1 Müəlliflər (əlifba sırası ilə) A B C Ç D E Ə Əzimə Nəsibova F G H X Xanım İsmayılova İ J K Könül İsmayılzadə Q L M Magistr OL N O Ö P R Reşad Əbilzadə S Ş Şəbnəm Nuruyeva T Təhmasib Quluzadə Turqut İsmayılov U Ü V Y Z
Müəlliflər (ən çox izah yazanlar) Soyad və Ad İzah Sayı 1. Təhmasib Quluzadə 20 2. Magistr OL 15 3. Əzimə Nəsibova 12 4. Könül İsmayılzadə 8 5. Turqut İsmayılov 5 6. Reşad Əbilzadə 5 7. Şəbnəm Nuruyeva 3 8. Xanım İsmayılova 1 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 2
SUAL-1. Sual işarəsinin yerinə yazılmalı olan ədədi tapın. I. 7@3=23 II. 4@5=22 III. 9@1=11 IV. 6@5=? A) 29 B) 30 C) 31 D) 32 E) 33 HƏLLİ: ilk 3 sətrə diqqət etsək görərik ki sualın məntiqi birinci*ikinci+2 şəklindədir. Məsələn: I. 7@3=23 7*3+2=23 II. 4@5=22 4*5+2=22 III. 9@1=11 9*1+2=11 IV. 6@5=? 6*5+2=32 Sualın doğru cavabı D) 32. Müəllif: Magistr OL SUAL-2. Müəllif: Magistr OL 3
DİQQƏT!!! Siz də bu kitabın müəlliflərindən biri ola bilərsiniz. Bunun üçün sadəcə izahını bildiyiniz testləri yazıb bizə göndərməyiniz kifayətdir. Qaydalar: Testləri yuxarıda gördüyünüz qaydada əvvəl sual sonra isə həlli olmaq şərti ilə yazırsınız. Hər testin sonuna müəllif kimi ad və soyadınızı yazmağı unutmayın. Yazdığınız izahları Times New Roman (14 şriftlə) Word fayla yığıb facebook-da Azima Nasibova profilinin inbox-una göndərə bilərsiniz. Word sənədin ad yerinə öz ad soyadınızı yazarsınız. Kitabın Yeni Testlər Əlavə Olunmuş Ən Son Versiyasın magistrol.com saytından yükləyə bilərsiniz. 4
SUAL-3. Qanunauyğunluğu müəyyən edin və? əvəzinə uyğun olan variantı seçin. I. 431 64 II. 324 3 III. 522 81 IV. 646 4 V. 243+997 =? A)69 B)81 C)66 D)86 E)78 HƏLLİ- Verilmiş I. və III. şərtlərə baxsaq görərik ki işarəsi özündən sonrakı ədədin rəqəmləri cəminin kvadratını ifadə edir yəni : 431=(4+3+1)²=8²=64 həmçinin 522=(5+2+2)²=9²=81 alınır.. II. və IV. qanunauyğunluğa baxsaq görərik ki işarəsi özündən əvvəlki ədədin rəqəmləri cəminin kvadrat kökünə bərabərdir yəni 324 = (3+2+4)= 9=3 həmçinin 646 = (6+4+6)= 16=4 bu qanunauyğunluqlara müvafiq olaraq V şərtdə verilən misalmızın cavabını hesablayaq 243+997 =(2+4+3)² + (9+9+7)=9²+ 25=81+5=86 CAVAB: D)86 Müəllif: Təhmasib Quluzadə SUAL-4. Qanunauyğunluğu müəyyən edin və? işarəsi əvəzinə uyğun olan variant seçin. I. 6 5 ---- 1;11;12 II. 4 2 ---- 2;6;8 III. 2 1 ---- 1;3;4 IV. 5 3 ----?;?;? A)2;8;10 B)2;10;8 C)2;9;11 D)8;2;10 E)10;8;2 5
HƏLLİ: Verilmiş qanunauyğunluqlara nəzə salsaq görərik ki işarəsi müvafiq olaraq---- ilk növbədə verilmiş ədədlərin fərqini; sonra verilmiş ədədlərin cəmini; ən sonda isə işarəsindən öndə gələn ədədi 2 mislini ifadə edir.yəni 5 3--- ilk olaraq bu ədədlərin fərqi (5-3)=2 ; sonar bu ədədlərin cəmi (5+3)=8; və işarəsindən öndə gələn ədəd (5)in 2 misli 5*2=10 deməli 5 3 ---- 2;8;10 cavab:a Müəllif: Təhmasib Quluzadə SUAL-5.? işarəsinin yerinə uyğun gələn variant seçin.? A) B) C) D) E) Həlli: Verilmiş fiqurlara sətir və ya sütun şəklində nəzər salabilərik.(fərqetməz).. Sütun kimi nəzər salaq. Burada verilmiş 1ci və 2ci sütundakı 3 fiqura və onların üst hissəsindəki xəttlərin sayına,həmçinin hər fiqurun daxilindəki 3 balaca fiqura diqqət yetirsək görərikki hər sütunda uyğun olaraq dairə kvadrat və üçbucaq, onların üzərində isə 1 2 və 3 xətt, həmçinin hərbir fiqura məxsus onun daxilində 3 balaca fiqur var. Buna uyğun olaraq 3cü sütuna nəzər salsaq görərik ki üçbucaq və dairə onların daxilindəki özünəməxsus 3 balaca fiqur və 1 2 xətt verilmişdir deməli növbəti fiqurumuz kvadratdır 3 xətt olacaq və digər sütunlardan məlum olan kvadratın daxilindəki özünəməxsus 3 balaca fiqur cavab:c Müəllif: Təhmasib Quluzadə 6
