5 η ΕΝΟΤΗΤΑ Εφαρμογές (Συνδυασμός φορτωτή και αυτοκινήτου)

Σχετικά έγγραφα
5 η ΕΝΟΤΗΤΑ Εφαρμογές (Συνδυασμός αποξεστικού οχήματος και προωθητή ταύρου)

4 η ΕΝΟΤΗΤΑ Λειτουργική ανάλυση χωματουργικών εργασιών (Ταχύς υπολογισμός)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Πειραιά Τεχνολογικού Τομέα. Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου. Ενότητα Α: Γραμμικά Συστήματα

ΒΟΗΘΗΤΙΚΕΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ

7 η ΕΝΟΤΗΤΑ Παραγωγή αδρανών υλικών (Άσκηση)

3 η ΕΝΟΤΗΤΑ - Αντλίες

8 η ΕΝΟΤΗΤΑ Ανυψωτικά μηχανήματα

6 η ΕΝΟΤΗΤΑ Συμπύκνωση εδαφών

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΕ ΧΡΗΣΗ Η/Υ

Θεωρία Πιθανοτήτων & Στατιστική

Λογιστικές Εφαρμογές Εργαστήριο

Γενικά Μαθηματικά Ι. Ενότητα 12: Κριτήρια Σύγκλισης Σειρών. Λουκάς Βλάχος Τμήμα Φυσικής ΑΝΟΙΚΤΑ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Π Ο Λ Ι Τ Ι Κ Α Κ Α Ι Σ Τ Ρ Α Τ Ι Ω Τ Ι Κ Α Γ Ε Γ Ο Ν Ο Τ Α

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

Υδραυλικά & Πνευματικά ΣΑΕ

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΜΠΟΡΙΟ

ΓΡΑΜΜΙΚΟΣ & ΔΙΚΤΥΑΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ

Στατιστική. 6 ο Μάθημα: Διαστήματα Εμπιστοσύνης και Έλεγχοι Υποθέσεων. Γεώργιος Μενεξές Τμήμα Γεωπονίας ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Εκκλησιαστικό Δίκαιο. Ενότητα 10η: Ιερά Σύνοδος της Ιεραρχίας και Διαρκής Ιερά Σύνοδος Κυριάκος Κυριαζόπουλος Τμήμα Νομικής Α.Π.Θ.

Εφαρμογές Συστημάτων Γεωγραφικών Πληροφοριών

Λογιστική Κόστους Ενότητα 12: Λογισμός Κόστους (2)

Εφαρμογές Συστημάτων Γεωγραφικών Πληροφοριών

Εφαρμογές Συστημάτων Γεωγραφικών Πληροφοριών

4 η ΕΝΟΤΗΤΑ Λειτουργική ανάλυση χωματουργικών εργασιών

Εισαγωγή στους Αλγορίθμους

Λογιστική Κόστους Ενότητα 10: Ασκήσεις Προτύπου Κόστους Αποκλίσεων.

Μάρκετινγκ Αγροτικών Προϊόντων

Ιστορία της μετάφρασης

Έλεγχος Κίνησης

Θεωρία Πιθανοτήτων & Στατιστική

Μικροβιολογία & Υγιεινή Τροφίμων

Δυναμικότητα Κόστη επένδυσης Κόστη λειτουργίας. Μαυρωτά Γιώργου Αναπλ. Καθηγητή ΕΜΠ

Μοντελοποίηση Λογικών Κυκλωμάτων

Εισαγωγή στους Αλγορίθμους

Οικονομετρία. Εξειδίκευση του υποδείγματος. Μορφή της συνάρτησης: Πολυωνυμική, αντίστροφη και αλληλεπίδραση μεταβλητών

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΟΥ ΤΜΗΜΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕ

Αυτοματοποιημένη χαρτογραφία

Αξιολόγηση Επενδυτικών Σχεδίων

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΟΡΓΑΝΗ ΧΗΜΕΙΑ

Ηλεκτρισμός & Μαγνητισμός

ΓΡΑΜΜΙΚΟΣ & ΔΙΚΤΥΑΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ

ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΑΝΟΙΚΤΑ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Πιθανότητες. Συνδυαστική Ανάλυση Διδάσκων: Επίκουρος Καθηγητής Κωνσταντίνος Μπλέκας

Σχεδίαση με Ηλεκτρονικούς Υπόλογιστές

Σερβοκινητήρες πρόωσης σε συστήματα CNC

Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών

ΓΡΑΜΜΙΚΟΣ & ΔΙΚΤΥΑΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΜΠΟΡΙΟ

Εργαστήριο Χημείας Ενώσεων Συναρμογής

Οικονομετρία. Πολλαπλή Παλινδρόμηση. Στατιστικός έλεγχος γραμμικού συνδυασμού συντελεστών. Τμήμα: Αγροτικής Οικονομίας & Ανάπτυξης

