυτών. Κάποιες δραστηριότητες από τον εκπαιδευτικό κύκλο μάλιστα θα μπορούσαν να υλοποιηθούν και μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας, όταν τα απαιτούμενα υλικά (φυτά, τροπικά προίοντα, δελτία πληροφοριών) είναι διαθέσιμα. Το κομμάτι του elearning της καλής πρακτικής είναι ευπροσάρμοστο όταν βέβαια υπάρχει σύνδεση στο internet.