SUAL-6. Uyğun variant tapın. HƏLLİ- Verilmiş şərtlərə baxsaq görərik ki düzbucaqlı fiqurunun daxilindəki ədədləri bir birinə vurub 2 çıxdıqda dairədəki ədəd alınır. 1ci şərtimizə baxaq (4 8)-2=30. 2ci şərtimizdə (9 6)- 2=52. Deməli (5?)-2=33 buradan alınlrki?=7 Cavab:C Müəllif: Təhmasib Quluzadə SUAL-7.? A) B) C) D) E) Həlli: Verilmiş dairələrə nəzər saldıqda görərikki hər sətirdəki dairələrin hər birinin daxilindəki bucaq uyğun olaraq 90 dərəcə saat əqrəbi istiqamətində hərəkət edir. Buna uyğun olaraqda cavab: E Müəllif: Təhmasib Quluzadə 7
SUAL-8. Qanunauyğunluğu müəyyən edin və? əvəzinə uyğun variantı secin. Alma Lampa Aparat Parta Armud? a)ana b)bəşir c)rəqs d) Səhv e)elan HƏLLİ: Verilən sözlərə nəzər salsaq görərik ki hərbir sözün baş hərfi özündən əvvəl gələn sözün 2ci hərfi ilə eyni olmalıdır yəni alma Lampa.. Buna uyğun olaraqda Armud sözünün 2-ci hərfi R olduğu üçün deməli növbəti gələn söz R hərfi ilə başlamalıdır cavab variantlarimizda isə R hərfi ilə başlayan söz Rəqs dir.deməli cavab :C Müəllif: Təhmasib Quluzadə SUAL-9. Qanunauyğunluğu müəyyən edin və? işarəsinin yerinə uyğun gələn variantı seçin. 31, 71, 91, 32, 13, 73, 14,? A)34 B)33 C)53 D)23 E)63 Həlli: Verilmiş ədədləri tərsinə yazdıqda ardıcıl olaraq verilmiş sadə ədədlər olduğun görərik Yəni: 13,17,19,23,31,37,41 buna uyğun olaraq 41-dən sonrakı sadə ədəd isə 43-dür.. tərsinə çevirdikə 34 olur cavab:a Müəllif: Təhmasib Quluzadə SUAL-10. "?" əvəzinə hansı ədəd yazılmalıdır? a = a² 9 b = b² 49 ( 4 ) =? A) 4 B) 2 C) 3 D) 1 E) 0 Həlli: Verilən şərtlərə baxsaq məlum olurki işarəsi özündən əvvəl gələn ədədi kvadrata yüksədib 9 çıxılmasını tələb edir o zaman 4 =4²-9=16-9=7.. işarəsi isə özündən sonrakı ədədi kvadrata yüksəldib 49 çıxılmasını ifadə edir deməli 7=7²-49=49-49=0 cavab: E Müəllif: Təhmasib Quluzadə 8
SUAL-11. Həlli: Bizə verilmiş təhlükə-qorxu sözləri arasındakı məntiqi əlaqəyə baxsaq taparıqki təhlükə nəticədə qorxuya səbəb olur.buna uyğun olaraq aldanmanın nəticəsinində inamsızlığa səbəb olduğunu tapmış olarıq. Cavab: D Müəllif: Təhmasib Quluzadə SUAL-12. Həlli: Bizə verilmiş cədvəllərə baxsaq görərik ki hər cədvəldə damadakı ədədlərin cəmi 48-ə bərabərdir.yəni 1ci cədvəldə 16+32=48. 2ci cədvəldə 15+33=48 və s. Cavab variantlarına baxdıqda isə görərikki yanlız D bəndindəki verilən ədədlərin cəmi 48 edir 18+30=48 deməli cavab: D Müəllif: Təhmasib Quluzadə 9