Ανάλυση βάδισης. Ενότητα 6: Κινητική ανάλυση 2

Αυτοματοποιημένη χαρτογραφία

3 η ΕΝΟΤΗΤΑ Συναρτήσεις στο MATLAB

10 η ΕΝΟΤΗΤΑ Μέθοδος σταδιακής προώθησης

ΜΑΘΗΜΑ: Ηλεκτρονικά Ισχύος

Πρόβλημα συντομότερης διαδρομής - Shortest path problem. Κηρυττόπουλος Κωνσταντίνος Επ. Καθηγητής ΕΜΠ

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΕ ΧΡΗΣΗ Η/Υ

Εργαστήριο Χημείας Ενώσεων Συναρμογής

Εισαγωγή στην Διοίκηση Επιχειρήσεων

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΟΡΓΑΝΗ ΧΗΜΕΙΑ

Οικονομική του περιβάλλοντος

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΟΛΙΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ

Θεσμοί Ευρωπαϊκών Λαών Ι 19 ος -20 ος αιώνας

Ηλεκτρικές Μηχανές ΙΙ Εργαστήριο

Σιδηρές Κατασκευές ΙΙ

Διεθνείς Οικονομικές Σχέσεις και Ανάπτυξη

Διαχείριση Χρόνου & Δίκτυα στη Διοίκηση Έργων. Κηρυττόπουλος Κωνσταντίνος Επ. Καθηγητής ΕΜΠ

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΜΠΟΡΙΟ

Μικροοικονομική Ανάλυση Ι

Υδρεύσεις Αποχετεύσεις - Αρδεύσεις

Θεωρία Πιθανοτήτων & Στατιστική

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ, ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ 9 Ο εξάμηνο Χημικών Μηχανικών

τατιςτική ςτην Εκπαίδευςη II

Γενικά Μαθηματικά Ι. Ενότητα 5: Παράγωγος Πεπλεγμένης Συνάρτησης, Κατασκευή Διαφορικής Εξίσωσης. Λουκάς Βλάχος Τμήμα Φυσικής

Εκκλησιαστικό Δίκαιο

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Πειραιά Τεχνολογικού Τομέα. Τεχνικό Σχέδιο

Εισαγωγή στην Διοίκηση Επιχειρήσεων

Τεχνολογίες & Εφαρμογές Πληροφορικής Ενότητα 1: Εισαγωγικό Μάθημα

6 η ΕΝΟΤΗΤΑ ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ

Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου II

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΑΝΟΙΚΤΑ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Κβαντική Θεωρία ΙΙ. Πρόσθεση Στροφορμών Διδάσκων: Καθ. Λέανδρος Περιβολαρόπουλος

Εργαστήριο Εδαφομηχανικής

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ

Θεσμοί Ευρωπαϊκών Λαών Ι 19 ος -20 ος αιώνας

Διδάσκων: Κολιόπουλος Παναγιώτης

ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. Ενότητα 9: ΑΝΕΡΓΙΑ. Γεώργιος Μιχαλόπουλος Τμήμα Λογιστικής-Χρηματοοικονομικής

Παράκτια Ωκεανογραφία

Ανάλυση Λογιστικών Καταστάσεων

Εφαρμογές Συστημάτων Γεωγραφικών Πληροφοριών

Εφαρμογή Υπολογιστικών Τεχνικών στην Γεωργία

Θεωρία Πιθανοτήτων & Στατιστική

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

Στατιστική Επιχειρήσεων Ι

Γενικά Μαθηματικά Ι. Ενότητα 15: Ολοκληρώματα Με Ρητές Και Τριγωνομετρικές Συναρτήσεις Λουκάς Βλάχος Τμήμα Φυσικής

Εκκλησιαστικό Δίκαιο

Πληροφοριακά Συστήματα & Περιβάλλον Ασκήσεις

Πρέσσες κοχλία. Κινηματική Δυνάμεις Έργο. Πρέσσες κοχλία. Γ.Βοσνιάκος-ΕΡΓΑΛΕΙΟΜΗΧΑΝΕΣ

Εισαγωγή στους Αλγορίθμους

Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου 1

Transcript:

ΣΧΟΛΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠ ΔΟΜΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ & ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ 5 η ΕΝΟΤΗΤΑ Εφαρμογές (Συνδυασμός φορτωτή και αυτοκινήτου) Διδάσκων: Σ. Λαμπρόπουλος

Άδεια Χρήσης Το παρόν εκπαιδευτικό υλικό υπόκειται σε άδειες Χρήσης Creative Commons. για εκπαιδευτικό υλικό, όπως εικόνες, που υπόκειται σε άδεια χρήσης άλλου τύπου, αυτή πρέπει να αναφέρεται ρητώς.

