3. Υπολογισμός χαρακτηριστικών αντοχών 3.1. Αντοχή σε θλίψη της τοιχοποιίας, fk Για κονίαμα γενικής χρήσης η αντοχή σε θλίψη της τοιχοποιίας προσδιορίζεται από τη σχέση: fk = K fb 0,70 fm 0,30 Κ=0,45 από Πίνακα 3.3 fb = 4,675 MPa fm= 5 MPa fk = 0,45 4,675 0,70 5,0 0,30 = 2,15 N/mm 2
3.2. Αντοχή σε διάτμηση της τοιχοποιίας, fvk Η αντοχή σε διάτμηση της τοιχοποιίας προσδιορίζεται η μικρότερη από τις τιμές που δίνουν οι παρακάτω σχέσεις: fvk= fvko + 0,40σd (1) fvk= 0,065fb > fvkο (2) fvko = 0,20 από Πίνακα 3.4 fb= 4,675 MPa (2) fvk = 0,065fb = 0,065 4,675 = 0,30 MPa >0,20 (1) fvk = 0,20+ 0,40σd Για σd=0 fvk=0,20. Max fvk=0,30 MPa ή N/mm 2 fvk 0,30 0,20 0,25 σd
3.3. Aντοχή σε κάμψη της τοιχοποιίας Η αντοχή σε κάμψη της τοιχοποιίας προσδιορίζεται από τους Πίνακες σελ. 85 & 86 Για θραύση παράλληλη με τους αρμούς: fxk1 = 0,10 N/mm 2 Για θραύση κάθετη στους αρμούς: fxk2 = 0,40 N/mm 2
4. Υπολογισμός των αντοχών σχεδιασμού Για κατηγορία ελέγχου παρασκευής λιθοσωμάτων ΙΙ και ελέγχου δόμησης 2 από τον Πίνακα 2.2. ο συντελεστής ασφάλειας γm προκύπτει γm=2,5. Οπότε fd = fk/γm = 2,15/2,5 = 0,86 N/mm 2 fvd = fvk/γm = (0,20+0,40σd)/2,5 fvd = fvk/γm = 0,30/2,5=0,12 N/mm2 για 0<σd<0,25 για σd>0,25 fxd1 = fxk1/γm = 0,10/2,5 = 0,04 N/mm 2 fxd2 = fxk2/γm = 0,40/2,5 = 0,16 N/mm 2
5. Υπολογισμός των δράσεων σχεδιασμού Θεωρείται δεδομένη η επίλυση των πλακών οπλισμένου σκυροδέματος από την οποία έχουν προκύψει πάχη πλακών d=13 cm και d=10 cm αντίστοιχα για την οροφή ισογείου και για την οροφή του ορόφου. Οι συντελεστές δράσεων σχεδιασμού για οριακή κατάσταση αστοχίας σύμφωνα με τον Κανονισμό Φορτίων Δομικών Υλικών για κατοικία είναι: για μόνιμες δράσεις: γg=1,35 για μεταβλητές δράσεις: γq=1,50 για συνδυασμό μεταβλητών δράσεων: ψο=0,60, ψ1=0,60, ψ2=0,30
5.1. Κατακόρυφα φορτία πλακών 5.1.1. Οροφή ορόφου Μόνιμα φορτία Ι.Β. πλάκας Ο/Σ = 0,10 25 = 2,5 kn/m 2 Ι.Β. ξύλινης στέγης = 0,30 kn/m 2 Ι.Β. κεραμιδιών = 1,20 kn/m 2 g = 2,5+0,30+1,20 = 4,0 kn/m 2 Μεταβλητά φορτία Χιόνι: Για 0,5m χιόνι είναι (Πίν Ι) s = 1,25 hs = 1,25 0,50 = 0,625 kn/m 2 (γs=125kg/m 3 ) Άνεμος: w=wo sin 2 a = 1,0 sin 2 20 = 0,117 kn/m 2 α=20 ο, wo=100 kgr/m 2 Κινητό φορτίο χρήσης: p=0, αφού η στέγη δεν είναι βατή q = 0,625+0,117 = 0,742 kn/m 2
5.1.2. Οροφή ισογείου Μόνιμα φορτία Ι.Β. πλάκας Ο/Σ = 0,13 25 = 3,25 kn/m 2 Ι.Β. επικάλυψης = 1,20 kn/m 2 g = 3,25+1,20 = 4,45 kn/m 2 Μεταβλητά φορτία Κινητό φορτίο χρήσης για πλάκα: q=2,0 kn/m 2
Μεταφορά του κατανεμημένου φορτίου στους πεσσούς Θεωρούμε ότι η κατανομή των φορτίων από τις πλάκες στους πεσσούς γίνεται με τις επιφάνειες επιρροής των πλακών υπό γωνία 45 ο. Α1 =1/4 (2lx-ly) ly lx > ly Α2 =1/4 ly 2 A2 ly 45 o A1 45 o lx
Συντελεστής ισοδυναμίας (σε m 2 ), neff. neff = A li + lα + lδ 2 ltot li = το μήκος του πεσσού i lα = το μήκος του ανοίγματος αριστερά του πεσσού i lδ = το μήκος του ανοίγματος δεξιά του πεσσού i ltot = το συνολικό μήκος επιρροής της πλάκας Α = η επιφάνεια του κατανεμημένου φορτίου που μεταφέρεται από την πλάκα στην πλευρά του πεσσού
5.2. Κατακόρυφα φορτία στους πεσσούς 5.2.1. Πεσσός 1 στον όροφο neff = A li + lα + lδ 2 ltot li = 1,50 m lα = 0 lδ = 0,80 m ltot = 5,30-0,15 = 5,15 m Α = 1/4 (2 5,15-3,75) 3,75 = 6,14 m 2 Θέτοντας στη σχέση τις παραπάνω τιμές προκύπτει: neff = 2,265 m 2
Μόνιμα φορτία Νg = neff γg g = 2,265 1,35 4,0 = 12,23 kn Μεταβλητά φορτία Νs = neff s γq ψο = 2,265 0,625 1,50 0,60 = 1,274 kn Νw = neff w γq ψο = 2,265 0,117 1,50 0,60 = 0,239 kn Νp = 0 Ι.Β. πεσσού: ΙΒ = γg γτοιχ (l h t) = 30,98 kn Φορτίο στην κορυφή του πεσσού (για γ g G+ψ 0 γ q Q): Ν α_1ου = 12,23+0,239+1,274 = 13,74 kn Φορτίο στη μέση του πεσσού (για γ g G+ψ 0 γ q Q)) : Ν μ_1ου = 13,74 + IB/2 = 13,74+30,98/2 = 29,27 kn Φορτίο στη βάση του πεσσού (για γ g G+ψ 0 γ q Q)) : Ν κ_1ου = 13,74 + IB = 13,74+30,98 = 44,73 kn