SUAL-13. Qanunauygunlugu mueyyen ederek ardicilligin namelum heddini tapin. 10 31 54 97? A)689 B)899 C)869 D)898 E)689 Izahi: reqemlerin cemine baxsaq 1+0=1 3+1=4 5+4=9 9+7=16 bildiyimiz kimi 1 kvadrati 1, 2-nin kvadrati4, 3-un kvadrati 9, 4-un kvadrati 9, 4-un kvadrati 16 indi ise 5kvadrati 25 cavab variantlarinda ise reqemlerin cemi 25 olan D) variantidir 898 => 8+9+8=25 Müəllif: Turqut İsmayılov SUAL-14.? Evezine hansi eded yazila biler? 123 642 231 705 444 321 930? A)323 B)332 C)333 D)223 E)222 Izahi: baxsaq gorerikki her bir ededen bir gelen ededlerin 123, 231, 321 in reqemlerinin cemi 6 edir cvb variantlarinda ise reqemlerin cemi 6 eden E bendidir 2+2+2=6 Müəllif: Turqut İsmayılov SUAL-15. qanunauygunlugu mueyyen ederek ardicilligin namelum heddini tapin. 48, 16, 14, 35,?, 4, 5, 7, 2, 8, 6. A)24 B)20 C)30 D)42 E)36 Izahi:sonuncu iki ededin hasili beraberdir ilk edede : 8*6=48,2*8=16,2*7=14,7*5=35,5*4=20 duzgun cvb:b bendi Müəllif: Turqut İsmayılov 10
SUAL-16. Qanunauygunlugu mueyyen edib ardicilligin namelum heddini tapin 2 7 27 107 427? A)1262 B)1707 C)4027 D)4072 E)2807 izahi: qonsu ededlerin ferqi:7-2=5, 27-7=20, 107-27=80, 427-107=320 gorduyumuz kimi alinan cvblar 4 defe artir 320nide 4 defe artirsaq 1280 olar 1280+427=1707 duzgun cvb:b bendi Müəllif: Turqut İsmayılov SUAL-17. Qanunauygunlugu mueyyen ederek ardicilligin namelum heddini tapin. 2 7 19 35? A)34 B)30 C)32 D)37 E)31 Izahi:2*4-1=7 7*3-2=19 19*2-3=35 35*1-4=31 sualin duzgun cvb E bendi Müəllif: Turqut İsmayılov SUAL-18. İzah: verilmiş şərtlərə nəzər salsaq görmüş olarıq ki işarəsi verilmiş rəqəmlərin hasilini tapıb və həmin hasildən verilən ikinci ədədi çıxmağı ifadə edir.yəni 8 7=(8*7)-7=56-7=49 cavab:a Müəllif: Təhmasib Quluzadə 11
SUAL-19. İzah: Bizə verilmiş şərtlərə baxsaq I. şərtdən aydın olurki işarəsi özündən sonra gələn hərf əgər böyükdürsə onu kiçildir yəni A=a və ya B=b. II. şərtdən isə məlum olurki işarəsi özündən sonra gələn kiçik hərfi böyük hərfə çevirir yəni b=b və ya t=t... bunlara uyğun olaraq III. şərtimizə baxsaq görərik ki ilk hərf İ böyük yazılıb deməkki İ hərfi qarşısında işarəsi varmış ki o böyük hərfə çevrlib yəni i şəklində imiş.. sorakı hərf q deməkki hərfin qarşısında işarəsi varmışki o kiçik yazılıb yəni Q şəklində olub.. son olaraq M hərfinə baxsaq o da eyni ilə İ hərfi kimi qarşısında işarəsi varmış ki m=m olub hamisin bir yerdə yazsaq i Q m alınar deməli cavab : C Müəllif: Təhmasib Quluzadə SUAL-20. İzah: verilmiş qanunuyğunluğa nəzər salsaq görmüş olarıq ki ədədlər *2-2 *3-3 *4-4 ardıcıllığı ilə düzülüb yəni 7*2=14 14-2=12 12*3=36 36-3=33 33*4=132 132-4=128 deməli növbəti ədədimiz 128*5 olacaq 128*5= 640 olar cavab: A Müəllif: Təhmasib Quluzadə 12
SUAL-21. İzah: şəkildəki verilənlərə çarpaz baxaq və şəkildəkilər 64---4 98---1 82---- 36 72----? bu cür yazsaq görmüş olarıq ki 64 4 (6-4)²=2²=4 ifadə edir digərlərinədə nəzər salsaq 98---1 (9-8)²=1²=1 82---36 (8-2)²=6²=36 buna uyğun olaraqda 72---? (7-2)²=5²=25 deməli cavab: E Müəllif: Təhmasib Quluzadə SUAL-22. İzah: Verilmiş fiqurlara baxsaq görərik ki fiqurlar müvafiq olaraq 90 saat əqrəbi istiqamətində hərəkət edir buna uyğun olaraqda 3cü fiquru 90 saat əqrəbi istiqamətində hərəkət etdirsək D bəndindəki fiquru almış olarıq deməli cavab D Müəllif: Təhmasib Quluzadə 13
SUAL-23. İzah: Bizə verilmiş fiqurlardan aydın olurki hər sətir üzrə 1-ci və 2-ci fiqurları üst-üstə yəni bi birinin üzərinə qoyduqda 3-cü fiqur alınır.buna uyğun olaraqda 3cü sətirdə 1ci və 2-ci fiqurları xəyalən üst-üstə qoyduğumuz zaman D bəndindəki fiqur alınır..deməli cavab D Müəllif: Təhmasib Quluzadə SUAL-24. İzah: 2-ci tərəziyə baxsaq görmüş olarıq ki =... 1-ci tərəzidə yerinə yazsaq (bərabər olduqları üçün) bu zaman = almış olarıq oxşar fiqurları (yəni ) islah etsək = almış olariq buda bizə 3-cü tərəzidəki soruşulan cavabı verir deməli cavab: A Müəllif: Təhmasib Quluzadə 14