Α. Ε π ι λ ο γ ή κ α τ α λ λ ή λ ω ν σ υ ν δ υ α σ μ ώ ν Εμπειρικό κριτήριο : Ο αριθμός των φορτώσεων πρέπει να κυμαίνεται μεταξύ 4-6 για να είναι επιτυχής οικονομικά ο συνδυασμός. ξ= min [Bo/γ φ )/(V φ *φ), (V οχ *φ)/(v φ *φ)] 1ος συνδυασμός Φορτωτής Ι Αυτοκίνητο Ι ξ 1,α =[(20/1,65)/(2,2*1,2)]=4 ξ 1,β =[(12*1,2)/(2,2*1,2)]=5 3ος συνδυασμός Φορτωτής Ι Αυτοκίνητο ΙΙ ξ 3,α =[(23/1,65)/(2,2*1,2)]=5 ξ 3,β =[(11,1*1,2)/(2,2*1,2)]=5 2ος συνδυασμός Φορτωτής ΙΙ Αυτοκίνητο Ι ξ 2,α =[(20/1,65)/(3,1*1,2)]=3 ξ 2,β =[(12*1,2)/(3,1*1,2)]=3 4ος συνδυασμός Φορτωτής ΙΙ Αυτοκίνητο ΙΙ ξ 4,α =[(23/1,65)/(3,1*1,2)]=3 ξ 4,β =[(11,1*1,2)/(3,1*1,2)]=3 Άρα θα εξεταστούν αναλυτικά τα ζεύγη Ι:Ι και Ι:ΙΙ 3

Β. Απαιτούμενη ωριαία απόδοση εργοταξίου Q απ =V*ε/(Τ μην *Τ*ηα)= = 1,8*10 6 *1,35/(260*38*0,86) =286 m 3 /h 4

Γ. Υπολογισμός σύνθεσης 1ου συνδυασμού Ι:Ι 1. Έλεγχος όγκου και βάρους Vμετ=ξ*Vφ*φ =4*2,2*1,2 =10,56 m 3 < 12*1,2 =14,4 m 3 Bμετ=γφ*Vμετ =1,65*10,56=17,42 Μp < 20 Mp 2. Ωριαία παραγωγή φορτωτή Qφ=60*V φ *φ*η ε /t φ =60*2,2*1,20*0,80/0,6 = 211,20 m 3 /h 3. Υπολογισμός Χρόνου Κύκλου Αυτοκινήτου Χρόνος κύκλου: t α =t φορτ +t σταθ +t μετ +t επ Μέγιστη ταχύτητα μετάβασης: ν=(270*n e *η μ )/((Β α +Β μετ )*(w r +w s )) Μέση ταχύτητα μετάβασης: V μετ, μ = v * n T1 5

Γ. Υπολογισμός σύνθεσης 1ου συνδυασμού Ι:Ι (συνέχεια) Μ ε τ ά β α σ η: t μετ = t 1 +t 2 +t 3 ΤΜΗΜΑ 1 v 1 =(270*360*0,8)/((13+17.42)*(60+45))= 24,34 Km/h v μ =ν 1 *η τ1 =24,34*0,7 = 17,04 Km/h Άρα : t μετ =1,23+3,05+2,68= 6,97 min < v R = 60 Km/h t 1 =0,06*L 1 /v μ = 0,06*350/17,04= 1,23 min ΤΜΗΜΑ 2 v 2 =(270*360*0,8)/((13+17,42)*(70+60))= 19,66 Km/h < v R = 50 Km/h v μ =ν 2 *η τ2 = 19,66*0,7 = 13,76 Km/h t 2 =0,06*700/13,76 = 3,05 min ΤΜΗΜΑ 3 v 3 =(270*360*0,8)/((13+17,42)*(40+40))= 31,95 Km/h < v R = 45 Km/h v μ =ν 3 *η τ3 = 31,95*0,7 = 22,36 Km/h t 3 =0,06*1000/22,36 = 2,68 min 6