SUAL-25. İzah: ədədlər arasında verilmiş olan işarə ədədlərin tərsinə çevrilib cəmlənməsini ifadə edir.yəni, 32 tərsi 23 və 15 tərsi 51 bunların cəmi 23+51=74 digərinə baxsaq 61 tərsi 16 və 27 tərsi 72 16+72=88 digərində 34 tərsi 43 və 52 tərsi 25 43+25=68 bunlara uyğun olaraqda 81 tərsi 18 və 26 tərsi 62 bunların cəmi isə 18+62=80 cavab: D Müəllif: Təhmasib Quluzadə SUAL-26. İzah: bizə verilən sözlərin ardıcıllığına baxsaq belə bir nəticəyə gəlmiş olarıq ki gövdə ağacda ağac isə meşədə olur bu ardıcıllığa uyğun cavablara baxaq.a)kompyuter monitorda olmaz deməli bu cavab səhvdi B)vərəq dəftərdə olar düzdü amma dəftər kitabda deyil deməli bu cavabda səhvdi C)söz cümlədə olur düzdü cümlə isə mətndə olur buda düzdü deməli bu cavab düzgün cavabdır. D)köynək parçada olmur əksinə parça köynəyin bir hissəsidi deməli bu cavabda yanlış. E)yağış damlada olmur buna görə bu variantda səhvdir. Deməli düzgün cavabimiz: C Müəllif: Təhmasib Quluzadə 15
SUAL-27. İzah: Bizə verilmiş qrafikə baxsaq hərbir hərfin çevrədə nə qədər sahə(və ya dərəcə) yer tutduğunu rəqəmlərlə ifadə olunduğun görmüş olarıq.k=5 L=4 M=3 N=2 P=1 bunların neçə dərəcə olduğunu bilmədiyimiz üçün dərəcəni x ilə ifadə etsək bu zama K=5x L=4x M=3x N=2x P=1x.Bildiyimiz kimi tam çevrə 360 -dir o zaman 5x+4x+3x+2x+1x=360 tənlikdən almış oluruqki x=24 x-in qiymətin hərflərdə yerinə qoyub dərəcələrin tapaq K=5x=5*24 =120 L=4x=4*24 =96 M=3x=3*24 =72 N=2x=2*24 =48 P=1x=1*24 =24 artıq hərbir hərfin neçə dərəcə olduğunu tapdıqdan sonra yerinə yazıb cavabımızı almış olarıq K+P-M-N=120 +24-72 -48 =24 deməli cavab: D Müəllif: Təhmasib Quluzadə 16
SUAL-28. Demeli bizden hem meyveler hemde miqdar soruwuldugunnan meselenin helline 2 cedvelin birlewmesi weklinde baxaciq Wekil 1- bele bir cedvel cekirik. 17
Burada sol teref meyveler sag teref miqdar olan cedveldi. Werti olaraq adlarini 2 herfi ile iware etdim Indi baxiriq 1 ci werte - bazardan en cox miqdarda meyve alan Rovwen oldugundan miqdarlar olan cedvelde 5 yazilan sutunla ( awagi dogru geden xanalar ) Rovwenin oldugu setrin ( saga dogru geden xanalar) kesiwmesine "+" yaziriq ve qalan setir ve sutun xanalaralara " - "yaziriq. Bu yalnizca miqdar olan cedvele aiddi- wekil 2. 3cu werte diqqet yetirek:) orda bi cumle var " Fazilin aldigi NARin cekisinde az " demeli Fazil nar alib. Indi Fazil ve narin kesiwmesine "+" qalanlara "-" yaziriq. Werti tam oxuduqda ise melum olurki Ferid Fazilden az Renadan cox meyve alib. Bunu berabersizlik weklinde qiraga yazib qoyuruq ( saxla samani geler zamani ) - wekil 3 4cu wertde deyilirki " bazardan erik alan Nazim en az miqdarda" demeli Nazimle erik alib ve 1kq. Bunlara "+" yaziriq qalanlarina "-" wekil 4 18
Miqdar cedveline baxsaq gorerikki 2,3,4 kq.lar qeyri mueyyendi. 3cu werte diqqet yetirek yeniden. Fa>F>Re. Burdan aliriqki Fa=4kq. F=3 kq. Re=2kq. Indi 2 ci werte baxaq " 2kq portagal alinmiwdir". demeli portagali Rena alib smile emoticon Rena ile portagalin kesiwmesine "+" qalanina "-" yaziriq. Rovwenin qarwisinda 2 bow xana qalib alma ve waftali. 1ci wertde axir 3 soze diqqet edek Rovwen waftali almamiwdir. Demeli Rovwenin qarwisinda almaya "+" waftaliya "-" yaziriq. Son biw xanamiz qalirki oda Ferid ve waftali onada "+".Indi "+" olan xanalara diqqet edek. Nazim - erik -1 Ferid-waftali-3 Rovwen-alma-5 Fazil-nar-4 Biraz uzun oldu Müəllif: Xanım İsmayılova 19
SUAL-29. Müəllif: Magistr OL 20
SUAL-30. Müəllif: Magistr OL 21
SUAL-31. Müəllif: Magistr OL 22
SUAL-32. Müəllif: Magistr OL 23
SUAL-33. Müəllif: Magistr OL 24
SUAL-34. Müəllif: Magistr OL 25
SUAL-35. Müəllif: Magistr OL 26
SUAL-36. Müəllif: Magistr OL 27
SUAL-37. Müəllif: Magistr OL 28
SUAL-38.. Müəllif: Magistr OL 29
SUAL-39. 6 (32) 2 9 (56) 5 7 (33) 4 12(?) 5 A) 89 B)98 C) 113 D) 119 E) 126 HƏLLİ: Bu tip suallarda kənardakı ədədlərdən istifadə etməklə mötərizədəki ədədi almaq lazımdır. Burada kənardakı ədədlərin cəmi ilə fərqini bir birinə vurmaq lazımdır. 6 (32) 2 (6+2)*(6-2)=32 9 (56) 5 (9+5)*(9-5)=56 7 (33) 4 (7+4)*(7-4)=33 12(?) 5 (12-5)*(12+5)=119 Cavab: D SUAL-40. 8 10 7 13 15 9 12? A) 6 B) 9 C) 11 D) 15 E) 13 Müəllif: Şəbnəm Nuruyeva Həlli: Bu sualda soldakı ədədin kvadratını tapıb, alınmış ədədin rəqəmlərini toplamaqla sağdakı ədədi almış oluruq. Yəni, (12) 2 =144, 1+4+4=9 Cavab: B Müəllif: Şəbnəm Nuruyeva 30
SUAL-41. 18, 26, 43, 24, 14, 31, 12,? A) 16 B) 18 C) 20 D) 21 E) 23 Həlli: Bu ardıcıllıqda ədədin rəqəmlərinin cəmi 1 vahid azalır. 18, 26, 43, 24, 14, 31, 12,?. Deməli, növbəti ədəd 1+8=9 2+6=8 4+3=7 2+4=6 1+4=5 3+1=4 1+2=3 rəqəmlərinin cəmi 2 olan ədəd olmalıdır. Variantlara baxsaq görərik ki, bu ədəd 20-dir. Cavab: C SUAL 4. 499 32 = 9 628 410 =7 435 84=8 842 463=? A) 9 B) 12 C) 13 D) 15 E) 18 Həlli: Bu sualda bərabərliyin solundakı ədədlərin rəqəmlərini toplayıb 3-ə bölmək lazımdır. Yəni, (8+4+2+4+6+3):3=9 Cavab: A Müəllif: Şəbnəm Nuruyeva 31
SUAL-42. Üçbucağın daxilində yərləşən kiçik üçbucaqlar bizə köməklik edir (adətən bu formada məntiqin tapılması tez bir zamanda cavabı tapmağa imkan verir). Fikir versək, üçbucağın sol yan tərəfindəki oturacağa bitişik üçbucaqla yuxarıda yerləşən üçbucaqların hasili digər tərəfdə yerləşən (oturacağa bitişik üçbucaq) ədədlə fərqi daxildə yerləşən ədədi tapmağa imkan verir. 3*9+5=32 6*8+7=55 5*7+9=44 Cavab: A Müəllif: Reşad Əbilzadə 32
SUAL-43. Burada fiqurlardan və ədədlərdən istifadə edib cavabı tapmağa çalışaq. Belə ki, Üçbucaq daxilində verilən *3, kvadrat daxilində verilən *4, dairə daxilində verilən isə *2 şəklində yazaq. Hasilləri tapdıqdan sonra hər üçünü toplayaq. 1*3=3, 2*3=6 3*3=9 3*4=12 5*4=20 1*4=4 13*2=26 34*2=68 42*2=84 3+12+26=41 6+20+68=94?=9+4+84=97 Cavab: E Müəllif: Reşad Əbilzadə 33
SUAL-44. Qanunauyğunluğu müəyyən edin və? əvəzinə uyğun olan variantı seçin. A) 64 B) 216 C) 256 D) 32 Ə) 108 İlk baxışdan 5 və 4 ədədlərindən 125 və digər üçrəqəmli ədədlərin necə alındığına fikir versək, burada toplama, çıxma əməllərindən istifadə etmək bizə kömək etmir. Ona görə də, fikirləşsək ki, 5^3=125. Bu bizə nəsə dəyir, ancaq, bizə verilən ədəd 4-dür. Ona görə də hər bir ədədi 1 vahid azaltsaq (üst mövqeyində duracaq ədədləri), o zaman nəticə almış olarıq. 5 (4-1) =5 3 =125 2 (8-1) =2 7 =128 6 (3-1) =6 2 =36 4 (4-1) =4 3 =??=64 Cavab: A Müəllif: Reşad Əbilzadə 34