Γ. Υπολογισμός σύνθεσης 1ου συνδυασμού Ι:Ι (συνέχεια) Επιστροφή: t επ = t 1 +t 2 +t 3 Άρα : t επ =0,46+1,14+1,67 = 3,27 min ΤΜΗΜΑ 1 v 1 =(270*360*0,8)/(13*(60+45))= 56,97 Km/h < v R = 60 Km/h v μ =v 1 *η τ1 = 56,97*0,8 = 45,57 Km/h t 1 =0,06*L 1 /v μ = 0.06*350/45,57 = 0,46 min ΤΜΗΜΑ 2 v 2 =(270*360*0,8)/(13*(60+70))= 46,01 Km/h < v R =50 Km/h v μ =46,01*0,8 = 36,81 Km/h t 2 =0.06*700/36,81 = 1,14 min ΤΜΗΜΑ 3 v 3 =(270*360*0,8)/(13*(40+40))= 74,76 Km/h > v R = 45 Km/h =>v 3 = 45 Km/h v μ =45*0,8 = 36 Km/h t 1 =0.06*1000/36 = 1,67 min 7

Γ. Υπολογισμός σύνθεσης 1ου συνδυασμού Ι:Ι (συνέχεια) Φ ό ρ τ ω σ η tφορτ=ξ*tφ =4*0,6=2,4 min Συνεπώς: t α =2,4+6,97+1,0+3,27 = 13,64 min 4. Ωριαία παραγωγή αυτοκινήτου Q α =60*V μετ *n 1 /t α = 60*10,56*0,8/13,64 = 37,17 m 3 /h 5. Αριθμός μηχανημάτων Απαιτούμενοι φορτωτές Ζ φ =Q απ /Q φ = 286/211,2 = 1,35 2 φορτωτές Q ομ =Z φ *Q φ = 2*211,2=422,4 m 3 /h Απαιτούμενα αυτοκίνητα Ζ α =Q απ /Q α = 422,4/37,17 = 11,36 Αν Ζ α = 11 τότε κρίσιμα είναι τα αυτοκίνητα και Q συνδ = Q ομ, α = Ζ α *Q α = 11*37,17 = 408,87 m 3 /h Αν Ζ α = 12 τότε κρίσιμοι είναι οι φορτωτές και Q συνδ = Q ομ, φ = Ζ φ *Q φ = 2*211,2 = 422,4 m 3 /h 8

Δ. Υπολογισμός Σύνθεσης Συνδυασμού Ι:ΙΙ 1. Έλεγχος όγκου και βάρους V μετ =ξ*v φ *φ B μετ =γ φ *V μετ = 5*2,2*1,2=13,2 m 3 < 11,1*1.2 =13,32 m3 = 5*2,2*1,2*1,65 = 21,78Μp < 23 Mp 2. Ωριαία παραγωγή φορτωτή Q φ =60*V φ *φ*η ε /t φ =60*2,2*1,20*0,80/0,6= 211,2 m 3 /h 3. Χρόνος κύκλου αυτοκινήτου t α =t φορτ +t σταθ +t μετ +t επ 9

Δ. Υπολογισμός Σύνθεσης Συνδυασμού Ι:ΙΙ (συνέχεια) Μετάβαση Άρα : t μετ =12,07 min ΤΜΗΜΑ 1 v 1 =14,05 Km/h <60 Km/h V μ =9,84 Km/h t 1 =2,13 min ΤΜΗΜΑ 2 v 2 =11,35 Km/h < 50 Km/h v μ =7,95 Km/h t 2 =5,29 min Επιστροφή Άρα : t επ =5,49 min ΤΜΗΜΑ 1 v 1 =27,02 Km/h <60 Km/h v μ =21,62Km/h t 1 =0,97 min ΤΜΗΜΑ 2 v 2 =21,83 Km/h < 50 Km/h v μ =17,46 Km/h t 2 =2,41 min ΤΜΗΜΑ 3 v 3 =18,44 Km/h < 45 Km/h v μ =12,91 Km/h t 3 =4,65 min Φ ό ρ τ ω σ η Συνεπώς : t φορτ =5*0.6=3 min t α =3+12,07+1,0+5,49= 21,56 min ΤΜΗΜΑ 3 v 3 =35,47 Km/h < 45 Km/h v μ =28,37 Km/h t 3 =2,11 min 10