SUAL-45. Bir-bir hərfləri tapmağa çalışsaz, çox vaxtınız gedəcək. A) Modul B) Modelyer C) Modem D) Motorçu E) Mozambik Ona görə də sizdən nə tələb olunursa, ona diqqət edin. İlk olaraq son rəqəmə baxın və görün neçə hərfdən ibarət sözü tapmalısız?? işarəsinə diqqət - 8 hərfli söz tələb olunur. İndi keçək 2-ci mərhələyə... Rəqəmləri qeyd etmək bizə əlavə vaxt qazandıracaq. Buna aid çoxlu test işlədikdən sonra tez tapacaqsız. 1 2 3 4 5 6 7 8 M O D E L Y E R Bizə U8 verilib ilk olaraq. Digər sözlərdə U hərfinə uyğun gələn hərfi axtaraq. Limonad və Leysan sözündə U hərfi görünmür, ona görə də Radio sözünə baxaq. U1 verilib, yəni 1-ci yerdə duran hərfi işarə edir. Baxıb görürük ki, həmin hərf R imiş :). Əvvəl qeyd etdiyimiz kodlaşdırmada yerinə yazırıq. Bizdə U8 olduğundan 8-ci yerə yazırıq. Qanunauyğunluğu davam etdiririk. F7 istənilir, Leysan sözünə nəzər yetirsək, 2-ci yerdə duran hərf E-dir. Ona görə də bizim sözdəki 7-ci hərfimiz E olacaq. Tez digər sözə keçmək vaxtınızı aparar, ona görə də başqa eyni hərfin istənilib istənilmədiyinə baxın. 4-cü sözün də E olması lazımdır, çünki F4 qeyd olunub. D1-ə keçə bilərik, başqa F istənilmir (Yəni E hərfi). Limonad sözünə baxsaq, 3-cü hərfin M olduğunu görərik. Ona görə də bizim ilk hərfimiz M olacaq. P2 üçün də Limonad sözündən istifadə edə bilərik (şərt deyil ki, ancaq limonad sözü, Radio da ola bilər...çünki orda da P kodlaşdırmasından istifadə olunub). 4-cü hərfin O olduğunu görürük Limonad sözündə. Ona görə də bizim 2-ci hərfimiz O olacaq. K5 üçün də yenidən 35
limonad sözünə baxaq. Orda 1-ci yerdə K-ya uyğun L hərfidir, deməli bizim də 5-ci hərfimiz L olacaq. F4-ü bayaq artıq yazmışdıq, ona görə də vaxt itirmədən keçirik S6-ya. Bu dəfə Limonad bizdən bezdi :)), ona görə də Leysan bizə kömək edəcək. S3 kodlaşdırması 3-cü hərfi bizə göstərir və deyir ki, S-ə uyğun olan gələn hərf Y hərfidir, sən də 6-ci yerə Y hərfini yaz... :). Məcbur tabe olub yazmalıyıq. Son olaraq Y3-ə gəldik və Limonad yayda sərinlətdiyindən ondan əl çəkmirik və orda 7-ci hərfin D olduğunu görüb öz sözümüzdə 3-cü yerə D hərfini yazırıq. Kodlaşdırma ilə yeni söz yaratmış olduq, təbriklər... :) Cavab: B Müəllif: Reşad Əbilzadə 36
SUAL-46. Müəllif: Magistr OL 37
SUAL-47. Müəllif: Magistr OL SUAL-48. Müəllif: Magistr OL 38
SUAL-49,50,51,52. 1) 36 = 6^2 138 = 138-14=124 121 =11^2 (238 ) =239-14=225 =15^2 Cavab: D (15) 7) 6 4=20 6^2-4^2=36-16=20 4 2=4^2-2^2=16-4=12 3 1=3^2-1^2=9-1=8 Cavab: D (8) 2) 2 3=2^2 ; 2*3 ; 3^2 1 5=1^2 ; 1*5 ; 5^2 Cavab : 1,5,25 C 8) 4 (4 2)=2 4 : (4:2)= 4 : 2= 2 9 (6 2)= 9 : ( 6 : 2)= 9 : 3=3 Cavab: B (3) Müəllif: Könül İsmayılzadə 39
SUAL-53. Tərəzi məsələsi?*14=6*7?=6*7\14?=3 Müəllif: Könül İsmayılzadə SUAL-54. 91 i 19-un əksi kimi yazaq və 2-ə vuraq 19*2=38 54-ü 45-in əksi kimi yazaq və 2-ə vuraq 45*2=90 32-ni 23-ün əksi yazaq və 2-ə vuraq 23*2=46 34-ü 43-ün əksi kimi yazaq və 2-ə vuraq 43*2=86 Müəllif: Könül İsmayılzadə 1
SUAL-55. Müəllif: Könül İsmayılzadə 2
SUAL-56. ab+ab+ba+ba=198 2ab+2ba=198 2(ab+ba)=198 ab+ba=99 b+a=9 [ 2a+2b]=9+9 2(a+b)=18 a+b=9 a+b=9 Müəllif: Könül İsmayılzadə SUAL-57. axb=3a 2b a b=a/2 b/3 a b=a -1 +b -1 (1 2)x(2 3)=? Həlli. ( a=1 b=2 verilib. a b=a/2 b/3 olduğundan,a-nın əvəzinə 1/2, b- nin əvəzinə isə 2/3 yazırq və aradaki emel di deyə,onun funksiyasını tətbiq edirik və cvb 1 2=1/2 2/3=(1/2) -1 +(2/3) -1 =2+1.5=3.5 2 3=1/2+1/3=5/6 (a=2,b=3 verilib. -nin funksiyasını tətbiq edirik yenə) 3.5x5/6=10.5 5/3=5.25 5/9=525/100 9/5=209/105 (burda x əməlinin funksiyasi dolayı yolla əvvəlcə, sonra əməlindən keçir) Qeyd. Drob işarələri kəsr xəttini göstərir. Müəllif: Əzimə Nəsibova 3
SUAL-58 1. 5.10.20.40 2. 17.13.9.5 3. 7.21.63.189 4. 40.36.32.28 5. 28.21.14.7 verilən ardıcıllıqlar arasında bir-birini izləyən sıralama var.bu sıralama asagidakilardan hansinda dogru verilib? A. 1.4.5.2.3 B. 1.2.3.4.5 C. 2.3.4.1.2 D. 2.4.5.3.1 E. 2.1.4.5.3 Bu tip ardıcıllıqlarda sıraları təşkil edən ədədlər arasındakı məntiqi qanunauyğunluğu tapmaq sərf etmir deyək Ona görə də sıralardakı 1ci ve sonuncu ədədlərə diqqət edirik. Məsələn 1ci ardıcıllığa baxsaq 5 lə başlayıb 40 la bitir,onun bir növ davamı olaraq 4cü ardıcıllığa baxsaq: 40 la başlayır 28 lə bitir,5ci ardıcıllıq 28 le başlayır 7 ilə bitir,5in davami olaraq 3cu ardicilliq 7 ile baslayir 189 ile bitir ve s.. Bu zaman hansi ardicilligin 1ci hansinin sonuncu gələcəyini bilmək üçün yenə də ilk ve son ədədlərə fikir verilir.diqqet etsək verilənlər arasında 2ci ardicilligin ilk reqemi olan 17 ile biten ardicilliq yoxdu.hemcinin 3cu ardıcıllığın son ədədi olan 189 la başlayan ardıcıllıq da yoxdu.deməli 2ci ardıcıllıq sıralamada əvvəldə,3cu ardıcıllıq isə sonda gələcək. Beləliklə,sıralama belə getmiş olur: 2.1.4.5.3 ve ya 17.13.9.5..5.10.20.40.. 40.36.32.28..28.21.14.7..7.21.63.189 SUAL-59 Müəllif: Əzimə Nəsibova 3.80.18.40.9.20.54.10.27.5.?.? ardıcıllıq verilib.bu iki iç-içə ardıcıllıqdan ibarətdi,sadə dildə 1,3,5, qruplaşdırırıq kimi deyirlər Deməli 80.40.20.10.5,,,qanunauyğunluq :2 kimi gedir yəni 2dəfə azalır hədlər.deməli 2ci sualın yerində 5/2=2.5 olacaq O biri ardıcıllıq 3.18.9.54.27 di.burda isə *6:2 məntiqi ilə sıralanır. 3*6=18..18:2=9..9*6=54..54:2=27..27*6=162..Cvb 162,2.5 Müəllif: Əzimə Nəsibova 4
SUAL-60 I II III IV 12 32 26 14 37 97 79? burda nömrələnmə sütunlar üzrə gedib göründüyü kimi.deməli,məntiqi sütun üzrə tapmaq lazımdı. Baxırıq 12dən 37 alıb yəni 3ə vurub üzərinə 1 gəlib.o birilər də həmçinin bu qaydanı ödəyir.32dən *3+1le 97, 26dan *3+1 le 749 alınıb.növbəti 14*3+1=43 olacaq. 2 SUAL-61 Müəllif: Əzimə Nəsibova 5,6,4 1 16 4, 20 4, 104,? bu tip ardıcıllıqlarda ortaq məxrəcə gətirib düzgün 5 5 5 5 olmayan kəsr şəklində yazmaq rahatdı. 2/5,,6/5,,84/5,,104/5,,520/5..məxrəclərə baxmırıq.sadəcə surətləri götürüb ardıcıllıq kimi baxır ve məniqini tapırıq. 2.6.21.84.104.520..qanunauyğunluq *3,+15,*4,+20,*5.. kimi gedib.deməli vurduqlarımız 1-1 artır,üzərinə gəldiklərimiz 5-5 artır.növbəi +25 olmalıdı.yəni 520+25=545.Amma cvbda 545 yoxdu, əvəzində 109 var.545/5=109 Müəllif: Əzimə Nəsibova 5