Δ. Υπολογισμός Σύνθεσης Συνδυασμού Ι:ΙΙ (συνέχεια) 4. Ωριαία παραγωγή αυτοκινήτου Q α =60*V μετ *η 1 /t α =60*13,2*0,8/21,56=29,39 Km/h 5. Αριθμός μηχανημάτων Απαιτούμενοι φορτωτές Ζ φ =Q απ /Q φ = 286/211,2 = 1,35 2 φορτωτές Q ομ =Z φ *Q φ = 2*211,2=422,4 m 3 /h Απαιτούμενα αυτοκίνητα Ζ α =Q απ /Q α = 422,4/29,39 = 14,37 Αν Ζ α = 14 τότε κρίσιμα είναι τα αυτοκίνητα και Q συνδ = Q ομ, α = Ζ α *Q α = 14*29,39 = 411,46 m 3 /h Αν Ζ α = 15 τότε κρίσιμοι είναι οι φορτωτές και Q συνδ = Q ομ, φ = Ζ φ *Q φ = 2*211,2 = 422,4 m 3 /h 11

Ε. Κόστος 1.Ωριαίο κόστος εξοπλισμού 1. Είδος 2. Αξία κτήσης Α (χρ.μ.) 3. Ισχύς Ν (PS) 4. Μηνιαίος συντελεστής εξυπηρέτησης κεφαλαίου km (%) 5. Ωριαίο κόστος εξυπηρέτησης κεφαλαίου = Α*k m /Tμην (χρ.μ. /h) 6. Μηνιαίος συντελεστής επισκευών r m (%) 7. Ωριαίο κόστος επισκευών = Α*r m /T μην (χρ.μ. /h) 8. Ωριαίο κόστος καυσίμου =Ν e *b e *δ κ *f (χρ.μ. /h) 9. Ωριαίο κόστος λιπαντικών = Ν e *s e *δ λ *f (χρ.μ. /h) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Φορτωτής Ι 3400000 140 3,2 418,46 2,7 353,08 274,77 20,4 Ελαστικά 154000 4,4 26,06 - - - - Αυτοκίνητο Ι 3150000 360 2,5 302,88 2,2 266,54 706,56 52,45 Ελαστικά 249000 4,4 42,14 - - - - Αυτοκίνητο ΙΙ 7250000 310 2,5 697,12 2,2 613,46 608,43 45,17 Ελαστικά 280000 4,4 47,38 - - - - 12

Ε. Κόστος 1. Ωριαίο κόστος εξοπλισμού (συνέχεια) Άρα το ωριαίο κόστος κάθε μηχανήματος (χωρίς τον χειριστή) είναι: Φορτωτής Ι : 1092.77 χρ.μ. /h Αυτοκίνητο Ι : 1370.57χρ.μ. /h Αυτοκίνητο ΙΙ : 2011.56 χρ.μ. /h 2. Ωριαίο κόστος εργατικών Ph=Pημ*[1+(Τυ/Τημ)*(1+υ)]*(1+α)/( Τημ+Τυ)= Ο χειριστής παίρνει για Τημ=7,5 ώρες εργασίας την ημέρα 1500 χρ.μ. και πληρώνεται 25 % παραπάνω για κάθε υπερωριακή ώρα. Άρα το μέσο ωριαίο κόστος του χειριστή για τις Τημ+Τυ ώρες εργασίας ανά ημέρα είναι: =1500[1+(2,5/7,5)*1,25]*1,6218/10=344,63 χρ.μ./h 13

Ε. Κόστος 3. Κόστος μονάδας παραγωγής συνδυασμών 1η Σύνθεση ομάδας : 12 οχήματα τύπου I και 2 φορτωτές τύπου Ι C ομ =23457,2 χρ.μ. /h Q ομ =422.4 m 3/ h C μον =55,53χρ.μ. /m 3 2η Σύνθεση ομάδας : 11 οχήματα τύπου Ι και 2 φορτωτές τύπου Ι C ομ =21742 χρ.μ. /h Q ομ =408.87 m 3 /h C μον =53,17 χρ.μ. /m 3 3η Σύνθεση ομάδας : 15 οχήματα τύπου ΙI και 2 φορτωτές τύπου I C ομ =38217,65χρ.μ. /h Q ομ =422,4 m 3 /h C μον = 90,46 χρ.μ. /m 3 4η Σύνθεση ομάδας : 14οχήματα τύπου ΙI και 2 φορτωτές τύπου Ι Q ομ =411,46 m 3 /h C ομ =35861,6 δρχ./h C μον = 87,16 χρ.μ./m 3 Άρα οικονομικότερος είναι ο 2ος συνδυασμός 14

Χρηματοδότηση Το παρόν εκπαιδευτικό υλικό έχει αναπτυχθεί στα Πλαίσια του εκπαιδευτικού έργου του διδάσκοντα. Το έργο «Ανοιχτά Ακαδημαϊκά Μαθήματα Ε.Μ.Π.» έχει χρηματοδοτήσει μόνο την αναδιαμόρφωση του εκπαιδευτικού υλικού. Το έργο υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.