SUAL-62 1. 12#6=18 2. 8#2=14 3. 16#7=25 4. 10#4=? Helli: 12#6=18 12*2=18+6 8#2=14 8*2=14+2 16#7=25 16*2=25+7 10#4=? 10*2=?+4?=16 4 +6 +2 =74 2 +5 + =47 =? Helli: asagidaki beraberliyi 2ye vursaq (2 +5 + )*2=4 +10 +2 =47*2..Onda yuxaridakindan 10-6 =4 qeder ferqlenecek.asagidakindan yuxaridakini teref-terefe cixaq: 4 +10 +2-4 -6-2 =94-74 4 =20 =5 Müəllif: Əzimə Nəsibova SUAL-63 + a b c a 11 17 b 12 c ac/b=? I. a+b=11 II. a+c=17 III.b+c=12 I ve II ni teref-terefe cixsaq, (II-I)=a+c-a-b=6 c-b=6 c=6+b III de c-ni b ile evezlesek, b+6+b=12 b=3 alinir.onda a=8,c=9 olacaq.bizden ac/b-ni isteyir. 8*9/3=24 Müəllif: Əzimə Nəsibova 6
SUAL-64 7 6 5 4 22 6 4 3 3 31 5 8 4 9 9 8 1 6 3? Sag teref qaralanib gorunduyu kimi.demek soldan sag terefi almaq lazimdi.ilk baxisda 7+6+5+4=22 alinir ama digerleri odemir.burda reqemler uzerinde emeliyyat komeye gelmir,ona gore de kecirik ededlere baxmaga. SUAL-65 8 3 4 6 5 4 10 2 9 2 6? Müəllif: Əzimə Nəsibova Cədvəldə?-ı tapmaq tələb olunur.sətirlərə diqqə etsək: 8+3+4+6=21 5+4+10+2=21..yəni,hər 2 sətrdə cəm 21 oldu.demək 3cü sətrdə də cəm 21 olmalıdı. 9+2+6+?=21 17+?=21?=4 Müəllif: Əzimə Nəsibova SUAL-66 2 6 10 3 24 30 4 A B Cədvəldə B-A nı soruşur.bu hardasa açar kimi ola bilər misalın həllində.1ci sətrə baxsaq 2.6.10 burda 10-6=2*2 həmçinin 2ci sətrdə də 30-24=2*3 ödənir.onda B-A=2*4=8 olacaq. 7 Müəllif: Əzimə Nəsibova
SUAL-67 3 8 6 5 2-10 8-7 10 - - 12 6-14 12-4??? - Cədvəldə ədələrin kəsişməsinə diqqət yetirilməlidir.məsələn 2 ilə 3ün kəsişməsinə _ qoyulub..2ilə 8in kəsişməsinə isə 10..Sonra 2nin 6 ilə kəsişməsinə 8..5 ilə kəsişməsinə isə yenə _ qoyulub. 2ci sətrdə 7 ilə 3ün kəsişməsinə 10..8 ilə kəsişməsinə _..6 ilə kəsişməsinə _..5ilə kəsişməsinə 12 yazılıb. 3cü sətrdə 6 ilə 3ün kəsişməsinə _..8 in kəsişməsinə 14..6nın kəsişməsinə 12..5 ilə kəsişməsinə _qoyulub. 4cü sətrdə də eynən göründüyü kimi. Deməli 2 cüt ədəd olanda kəsişməsinə həmin ədədlərin cəmi yazılır.1i tək digəri cüt olanda _ qoyulur.iki tək ədəd olanda da yenə cəmlənir və kəsişməyə cəmi yazılır. Müəllif: Əzimə Nəsibova SUAL-67 3 4 5 2 1 10 17 A 5 6 B 22 31 10 7 16 C 32 11 9 18 25 34 13 Burda da ədədlərin kəsişdiyi xanalara diqqət edirik..məsələn 1lə 3ün kəsişməsinə 10..1lə 4ün kəsişməsinə 17..1lə 2nin kəsişməsinə 5 yazılıb və s. Məntiqi odurki, soldakının üzərinə yuxarıdakının kvadratını gəlirik..1+3^2=10 8
1+4^2=17 1+2^2=5..Digər sətrlərdə də eyni qaydanan. A=1+5^2=26 B=6+3^2=15 C=7+4^2=23 A+B+C=26+15+23=64 Əzimə Nəsibova Müəllif: SUAL-68 15Δ2=16 23Δ5=5 69Δ3=27 46Δ8=? A) 18 B) 16 C) 80 D) 64 E) 32 Bu tipli suallarda ədədlərin özlərindən də istifadə etmək mümkündür. Fikir versək, ilk sətirdə yerləşən ədədlərdən 16 və 2 arasında müəyyən əlaqə var. Indi tapmaq lazımdır ki, bu əlaqə necə yaranıb? 15-in rəqəmləri fərqi 4 edir və bu bizə nəsə deyir... Belə ki, 1-5 =4, 2 4 =16 2-3 =1, 5 1 =5 6-9 =3, 3 3 =27 4-6 =2, 8 2 =?,?=64 Cavab: D Müəllif: Rəşad Əbilzadə 9
DİQQƏT!!! Siz də bu kitabın müəlliflərindən biri ola bilərsiniz. Bunun üçün sadəcə izahını bildiyiniz testləri yazıb bizə göndərməyiniz kifayətdir. Qaydalar: Testləri yuxarıda gördüyünüz qaydada əvvəl sual sonra isə həlli olmaq şərti ilə yazırsınız. Hər testin sonuna müəllif kimi ad və soyadınızı yazmağı unutmayın. Yazdığınız izahları Times New Roman (14 şriftlə) Word fayla yığıb facebook-da Azima Nasibova profilinin inbox-una göndərə bilərsiniz. Word sənədin ad yerinə öz ad soyadınızı yazarsınız. Kitabın Yeni Testlər Əlavə Olunmuş Ən Son Versiyasın magistrol.com saytından yükləyə bilərsiniz. 10